Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

webmast367

Well-Known Member
Здравейте, тъй като с приятелката ми много обичаме животинките и ги съжеляваме за разлика от хората... в последните години приютихме 6-7 котки, които си отглеждаме и до днес на село, а в апартамента си гледам 2 британки...
Днес прибрахме 2 кученца на по 1-2 месеца изхвърлени на 10 километра от най-близкото селище... но за жалост нямаме, къде да ги гледаме и не можем да ги задържим! Споделихме видео във фейсбук с надеждата да им намерим стопани, ако не успеем утре ще ги занесем в приюта, като е по-добре от това да умрат на улицата в нищото!

От доста време си мислим, как ако имахме нужните средства бихме открили приют за животни - кучета/котки (като разбира се ще са отделени), но за това са нужни място и много много приходи за храна и т.н!

Наистина искаме да подсигурим подслон поне в нашия град и околието на животните, тъй като по улиците е пълно се бездомни котки, като 99% от тях не доживяват и 2 годишна възраст! Кучетата по улиците са почти рядко явление, тъй като имаме в града приют за кучета и в него лично аз съм занесал поне 10 кучета последните 3-4 години, но някак там не изпълняват нормалните условия за живот на животинките и смятам, че лично аз бих се справил добре!
Разбира се и техния проблем (част от него) е че нямат сигурно нужните средства....

Като за начало ще се създаде сайт и фейсбук страница, която ще я вдигна бързо с много харесвания ( имам нужните познания )
Сайта няма да е кой знае какво ще е на WP просто информативен и каталог на животинките, ако някой иска да си осинови другото ще се мисли в послествие.
Разполагам и с що горе добър обсег от потребители във фейсбук страници и профили, които смятам, че доста ще ми помогнат да популялизирам сайта и страницата.

Когато това е готово смятам, че ще има доста хора, които биха правили дарения кой с каквото може, като с това да се усигори донякъде нормалния живот на животните! Да имат играчки, топло място за спане, храна и да се поддържат сметки и прочие.
Допълнително живея на центъра ще изработя и окача билбордове на терасата с цел реклама и зов за помощ, към животинките, ще налепя плакати - обяви из града и ще пусна обяви по весниците.

ДО ТУК ДОБРЕ!

НО КАК да стане номера с място, където да ги гледам и т.н... Само около моя блок има поне 40-50 котки... Да ги хвана няма да е трудно ще използвам личния си автомобил не ме е срам и гнус, но няма къде да ги приютя и да ги гледам естествено..

Най-вероятно тази идея и желание ще останат само илюзия и няма да мога да ги осъществя, но все пак бих искал да чуя и Вашето мнение, идеи и т.н!

Благодаря ВИ :)
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

След като в града вече има приют не е ли по-добре да се съберат средства за него вместо да се прави нов?
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

След като в града вече има приют не е ли по-добре да се съберат средства за него вместо да се прави нов?
Има приют за кучета приют за котки НЯМА дори незнам някъде има ли, а само зад блока ми има 50 котки, като вече съм приютил голям брой... Като всяка е родила по 1-2 пъти около 4 котки, което вече е прекалено пренаселвам селото с котките от града, което пак не е вариант макар да ги храним!

Прочети статиите за приюта в град Разград и ще разбереш, защо предпочитам ДА НЕ събирам средства за него, а да обмислям аз да направя нещо!
 
Re: От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Има приют за кучета приют за котки НЯМА дори незнам някъде има ли, а само зад блока ми има 50 котки, като вече съм приютил голям брой... Като всяка е родила по 1-2 пъти около 4 котки, което вече е прекалено пренаселвам селото с котките от града, което пак не е вариант макар да ги храним!

Прочети статиите за приюта в град Разград и ще разбереш, защо предпочитам ДА НЕ събирам средства за него, а да обмислям аз да направя нещо!

Приюта в Казанлък няколко пъти годишно прави безплатни кастрации - пълниш багaжника с котки и идваш :D
 
От: Re: От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Приюта в Казанлък няколко пъти годишно прави безплатни кастрации - пълниш багaжника с котки и идваш :D

Хахаха ... :D Трябва да кажеш кога е промоцията!
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

За некомерсиален и благотворителен проект ти трябват пари. Ти нямаш пари. Край на историята.
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Котките си живеят тихо и спокойно и се вписват добре в градската среда. Аз лично в периодите когато съм имал котка, тя често забягваше за някакви периоди. В случая не мисля, че изобщо има защо да се занимаваш с котките. Дори и лайната си заравят, а и не пренасят кой знае колко опасни болести.

Проблема са кучетата, те сякаш не се вписват, обиковено са мръсни, болни. Ходят на глутници с клошарите, хапят хора. Да не говорим за лайната и на уличните и на домашните, които са като килим по улиците, по принцип хората не се заглеждат, но ако погледнете ей така за експеримент ще се стреснете. По-скоро при кучетата може да се наблегне.
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Котките си живеят тихо и спокойно и се вписват добре в градската среда. Аз лично в периодите когато съм имал котка, тя често забягваше за някакви периоди. В случая не мисля, че изобщо има защо да се занимаваш с котките. Дори и лайната си заравят, а и не пренасят кой знае колко опасни болести.

Проблема са кучетата, те сякаш не се вписват, обиковено са мръсни, болни. Ходят на глутници с клошарите, хапят хора. Да не говорим за лайната и на уличните и на домашните, които са като килим по улиците, по принцип хората не се заглеждат, но ако погледнете ей така за експеримент ще се стреснете. По-скоро при кучетата може да се наблегне.

Принципно си прав, но мен въпроса не ми е да не пречат на хората а да надживеят 1-2 годишна възраст! Тъй като 99% от уличните котки рядко доживяват 2 годишна възраст. Повечето се разболяват - умират... за тях има много опасни вируси, които не влияят на хората, но все пак може да живеят по-дълго и да не стоят по контейнерите за остатъци... + това в студения период пак голям% не могат да отгледат малките си лично приютих котка, която успяхме 1 да и спасим, а до сега беше раждала поне 7-8 пъти ... последно имаше 2, от които 1то почина не можахме да го спасим, като цяло нея едвам спасихме с 20тина инжекции...
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Обичаш природата, а си против естествения подбор ;)
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Обичаш природата, а си против естествения подбор ;)

НЕ съм против, просто съм против гледката на котки с по 1 око, или прегазени такива, или такива с прецакани дробове едва дишащи и мърдащи и прочие, ако не си ме разбрал кофти. Целта не е да ги отделя от свободата, а да им се предложи малко по-добър живот! Когато има болно да се лекува, когато има гладно да е нахранено, да е натопло и прочие! Но като гледам това ще си остане само фикс идея, за която няма средства и скоро няма да има :Д
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Най-доброто, което можеш да направиш за котките е, да ги кастрираш...
И още нещо - не се захващай с неправителствени организации, всички те са корумпирани и техният БИЗНЕС са бездомните животни.
Защото докато има бездомни животни, ще има и пари за тях!
Преди време аз се занимавах с този въпрос във Варна - с бездомните кучета и приюта в Каменар - всичко е бизнес ...
Ако имаш желание пиши - ще ти разкажа как работи този бизнес с бездомните животни, ще ти дам и съвети как да се опазиш чист.
Но ... само ако няма да си поредния бизнесмен на гърба на бездомните животни!
Поздрави!
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Най-доброто, което можеш да направиш за котките е, да ги кастрираш...
И още нещо - не се захващай с неправителствени организации, всички те са корумпирани и техният БИЗНЕС са бездомните животни.
Защото докато има бездомни животни, ще има и пари за тях!
Преди време аз се занимавах с този въпрос във Варна - с бездомните кучета и приюта в Каменар - всичко е бизнес ...
Ако имаш желание пиши - ще ти разкажа как работи този бизнес с бездомните животни, ще ти дам и съвети как да се опазиш чист.
Но ... само ако няма да си поредния бизнесмен на гърба на бездомните животни!
Поздрави!

Ами, ако имаш желание сподели опита си.
Не целя да печеля на гърба на когото и да е било аз си работя и си изкарвам пари за храна за лъскави ферарита не ми трябват не ме влекат подобни!
Въпроса е , че нямам собствени средства, с които да стартирам и не съм запознат, кое как стои! Принципно не искам да се занимавам с общини и прочие искам да си организирам и развивам всичко сам, като почна от мое място и т.н! Такива да пълня и храня някой с дебел врат не ме устройват, или схеми как се правели пари то ми е ясно, ако ще гърбя ще направя организация за дарения в която област се сетя и ще прибирам яко, но обичам да заспивам с чиста съвест все още имам такава...
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Ами, ако имаш желание сподели опита си.
Не целя да печеля на гърба на когото и да е било аз си работя и си изкарвам пари за храна за лъскави ферарита не ми трябват не ме влекат подобни!
Въпроса е , че нямам собствени средства, с които да стартирам и не съм запознат, кое как стои! Принципно не искам да се занимавам с общини и прочие искам да си организирам и развивам всичко сам, като почна от мое място и т.н! Такива да пълня и храня някой с дебел врат не ме устройват, или схеми как се правели пари то ми е ясно, ако ще гърбя ще направя организация за дарения в която област се сетя и ще прибирам яко, но обичам да заспивам с чиста съвест все още имам такава...


Не мисля, че ще можеш да избегнеш административния батак, който е типичен за булгаристан. Няма как да функционираш в което и да е населено място (още повече град) без да ти цъфнат инспекции и да започнат да искат: това разрешително, оня протокол, оная декларация, формуляр № еди кой си - сещаш се. ;)
Единственият начин е да се прикрепиш към фондация, под чието крило да работиш, за да бъдеш легален и да получиш пари за издръжка на приюта, но тогава си обвързан в корупционна схема. И в двата случая бг. ситуацията ще те откаже от благородната ти идея.

Съжалявам, че ''ти валя на парада'', но това са реалностите. Ако успееш, все пак да го направиш, ще имаш голямо Браво от мен. Успех!
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Не мисля, че ще можеш да избегнеш административния батак, който е типичен за булгаристан. Няма как да функционираш в което и да е населено място (още повече град) без да ти цъфнат инспекции и да започнат да искат: това разрешително, оня протокол, оная декларация, формуляр № еди кой си - сещаш се. ;)
Единственият начин е да се прикрепиш към фондация, под чието крило да работиш, за да бъдеш легален и да получиш пари за издръжка на приюта, но тогава си обвързан в корупционна схема. И в двата случая бг. ситуацията ще те откаже от благородната ти идея.

Съжалявам, че ''ти валя на парада'', но това са реалностите. Ако успееш, все пак да го направиш, ще имаш голямо Браво от мен. Успех!

Ами 1 ден живот и здраве, ако имам излишни пари документацията лесна работа! :)
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

документацията лесна работа! :)

Подозирам, че никога не си легализирал дейност в тая държава? ;)

Добре е да изкараш доооста пари, за да има за рушвети и за да си наемеш фирма, която да 'фърчи по учреждения и да се занимава с купищата бумаги и некомпетентни бюрократи.
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Animal Resque Sofia са твоите хора. Не съм работил ЗА тях и не познавам някой който го прави, но от години наблюдавам инициативата и се включвам с каквото мога. Кога пари, кога храна, кога разходки. Много ме радват и до сега не съм забелязвал нещо дето да не мога да си обясня как е случва. Даже идват от чужбина групи да се учат как се правят нещата. [video=youtube;zLt7AYYAQRw]https://www.youtube.com/watch?v=zLt7AYYAQRw[/video]

Ако наистина искаш да помогнеш, а не търсиш някакви далаверки най-важния фактор е менталитета на хората около теб. До колко биха помогнали лично или като фирма и до колко биха те толерирали. За съжаление някои неща реално все още се случват май само в София. Познавам косвено една девойка в средно голям град, която е опитва да направи нещо подобно и я гледат като местната луда. Разбиране нула, камо ли помощ. Докато тук за AR бързичко събрахме парички да си купят и ремонтират ново място, там и е проблем и да ги нахрани (общо взето доста от заплата и там отива). Ходи обяснявай на зоомагазините да оставят едно кашонче та хората като купвуват храна на любимците си да оставят и за бездомничетата). На "бизнесмените" че ако направят дарение ще им се намалят данъците ("ма що да плащам данъци, ти луд ли си бе, аз всичко с фалшиви фактури си го въртя, щото данъчния ми е братчед"), мноого с велики с кола за 50 бона (всъщност за 15 на старо ама не казвай на никого) и да късал салфетки в кръчмата, ама да дадат 200 лева за кауза... ма то МНОГО пари, ще презбогатееш. На семействата че едно посещение в приют учи децата повече на хуманност от CunterStrike. На всички че това отвъд вратата им със се тротоари, пейки, фауна и флора е общо и следва да полагат задружно сили за него. На който и да е че е чудесно място за срещане на свястно ново гадже. На кифлата с кученце за бон и половина че е хубаво да даде едни 5 лева за да бъдат болестите около любимия и сувенир по-малко. На фирмата че би бил чудесен teambuilding една сутрин заедно да помогнат с нещо...
[video=youtube;1kcsItYlqqw]https://www.youtube.com/watch?v=1kcsItYlqqw[/video] може да не е толкова лесно да промениш менталитета на хората.
Не обяснявам че е невъзможно, просто ще трябват усилия.

С котките впрочем е по-лесен случая - справят се добре на улицата и освен с теоретично разнасяне на болести не са опасни за хората както може да е примерно озверяла от глад глутница кучета. Наистина не виждам особен смисъл да се затварят в приют. Не можеш да прибереш всички, а и да можеш няма да е за дълго - все някой ще изхвърли пак котка (в София милите хора от близките градчета направо си стоварват кучета по тъмна доба с баничарки в тъкмо разчистени райони). Освобождаваш ниша за още на улицата, която се самозапълва и в крайна сметка котките на улицата са си пак толкова, ама ти се бъхтиш и за още известна бройка, а която вече си лично отговорна. Някои клиники тук (за Добро Хрумване се сещам) имат програма за безплатно кастриране на бездомни котки и значителни отстъпки за всякакви бездомни животни. Хем помагат точно хората които могат и искат, хем си им е реклама постоянното "Хора, споделете, трябват ни спешно още xxx лева за това сладурче, което намерихме закъсало и заведохме при милите и готини хора Едисикъде дето го оправиха и сега си е екстра. Впрочем търсим осиновител". Хващаш котка, занасяш котка, кастрират котка, няколко бездомни котенца годишно по-малко а нишата и остава заета. Говори с местните ветеринари.

Поздрави за инициативата и успех :):D https://www.youtube.com/watch?v=F6X8sQsW7eY
 
От: От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Animal Resque Sofia са твоите хора. Не съм работил ЗА тях и не познавам някой който го прави, но от години наблюдавам инициативата и се включвам с каквото мога. Кога пари, кога храна, кога разходки. Много ме радват и до сега не съм забелязвал нещо дето да не мога да си обясня как е случва. Даже идват от чужбина групи да се учат как се правят нещата. [video=youtube;zLt7AYYAQRw]https://www.youtube.com/watch?v=zLt7AYYAQRw[/video]

Ако наистина искаш да помогнеш, а не търсиш някакви далаверки най-важния фактор е менталитета на хората около теб. До колко биха помогнали лично или като фирма и до колко биха те толерирали. За съжаление някои неща реално все още се случват май само в София. Познавам косвено една девойка в средно голям град, която е опитва да направи нещо подобно и я гледат като местната луда. Разбиране нула, камо ли помощ. Докато тук за AR бързичко събрахме парички да си купят и ремонтират ново място, там и е проблем и да ги нахрани (общо взето доста от заплата и там отива). Ходи обяснявай на зоомагазините да оставят едно кашонче та хората като купвуват храна на любимците си да оставят и за бездомничетата). На "бизнесмените" че ако направят дарение ще им се намалят данъците ("ма що да плащам данъци, ти луд ли си бе, аз всичко с фалшиви фактури си го въртя, щото данъчния ми е братчед"), мноого с велики с кола за 50 бона (всъщност за 15 на старо ама не казвай на никого) и да късал салфетки в кръчмата, ама да дадат 200 лева за кауза... ма то МНОГО пари, ще презбогатееш. На семействата че едно посещение в приют учи децата повече на хуманност от CunterStrike. На всички че това отвъд вратата им със се тротоари, пейки, фауна и флора е общо и следва да полагат задружно сили за него. На който и да е че е чудесно място за срещане на свястно ново гадже. На кифлата с кученце за бон и половина че е хубаво да даде едни 5 лева за да бъдат болестите около любимия и сувенир по-малко. На фирмата че би бил чудесен teambuilding една сутрин заедно да помогнат с нещо...
[video=youtube;1kcsItYlqqw]https://www.youtube.com/watch?v=1kcsItYlqqw[/video] може да не е толкова лесно да промениш менталитета на хората.
Не обяснявам че е невъзможно, просто ще трябват усилия.

С котките впрочем е по-лесен случая - справят се добре на улицата и освен с теоретично разнасяне на болести не са опасни за хората както може да е примерно озверяла от глад глутница кучета. Наистина не виждам особен смисъл да се затварят в приют. Не можеш да прибереш всички, а и да можеш няма да е за дълго - все някой ще изхвърли пак котка (в София милите хора от близките градчета направо си стоварват кучета по тъмна доба с баничарки в тъкмо разчистени райони). Освобождаваш ниша за още на улицата, която се самозапълва и в крайна сметка котките на улицата са си пак толкова, ама ти се бъхтиш и за още известна бройка, а която вече си лично отговорна. Някои клиники тук (за Добро Хрумване се сещам) имат програма за безплатно кастриране на бездомни котки и значителни отстъпки за всякакви бездомни животни. Хем помагат точно хората които могат и искат, хем си им е реклама постоянното "Хора, споделете, трябват ни спешно още xxx лева за това сладурче, което намерихме закъсало и заведохме при милите и готини хора Едисикъде дето го оправиха и сега си е екстра. Впрочем търсим осиновител". Хващаш котка, занасяш котка, кастрират котка, няколко бездомни котенца годишно по-малко а нишата и остава заета. Говори с местните ветеринари.

Поздрави за инициативата и успех :):D https://www.youtube.com/watch?v=F6X8sQsW7eY

Най-накрая едно хубаво и полезно мнение. Благодаря!
 
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Най-доброто, което можеш да направиш за котките е, да ги кастрираш...
И още нещо - не се захващай с неправителствени организации, всички те са корумпирани и техният БИЗНЕС са бездомните животни.
Защото докато има бездомни животни, ще има и пари за тях!
Преди време аз се занимавах с този въпрос във Варна - с бездомните кучета и приюта в Каменар - всичко е бизнес ...
Ако имаш желание пиши - ще ти разкажа как работи този бизнес с бездомните животни, ще ти дам и съвети как да се опазиш чист.
Но ... само ако няма да си поредния бизнесмен на гърба на бездомните животни!
Поздрави!
Здравейте,
надявам се да успея, да съживя темата. Ние сме стартираща фондация за помощ на бездомните животни. Главната ни цел е да успяваме, да ги спасяваме от улицата чрез осиновяване. Това май е най-големият проблем в България. Моля, Angell, да разкажеш за своя опит.
Предварително благодаря!
 
Последно редактирано:
От: Дайте идеи, съвети и мнения за откриване на приют за бездомни животни!

Най-доброто, което можеш да направиш за котките е, да ги кастрираш...
И още нещо - не се захващай с неправителствени организации, всички те са корумпирани и техният БИЗНЕС са бездомните животни.
Защото докато има бездомни животни, ще има и пари за тях!
Преди време аз се занимавах с този въпрос във Варна - с бездомните кучета и приюта в Каменар - всичко е бизнес ...
Ако имаш желание пиши - ще ти разкажа как работи този бизнес с бездомните животни, ще ти дам и съвети как да се опазиш чист.
Но ... само ако няма да си поредния бизнесмен на гърба на бездомните животни!
Поздрави!
Здравей, относно коментарът ти във форума в който става въпрос за приют за домашни любимци, ако можеш да ми обясниш с какво си се сблъсквал и според теб, ако си компетентен по тази тема, дали е възможно без много лични средства да се започне такова дело. Понеже от доста време обмислям да направя нещо с по-големи мащаби от няколко клетки и малка бетонна площадка. Изобщо има ли вариант за финансиране от държавата (или проект) за осъществяването на ремонта на такова съоръжение, при положение, че разполагаме с имоти с големи дворове на село. Под финансиране да не се разбира като бизнес или злоупотреба със средства, а по-скоро като помощ за осъществяване на едно добро дело, мечта, а защо не и работа за хора, които обичат да се занимават с животни.

П.С. (до всички във форума)
Извинете, че не е писано за събеседниците в разговора, но след като му писах на лично реших да го копирам и поставя тук. Все пак, ако някой от вас също може да отговори, съветва, и да ми помогне да разбера по-подробно ще съм много благодарен. Във Фейсбук на лично( Звездомир Петракиев) също може да ми пишете, понеже не познавам и не съм ползвал тази платформа(предприемач.com)
 
Аз имам същия въпрос като колегата по-горе (@Zvezdomir ), ако някой има инфо за започване на подобно дело щв е супер.
 

Горе