Данъци - донейшън ?

HaRRo

Active Member
Как става номера, някой може ли да ме загрее?
Например имам 100к чиста печалба = 10к данъци (пример само), искам да ги дам всичките(100%) на charity/donation ? Напр. тука -redcross.org съм пробвал (там за японците..:Д) и дават всякакви документи за доказателство, контакти.. всичко както трябва.

То тая година мина, но за догодина да се ориентирам отсега :) В рамките на тая година трябва да е донейшъна май ?
И има ли нещо друго да знам, пропускам? земам документите, отивам при секретарката/ да ги изчисли ?

Знам че с някой адвокат ще се разяснат по-точно нещата, но викам тука да се допитам, и тука има много експерти :)
 
От: Данъци - донейшън ?

Само определен процент от дължимия данък може да се приспадне от дарение. Но не помня колко беше %.
Държавата да не е луда да позволи 100% от дължимия данък да може да се приспада за дарения :)
Тогава всеки ще си регне по една фондация и ще си дарява дължимите суми за данъци на себе си :)
 
От: Данъци - донейшън ?

Не дават педалите ве аз мислех за кучитата да прая едно там да изкарва пари и да заминава за дарение за приюти ама тъпата гадна лакома държава не дава сичко да заминава дарение мама и деба и се наложи да си купя вила за да похарча парата :)
 
Ясно, значи съм нещо много назад. Се пак ще опитам да даря колкото % е максимума, отколкото на мизерната държава. :)
 
От: Данъци - донейшън ?

Когато правиш дарения можеш само да губиш пари, не и да печелиш от намалени данъци. Не са ти ясни данъчните облекчения за дарения. Няма как да дариш пари и да ти останат повече пари, отколкото ако не си дарявал.

Намалението в данъците е много по-малко от размера на дарението, което правиш.
 
От: Данъци - донейшън ?

Значи сега погледнах закона и какво е положението.
Имаш 100к печалба. От тях се признават 10% като дарение, но трябва да си набавиш и необходимите документи.
Е след това ти начисляват данъците върху 90к (100 печалба - 10 дарение)
Ако направиш по-големи дарения си ти начисляват данък върху разликата - примерно си дал 17к , 10 се приспадат, 7 се облагат
 
От: Данъци - донейшън ?

От написаното по-горе следва, че ако дадеш 10 хиляди дарение ще ти намалят данъците с 1000 лв. Губиш 9000 лв. И не всякакви дарения се признават.
 
От: Данъци - донейшън ?

Този който получи дарение в пари плаща ли данък?
 
От: Данъци - донейшън ?

Данъкът за дарения е 5%. Има изключения.
 

Горе