Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

stoineff

Well-Known Member
Здравейте,

Бихме искали да Ви съобщим за нови правила относно получаването на съгласие от крайните потребители в Европейския съюз, които отразяват регулаторните указания и най-добрите практики. Те изясняват задължението Ви да получите съгласие от крайните потребители, когато използвате продукти като Google AdSense, DoubleClick for Publishers и DoubleClick Ad Exchange.

Моля, прегледайте новите ни правила за съгласие на потребителите в ЕС възможно най-скоро. Те изискват да получите съгласието на потребителите в ЕС за съхраняването и осъществяването на достъп до „бисквитки“ и друга информация и за събирането, споделянето и използването на данни при употребата на продуктите на Google. Те не засягат клаузите за собственост върху данните в договора Ви.

Моля, започнете да спазвате тези правила възможно най-скоро, но не по-късно от 30 септември 2015 г.

Ако сайтът или приложението Ви нямат механизъм за получаване на съгласие в съответствие с правилата, трябва да внедрите такъв. За да Ви улесним в това, събрахме някои полезни ресурси на адрес cookiechoices.org.

Тези промени в правилата се извършват като следствие от най-добрите практики и регулаторните изисквания, поставени от европейските органи за защита на данните. Тези изисквания са отразени в промените, наскоро извършени в уебсайтовете на Google.

Благодарим Ви предварително за разбирането и съдействието.

Поздрави,
Екипът по правилата на Google
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Та в този ред на мисли, дайте идеи за плъгини, които да ползваме за събиране на съгласие от потребителите ...на wordpress , blogger, и другите CMS и ...
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Като гледам на къде вървят нещата, сайтовете след 10 години вместо да са по малки и компактни като размери, то те ще са по 100 мв на страница

То всеки иска да добавяш нов код и нов код, то не беше гугълски код, то не беше код за статистика, код на фейсбук, сега код и за изчакащи прозорци за бисквитките и т.н

аман от правила, то поне някои да ги спазваше .... същата история като мобайл френдли никаква файда от тая шитня, а те предупреждаваха ли предупреждаваха че трябва да си направим сайтовете мобилни
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Прочетох, но не разбрах, все пак какво трябва да направим?
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

По принцип тези изисквания важат за сайтовете в ЕС (квото и да значи) - може би хоствани, продаващи, етц на територията на ЕС.

Гугъл са писали - Бихме искали да Ви съобщим за нови правила относно получаването на съгласие от крайните потребители в Европейския съюз, които отразяват регулаторните указания и най-добрите практики


Проблемът е че имам сайтове хоствани в САЩ с трафик главно от САЩ и много по-малко от ЕС. Та трябва ли там да слагам такива гадости или не?

Мисля да сложа само на сайтовете хоствани в ЕС (в моя случай са 1 български).
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

В privacy стряницата трябва да напишеш, че ползваш Google Analytics който сетва кукита, да напишеш че ти записваш кукита за това че му помниш езика, сесията, етц.
Като потребител влезе за първи път в сайта трябва да му съобщиш, че използваш бисквитки примерно с линк към privacy страницата ти.

Това е идея на ЕС, а не е прищявка на Google. Просто те са решили да "насилят" всички уебмастърчета да действат и да не се скатават.
 
Здравейте,

Честно казано не виждам никакъв смисъл от плъгини за такава проста задача. Има доста безплатни услуги, които имат достатъчно приятно изглеждащи темплейти.

Например https://silktide.com/tools/cookie-consent/

Може спокойно да си зададете текста на български и да сложите кода пред затварящия head таг.

Пример:
Код:
http://isocbox.com/cookie-sample.html

Кода, който съм добавил:
Код:
	<!-- Begin Cookie Consent plugin by Silktide - http://silktide.com/cookieconsent -->
		<script type="text/javascript">
			window.cookieconsent_options = {
			"message":"Този уебсайт използва бисквитки, за да осигури по-добро потребителско преживяване. Използвайки нашите услуги, Вие се съгласявате с това.",
			"dismiss":"Съгласен съм!",
			"learnMore":"Повече информация?",
			"link":"/cookie-policy.html",
			"theme":"dark-top"
			};
		</script>

		<script type="text/javascript" src="//s3.amazonaws.com/cc.silktide.com/cookieconsent.latest.min.js"></script>
		<!-- End Cookie Consent plugin <--></-->

Относно cookie policy, не би трябвало да има проблем да се използва следния ресурс:
https://cookie-script.com/cookie-policy-templates/bg.html

*Към примерния текст по-горе съм добавил и следното:
Бисквитки от трети страни
Ние използваме услути ог Google Inc., които запазват свои собствени бисквитки, осведомете се как Google използва бисквитките за предоставяне на услугите си.
Смятам, че юристите на Google достатъчно добре са описали как се използват бисквитките, спрямо действащото законодателство в EU.


Ако някой има по-пълно и/или по-добро предложение, ще се радвам да го сподели!

Поздрави,
Борисов

*(ВНИМАНИЕ! - Не съм юрист и ако държите да сте сигурни, по-добре се консултирайте с такъв!)
 
Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Получих писмо от Адсенс, че заради законодателството на ЕС трябва сайтовете с адсенс да искат разрешение от потребителите, да се ползват бисквитки.

Повече инфо тук: http://www.cookiechoices.org/

Срока е до края на Септември.

Та вие вече интегрирахте ли тези неща във вашите сайтове?
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Най-вероятно всички ще сме получили това писмо,тъй като и аз го получих и мои приятели... но нали пише септември,защо да бързаме :D между др. ще следвам темата да видим за кво иде реч!
А да питам на някой да се е получил рязък спад в парите и показването на рекламите? На мен не ми вади рекламите никъде по сайта на мои познати уж ги показвало,но парите паднаха с 90% от последната седмица .... то без това паднаха с 90% от миналата година още какво да падне скоро май ще се махат тия варвари :D
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Аз не, но получих същото
някои има ли идея как ще стане на Wordpress. Предполагам някакъв плъгин ще свърши работа или?
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Изкарваш си един обикновен поп-ъп в някой от долните ъгли и казваш, че сайта използва бисквитки, слагаш и опция да се затвори от потребителите и си готов :)
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Интегрирах го , даже си направих политика за бисквитките с някакъв генератор. Само трябва да преведа на бг , че е кофти на бг сайт да е на английски.
Можете да си избирате къде да е поп ъпа. Аз го направих в горната част на сайт като лента. Изглежда така: http://prikachi.com/images/177/8264177V.png

В самия мейл от гоогле дават няколко безплатни сайта за правене на поп ъпа, аз ползвах това https://silktide.com/tools/cookie-consent/
Цялата операция отнема 10тина минутки, няма какво да се чака до септември според мен. Аз като се хванах реших да си сложа и политика за поверителност и политика за бисквитки с някакви генератори , само ми остана да го преведа и на български , но това следващите дни.
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Тази тема се дублира с тази

п.п. Всички ли сте на някакви готови cms системи? Няма ли някой, който е авторска web страница, пък независимо каква. Аде разбирам форум или онлайн магазин да са готова система, ма останалото...
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Какво значение има дали е CMS или само HTML в случая? Кода си остава 5 реда.
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Кода се поставя където искаш в <head> </head> частта на сайта , няма значение каква система си.
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

@Borisov благодаря за идеята !
 
От: Adsense и Бисквитки - Интегрирахте ли ги вече?

Не, не ставаше дума дума за кода, знам къде и как се поставя, даже си преправих от един готов, като .js файла, който се изпълнява, е в моя си директория на хоста, за да не изпълняват разни външни връзки. Въпроса ми беше по-скоро от интерес и лек спам. А и не харесвам cms, bootstrap и подобни шитни. Но това си е друга тема.
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Тая простотия пък с каква цел са я измислили точно сега? Гледам и аз разни сайтове ми вадят такова досадно съобщение и се питам кой акъл роди това през 2015? Google хем се чуди как да ни вземе всички специфични данни, хем сега държи да предупреждава за някакви старомодни бисквитки. Не само бисквитки, а цели бази данни вече се пазят локално - Local Storage, Session Storage, Indexed DB, Web SQL.

Да кажеш на потребителя че сайта ти ползва бисквитки е все едно да му кажеш, че е свързан с Интернет.
 
От: Гугъл с нови правила за собствениците на сайтове срок 30 - ти септември

Тая простотия пък с каква цел са я измислили точно сега? Гледам и аз разни сайтове ми вадят такова досадно съобщение и се питам кой акъл роди това през 2015? Google хем се чуди как да ни вземе всички специфични данни, хем сега държи да предупреждава за някакви старомодни бисквитки. Не само бисквитки, а цели бази данни вече се пазят локално - Local Storage, Session Storage, Indexed DB, Web SQL.

Да кажеш на потребителя че сайта ти ползва бисквитки е все едно да му кажеш, че е свързан с Интернет.

То и затова няма бутон , отказвам . Просто ги информираш че всичко им се записва и това е ,
 

Горе