Докога ще се подбиват цени?

lili

Member
Колеги,

провокирана от поредната тема - НАЙ-ЕВТИНИ ЦЕНИ НА СТАТИИ НА ПАЗАРА, бих искала да се допитам до вас - възможно ли е да се определи все пак някакъв минимум, или нормални цени, на които да се работи. На мен специално ми се е случвало да ми пращат статии на английски за поправка, тъй като някой колега не се е справил достатъчно добре, и в крайна сметка на поръчителя му идва по-скъпо, защото плаща и за статията и за моята проверка. Слава Богу, не ми се е случвало за статии на български език :)
И все пак започвам да се лутам и ми става неприятно, че непрестанно се появяват някакви потребители, които държат да подбиват цените по различни причини. Как да се цени качеството на услугите, така че и двете страни (и поръчител, и изпълнител) да бъдат доволни?

Предварително се извинявам, ако е обсъждана такава тема.
Ще се радвам да споделите мнения и идеи по темата.

Хубав и усмихнат ден на всички!
 
Нормално е някой неизвестен и без репутация да предлага промоции / по-ниски цени, за да се опита да влезе на пазара. Ако е нов и предлага високи цени - никой няма да купи от него.
От друга страна, проблемът на тези, които винаги скачат на най-ниската цена и после им излиза по-скъпо си е изцяло техен.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Да, съгласна съм, че трябва по някакъв начин да се впуснат на пазара и новите потребители, в което няма нищо лошо, но в един момент поръчителя започва да се пазари, че има по-евтини услуги (то не че цените на които работа са скъпи, дори напротив), и не мога да му обясня това, че не е честно да се пазари като иска качество и добри резултати, а като поръчат евтини статии при недоказали се потребители, и получат нещо некачествено, се сърдят(говоря принципно, не визирам никого конкретно).
Да проблемът в случая е на поръчителя, но е желателно да се избягват такива ситуации. Не знам защо на някои хора още не им е ясно, че като искат да получат добра статия, то трябва да платят нормална цена, а не 60 ст за 100 думи примерно, което в един момент ми изглежда безумно!
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Също е и при изработка на сайтове. Във форума има оферти за по 100лв цял сайт изграден с wordpress, което е безумие... Но какво да се направи, винаги ще има такива хора. За въвеждане на минимум според мен няма как да стане и е тъпо.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Всеки сам определя цената на труда си, така че кои сте вие да решавате колко трябва да струва чуждият труд?
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Всеки сам определя цената на труда си, така че кои сте вие да решавате колко трябва да струва чуждият труд?

Аз коментирам, споделям моето мнение ;) Всеки сам решава, така е затова казах, че няма как да се въведе минимум, понеже е тъпо. По този начин се отнема демократичното решение на авторите на обявите да решават сами цените си.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Каква асоциация си правите като чуете "евтин", "евтино", "безплатно"? Не съм сигурен но съдейки по интереса към теми включващи тези ключови думи виждам че вниманието на повечето тук се изостря и активността там е добра. Лично към мен този подход обаче никога няма да сработи тъй като за мен "евтин" е синоним на некачествен и тъй като ценя времето и нервите си предпочитам да използвам скъпи и качествени услуги. Не че е гаранция че когато платиш скъпо ще получиш качествена услуга но имаш основание да изискваш качество и спазване на правила, стандарти и срокове. Естествено за всеки влак си има пътници а пътниците за втора класа са най много така че действайте, блъскайте се на евтиното. Аз ще пропусна.
 
@lili, ама защо се учудваш. Има сайтове за 300 лева, има сайтове и за няколко бона. :)

Във всяка пазарна ниша си има дъно и катери до безкрай. Аз примерно като гледах една серия на Сексът и града, не вярвах, че писател на свободна практика може да се издържа от една колонка в някое списание или вестник, но това е голямата секс разбирачка - Кари Брадшоу. :)

Аз лично поръчвам статии от хора, които знам как пишат, доволен съм и никога не съм коментирал цените. Всичко по някаква сума ми се струва съмнително. Дори и не си правя труда да питам за ревю или какво е писано преди това. Една статия може да в изстреля, както и да ви забие. :) Това, че си спестил (в повечето случаи) от цената, като си направил компромис с качеството рано или късно дава отражение. Нали виждате това, което лети из социалните мрежи и форуми? Това не са статии по няколко си лева. От тук натам всеки сам си прави преценката. И не трябва да се повдига на въпрос това, защото клиента сам е отговорен за действията си. Ако го питаш дали намира разлика между Сейко и Ролект, а той ти отговори, че все ще му показва часа, значи неговата съдба е решена вече. :)
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Каква асоциация си правите като чуете "евтин", "евтино", "безплатно"? Не съм сигурен но съдейки по интереса към теми включващи тези ключови думи виждам че вниманието на повечето тук се изостря и активността там е добра. Лично към мен този подход обаче никога няма да сработи тъй като за мен "евтин" е синоним на некачествен и тъй като ценя времето и нервите си предпочитам да използвам скъпи и качествени услуги. Не че е гаранция че когато платиш скъпо ще получиш качествена услуга но имаш основание да изискваш качество и спазване на правила, стандарти и срокове. Естествено за всеки влак си има пътници а пътниците за втора класа са най много така че действайте, блъскайте се на евтиното. Аз ще пропусна.

Има и качествени евтини изработки. За мен лично въпроса е, че продават работата си на безценица и не ценят труда си, времето си. Не ценят качествата и уменята си, щом слагат такива цени.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Ем честно да кажа:
Според мен цените ще продължават да падат защото имаме такава жилка ... " Най-тънкото е най-хубавото " но накрая се оказва " Получаваме това за което плащаме " все пак някой който тръгва с " абе не може ли по-евтино " някак си не звучи като сериозен / коректен човек :)
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Невинаги евтиното е лошо. Много магазини продават дори на загуба, пускат какви ли не промоции за дадени продукти, които другаде се продават много по-скъпо, а са напълно еднакви. Всеки сам оценява труда си и никой нищо не може да му каже. Който иска, може да работи и безплатно. Не знаете каква е целта му и защо го прави. А и ако смятате, че евтиното е по-лошо, защо се притеснявате? Работете качествено и взимайте по-скъпо, клиентите ще ви изберат, ако и те разсъждават като вас.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Колеги,

провокирана от поредната тема - НАЙ-ЕВТИНИ ЦЕНИ НА СТАТИИ НА ПАЗАРА, бих искала да се допитам до вас - възможно ли е да се определи все пак някакъв минимум, или нормални цени, на които да се работи. На мен специално ми се е случвало да ми пращат статии на английски за поправка, тъй като някой колега не се е справил достатъчно добре, и в крайна сметка на поръчителя му идва по-скъпо, защото плаща и за статията и за моята проверка. Слава Богу, не ми се е случвало за статии на български език :)
И все пак започвам да се лутам и ми става неприятно, че непрестанно се появяват някакви потребители, които държат да подбиват цените по различни причини. Как да се цени качеството на услугите, така че и двете страни (и поръчител, и изпълнител) да бъдат доволни?

Предварително се извинявам, ако е обсъждана такава тема.
Ще се радвам да споделите мнения и идеи по темата.

Хубав и усмихнат ден на всички!

Хората искат да имат клиенти и заради това подбиват цените, защото знаят, че клиентите като видят, че е евтино ще отидат при тях. Може да разговаряш с тези потребители на лично и да се споразумеете за някаква минимална цена на услугите, които предлагате.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Невинаги евтиното е лошо. Много магазини продават дори на загуба, пускат какви ли не промоции за дадени продукти, които другаде се продават много по-скъпо, а са напълно еднакви.

Това до колкото знам не е позволено. До колкото съм информиран ( извинете ме ако не съм прав ) но не може да продаваш нещо под цената му защото подбиваш цените на конкуренцията (ако продавате абсолютно едно и също нещо ).



Всеки сам оценява труда си и никой нищо не може да му каже. Който иска, може да работи и безплатно. Не знаете каква е целта му и защо го прави. А и ако смятате, че евтиното е по-лошо, защо се притеснявате? Работете качествено и взимайте по-скъпо, клиентите ще ви изберат, ако и те разсъждават като вас.

Да прав си, всеки си решава сам но все пак трябва да има минимум под който купувача да не може да спадне ... сещаш се,че ние може да предлагаме но купувачите винаги искат още по-евтино и още отстъпка защото " печелят малко "
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Може да разговаряш с тези потребители на лично и да се споразумеете за някаква минимална цена на услугите, които предлагате.

Това е незаконно. Може да лежиш няколко години в затвора, ако те хванат.
 
Re: От: Докога ще се подбиват цени?

Това е незаконно. Може да лежиш няколко години в затвора, ако те хванат.

Да, и никой уважаващ се контент райтър няма да падне до там. ;) Това е подвеждане и се наказва с доста солидна глоба, ако се докаже. ;)
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Купувайте евтино, после се научавате да купувате по-скъпото. При мен е ежедневие да ми разправят, колко по-евтино могат да намерят услугите, които предлагам. И учудващо не оставам без работа.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Смятaм, че услугите, които предлaгaм сa нa нормaлни цени. Естествено винaги дaвaм отстъпки зa количество или редовни клиенти.
 
От: Докога ще се подбиват цени?

Слава Богу и аз не мога да се оплача от липса на работа, дай Боже така да продължават нещата, че при мен е основен доход това :)
Но погледнато принципно за каквито и да е услуги, то е ясно, че не може да се определят минимални цени, ама някак си не е приятно, че хората не ценят труда си, а от там и поръчителите се научават да не го ценят, а още по-лошо, че има и такива, които прилагат двоен стандарт - искат да продават скъпо своите услуги, а същите услуги ги търсят на половин цена?!
 
От: Докога ще се подбиват цени?

lili е права, цените се подбиват, но не само от текстописците, но и от другата страна. Нека не забравяме, че поръчителите също имат голяма вина за това! Разгледайте офертите, ще намерите немалко теми, всъщност в почти всички теми се казва нещо от рода на: "Ще изчакам няколко дни за да получа най-добрата оферта" (разбирай най-евтината оферта!). Смятам това също за подигравка спрямо труда. Аз също предлагам такива услуги и знам какво е, знам как се пазарят уж "сериозни" членове на този форум. Нерядко някой на лична ме пита - "а можеш ли да ми предложиш по-ниска цена?" Каква по-ниска цена от тази бе глупак? Без пари ли искаш да ти напишем статията?

А като говорим за цена смятам, че има и друг номер за да се иска не само намаление на цената, но и да се вземат безплатни статии - т.е. като се използват "ревюта". Като тук не става въпрос за нови, недоказани членове, напротив. Явява се някой и пуска тема, че му трябва копирайтър, и събира предложения, като щял да даде на обадилите се да напишат 1 пробна статия, за да видел как щели да пишат. Пробвай си ги колкото си искаш, но уважи труда им и им плати единичната пробна статия, и който одобриш - с него ще работиш. Иначе какво се получава - обадят се десетина-петнадесет копирайтъри и ето ти как тоя образ се сдобил с над една дузина безплатни статии! Редно ли е това? Смятам, че такива "предприемачи", които не уважават труда на хората въобще не трябва да се намират в този форум.

Еле пък оня образ (Хайде сега да не го обиждам на "идиот", макар, че с постъпката която направи показа, че си е пълен идиот), който се подиграваше и искаше копирайтърите да му пишат статии по 0,60 ст. а в същото време пусна тема как иска да поръчват статии на брат му на цени от над 1 лев! И това ако не е безочие... .
 

Горе