До Солун с кола?

N1ck

Active Member
Мислим да с поразходим с един приятел до Солун, гледам има разни хотелчета на разумна цена близо до центъра. Проблема е паркирането - евтините хотели или нямат паркинг, или е малък и негарантиран (не може да се направи резервация за паркинг-а) или просто отбоват номера с "имапаркинг на близо, може да е и платен"

Прочетох че глобите в Гърция за чудженци са жестоки, карат доста зле, трафика в Солун е голям, място за паркиране се намира трудно.

Някой ходил ли е скоро? Знаете ли къде можем да оставим колата за 24 часа?

Мерси :)
 
От: До Солун с кола?

Не знам къде да оставиш колата, но недей се подлъгва да я оставиш по български някъде. Наистина глобите са ужасни, особено за чужденци.

Пример: Познат се прибира миналата година от Гърция и го спират за проверка. В жапката си има развален анти-радар, просто го беше забравил там, жичкаджия е и поправя разни такива урудки.
Гърците намират при проверката радара и 2000 евро глоба.... А той дори не работи... Така, че по-добре дай някой лев за паркинг, щото иначе е дебела работата.
 
Тези ако наистина имат различни глоби за свои граждани и за чужденци, трябва да бъдат изпяти пред ЕК и да им бъде наложена на тях една яка глоба. Не може да има различно третиране / различни тарифи за собствени граждани и за граждани от други страни членки на ЕС.
 
От: До Солун с кола?

Не са им различни глобите за местни и чужденци, но са наистина големи.
Имат "промоция" ако платиш до 3 дни, има намаление.


Това може да ти е от полза, проверих го преди няколко дни, защото и аз ще пътувам.

За неправилно паркиране - 50 евро, но също и за "нарушаване на забранителни знаци -200 евро" което ако има "забранено паркирането" нямам представа как те глобяват.
Каране със затъмнени стъкла - забранено/глоба
Теглич на колата без да е закачено нещо - забранено (трябва да е скрит или трябва да се сваля ? )
Каране по джапанки/гол - забранено/глоба
Не спиране на знак СТОП - 700 евро
Превишаване на скоростта с 20км/ч - 50 евро
Превишаване с 50 км/ч - отнемане на книжката за 60 дни.+ глоба?
Говорене по телефона - 100 евро + отнемане на книжката 1 месец
Каране без колан - 350 евро
Не спиране на полицай - 150 евро + отнемане на книжката
На полицай в никакъв случай не се предлага подкуп! Лично питах едни познати гърци тук, и казаха че ако го направи някой, веднага заминаваш в полицията и да не се прави никога!

В много случаи ти свалят предния номер, за да не можеш да излезеш от страната докато не платиш.
Не твърдя че горните цифри са 100% верни, но на много места в интернет пишат че са в подобни граници.
 
От: До Солун с кола?

На полицай в никакъв случай не се предлага подкуп! Лично питах едни познати гърци тук, и казаха че ако го направи някой, веднага заминаваш в полицията и да не се прави никога!

Като наще полицаи са :D :D :D
 
От: Re: До Солун с кола?

Тези ако наистина имат различни глоби за свои граждани и за чужденци, трябва да бъдат изпяти пред ЕК и да им бъде наложена на тях една яка глоба. Не може да има различно третиране / различни тарифи за собствени граждани и за граждани от други страни членки на ЕС.

Разбира се, че може и така трябва. Жалко, че в България е точно обратното.
И аз искам 3 менюта в ресторанти и заведения по морето - за чужденци, за българи туристи и за тукашни - ама няма, някой такъв като тебе, решава, че не е редно.
 
От: До Солун с кола?

Ясно е че трябва да се спазват правилата (колко страшно и невероятно звучи казано между българи, оле!)

Въпроса е къде да оставим колата ако хотела няма паркинг?

Има ли общественни паркинги (платени и безплатни)? Къде? Искаме по най-бързият начин да оставим колата някъде където е разрешено и да си обикаляме пеш, да разгледаме, ще пием по едно две, и така. До хотела все някак ще се доберем и без кола, не е проблем :)
 
От: До Солун с кола?

Около крайбрежната улица (и до кулата) има паркинги, които обаче са в порядъка 4-5-6 евро за първия час, а след втория по 2.5-3 евро.
По улиците обикалях няколко пъти, но нямаше нито 1 място.
Информацията е от юли 2013, ранния следобед на съботен ден :)
 
От: До Солун с кола?

Варината Google maps и търсена на Thessaloniki parking не ти ли върши работа?
 
Re: От: Re: До Солун с кола?

Разбира се, че може и така трябва. Жалко, че в България е точно обратното.
И аз искам 3 менюта в ресторанти и заведения по морето - за чужденци, за българи туристи и за тукашни - ама няма, някой такъв като тебе, решава, че не е редно.

Решил съм го не аз, а бюрократите в ЕС, за справка - http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/price-discrimination/index_en.htm

Варианта е да излезем от ЕС. Което може и да не е много лош вариант, но не му е тука мястото да го обсъждаме.
 
От: До Солун с кола?

Един съвет и от мен не ходи в Гърция особено с кола - ако има някоя по шибана държава в ЕС от БГ това е Гърция

Разходи се Турция, Хърватска - маляките ги зачертайте от картата
 
От: Re: От: Re: До Солун с кола?

Решил съм го не аз, а бюрократите в ЕС, за справка - http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/price-discrimination/index_en.htm

Варианта е да излезем от ЕС. Което може и да не е много лош вариант, но не му е тука мястото да го обсъждаме.

Мен ЕС въобще не ме интересува, ходи да развяваш знамената на ЕС, даже се премести в меката на ЕС Брюксел, да си доволен, поне ще те чукат здраво и ще знаеш защо.
 
ReminD по принцип е неприятно да има различни менюта и клиентите ще се сърдят като разберът че има различни (аз така съм се сърдил) веднъж и не повторих едно определено заведение...

а това че менюто е едно с високите цени не е никакъв проблем и се заобикаля съвсем лесно и законно (просто се дава отстъпка за българи от сервитьора сервитьорката -20%... стига персонала да не са някакви боклуци който искат да си цакат сънародниците като не им казват за отстъпката добре се получава с нея... и отстъпката по усмотрение да си е въведена и в касовия апарат няма никакъв проблем.... (даже като им носят менюто може да им казват че всичко е минус някакви проценти.... понеже са специални клиенти без да им се уточнава защо... и закона си е спазен...

А с местните се отиграва още по лесно като им се издава вип карта за намаление - 30 допълнителни на отстъпката за българи ( и ето ти 50% на отстъпка за местни) а и освен това се създава нещо като програма за лоялност определени хора да те предпочитат точно теб пред другите заведения.... а не и хора който са ти неприятни да ти искат менюто за местни и да ти кибичат който те кефи му даваш такава карта освен това го караш да се чуства специален че има...


Онтопик - Солун не ми се строи толкова голям.. крайбрежието около бялата кула улиците с магазините над него и крепостта ги обиколих пеша ама си загубих доста часове ама затова му се вика туризъм.... бих паркирал пред хотела и след това пеша (като ще проверя в expedia или booking ком дали има паркинг както и бих се обадил на рецепцията за потвърждение - освен това бих разгледал и цените предварително да не ми изиграят византийски номер и даже ще резервира през споменатите сайтове....)
 
От: До Солун с кола?

Много внимавай как караш там! Аз там олекнах с 100 евра :cry:
Виж колата ти отговаря ли на законите им и тогава тръгвай.


[video]http://www.vbox7.com/play:m06a217e[/video]
 
От: До Солун с кола?

Миналото лято си бяхме зарязали колата в Неделя на главна улица и спокойно си се разходихме 4-5 часа,впечатление ми направи,че там циганите ползват мотори вместо коне със закачени към тях нещо като каруци или по-точно ремаркета,абе модерна работа,тва го забелязах като се загубихме в един от кварталите търсейки газостанция явно някво гето,не се доверявайте на GPS-са да ви заведе на газостанция,Гърците газ не ползват и са си прави
 
От: До Солун с кола?

Не съм съгласен, че гърците не ползват газ. Има много газостанции :)
 

Горе