Добрите практики за вдигането на форум?

blackout8

Well-Known Member
Здравейте,

Искам да попитам всички от вас, които имате форум, кои практики сте забелязали, че работят най-добре както в начално ниво така, така и когато форумът е по-узрял.

Обмислям вариант за създаване на форум за БГ, като да кажем насоката е неща свързани с финансовият свят, въпросът ми е как се започва от нулата да се гради качествен форум?

Процесът проба грешка не ми е оферта, за това се обръщам към вас.

Като най-интересен въпрос за мен е как продавате идеята на хората(потребителите) да пишат във форум, който започва от 0-та?
 
Последно редактирано:
Повечето си мисля, че в началото с различни профили сами са си пълнили форума, правят си теми, сами си пишете и отговаряте и така, някои от тук плащаха и за писане, но без пълнеж поне малък няма да накараш някой да пише
 
Да обмислям да създавам теми, но от там насетне основно engagment-a ми е интересна как се създава.
А колко се счита за критичната маса нужна ми за да постигна онова ниво, в което нещата почват лека по лека да работят от само себе си - т.е. хората правят теми, пишат коментари и т.н.
А какви са цените някой да ти пише коментари?

Също така може ли да споделиш, коя система е за предпочитане и защо?
 
С форуми не съм се занимавал, имам наблюдение как се пълнят и това е метода, освен сам да правиш темите и да дадеш няколко мнения с други профили и след реклама да може да се включат и потребители, питай Блинки как е почнал
 
Да би било добре и ако @Blinky сподели нещо - като цяло съм зелен как се вдигат форуми от началото, но явно с фейк или платено стават най-бързо нещата.
 
То това е идеята, ти ще направиш темите по които разбираш и смяташ че ще са интересни, ще разпалиш дискусии с 2-3 профила и после като пуснеш реклама към форума и аз вляза там да има за какво да се хвана и да ми е интересно

иначе даваха по 10 стотинки на мнение преди време за един нов форум, но доколко искаш да даваш пари и дали ще си струва вече е въпрос на преценка
 
Да би било добре и ако @Blinky сподели нещо - като цяло съм зелен как се вдигат форуми от началото, но явно с фейк или платено стават най-бързо нещата.
Не ти трябва нищо, колега, просто го правиш.
 
Не ти трябва нищо, колега, просто го правиш.
Това ясно, но ще се радвам да правя това, което е доказано добра практика, вместо емпирично да разбирам, че правя грешните неща :)
 
То това е идеята, ти ще направиш темите по които разбираш и смяташ че ще са интересни, ще разпалиш дискусии с 2-3 профила и после като пуснеш реклама към форума и аз вляза там да има за какво да се хвана и да ми е интересно

иначе даваха по 10 стотинки на мнение преди време за един нов форум, но доколко искаш да даваш пари и дали ще си струва вече е въпрос на преценка
Да и аз смятах, такъв модел - да създавам тема, със скрити кукички, за да се разпали дискусия, другото е ФБ реклама.
 
С фейк и платено само ще издумкаш една камара пари. В днешно време вдигането на форум е изключително сложна задача, на прага на невъзможната и бих те посъветвал сериозно да помислиш дали има смисъл да започваш. Нека си кажат всички, които са опитвали да вдигнат форум от нулата в последните 2-3 години докъде са стигнали и дали им е минал номера с фейкове и платено съдържание. Форумите не са добра инвестиция, единици са тези, които правят истински пари, хиляди са пропадналите. Преди 2 седмици IMDB обяви, че спира форумите си, щом те не могат да намерят начин да монетизират огромния трафик към тях спрямо разходите необходими за модерация, не очаквай ти да го намериш. А и вече имаш доста конкуренция в лицето на инвестора.

Лично мое мнение, е че трябва да започнеш със страничен сайт - било то новинарски портал, било то блог. Пускай статии там, създай си име, следи активността в коментарите. Когато сайтът стане вървежен ще си проличи по коментарите на статиите, в един момент ще усетиш че стават тесни. Тогава пускаш форума и така. Ама се иска много търпение и време и най-вече мерак.

Блинки може да даде съвет, но по времето когато е тръгвал предприемач беше друго - тогава нямаше социалки и форум се правеше почти от само себе си.
 
Действай, какоту ти идва на сърцето и спри да питаш другите како да правиш. Ето примерно аз нямам търпение да дойде април и да си обиколя с бисиклета България и ще го направя, защото то ми го подсказва сърцето. Ти ако искаш попитай още 100 човека, твоя си работа.
 
@jair, една от идеиите ми е форумът да пренасочва трафик от друг сайт - реално вместо да водя блог, то мися да пиша към форумът. Ще градя мейлинг лист и в последствиеш ще го кулитивирам с форумът. Пуснах темата, именно за споделяне на добрите практики и тънкости.

@waldes, аз ще действам така или иначе, но си ценя времто и не искам да правч грешките - питай патило, а не старило.
 
А какво е времето за теб - дай ми детерфиниция
 
Мога ли да избързам с отговора, бързаш да правиш пачкиите, да научиме новите новости по света, че изоставам с нещата. А желанията ни - пасти да ядат. Четете какво ви пея, няма да съжалявате.
 
 
Мога ли да избързам с отговора, бързаш да правиш пачкиите, да научиме новите новости по света, че изоставам с нещата. А желанията ни - пасти да ядат. Четете какво ви пея, няма да съжалявате.
Да си ме чул да говоря за пачки? Пуснах темата с цел споделяне на опит вместо да губя време в грешки - времето няма как да си го върна затова и питам, пари се връщат време не!
 
Браво
 
Не почвай с фрее CMS за форума, загуба на време, много нерви и пари ще си спестиш.
Виж за Xenforo или IPB
 
Скай, това беше словесна престрелка, какво цмс бе човек:)
 
Ако си цениш времето, забрави да пускаш форум. Освен ако е с идеална цел. Което не значи, че ще тръгне.
По подразбиране е български?
Най-малко значение има дали системата е платена или не.
Мога да ти кажа как тръгна моят форум, но едва ли ще ти свърши работа.

NB
Днес погледнах фацето: две врътпрес групи ми излязоха, едната затворена, с много хора; другата отворена, с 2000+ члена.
Уебмастери от тук предпочитат там да си задават въпросите и водят дискусии.
Ако искаш монетизация, прави фб група.
 

Горе