Доставки по селата

Tsvetomir

New Member
Здравейте,
Скоро ми хрумна идея, която на теория звучи добре, но желая да се допитам и до хората, които са извървели повече път от мен и са склонни да ми дадат адекватен съвет. Ще съм благодарен за мнения, върху които да разсъждаваме заедно.
Та идеята ми е следната:
Живущ съм в община с общо население около 15хил души. Общината е с около 5хил. души, а другото остава за селата. Имам наблюдения, че хората от селата пътуват доста често с таксита, за да пазаруват от по-големите и заредени магазини в града. Стана въпрос за таксита. Та въпросните таксита буквално ги обират, защото няма конкуренция (Пример: най-близкото село е на 3километра - Отиване: 5лв, Върщане: 5лв = 10лв). Идеята ми е по някакъв начин да събирам поръчки от селата и да ги доставям дали всеки ден, или някакво седмично разписание (това ще се мисли, ако се стигне до някакво решение - дали да се занимавам, или не си струва). Идеята ми е да им доставям нужните продукти срещу някаква сума от 1-2 лева (на човек/поръчка, естествено), като тази сума да покрива разхода за самата доставка (гориво, амортизация), а печалбата да се изкарва от отстъпките, които предварително ще договоря с магазините. Да вметна, че не става въпрос само за продукти, а и за услуги като зареждане на газови бутилки и т.н.
Какво мислите за идеята? На какво трябва да обърна по-особено внимание.
Както казах, на теория изглежда добре (поне за мен), но в действителност да е нож с две остриета.
Ще съм благодарен на изчерпателни и адекватни отговори.
Благодаря предварително на хората, които ще отделят от времето си, за да споделят мнение, идея/и или съвет/и.

Поздрави,
Цветомир!
 
Купи си микробус - направи го магазин на колела. В Румъния това е сериозен бизнес. Паркираш на центъра в селото и всеки идва сам... кой да си вземе поръчка - кой да ти даде нова!!!
 
Идеята е добра, но тук селата не са много големи. По-удачен би бил вариантът с доставката.
 
Идеята е добра, но тук селата не са много големи. По-удачен би бил вариантът с доставката.

Въпроса е ТИ КОЛКО СИ ГОЛЯМ... в моите села над 1 000 жители винаги има 1 магазин и 1 пекарна.

Според майка ми - всичко е по-скъпо от ГРАДО ако зацепваш...

И майка ми си носи от Перник ОЛИО за да си врътне туршията...
 
Идеята е добра, но тук селата не са много големи. По-удачен би бил вариантът с доставката.
Наясно ли си как да си легализираш бизнеса. За тези 1-2 лева надценка трябва да издаваш касова бележка. Освен това услугата зареждане на газова бутилка от известно време стана незаконна!!! Вече вариантът е празна срещу пълна, но тук уловката е, че пълната бутилка която купуваш може да не е достатъчно изправна (не я знаеш на колко е години), а и почти сигурно в нея няма това количество газ което плащаш (не присъстваш на зареждането й).
Имай предвид, че тези с такситата веднага ще те изклюкарят на НАП и да другите институции, които "трябва".
 
Не искам да те разочаровам, но наистина ли мислиш, че е толкова лесно? Награбваш сирене, месо, яйца, сапун, хляб, цигари и тн. и дай по селата да продаваме?!? На село било скъпо в магазина! Ами не е точно така! практически само артикулите на промоция във веригите са по-евтини от тук. Даже хляба в Кауфланд, който е 1.25 при нас е 1.10. Как си мислиш може да си конкуренция на магазин, който пазари на едро и стоката му идва до вратата, а ти ще вземеш 5 млека, 3 хляба и ще чакаш магазините в града да ти направят отстъпка. Ще ти трябва хладилен бус, със всички видове разрешителни, касов апарат, счетоводител, осигуровки и т.н. Отделно разправял ли си се с хора? Ама аз исках сирене такова, а ти ми носиш онакова, исках за 1.00 лв, а ти си взел за 1.10. Ами колко пъти ще ти върнат стока! И една голяма тайна: на село се пазари на "версия" и от пенсия до пенсия. Вярно е, доста пазарят в града, с таксита, но веднъж на месец и друго е да видиш нещо и да го пипнеш. Даже и малките села има по 2-3 магазина и те веднага ще те докладват където трябва, ако опиташ нелегална търговия. Може да успееш евентуално с неща които ги няма по селата, но това е веднъж на седмица(кофи, железария,дрехи). Може и плод зеленчук от борсата, под прикритието на земеделски производител. Няма вече по селата гламави да гледат картофи и домати после да ги раздават без пари.
Успех!
 
Според мен бъдещите ти клиенти няма да бъдат тези които ходят с такси да пазаруват. По-скоро ще са тези които не ходят с такси защото е скъпо, а ще пожелаят да купуват от теб заради по-голямоото разнообразие/о-високото качество.
 
Даже и малките села има по 2-3 магазина

Колко малки? Дрънкате само общи приказки...

Долно Драгичево
Горно Драгичево

Виж в Google

Два магазина са!!!

Имаш ли представа колко жители има Драгичево. Виж в Гугъл.
 
Няма вече по селата гламави да гледат картофи и домати после да ги раздават без пари.

Ако имат свине - гламави има...

Щото ми продават по-скъпо и ме заплашват:

- Ако не дадеш цена - ще ги дам на свинете.
Аз:
- Боли ме к**а!?
 
Здравейте,
Скоро ми хрумна идея, която на теория звучи добре, но желая да се допитам и до хората, които са извървели повече път от мен и са склонни да ми дадат адекватен съвет. Ще съм благодарен за мнения, върху които да разсъждаваме заедно.
Та идеята ми е следната:
Живущ съм в община с общо население около 15хил души. Общината е с около 5хил. души, а другото остава за селата. Имам наблюдения, че хората от селата пътуват доста често с таксита, за да пазаруват от по-големите и заредени магазини в града. Стана въпрос за таксита. Та въпросните таксита буквално ги обират, защото няма конкуренция (Пример: най-близкото село е на 3километра - Отиване: 5лв, Върщане: 5лв = 10лв). Идеята ми е по някакъв начин да събирам поръчки от селата и да ги доставям дали всеки ден, или някакво седмично разписание (това ще се мисли, ако се стигне до някакво решение - дали да се занимавам, или не си струва). Идеята ми е да им доставям нужните продукти срещу някаква сума от 1-2 лева (на човек/поръчка, естествено), като тази сума да покрива разхода за самата доставка (гориво, амортизация), а печалбата да се изкарва от отстъпките, които предварително ще договоря с магазините. Да вметна, че не става въпрос само за продукти, а и за услуги като зареждане на газови бутилки и т.н.
Какво мислите за идеята? На какво трябва да обърна по-особено внимание.
Както казах, на теория изглежда добре (поне за мен), но в действителност да е нож с две остриета.
Ще съм благодарен на изчерпателни и адекватни отговори.
Благодаря предварително на хората, които ще отделят от времето си, за да споделят мнение, идея/и или съвет/и.

Поздрави,
Цветомир!
Това не е нищо ново. Още преди 15 години помня, леля ми живее в София, в едно малко село, селото е с 25 човека население, и те да не ходят до съседните села, които са на голямо разстояние всъщност, идва бус един път на седмица и купуват от него храна. Поръчката пускат седмица назад. Особено за зимата когато праснат преспите това е много полезно. Запасяват се с хляб, сирене и т.н. за 2-3 седмици напред.
 
Това не е нищо ново. Още преди 15 години помня, леля ми живее в София, в едно малко село, селото е с 25 човека население, и те да не ходят до съседните села, които са на голямо разстояние всъщност, идва бус един път на седмица и купуват от него храна. Поръчката пускат седмица назад. Особено за зимата когато праснат преспите това е много полезно. Запасяват се с хляб, сирене и т.н. за 2-3 седмици напред.

Тоа па :) и как и чукаха касов бон преди 15 г. Онлайн или през уайфи...

Що лъжеш. Тва зимата само Червен кръст и военните имат достъп в преспите...
 
Тоа па :) и как и чукаха касов бон преди 15 г. Онлайн или през уайфи...

Що лъжеш. Тва зимата само Червен кръст и военните имат достъп в преспите...
Мобилни касови апарати си има от доооооооста години. Само за протокола.
Продължавай нататък.
 
Тоа па :) и как и чукаха касов бон преди 15 г. Онлайн или през уайфи...

Що лъжеш. Тва зимата само Червен кръст и военните имат достъп в преспите...
Къв касов бон бе :D
Това беше добър майтап.
 
Къв касов бон бе :D
Това беше добър майтап.
Абе хубаво е да се пуска чат-пат по един на седмица. Не че нещо, ама да не съхне машинката :D
 
Последно редактирано:
Мобилни касови апарати си има от доооооооста години. Само за протокола.
Продължавай нататък.

От коя година :) вярвам, че като сте фокусници - знаете колко заека можете да вадите от шапката си.

Числата. Годината.
 
От коя година :) вярвам, че като сте фокусници - знаете колко заека можете да вадите от шапката си.

Числата. Годината.

Не знам за преди това, но лично мога да кажа 1999 година (тогава трябваше за първи път да боравя с дребната клавиатурка).
Разбора се, тогава нямаше комуникация (интернета беше още телефонче /Венито рулираше, а Цифрови изгряваха/ и БТК все още колеха и бесеха/) и всичко ставаше ръчно. Печата основно беше на матрични принтери (масово 9 иглени, за 24 си беше лукс. Епсон промени това).
На тези FP-та им отнемаше цяла вечност да си изкараш Z отчет в края на работния ден (ако е бил продуктивен, а и ти си бил "честен" с НАП).
 

Горе