В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазините?

2fast4you

Well-Known Member
Да питам в случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазините?
Само админ панела или примерно пейпал? Да си знам за напред :)
 
От: Данъчни

Общо взето би трябвало да е като на обикновена фирма (която не продава онлайн).

Гледат банковите сметки на фирмата и счетоводството (издадени фактури и т.н.), проверяват дали другата страна по сделките има същите фактури (насрещна проверка) и т.н.

Ако фирмата има касов апарат гледат касови бонове издават ли се (купуват нещо и ако няма касов бон става интересно), пускат отчет на касовия апарат, гледат касовата книга попълнена ли е сутринта, документи на касовия апарат има ли (ако не можете да ги покажете веднага - пишат акт), има ли договор за поддръжка на касовия апарат, парите в касата отговарят ли на отчета от касовия апарат)... Затова най-добре фирмата да няма касов апарат, защото ако има възможностите за глоба са повече.

Работил съм с офлайн фирма за търговия и изобщо не гледаха софтуера (в който се въвеждат продажбите и се печатат фактурите), интересуваха се главно от касовия апарат (и свързаните с него документи) и дали парите в касата отговарят. Също така от време на време правят "насрещна проверка" - искат да видят определени фактури дали присъстват в счетоводството и на двете фирми, които са споменати във фактурата (продавача и купувача). Ако някоя от фирмите във веригата (примерно Фирма "А" е продала нещо на фирма "Б", фирма "Б" е продала на фирма "В", фирма "В" е продала нещо на вашата фирма) има някаква нередност (примерно във фирмата "А") - цялата верига от фирми губи пари (трябва да плаща ДДС) - без значение, че последните две-три фирми от веригата нямат нищо общо с нарушението направено от първата фирма.

След този въпрос обаче вероятно ще сменят практиката си и ще започнат да проверяват и софтуера, който ползвате. Данъчните много обичат да четат този форум за да си хващат "рибки".

Но според мен те много добре знаят, че трябва да проверяват и софтуера, обаче ги мързи.
 
От: Данъчни

Мерси много за поясненията. Питам просто за допълнителни знания, че не намерих информация из нета :)
Ряпа :wink:
 
От: Данъчни

Най-добре поискай от счетоводителя си да ти каже какви документи да си заделиш в един кашон, който да стои до касовия апарат. За да може като дойдат на проверка да им ги дадеш. И там с попълването на касовата книга да ти ги разясни нещата да не се излагаш после като ти дойдат на проверка да гледат дали касата отговаря.

А по въпроса за насрещните проверки - гледай да купуваш стоката от търговци с репутация. Въпреки, че и това не е гаранция, че някой по веригата не е правил някакви далавери с ДДС-то, за които последните два-три търговеца от веригата не подозират. Ако има нередност - не признават фактурата и трябва да се доплаща ДДС (за данъка печалба не съм сигурен).

По принцип твоя счетоводител трябва да може да ти ги разясни тези неща.

Ако някой онлайн търговец е имал проверка - да каже дали са му проверявали софтуера. Ще е интересно да се разбере.
 
От: Данъчни

Какво направи ти с държавната администрация? Направо трябва да те черпят, колкото съм попадал държавните служители повечето не знаят как се ползва PC. ти в админ панели и системи за разплащане ги прати :lol:
Само админ панела или примерно пейпал? Да си знам за напред :)
 
От: Данъчни

Мислех, че нашите институции са малко по технологично напреднали :D
Счетоводителят ми каза, че админ панела проверявали но тя е осчетоводявала само офлайн магазини до сега. Явно знае от някъде.
Касов апарат нямам. Продавам индиректно, парите ми идват в пейпал или директен превод в картата.
Търговците от които купувам уш имат репутация но никога не мога да бъда сигурен какви далавери въртят :mad:

Данъчните които четете.. Бъдете все така образовани на европейско ниво та да може бизнеса да процъфтява в БГ :lol:
 
От: Данъчни

Проверяват те на шефа в панталона кво има. :lol:

Не има си и свестни да не се засягат ако има държавни служители в форума ама просто такова впечатление оставят колегите Ви. :(

Мислех, че нашите институции са малко по технологично напреднали :D
Счетоводителят ми каза, че админ панела проверявали но тя е осчетоводявала само офлайн магазини до сега. Явно знае от някъде.
Касов апарат нямам. Продавам индиректно, парите ми идват в пейпал или директен превод в картата.
Търговците от които купувам уш имат репутация но никога не мога да бъда сигурен какви далавери въртят :mad:

Данъчните които четете.. Бъдете все така образовани на европейско ниво та да може бизнеса да процъфтява в БГ :lol:
 
От: Данъчни

Да не прекаляваме да не дойдат тези любезни хорица :lol:

992059f3470e.jpg
 
От: Данъчни

Ааааа тея ги нещем. Тея са от друга държавна институция дето хич не ни трябват. :lol:

Да не прекаляваме да не дойдат тези любезни хорица :lol:

992059f3470e.jpg
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

А декларирал ли си сметката в PayPal пред БНБ?

Дискусия по въпроса. Според БНБ трябвало да се декларира. Сметката в PayPal не е банкова сметка, въпреки че PayPal има лиценз на банка. По този начин PayPal може легално да краде парите на клиентите си (лимитиране на акаунти, замразяване на сметки и т.н.). За плащанията чрез PayPal не се изисква издаване на касов бон.
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Не е декларирана.
Не вярвам пейпал да си позволява замразяване на акаунти без основна причина или иск от държавен орган за прекратяване на сметката както стана с джулиан асандж основателят на уикилийкс.
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Тази тема трябва админите да я засекретят, че в БГ и стените имат уши.:)
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Не е декларирана.
Не вярвам пейпал да си позволява замразяване на акаунти без основна причина или иск от държавен орган за прекратяване на сметката както стана с джулиан асандж основателят на уикилийкс.

Наистина ли не си чел оплаквания от потребители на PayPal как им замразяват акаунти и им крадат парите легално? А тази статия чел ли си - как принуждават клиента да унищожи стар музикален инструмент за да бъде спазен закона (според тълкуването на PayPal)?
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Онлайн магазините са със статут на обикновени магазини от гледна точка на НАП (ако работиш по законодателството на БГ и си с българска фирма). Задължителен е касовия апарат и касова книга, която се води всеки ден. Задължителни като управител (собственик) на фирмата трябва да се самоосигуряваш ( За ЕТ и ЕООД, ако е друга фирмата трябва да осигуряваш управителя). Има и други. Относно ПейПал. Нали все пак от ПейПал ги теглеш в българска карта (Виза). Тия пари си длъжен да ги декларираш всяка година - дори и като физическо лице. Над определена сума годишен доход се дължат данъци. Ако си решил да си изряден ти трябва задължително счетоводител, или да научиш що е то декларация 1 и 6

И за да не те излъжа нещо (защото на мен друг ми върши тази работа) поговори по - сериозно със счетоводителката си. Ако не работиш по бг . законодателството нямам представа как стоят нещата... но парите винаги оставят следи.. консултирай се с някой ще ти обяснят как да не ги плащаш данъците, но да си коректен пред закона..
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Данък се дължи независимо от сумата (има само едно изключение - дължим данък под 1 лв може да не внасяте).

И от тази година декларацията на физическите лица не се прави годишно, а на тримесечие (освен годишната декларация). Отделно има и месечни декларации за физическите лица (ако се осигурявате или сте регистрирани по ЗДДС).

Касов апарат не е задължителен, ако фирмата няма каса (може да приема плащания по банка, ePay, PayPal без да има касов апарат).
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Данък се дължи независимо от сумата (има само едно изключение - дължим данък под 1 лв може да не внасяте).

И от тази година декларацията на физическите лица не се прави годишно, а на тримесечие (освен годишната декларация). Отделно има и месечни декларации за физическите лица (ако се осигурявате или сте регистрирани по ЗДДС).

Касов апарат не е задължителен, ако фирмата няма каса (може да приема плащания по банка, ePay, PayPal без да има касов апарат).

Ми знаех, че имаше някакъв необлагаем минимум, но не съм наясно 100% с всички изменения. Вярвам, че си прав. Предполагам, че ако използва 100% безкасови плащания, ще трябва да обяви сметката си в НАП, или поне тази по която се извършва дейността. Както се заверяват касовите апарати. Отново казвам, че говоря малко наизуст ... защото друг ми ги гони тези ангажименти.. За месечните декларации съм дал линк отгоре към НАП ..
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Наистина ли не си чел оплаквания от потребители на PayPal как им замразяват акаунти и им крадат парите легално? А тази статия чел ли си - как принуждават клиента да унищожи стар музикален инструмент за да бъде спазен закона (според тълкуването на PayPal)?

Доста се наплаших след изчетеното.
Ще направя всичко възможно да "съм на сигурно".

Колеги за онлайн магазини счетоводителката ми каза следното:
Дават и се фактури от фирмите които купувам на едро. Дават се проформа фактури от поръчките които клиентите ми правят т.е. от админ панела се вади това. Вярвам че всяка система за онлайн магазин си генерира подобни. Пращат се в имейла на клиента аз ги принтирам и ги пращам също на хартия да си имат. Тези фактури се подпечатват с фирмения печат и подписват. Отделно бележките за изпратените стоки по бг пощи и тях мисля че трябваше да ги давам на счетоводителя.
Други документи за държавата не трябват. Нито пейпал ги интересува нито нищо.
Само данъчните ако решат могат да направят проверка дали всичко е както го пише в документите.
Говоря за фирми които не са регистрирани по ддс както е моята все още. По ддс може и да е различно но се съмнявам.
Пак казвам за индиректно получаване на парите (не на ръка директно от клиента а чрез посредник) не е задължително да имате в наличност касов апарат.
Подпечатана и подписана проформа фактура е достатъчна като официален документ за осъществената покупка.
Според мен за годишното приключване без касов апарат се прави на база на горните документи които изброих. Ако решат че има несъответствие - проверки.
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

Ние сме по ДДС и мога накратко да ти кажа как го правим. Ползваме еконт наложен платеж с пощенски запис по банка. Имаме споразумение с тях за това. За всяка поръчка издаваме ф-ра с основание "по банка". Счетоводителката получава:
1. Всички разходни ф-ри
2. Всички документи за внос ако има такъв
3. Всички ф-ри за продажби
Тя има достъп до сметката и си вади справка, като си описва наложените влезли по банка спрямо издадените от нас ф-ри
За продажби навън е същото, с тази разлика, че изготвяме ф-ра на БГ и ЕН. Тази на БГ е вълнуващата счетоводителката и НАП, защото задължително трябва да я има. Плащанията ПП се водят банка, защото са безкасови. 6 месеца работихме под наблюдение като нова фирма доброволно регистрирала се по ДДС. При регистрацията минахме ревизия. Не са посочили пропуски или нарушения от наша страна при проверката на НАП.
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

До колегата със счетоводителка, дето пейпал не я интересувал - ако наистина не я интересува какво става в пейпал - потърси си друга счетоводителка. Тази нещо не е читава.
 
От: В случай на проверка от данъчните.. къде точно гледат приходите на онлайн магазин

До колегата със счетоводителка, дето пейпал не я интересувал - ако наистина не я интересува какво става в пейпал - потърси си друга счетоводителка. Тази нещо не е читава.

Това към мен ли беше, че не разбрах? Ако е към мен - не съм казал, че не се интересува, а че иска ф-рите на БГ, а тя си следи влезлите пари по сметка и засича издадените от нас фактури.
 

Горе