Деклариране на данъци от продажба на книги

peterab

New Member
Здравейте,
аз съм писател и пиша книги. Книгите се издават от издателство, но издателя ми дава безплатно бройки от книгите ми, които аз продавам.
Повечето книги продавам онлайн, като който иска да си купи книга ми пише във ФБ.
През цялата 2022 година аз съм осигуряван от работодателя ми (той няма нищо общо с книгите), отделно съм продал книги с наложен платеж през Еконт (2319 лв) и Спиди (2763 лв.). Реално за тези книги които продавам аз не съм платил нищо, а ги получавам безвъзмездно.
Отворих сайта на НАП, за да проверя декларацията по чл. 50 и там виждам изброените суми от наложен платеж и съответно въпроса ми е какво, как и дали да декларирам? Важно уточнение - аз като писател не съм вписан нито като самоосигуряващо се лице, не получавам и суми за авторски права за книгите ми, осигурителния ми доход е този, който е деклариран от работодателя ми. Ще съм Ви благодарен за информация относно моя статут и какво трябва да направя?
 

Прикачени файлове

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    196.1 KB · Преглеждания: 7
ако чекнеш лични вещи в декларацията и мине номера нищо няма да платиш, ако не мине номера 15% от цялата сума
 

Горе