Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Cassiopeia

Active Member
:clap:

Изключително съм впечатлена и радостна за идеята и осъществяването й.

Златната ябълка - първият анимационен сериал, базиран на българския фолклор

Щастливи сме да ви представим проекта 'Златната ябълка' - идея на момче, учило и живяло зад граница, вдъхновен от силата на българските традиции и фолклор.
Вече от няколко месеца можете да намерите на сайта ни симпатичните чаши с анимационните герои Вихра, Тина-Пакостина, Овцата, Влад и Бран.
Но нека да започнем от начало:
'Златната ябълка' е името на фентъзи анимационен сериал – и то не какъв да е, а първият, базиран на Балканската митология и фолклор.

Идеята хрумва на Димитър Петров преди 3 години, докато все още работи в Cartoon Network Studios, Лондон. Замисля се, че през последните години държави като Ирландия /с техните леприкони/ и скандинавските страни /с техните викинги/ много успешно успяват да маркетират и изнесат фолклора и митологията си и то именно използвайки анимационната форма /'Смело сърце' на Дисни и 'Как да си дресираш дракон'/, и си задава въпроса защо никой не е направил това до сега за Балканския фолклор.
Решава да се върне в България и да види какво може да се направи по този въпрос на местна почва.
Така се ражда проектът 'Златната ябълка' – магическа приключенска история за момиче с коса от облак, кукери, самодиви, змейове и един куп горски духове.

Сериалът проследява приключенията на 14-годишната Вихра, чиято коса е облаче, което се променя според настроението й. Това е така, защото тя е наполовина дух, наполовина човек – баща й е змей /дух на бурите/, а майка й е кметица на процъфтяващия град Хан.

Вече повече от век хората и горските духове в региона на града живеят в мир, но ето че мирът е нарушен и изведнъж родителите й се оказват лидери на двете враждуващи страни. За да спаси себе си, семейството си и града, Вихра тръгва да търси златната ябълка – митичен плод, който расте веднъж на 100 години на върха на далечната Кубер планина и според легендите изпълнява желания. Към пътуването й се присъединяват Тина-Пакостина – малка самодива с ангелски глас и буен характер, и братята кукери Влад и Бран, тренирани от малки да се борят със злите духове.

По пътя те ще трябва да се справят с предрасъдаците си, да направят трудни избори, да се изправят срещу страховете си, да се научат, че нещата не винаги са такива, каквито изглеждат.
Макар светът в 'Златната ябълка' да изглежда привидно фантастичен, сериалът всъщност се занимава с множество съвременни и доста комплексни тематики. В този смисъл от самото начало Димитър разработва сериала не само за подрастващото поколение, но и за техните родители.
....

С картинки тук: http://laika.bg/index.php?route=extras/blog/getblog&blog_id=42#.VZJrCxuqqkq
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Може ли с "думи" да ти е мнението? Мерси.
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

много ти е стара "новината" :D Лошо е, че малко гласност се дава на такива хубави проекти...
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

... и аз се радвам да те видя Норти :|
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Идеята е чудесна, не ми харесва реализацията. Така на картинки не ми харесват как са изобразени героите.
Може би когато изгледам вече анимацията ще си променя мнението, но за сега е такова
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

не ми харесва реализацията.

Стилът е някъде от 30-те години на миналия век. Доста български художници имат такива картини. А и балкански художници.
Пипнат и изчистен. Свеж.
На чашите, наистина, е малко скучен. (Какво говоря за белия фон. :p )
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Идеята е чудесна, не ми харесва реализацията. Така на картинки не ми харесват как са изобразени героите.
Може би когато изгледам вече анимацията ще си променя мнението, но за сега е такова

При такива коментари избягвам да споря, защото не съм специалист в областта на анимацията/картинките/рисунките и т.н. Но е хубаво, ако ти, или на който не му харесва, а има по-добра според него си "визия", нека ни покаже и тогава спокойно да заяви: Ето, моето е по-добро! Реализирах го. Спечели награда. Има приходи! Бог съм.

Но така просто ... пренебрежително е като бля бля. Мерси все пак. Приемам го за сведение :|

Отделно като се сетя на Пиксар и останалите героите като "миньоните" или пък Семейство Симпсън какви са готини като рисунки, просто тези са си за Оскар направо.
 
От: От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

защото не съм специалист в областта на анимацията/картинките/рисунките и т.н.

То и той не е :) що се отнася до чашите, на мен ми харесват, особено тези с Вихра
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Абе само на мен ли малко ми мяза на комбинация между ТОВА и ТОВА
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Николай Делчев добре го е нацелил. И дам, нищо не разбирам от анимация, мнението го дадох от гледна точка на потребител.
Като прочетох статията и си представих една хубава 3д анимация, а влизам и гледам някакви техники на рисуване, които се оказа че били почти на 100 години :)

Това че продукцията е българска не ме задължава да я харесвам!
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Абе само на мен ли малко ми мяза на комбинация между ТОВА и ТОВА

Ако има някакъв намек за плагиатстване, отдавна всичко е измислено, и всяко следващо са просто вариации и интерпретации.
Наистина гении могат да измислят оригинално и харесващо се на много, но по-важното, оценено от достатъчно, за да се запомни :|
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Николай Делчев добре го е нацелил. И дам, нищо не разбирам от анимация, мнението го дадох от гледна точка на потребител.
Като прочетох статията и си представих една хубава 3д анимация, а влизам и гледам някакви техники на рисуване, които се оказа че били почти на 100 години :)

Това че продукцията е българска не ме задължава да я харесвам!
Какво точно "потребяваш", ако не е тайна? Зрителят, ако е с достатъчно развити естетически рецептори може да оцени нещо сполучливо ... без помощ от публиката и останалите.
А това, че очакванията ти са били по-високи, без дори още да си видял завършеното си е твой проблем. Но както споменах, имаш поле за изява, и ако си по-способен направи 5D анимация и ни покажи как лаиците не са открили топлата вода. Успех!
... задълженията са от компетенцията на майка ти и баща ти ... предполагам.
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

и си представих една хубава 3д анимация, а влизам и гледам някакви техники на рисуване, които се оказа че били почти на 100 години :)

Дисни възпитание. Това ти е проблема.
Интересно, ако бе в стил рисунките от Магурата, какво би казал...

Точно в такова нещо е майсторлъка: Да вземеш нещо готово, да го пречупиш през себе си, да го запазиш и промениш едновременно.
 
От: Добрата новина. Анимация базирана на балкански и български фолклор

Всъщност за стила на рисуване - в едно интервю четох, че стилът е повлиян директно от този на Samurai Jack, не е някаква тайна.
Иначе и според мен 2д-то е много по-приятно и стилно от 3д-то, а и от впечатленията покрай сестра ми - ако махнем филмите на Disney/Pixar за големия екран - сигурно 95% от филмчетата са 2д, понеже са по-лесни за продуциране.
 

Горе