Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

palamg

New Member
Здравейте, наскоро бях потърсен от голям БГ рекламодател, който има желание да рекламира директно в мой сайт.
След като направих проверка се оказа, че човека е този за когото се представя.

Веднага в главата ми хрумнаха няколко въпроса, на който ще ви бъда благодарен ако може някой да ми отговори.
1.Трябва ли задължително да имам фирма за да сключа договор за отдаване на рекламни площи в сайт под наем?
2.Възможно ли е да се сключи нещо, като договор за наем за отдаването на рекламна площ в сайт като физическо лице.
И съответно пред данъчните да декларирам този доход, като доход от наем.

3.Чудя се като цяло ако се стигне до подписването на договор, къде трябва да внимавам?
Ще бъда много благодарен на всички които споделят своя опит.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Как разбра, че е голям рекламодателят? С какво точно се занимава. Може да не цитираш име, ами примерно да кажеш дали има известен продукт или е част от медийна група?
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Питам, защото и при мен са идвали 'големи' от различни медийни групи, но като се стигне до парите за рекламата се почват едни пазарлъци... накрая искат да платят по-малко, отколкото ще изкараш от Адсенс. Тъй че, на пръв поглед са големи, но в крайна сметка пари не виждаш от тях :D
Вече ги знам и кои са 'големите' и не искам да чувам за тях. Все пак успех, в крайна сметка много неща зависят и от самия теб! Това го пиша по-скоро да имаш едно на ум, отколкото да те отчайвам.
 
Честито. Това е супер. Само така да ти върви. Ние работим през фирма за това ето как се случва там. Договор, в който са двете страни - възлжител и изпълните. Сума, период и формат на рекламата. Много е важно да гледаш какво иска рекламодателя и как е представено в договора. Също така и за неустойките. Там също бъди на щрек.

За физическо лице. Пак имаш договор, но е между теб и фирмата, като в повечето случаи остават ти да си движеш после данъците и осигуровките. Не ги имат в предвид. ;)

Това е. Нещо за реклалата или друго интересува ли те, за да дадем съвет. Покажи потенциал и дай бонус или отстъпка, но в случай, че има защо - обем реклама, период, формат и позиция и т.н. :)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Не бих искал да влизам в подробности. Но ще спомена, че от години рекламира навсякъде в интернет.
 
Последно редактирано:
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Blinky благодаря ти за пожеланието, информацията и съветите които даваш. :)
"Нещо за реклалата или друго интересува ли те, за да дадем съвет."
Като цяло всичко ме интересува. Но сега съм изморен и не мога да формулирам добре въпросите си.

Утре на свежа глава, вероятно ще задам още въпроси.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Айде дано 2014 да е по-сполучлива в онлайн рекламата не само за определени сайтове и бадженаци :)
 
Айде дано 2014 да е по-сполучлива в онлайн рекламата не само за определени сайтове и бадженаци :)

Чул те оня горе. Дано тази година е по-успешна за всеки собственик на бг сайт, и не само, за всеки, който се опитва да пробие онлайн. :)

Нека се разпръсне бюджета справедливо...както е рекъл човека. ;)
 
Re: От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

и как предлагаш да ти помогне? :oops:

Тук "Чул те оня горе" е по-скоро като "дай Боже да се случват нещата нормални". Няма кой да помогне. Помагат фалита и загубите, които се надявам да последват компяниите с неясна концепция за реклама. Мултирама...R.I.P. Очакваме следващите дето пилеят пари ей така
. :)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Аз не искам да ми помага, по-скоро да вкара малко мозък в главите на бран-мранд мениджърите, които могат да си запалят дипломите. :)

Лол. Ако някой направи това ще получи нобелови награди за непостижими постижения в много области :D
 
Re: От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Лол. Ако някой направи това ще получи нобелови награди за непостижими постижения в много области :D
Да, всичките са за Нобеловата награда. :) Класици и практици.

Какво стана с клиента? Ако имаш някакво инфо, сподели.
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Здравейте на всички. При мен има развитие.
Клиента държи да му изпратя ориентировъчни цени за реклама. Възнамерява да рекламира няколко месеца в целия сайт.
Интересува се от най-кликаемите ми банери. Смята да рекламира само в тях. А другите явно ще си останат с АдСенса.
Чудя се какви цени да му предложа за 1000 импресии. Дайте съвет какво да правя.

Мисля че е важно да спомена, че той и в момента рекламира в моя сайт, посредством AdSense.
От друга страна около 25% от трафика на сайта ми, влиза в страници на които съм махнал рекламите, за по-добро потребителско преживяване. Споменавам това, защото си мисля, че точно тези страници биха донесли най много клиенти на рекламодателя ми.
Та въпроса е каква оферта да му предложа за 1000 импресии?
 
Банерът не е кликаем само, защото е на определена позиция. :) Нали им е ясно, че ако държат един и същ банер два поредни месеца, кликаемостта няма да е същата като в началото на самата кампания. Подпишете договор, като естествено гледай какво пише в него. някакви прецакващи глупости от рода на "при падане на трафика под 3000 на ден, не се заплаща месеца или некви такива мишкарски", защото един ден все е възможно да има такова сътресение, да не дава Господ. Или от рода на "дължат се неустойки, ако сайтът не е 100% онлайн", което няма как да гарантираш.

Аз бих предложил продажба или на твърдо (на определен период от време на пределен ротационен процес) или на импресии, както си е редно. Не се обвързвай на клик, защото това с банера.

Еми това с Адсенса не е много добра новина, защото там дава по няколко стотинки на 1000 импресии, а сега ще му искаш минимум 5+ пъти повече. Слагай 1000 за еди колко си, но прецени и кое е му е комфорно на него. Защото много хора казват, ама то е много да кажеш 10 лева за 1000 импресии, но реално като му даде една отстъпка (от между 20-50%, защото на повече си на загуба, а с по-малко е несериозно), няколко бонуса и си готов, въобще не си на тези 10 лева. За това пиши във офертата, че има отстъпка, и дай задължително бонуси - РR материал, някоя друга импресия отгоре, консултация и каквото се сетиш, което няма да те "набута" много, а ще ти спечели един добър клиент. ;)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

Blinky повторно ти благодаря за информацията която ми даваш.
Да си кажа право, мислех да му предложа нещо от рода на 5лв за 1000 импресии. Но както ти ме съветваш, ще предложа повече а след това ще му направя отстъпка.
Спрял съм се на импресии, защото това виждам че правят и големите рекламодатели.
Най лесни са за проследяване от Google Analitics.

Сега един глупав въпрос.
Нали в терминологията на Google Analytics „Показвания на страници“ са импресии. Тоест Показвания на страници = импресии. Да не взема да объркам нещо човека.
Интересувам се също така с какъв инструмент е най-лесно, да се следят импресиите на даден сайт, когато се работи с рекамодател.
 
Да, големите мрежи и сайтове продават на импресии и то не на малки суми, стига се и до 20 лева за премиум позиция. Което не е много рентабилно за който и да е рекламодател, освен ако не си жалиш парите за реклама. Но се съмнявам да са останали такива бизнеси. Е, всяко правило си има и изключение. Също така 22 лева за 1000 импресии за политически кампании. Тук съм с двете ръце. :) Все пак става дума за политически шит, което трябва да се плати добре. ;)

Лесно се проследява, но трудно се оправдава, ако банерът не е на 100% ротация. Препоръчвам ти, ако ще продаваш такава реклама в бъдеще да си сложиш система за управление на рекламните банери. Ние сме със OpenX и сме много доволни, поне за сега де. :) Шегувам се, системата е добра. Така рекламодателя си има акаунт и си следи всеки месец, ден, на няколко часа (рил тайм след някой друг решреш на системата) какво количество импресии и кликове му се доставят към сайта / страницата.

Да, показване на страници = импресии = зареждания. Но пак казвам, трябва си специализиран софт за това, ако искаш да изглеждат нещата професионално и определено да може да докажеш, че е доставено това, което си му продал. И с другото ще стане, но както ти казвам възникват много ако-та. ;)
 
От: Голям рекламодател ме потърси за реклама в мой сайт - имам нужда от съвет.

За да можеш да даваш големи отстъпки, което тооооооооолкова се харесва в България, трябва да сложиш сериозна цена.
В годишната данъчна декларация има параграф "Други разходи". Освен това, когато излезе Търговския закон, изрично бе упоменато в него, че можеш да извършваш търговска дейност и без фирма. Едва ли е махнато. Един кочан фактури, заверени в общината, и издаваш и фактура.
 

Горе