Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

ribself

New Member
Здравейте, искам да попитам какви са данъците които трябва да се плащат за ЕООД
Ходих до счетоводна къща там ми обесняваха накрая пак нещо не ми е ясно.
Сега, примерно този месец имам оборот от 1000лв. Печалбата ми от това е 500лв, без доп. разходи за реклама и т.н.
Сега до колкото знам трябва да платя 20% ДДС от 1000лв и 10% от 500лв Данък печалба, което е 200 + 50 = 250лв данъци. Нали така?
Нещо друго което дължа на държавата освен осигоровки има ли ?
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Печалбата се смята накрая на годината...

По твоя пример имаш 250 лева печалба и съответно 25 лева, но до края на годината може да я изхарчиш и да нямаш печалбата от тоя месец.

ДДС се плаща само, ако си се регистрирал - ако не си не се плаща.

Пример:
Не си рег. по ДДС
Т.е. да кажем че за тази година имаш 10000 оборот и разходни фактури за стока и др. разходи (счетоводство, хостинг-мостинг) за 5000 лева
Плащаш 500 лева данък печалба, остават ти 4500 лв.
Ако решиш да я разпределиш тази печалба да кажем половината от нея, а останалата да я оставиш в "предприятието" имаш 2250 за взимане от фирмата накрая на годината, на които трябва да платиш 5% данък дивидент или 112.5 лв и оставаш с 2137.5 лв. за теб и 2500 за фирмата от тази година.

Ако си рег. по ДДС преди всичко това имаш да плащаш 20% от всяка продажба, но пък можеш и да си приспадаш ДДС от направените разходи там вече счетоводителя трябва да ти направи сметките месец по месец колко ДДС имаш да внасяш или да приспадаш и т.н.

Това са данъците, не забравяй и осигуровките обаче... Ако си регистриран като самоосигуряващ се тези осигуровки не минават за разход на фирмата, ако си по ДУК минават, но пък сумарно внасяш повече пари в хазната.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

"Сега, примерно този месец имам оборот от 1000лв. Печалбата ми от това е 500лв, без доп. разходи за реклама и т.н.
Сега до колкото знам трябва да платя 20% ДДС от 1000лв и 10% от 500лв Данък печалба, което е 200 + 50 = 250лв данъци. Нали така?"



ДДС (данък добавена стойност). Правя това уточнение за да ви е по-ясно. Едно време имаше данък оборот и тогава вашите сметки щяха да са верни. За вашия случай е важно разходите които приспадате за да получите 500 лв. печалба (1000-500=500) дали по тях имате право да ползвате данъчен кредит или не. Ако предположим, че в тези разходи имате начислен ДДС и може да ползвате ДК, то сумата която ще дължите за ДДС за внасяне ще е не 200 лв., а 100 лв. (200 лв. данък на продажбите на стоки или услуги минус 100 лв. данъчен кредит, при положение че 500 е данъчната основа на разходите). Ако нямате право да ползвате ДК по направените разходи то тогава вашите сметки най-общо са верни.

По дадените от вас данни обаче е много трудно да се направи каквито и да е точни предположения, относно това какви данъци ще се дължат.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Благодаря ви! Вече ми стана доста по ясно :)
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Ако имаш 1000 лева приход, 500 лева разход ще ти останат 500 лв, с които да платиш на счетоводителя. Няма да ти останат за осигуровките на управителя (ако намериш по-евтин счетоводител - може и да останат, но няма да остане печалба за дивиденти - т.е. ще работиш за да плащаш осигуровки и хонорара на счетоводителя).

Имай предвид, че ще има и глоби - все нещо ще объркаш и ще те хванат в нарушение. Те започват от 500 лева обикновено (за малки нарушения). За повторни - до 10-тина хиляди лева.

Помисли и дали е изгодно да получаваш заплата или дивидент.

В тази тема и тази тема писахме за това (във втория пример има и ДДС за по-интересно).
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Казах примерен оборот и печалба за да мога да го схвана по-лесно.
Счетоводителя не ми е 500, а 100лв на месец, ама явно вие ходите по по-големи специалисти с петорно заплащане.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Ако се увеличи количеството на фактурите счетоводителят може да поиска повече. 100 лева е при малко фактури.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Да, може и сам да си ги въвежда в счетоводната програма. Ако си оценява труда на цена между нула и тази на счетоводителя.

Ако смята, че трудът му струва повече от този на счетоводителя - тогава няма да е изгодно сам да си ги въвежда.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

При ЕООД имаш повече разходи за счетоводител и други бюрократични глупости, обаче имаш възможност разходите да намалят данъчната основа (самоосигуряващите плащат данъци/осигуровки върху всички приходи, разходите не оказват влияние върху данъчната основа).

При ЕООД можеш да получаваш доходите си като дивидент (14,5% данъчна тежест). Примерно при 5 хиляди месечно е по-изгодно да получаваш дивидент. При 50 000 месечно е по-изгодно да получаваш заплата (данъците + осигуровките са под 14,5%).

Заплата вместо дивидент.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Едно от най-характерните неща за ЕООД е ограничената отговорност на собственика. Според ТЗ той отговаря за задълженията на дружество до размера на дяловата си вноска в капитала, което от юридическа гледна точка означава, че дружеството отговаря за своите задължения с имуществото си и кредиторите му не могат да посегнат на личното имущество на собственика. Дружеството оперира с капитал, а ЕТ - с лични срества. Това е една от разликите между ЕООД и ЕТ. ЕООД е отделно юридическо лице, което няма почти нищо общо със собственика си, докато ЕТ е еквивалентно на физическото лице - собственик. ЕТ плаща 15% данък на края на годината, а ЕООД плаща 10%.
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Едно от най-характерните неща за ЕООД е ограничената отговорност на собственика. Според ТЗ той отговаря за задълженията на дружество до размера на дяловата си вноска в капитала, което от юридическа гледна точка означава, че дружеството отговаря за своите задължения с имуществото си и кредиторите му не могат да посегнат на личното имущество на собственика. Дружеството оперира с капитал, а ЕТ - с лични срества. Това е една от разликите между ЕООД и ЕТ. ЕООД е отделно юридическо лице, което няма почти нищо общо със собственика си, докато ЕТ е еквивалентно на физическото лице - собственик. ЕТ плаща 15% данък на края на годината, а ЕООД плаща 10%.

и каква трябва да ми е фирмата за да не отговарям с имуществото си?
 
От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

ООД или ЕООД.

Но не може да не отговаря дадено дружество с неговото имущество. Не може да имаш хале, машини и да изтеглиш кредит който да не покриваш и банката да не дойде да ти гушне имота и нещата.

Т.е. може, но ако препродадеш дружеството и собствеността му докато трае процедурата на 4-5 офшорки последователно и имаш човек в съда, да одобри това. Иначе не може. Имаше такъв случай съвсем скоро с една фирма по русенско. ДСК и още една банка ще глътнат вода с няколко милиона кредит, защото залога им е препродаден няколко пъти, съответно и съда играе в играта.
 
От: От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

и каква трябва да ми е фирмата за да не отговарям с имуществото си?

С личното ти имущество отговоряш само, когато имаш ЕТ. Когато е ЕООД или ООД отговаряш с капитала и с дружествените активи, собственоста, която се води на името на фирмата. Затова не е хубаво да купиваш лични вещи на името на фирмата.
 
От: От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

и каква трябва да ми е фирмата за да не отговарям с имуществото си?

По просто идеята е следната: ако имаш ЕТ отговаряш с апартаменти, коли и всичко писано на твое име освен примерно магазина или произвоствения цех , ако си регистрираш ООД или ЕООД отговаряш до размера на капитала на фирмата, всичко писано на фирмата може да ти вземат, но апартамент, кола - нещата на твое име се разграничават.
 
От: От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

С личното ти имущество отговоряш само, когато имаш ЕТ. Когато е ЕООД или ООД отговаряш с капитала и с дружествените активи, собственоста, която се води на името на фирмата. Затова не е хубаво да купиваш лични вещи на името на фирмата.

Бе и в това има изключения... Ако си управител и си разписвал дадени злоупотреби си носиш цялата отговорност (наказателна и всякаква) и могат да ти съберат и имоти и друго, ако те намерят за виновен.
 
От: От: Данъци при ЕООД занимаваща се с търговия на дребно

Бе и в това има изключения... Ако си управител и си разписвал дадени злоупотреби си носиш цялата отговорност (наказателна и всякаква) и могат да ти съберат и имоти и друго, ако те намерят за виновен.

Да, така е. Особенно с промените които се готвят за управителите да носят повече отговорност. Но пък ако реално фирмата фалира и не е поради някакви злоупотреби, които си направил, то тогава ти няма да си изгубиш собственоста, както при ЕТ.
 

Горе