Да обсъдим работата в чужбина.

Fozzy

Well-Known Member
Малко разсъждения публикувам, дайте да направим една дискусия.

За мен "златната ера" на бачкането в чужбина отмина. Пазарът се пренасити и всякакви цигани (било то български, румънски или каквито и да било) окупираха нископлатените неквалифицирани позиции и драстично подбиха цената на труда.

Провокира ме тази тема, в която има няколко мнения от различни хора, които казват на младежа да бяга.

Аз нямам опит с това, но съм слушал доста от близки. Та, за работа:

1. Никой не те посреща с червен килим.

Трябва да бачкаш като луд и евентуално да спестиш някакви пари.

2. Хората в чуждите страни са все по-недоверчиви към пришълци и квалифицирана работа е трудно да се намери. Говорим за хамалска работа.

Скъсваш си гъза от работа за жълти стотинки и всеки те пренебрегва. Давам два примера:

- Познат работи в Кралството. Имаше 12 часов работен ден и 2 часа дневно път. 14 часа. Парите не стигаха, тъй като там много обичат да работят почасово. Да те наемат за определен обект, услуга или работа и после да ти кажат гудбай. През времето, за което ще си намериш нова работа (2-3 дни) вече спестяванията заминават.

Живееш на ръба, в къща с 4 стаи с още 10 човека. В магазина купуваш най-евтиното, за да преживееш. Няма къде да се забавляваш. Плащаш годишен данък телевизор. След 10 вечерта съседите се оплакват, че си се изсрал и казанчето било шумно. Получаваш глоба.

Успяваш да спестиш 100 лири, които пращаш в България и какво? Правиш живота на семейството си по-хубав с 200лв повече, а детето расте без баща?

- Много близък мой човек работи в Германия. Той успя - има няколко висши, работи като психиатър. Там пари се изкарват колкото искаш. Това обаче костваше 20 години от живота му + взимане на немско гражданство. И съм убеден, че не всеки може да успее. Кой е готов да инвестира младостта си (20+ години) без да е сигурен какво го чака после?

3. Живот.

Не говорим за квартира, работа и т.н. За някакви прости удоволствия. В чужбина БГ манталитета го няма. Не може в 1 през нощта да надуеш музиката и да се забавляваш. Като цяло няма и много заведения, в които да отидеш, а и не ти се иска всичко спестено през седмицата да похарчиш за 1 вечер.

Та, животът ти е нулев. Работа - легло - работа. Дотам.


4. Бизнес.

Схема там не можеш да направиш. Всичко трябва да е легитимно от ден първи. В Германия данък печалба стига до 70% например. Как се изкарват от новостартиращ бизнес? Започването на бизнес с 0 евро е немислимо. С 1000 също.

Обобщение:

В чужбина си - единствено работиш. Всичко е по-скъпо и накрая на месеца оставаш с 100-200-600 лири или евро. Това няма значение. Ок, спестяваш по 10 000лв годишно. Трябват ти 10 години, за да събереш 100. И? Връщаш се в БГ, златните ти години са преминали. Купуваш един апартамент и оцеляваш. Вложил си 10 години от разцвета си в безвъзвратно затъпяване от изпълняването на една и съща дейност. Не можеш да се квалифицираш, прибираш се тук и подвиваш опашка.

В България - парите пак не ти стигат. Но поне си наш сред наши. Остават ти някакви пари, които можеш да заделиш. Или поне да си прекараш добре с тях (почивка, дискотека, каквото и да е).

Ако имаш капка повече акъл от стадото, можеш да успееш. 50лв на ден са елементарна мишена, а с 1500лв човек би живял много по-добре, отколкото с 1500 евро в чужбина.

Не знам. За мен единствената причина да избягаш навън е ако се погрижиш децата ти да са родени със съответното гражданство. Така може би техният живот ще е по-добър, но твоят не.

Може малко инфантилни да са разсъжденията. Просто това с бягай в чужбина много ми се изтърка и наистина искам някой да ме убеди, че емиграцията е страхотен вариант за един млад човек. Не че ще го направя. Просто се опитвам да разбера всички онези хора, които го правят.

Относно темата, която пуснах по-горе. Личи си, че човекът го мързи. При положение, че го мързи в България, как ще изкарва пари в чужбина, където трябва да вложиш много повече къртовски труд?
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

При евентуално емигриране в чужбина основните фактори са:
парите
и/или
обществото

80% от хората отиват за пари, останалите 20% искат просто смяна на обстановката, обезсърчени за това какво се случва тук - своеволия, беззаконие, мизерия, българския манталитет и мислене, хейтването, мутрите, малцинствата, политиците, и т.н. и т.н.

Аз лично съм склонен да разбера и двете гледни точки. Има много доводи ЗА и ПРОТИВ.

Искаш пари, но тук е безнадеждно да изкараш - няма работа, всички те мачкат бла бла бла.
VS
Искаш пари, но ако си упорит и амбициозен и в България можеш да успееш. Ако те мързи тук и в чужбина ще те мързи.


Искаш да живееш на по-културно място, по-уредено общество, но тук това няма да стане скоро.
VS
Искаш да живееш в по-уредено общество, тогава остани тук и промени това в България


Не бих обвинил никой, каквото и решение да вземе под които и да е подбуди от гореизброените. :) Личен избор.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

КАква е идеята на темата?
Със засилване на глобализацията, неравностите (в обществото, заплатите и т.н.) ще започват да се изглаждат със все по-голяма сила. След като западните сили източвали цели държави - след това идва едно мигрантско преселение на ограбените народи и всичко си идва по мястото.
Природните закони действат във всяка една сфера.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Мда в предната тема съм писал аз, за това ще трябва да изръся нещо и тук ;)

Ще споделя неща за хората, които имат само средно образование и бачкат на обикновени места точно в Англия. 90 % са много добре сега с сравнение от преди. В БГ бяха първи дружки с бързите заеми и живееха на ръба и при условие, че работеха. В предния коментар споменах за хора които успяват да спестят между 800-1000 лири всеки месец, но при тях все пак условията са - направо хамалин. Имам друг познат, които бачка поддръжка в метрото в Лондон, пратиха го от там на курс или обучение за жичкаджия. За няма и 4 години си купи жилище от Варна и кара чисто нова кола за 80 хиляди (да на изплащане е колата, но си го позволи) има спестени пари. Доста познати бачкайки вънка си купиха жилище и хубави коли иначе в БГ никога нямаше да се случи. За да не става дълго за четене ще обобщя.

Точно това го казах и в друг коментар - Без работа са само мързеливите хора ( тука изключвам, хората с здравословни проблеми) другото е само оправдания.
Който е работлив няма значение с какво образование е се оправи вънка.

Не казвам, че вънка е розово, но ако ти се работи и не си лекар, инж. или ИТ, вънка ще ти си по добре защото ще вземаш повече пари.

Е сега ако си поредния мързеливец и на Марс да идеш все тая.

Видях, че малко са преувеличили да кажа и нещо аз. Лично преди няколко години имах консултация с немски счетоводител за износ - Няма такъв данък от 70 % , макс беше 43 или 47 % не си спомням вече и то при милиони печалба непостижимо за много от нас. Но друго ми направи впечатление за самотен човек до 7900 евро не плащаш и цент данък а за семейство 15 000 евро май беше време мина и ги забравям нещата.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Пазарът се пренасити и всякакви цигани (било то български, румънски или каквито и да било) окупираха нископлатените неквалифицирани позиции и драстично подбиха цената на труда.
Е ти при циганите ли ни прати, щото сме били неквалифицирани?
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Мда в предната тема съм писал аз, за това ще трябва да изръся нещо и тук ;)

Ще споделя неща за хората, които имат само средно образование и бачкат на обикновени места точно в Англия. 90 % са много добре сега с сравнение от преди. В БГ бяха първи дружки с бързите заеми и живееха на ръба и при условие, че работеха. В предния коментар споменах за хора които успяват да спестят между 800-1000 лири всеки месец, но при тях все пак условията са - направо хамалин. Имам друг познат, които бачка поддръжка в метрото в Лондон, пратиха го от там на курс или обучение за жичкаджия. За няма и 4 години си купи жилище от Варна и кара чисто нова кола за 80 хиляди (да на изплащане е колата, но си го позволи) има спестени пари. Доста познати бачкайки вънка си купиха жилище и хубави коли иначе в БГ никога нямаше да се случи. За да не става дълго за четене ще обобщя.

Точно това го казах и в друг коментар - Без работа са само мързеливите хора ( тука изключвам, хората с здравословни проблеми) другото е само оправдания.
Който е работлив няма значение с какво образование е се оправи вънка.

Не казвам, че вънка е розово, но ако ти се работи и не си лекар, инж. или ИТ, вънка ще ти си по добре защото ще вземаш повече пари.

Е сега ако си поредния мързеливец и на Марс да идеш все тая.

Видях, че малко са преувеличили да кажа и нещо аз. Лично преди няколко години имах консултация с немски счетоводител за износ - Няма такъв данък от 70 % , макс беше 43 или 47 % не си спомням вече и то при милиони печалба непостижимо за много от нас. Но друго ми направи впечатление за самотен човек до 7900 евро не плащаш и цент данък а за семейство 15 000 евро май беше време мина и ги забравям нещата.

Звучиш като реклама на евтин продукт и в това, което казваш е малко вероятно да има и доза истина. Имам приятелка, която вече над 5 години е в гетото, познато по света като Лондон. Към днешна дата ми звъни през ден, за да ми реве от гадни работодатели и липса на пари. Последният път я попитах директно: Какъв беше келепира за всичките тия години, че не разбрах? Гинеш, за да покриеш разходите, което можеше да правиш и тук, с разликата, че у дома поне нямаше да плащаш безбожен наем за една стая и да се молиш хазяйката да е приключила фризьорството в кухнята, за да можеш да си отвориш консерва и да се наядеш. Говорим за нискоквалифициран труд, който, особено в Англия не ти дава никакви предимства. Ако си специалист - бягай, ама да идеш да им миеш кенефите за парите, които тук ще изкараш като сервитьор или продавач.... айде нема нужда.

Напълно подкрепям тезата на автора на темата. ;)
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Звучиш като реклама на евтин продукт и в това, което казваш е малко вероятно да има и доза истина. Имам приятелка, която вече над 5 години е в гетото, познато по света като Лондон. Към днешна дата ми звъни през ден, за да ми реве от гадни работодатели и липса на пари. Последният път я попитах директно: Какъв беше келепира за всичките тия години, че не разбрах? Гинеш, за да покриеш разходите, което можеше да правиш и тук, с разликата, че у дома поне нямаше да плащаш безбожен наем за една стая и да се молиш хазяйката да е приключила фризьорството в кухнята, за да можеш да си отвориш консерва и да се наядеш. Говорим за нискоквалифициран труд, който, особено в Англия не ти дава никакви предимства. Ако си специалист - бягай, ама да идеш да им миеш кенефите за парите, които тук ще изкараш като сервитьор или продавач.... айде нема нужда.

Напълно подкрепям тезата на автора на темата. ;)

Всеки да прави каквото му е на душа, който иска вънка който иска тука решението е негово.

Но не знаех, че сервитьорите тука вземат колкото хората които работят в чистотата в Англия.

Всяка година виждаме колко пари влизат от чужбина в БГ.

Но хайде да не звуча като реклама на евтин продукт, нека твоята приятелка се прибере в БГ нали тука е по добре.

И накрая всеки да живее където му е добре :|
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Подкрепям автора, ерата на работенето в чужбина отмина, ако въобще някога е съществувал изборът пред хора мислещи като мен да ходят да живеят някъде за постоянно. Аз съм бил само един път в щатите на бригада, спестих над 5000 долара, които ми помогнаха да си стъпя на краката след това. Близък мой човек беше в щатите няколко години и с много мъки и мизерии успя да събере пари, с които положихме основите на нещата, които ни хранят днес. Но на гурбет човек трябва да е с цел - да събере пари, да открадне идеи и после самият той да тръгне по тежкия път на бизнес инициативите, били те малки или големи.

Така че, ходене в чужбина с цел спестяване на капитал - да. Но не и в Европа, ако си оправен, добре изгледащ, знаещ език и напорист, без проблем можеш да направиш 20 000 долара като сервитьорче в някой американски курорт. Можеш да ходиш няколко години подред и после с тези пари да положиш основните на бизнес. За това се иска обаче яко учене и бачкане, всеки ден.

Не разбирам хората, които не могат да правят нищо, а се оплакват че няма работа. Самият аз, като един работодател се сблъсквам с феномена, в градове като София, да не мога да си намеря нормални хора, с които да работя. Просто хората не могат да правят нищо, завършват университет и са неграмотни, имат сертификати и английският им е по-зле от моя, нямат абсолютно никакъв опит в каквото и да е, а искат да получават 1к+ начална заплата. И това не е само при мен, да не си помислите, че в мен е проблема - имам доста познати и приятели със собствен бизнес (малък до среден), които се оплакват вкупом - НЯМА ХОРА. Просто няма хора в тая държава, които да наемеш. И после - нямало работа за младите, ебаси смешката, сериозно.

Не разбирам хората, които казват, че няма работа и не правят нищо, за да научат нещо и да изкарват пари. Нещата през последните 10 години толкова много се промениха, че трябва да си топ олигофрен, за да стоиш без работа и пари. Глобалният пазар е достъпен, само трябва един английски да знаеш и това е - начини да вадиш пари хиляди. А смешните 200-300-400-500 долара за западния стандарт тук ще ти дадат една добра основа.

Не разбирам хората, които псуват България и разправят какво беззаконие е тук. А какво си мислите, че е в Европа? В същата тая Европа, където могат да те нападнат и изнасилят на улицата, а полицията ще потули случая? Същата тая Европа дето прилича на Пакистан?

Тоя който иска да се махне от тук е луд. Правете бизнес навън и харчете парите тук, ще бъдете царе ;)
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

...
Не разбирам хората, които не могат да правят нищо, а се оплакват че няма работа. Самият аз, като един работодател се сблъсквам с феномена, в градове като София, да не мога да си намеря нормални хора, с които да работя. Просто хората не могат да правят нищо, завършват университет и са неграмотни, имат сертификати и английският им е по-зле от моя, нямат абсолютно никакъв опит в каквото и да е, а искат да получават 1к+ начална заплата. И това не е само при мен, да не си помислите, че в мен е проблема - имам доста познати и приятели със собствен бизнес (малък до среден), които се оплакват вкупом - НЯМА ХОРА. Просто няма хора в тая държава, които да наемеш. И после - нямало работа за младите, ебаси смешката, сериозно.
...
Няма хора, дето да ти бачкат за без пари!
Може да си наемеш някой англичанин или немец. Побързай, че скоро за англичаните ще искат виза. Евтиното ще свърши :mrgreen:
 
От: От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Няма хора, дето да ти бачкат за без пари!
Може да си наемеш някой англичанин или немец. Побързай, че скоро за англичаните ще искат виза. Евтиното ще свърши :mrgreen:
Парите се изкарват. Като някой почне работа, например като стане търговец и трябва да продава, той изкарва парите, които получава. Ако продава техника, то трябва да познава техниката, която продава и да е технически грамотен и компетентен. Не мога да давам заплата на някой, който нищо не може да прави (свързано с работата) и после аз да опъвам каиша вместо него.
 
От: От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Но хайде да не звуча като реклама на евтин продукт, нека твоята приятелка се прибере в БГ нали тука е по добре.

То, натам вървят нещата за повечето общаци от източна Европа. Същата приятелка се оплака, че англичаните вече масово отказват да наемат бели роби от България, Румъния, Полша и Украйна, така че новопристигналите директно се връщат обратно или поемат към друга дестинация.

Имам познати, които работят като тираджии в Испания - правят международни курсове за испанска фирма няколко месеца и после се връщат у нас. Тях ги разбирам, защото за тези няколко месеца работа изкарват достатъчно пари, за да се върнат с нова кола и да започнат строежи/ремонти на къщата. Тези, обаче, които се свират като мишоци в една мижава стая, която им поглъща 60% от дохода не ги разбирам. Стоят, за да си дойдат веднъж годишно и да кажат, като Генката Минчев: ''при нас в Лондон...''. :)
 
От: От: От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Парите се изкарват. Като някой почне работа, например като стане търговец и трябва да продава, той изкарва парите, които получава. Ако продава техника, то трябва да познава техниката, която продава и да е технически грамотен и компетентен. Не мога да давам заплата на някой, който нищо не може да прави (свързано с работата) и после аз да опъвам каиша вместо него.
Явно толкова ти е рентабилен бизнесът. Не е задължително всички да са успешни работодатели. Опъваш си сам каиша, и не се оплакваш, че няма кой да ти става всеки ден за жълти стотинки. Или фалираш.
Прави са хората, дето не се навиват за Бог да прости! Честно казано - вече се гордея с новото поколение. Само и единствено за това.
Ако имате 8 часа работно време – работете 11 часа. Това е вашият дялов капитал в живота. А ако работите 15 часа, ще забогатеете.
А това е пълна, МЕГА простотия! Милиардерите сигурно са работили по 85 чАса дневно, минимум!
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Айде спри да сереш в темата. Дали ми е рентабилен или не бизнеса не е твой проблем. Поне аз имам бизнес, а не съм като теб на заплата.

Аз ти казвам, че проблемът ми не са парите, а проблемът е че хора КОИТО НЕ МОГАТ НИЩО искат пари, които няма как да оправдаят. Направи си фирма, почни да си търсиш персонал и ще видиш за какво иде реч.

А колкото до това, което наричаш пълна простотия - казал го е някой, който си е заслужил името в историята. И тоя някой е имал милиони, за разлика от теб, бачкаторчето на заплата ;)
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Ако избора е работа в България или работа в чужбина - чужбина е в пъти по платена. Ако имаш собствен бизнес/доход България е по-добре.
 
От: От: Да обсъдим работата в чужбина.

Айде спри да сереш в темата. Аз ти казвам, че проблемът ми не са парите, а проблемът е че хора КОИТО НЕ МОГАТ НИЩО искат пари, които няма как да оправдаят. Направи си фирма, почни да си търсиш персонал и ще видиш за какво иде реч.
Май спомена, че ти идват все пак завършили висшисти, със сертификат за английски. Нормално е да са без опит. Пусна ли обява в jobs с атрактивна заплата за доказан специалист? Така си и знаех! Как нормалните фирми си намират опитни хора, пък за такива като тебе все няма?
И за мен няма хубава къща да си купя. Не и за парите, дето имам кеш! Бъзикам се, ще се сетиш!
А колкото до това, което наричаш пълна простотия - казал го е някой, който си е заслужил името в историята. И тоя някой е имал милиони, за разлика от теб, бачкаторчето на заплата ;)
Казал го е някой, дето е имал сметка някой да му аргатува без пари.
Първо, няма как да ми знаеш доходите, второ - наистина имам взаимоотношения с работодател. И докато е така - не е редно да имаш инфо как се оправям с парите.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

В България и кучетата имаш висшУ. Тия дето идват са масово неграмотни и не знаят къде се намират. Идва, студент е и не знае какво учи. Примерен разговор:

"Какво учите в университета?"
"Ми бази данни"
"Кажи ми какви видове бази данни знаеш?"
"Ъъъъъ"

Тия дето нямат опит, а са умни, са ок. Проблемът е когато почнат да искат заплата над 1000 лв. без да могат да правят каквото и да е. Не става така ;)

Как нормалните фирми си намират опитни хора, пък за такива като тебе все няма?
Според моите наблюдения, кадри липсват в най-разнообразни бизнеси. Кои са тия нормални фирми, върху които имаш наблюдение?

Колкото до това кой какво бил казал, аз следвам принципа на Буров, почнал съм от нулата и съм успял с акъл и яко бачкане да изкарам доста. Философията ти я видяхме в една друга тема. Тук е форум за предприемачи и хора изкарващи пари с много труд, а не седянка на анархо-комунистически келемета.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

...
Според моите наблюдения, кадри липсват в най-разнообразни бизнеси. Кои са тия нормални фирми, върху които имаш наблюдение?
...
Ами няколко фирми в София знам, дето почнаха да се ръсят над 5К месечно, чисти.
Имам и приятелка в сектора на финансите, над 4К си докарва.
Ти къде си с претенциите си за опитен и кадърен персонал? Пусни гореописаните суми, и ще ИМА ХОРА! Гарантирам!
Иначе всеки иска качествено и евтино. Визирам горецититираните ти линкове.
И да, няма спор, че вишото бълва огромно количество плява. Ако ти не може да си я отсееш в БГ - Европа голяма, наеми си немец!
Цените на почти всички стоки надминаха западните. От къв зор искате да ви бачкат за 500 евро, дето помощите на "бежанец" почват от 1000 и нагоре? С вишо и сертификати?
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

Ако беше прав, нямаше да има десетки частни университетоподобни структури, които да подготвят безплатно кадри и след това да ги продават на ИТ компаниите ;)

А аз се занимавам с онлайн търговия, заплати от 5000 лв. на месец са нереалистични за този тип работа и за размерите на моята фирма :) Но 2000 мога да дам на някой кадърен човек и ги давам, разбира се. Лошото е, че кадърните хора в България са труднооткриваеми. Преобладават въздухарите, които нищо не могат и искат. За това и такива си мечтаят да отидат да мият чинии в Англия или някоя друга държава.
 
От: Да обсъдим работата в чужбина.

... За това и такива си мечтаят да отидат да мият чинии в Англия или някоя друга държава.
Искаш да кажеш, че народът е толкова тъп, че не може да ти оцени великото предложение, ами отива да се бута в UK да мие чинии? Чакай ся, ти миячи ли търсиш, или магистър с език и опит?
Или търсиш магистър с език и опит, със заплата наполовина на мияч в UK? Дай да уточним мерните единици!
Преобладават въздухарите, които нищо не могат и искат.
Добре де, ама не са 100% такива. Не можеш ли да привлечеш отстаналите не-въздухари? Или нещо не искат да ти оценят великото предложение?
 

Горе