Домейн с тире или .eu?

Frik

Active Member
Здравейте!
Изправен съм пред следната дилема. Ръботя по един научен проект и трябва да създам сайт за него. Лошото е, че домейна се състой от две думи и както винаги .com не е свободно за регистрация. Та затова искам да се допитам до вас, коя от останалите възможности е по-добра?

Нов-Домен.com, НовДомейн.eu или НовДомейн.info (сайта е с научна цел и няма да изкарвам от него пари...)

Между другото бих искал да попитам какъв е статута на .eu?

Благодаря предварително!
 
От: Домейн с тире или .eu?

А какво му е лошото на
НовДоменScience.com
НовДоменProject.com
НовДоменResearch.com
или нещо подобно?

Ами домейна и сега е дълъг, състои се от 16 букви и ако прибавя някой друга дума ще стане прекалено дълго.

AaaaaaAaaaaaaaaaScience.com
AaaaaaAaaaaaaaaaResearch.com
AaaaaaAaaaaaaaaa.info
AaaaaaAaaaaaaaaa.eu

А нещо повече за .eu?
 
От: Домейн с тире или .eu?

аз бих предпочел дълъг домейн за научен проект
от колкото домейн .eu
съкз....
що не и .biz или .be
без тва .be е популярно ся сред младото поколение
 
От: Домейн с тире или .eu?

аз бих предпочел дълъг домейн за научен проект
от колкото домейн .eu
съкз....
що не и .biz или .be
без тва .be е популярно ся сред младото поколение

Нали си имаше значение кой домейн за какво е, макар и никой да не ги спазва...
.biz не звучи добре, .be не е удаче, а и сайта не е за младото поколение... по скоро сайтът ще представлява нещо като енциклопедия...

Никой не казва .eu за какво е? European Union? Тези домейни имат ли някакво предназначение?
 
От: Домейн с тире или .eu?

всъщност се базиках
сеено
но щом му е дълго на човека, да си вземе квото иска
щом ще е инциклопедия и инфо става айде

иначе "научен проект" ми звучеше малко по-хард
 
От: Домейн с тире или .eu?

Здравейте!
Изправен съм пред следната дилема. Ръботя по един научен проект и трябва да създам сайт за него. Лошото е, че домейна се състой от две думи и както винаги .com не е свободно за регистрация. Та затова искам да се допитам до вас, коя от останалите възможности е по-добра?

Нов-Домен.com, НовДомейн.eu или НовДомейн.info (сайта е с научна цел и няма да изкарвам от него пари...)

Между другото бих искал да попитам какъв е статута на .eu?

Благодаря предварително!

Статута на .eu домейните е абсолютно еднакъв с останалите в смиъл, че ако се работи достатъчно по него постига резултати.

Отностно твоя въпрос има няколко варианта:

1. Ако проекта ти ще е интернационален (с насоченост към ЕС) е съвсем нормално да избереш .eu, защото се нрави на потребителите. В основния си смисъл той е за хората от ЕС. Можеш да видиш повече инфо за .eu домейните на този адрес ->
Код:
eurid.eu
, ако естествено все още не си го наравил.
Предимства:
+ по-кратък
+ идеален за мултиезичен сайт, насочен към ЕС и други страни
+ не толкова наводнен

Недостатъци:
- по-скъп*
* зависи от фирмата, през която е поръчан !


2. Домейн от типа .info се използва, когато сайта е информационен, образователен или с такава насоченост, освен това е по-евтин от .eu, което го прави по привлекателен. Споменаваш обаче, че името на проекта е доста дълго и този тип домейн ще го удължи още повече.
Предимства:
+ по-евтин
+ идеален за информационен, образователен, енциклопедичен сайт

Недостатъци:
- прекалено много регистрирани от този тип
- удължава и без това дългото име на сайта ти ( домейн + .infо = 19 симовола)

3. Според мен, макар и по смисъл неудачен вариант е .org. Най-известната енциклопедия в интернет обаче е с такъв домейн.
Имам предвид
Код:
wikipedia.org
Няма да изброявам предимства и недостатъци.

4. Може да се замислиш за съкращаване на името, т.е. да го направиш съставно от двете думи, които използваш. Смятам, че колегите тук във форума могат да ти помогнат за това, ако желаеш естествено.

Пожелавам ти успех,
Борисов
 
Последно редактирано:
От: От: Домейн с тире или .eu?

Статута на .eu домейните е абсолютно еднакъв с останалите в смиъл, че ако се работи достатъчно по него постига резултати.

Отностно твоя въпрос има няколко варианта:

1. Ако проекта ти ще е интернационален (с насоченост към ЕС) е съвсем нормално да избереш .eu, защото се нрави на потребителите. В основния си смисъл той е за хората от ЕС. Можеш да видиш повече инфо за .eu домейните на този адрес ->
Код:
eurid.eu
, ако естествено все още не си го наравил.
Предимства:
+ по-кратък
+ идеален за мултиезичен сайт, насочен към ЕС и други страни
+ не толкова наводнен

Недостатъци:
- по-скъп
- невъзможност за регистриране за повече от 1 година (поне от български фирми)

2. Домейн от типа .info се използва, когато сайта е информационен, образователен или с такава насоченост, освен това е по-евтин от .eu, което го прави по привлекателен. Споменаваш обаче, че името на проекта е доста дълго и този тип домейн ще го удължи още повече.
Предимства:
+ по-евтин
+ идеален за информационен, образователен, енциклопедичен сайт

Недостатъци:
- прекалено много регистрирани от този тип
- удължава и без това дългото име на сайта ти ( домейн + .infp = 19 симовола)

3. Според мен, макар и по смисъл неудачен вариант е .org. Най-известната енциклопедия в интернет обаче е с такъв домейн.
Имам предвид
Код:
wikipedia.org
Няма да изброявам предимства и недостатъци.

4. Може да се замислиш за съкращаване на името, т.е. да го направиш съставно от двете думи, които използваш. Смятам, че колегите тук във форума могат да ти помогнат за това, ако желаеш естествено.

Пожелавам ти успех,
Борисов

Първо искам да ти изкажа специални благодарности! Вече започвах да мисля, че в този форум не са останали хора, които да дават обективни мнения!

Както вече споменах става дума за сайт с научна тематика и по-точно за болести и насекомни вредители по горите. За домейн съм избрал израз от две думи, а именно Forest Protection. Не съм много добър в английски (да не кажа хич), но това го въприемам като смислов израз и всяко добавяне на друга дума е неудачно, а и става прекалено дълго. Не се сещам как мога да съкратя домейна като запазя смислеността (леле, има ли такава дума?) на израза. Вариянтите както вече казахме са няколко:

ForestProtection.eu
ForestProtection.info
Forest-Protection.com

ForestProtection.org, макар и неудачен както спомена, не е наличен. Нямам конкуренция на българския "пазар" и мисля, че с уникални текстове и някой линкове от научните сайтове лесно ще изляза в първи позиции. Въпроса е там, че ми трябва домейн, който полесно да се помни. Първоначално сайта ще е само на български, но в развитие съм планувал да го преведа поне на английски, немски и руски, т.е. май ще стане мултиезичен. :)

Май везната се наклони в полза на .eu

А какво ще кажеш за тирето, само за него не каза нито дума... :)
 
От: Домейн с тире или .eu?

Благодаря за добрите думи!

Отностно тирето можеш да погледнеш тази тема:
Код:
predpriemach.com/showthread.php?t=4946
В нея е разгледана темата за тирето и то от доста гледни точки. В най-общи линии става ясно, че тирето не оказва съществено влияние върху класирането на сайта в търсачките. Има далеч по-важни неща, които, ако бъдат направени, осигуряват добро класиране.
Естествено, първата стъпка в SEO-то на един сайт е неговото име. В темата се споменава за Докиментацията на чичо Г. и, че в нея е споменато, че за търсачката е по-лесно да чете думите в домейна, когато са отделени с тире. Доколко това е ефективно ... не мога да кажа.
От всичко казано до тук следва, че тирето ти е НАЙ-МАЛКИЯ ПРОБЛЕМ.

Сега да поговорим малко за името на сайта.
Ако използваш досега избраните думи се получава следното:
+ ForestProtection.eu - 19 симовола (вкл. и .) ; 18 символа (без .)
+ ForestProtection.info - 21 симовала (вкл. .) ; 20 симовала (без .)
+ Forest-Protection.com - 21 симовала (вкл. .) ; 20 симовала (без .)
При всеки един от горните случаи се въртиш около 18-20 символа.

В предния си пост споменах за съкращаване на името, но тъй като не успях да измисля удачно съкращение смятам да ти предложа следния вариант:
1.Ако напишеш в
Код:
thesaurus.reference.com
думата Forest, ще ти излязат достатъчен борй думи, които са синоними на тази дума. Според мен, най-удачния синоним за твоята цел е "WOODS"

2.Ако напишеш в
Код:
thesaurus.reference.com
думата Protection, ще ти излязат достатъчен борй думи, които са синоними на тази дума. Според мен, най-удачния синоним за твоята цел е "GUARD"

След като направих своя избор на синоними реших да образувам отново словосъчетание за домейн. Ето какво се получи:
+ woodsguard.com/.net/.org - 14 симовола (вкл. и точката) ; 13 символа (без .) *Всички за момента са свободни ;)
+ woodsguard.info - 16 симовола (вкл. и .) ; 15 символа (без .)
+ woodsguard.eu - 13 симовола (вкл. и .) ; 12 символа (без .)

Мисля, че сам можеш да сметнеш символите с тирета и без тирета...

Това са моите предложения за момента. Постарах се, да запазя смисъла на първоначалния ти домейн

Можеш да си направиш колкото желаеш комбинации

Отново ти пожелавам УСПЕХ,
Борисов
 
Последно редактирано:
От: От: Домейн с тире или .eu?

Недостатъци:
- по-скъп
- невъзможност за регистриране за повече от 1 година (поне от български фирми)

Здравейте,

Бих искал да се включа по посочените недостатъци за .eu - от някои места в България може да се намери на еднаква цена с най-разпространените .com .net .org ... , както и може да се регистрира за произволен брой години - от 1 до 10.
 
От: От: От: Домейн с тире или .eu?

Здравейте,

Бих искал да се включа по посочените недостатъци за .eu - от някои места в България може да се намери на еднаква цена с най-разпространените .com .net .org ... , както и може да се регистрира за произволен брой години - от 1 до 10.

Искренно се извинявам, защото след като погледнах, ситуацията е както я описва колегата Regia.
Явно информацията ми за .eu е с изтекъл срок на годност.

Оправил съм недостатъците от пост-а, т.е. премахнал съм ги :)

Още веднъж - ИЗВИНЕТЕ !

Поздрави,
Борисов
 

Горе