До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

happyslacker

New Member
До 20 април работим за правителството; след това остават 5 дни за отработване

Плътно до 20 април ще работят българите, за да си платят данъците през 2012 г. Образно казано, това е денят, в който гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да работят за себе си. Датата е символична, като показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде моментално изземвано – ние я наричаме ден на свобода от правителството, а по-света се знае като Tax Freedom Day.



В България този ден традиционно се пада някъде през месец май, като по-ранното му настъпване през последните 3-4 години се дължи до голяма степен на по-ниските приходи след рекордната 2008 г. и появата на бюджетен дефицит. Казано по друг начин, държавата уж изземва по-малко, но всъщност пак харчи както преди – за сметка на натрупани резерви и нови дългове. Ако продължим със символичната сметка, то от 20-ти до 25-ти април са дните, в които данъкоплатците би трябвало да работят допълнително за държавата, за да покрият и дефицита през 2012 г. Тези 5 дена рано или късно ще бъдат отработени в полза на държавата.

Прочетете цялата статия на сайта на ИПИ.
 
Последно редактирано:
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

Съвсем не е правилно така да се поставя въпроса. Това са само преките данъци.
А ДДС и акцизите се отработват чак някъде септември месец. Така че свободата от държавата настъпва някъде около девети септември! ;) :lol:

А, гледам, че в картинката са включени. Чрез преки и непреки данъци и такси държавата прибира около 70% от изработеното.
 
Последно редактирано:
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

бахти слагаческата статия

Ние ли забогатяваме, държавата ли прибира по-малко :cry:
ся като се сетя за Вазов и как българите са роптали срещу "ужасния" десятък и ми става едно такова горчиво....излиза че под турско робство сме били по-добре въпреки ангарията
би му мамата, отивам на Науру
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

бахти слагаческата статия

Не си чел внимателно, никой не твърди, че данъчно-осигурителния рекет, за който работим символично до 20 април е нещо хубаво. Точно на сайта на ИПИ има толкова много критики към законодателите... Явно не си чел нищо.

А дали тази дата е сметната точно е отделен въпрос.

Няма как да се сметне точно, защото различните хора си купуват различни неща, някои харчат повече за бензин, други по-малко, някои пушат цигари и пият алкохол (за което плащат акцизи), а други не правят такива глупости. Данъците върху имотите и колите също са различни при различните хора.

Лошото е, че не само в България е така, в други държави данъците също са много, бюрократичните пречки при правенето на бизнес също.

Данъците и осигуровките върху труда са около 33,5% (при заплати до 2000 лева месечно). Когато се начисли и ДДС 16,66% (ДДС-то не е 20% както си мислят някои*) върху останалите 66,5% се получава, че държавата си прибира 44.58%. Акцизите и другите данъци не мога да ги сметна, защото не знам каква част от доходите са като процент. Значи само за данък върху труда, осигуровки върху труда и ДДС работим 163 календарни дена (над 5 месеца).

Някой може ли да види грешка в изчисленията ми? Защото ако са верни от ИПИ са се объркали нещо (не им знам точно методиката на изчисляване). Може би са имали предвид и това, че не всички плащат данък върху труда и осигуровки, някои плащат данък печалба на фирмата + данък дивидент, което прави 14,5% данъчна тежест (вместо 33,5% данъчно-осигурителна тежест). Обаче това прави изчисленията много сложни.

Заради сложното законодателство е трудно да се каже колко е средно данъчната тежест. За работещите на трудов договор данъчната тежест е повече (по-горе сметнах 44,58% - това са данъкът върху дохода, осигуровките и ДДС, което лицето плаща когато си изхарчва парите за храна и други неща). За собствениците на фирми, които получават доходите си като дивиденти данъчната тежест е 14,5% (данък печалба на фирмата 10% + 5% данък дивидент) плюс осигуровките, които плащат (не знам върху каква основа се плащат, но са фиксирани) и каквото остане се облага с ДДС (при харчене). Разбира се ако собственикът работи на трудов договор ще плаща и осигуровки (обаче защо да го прави след като е по-изгодно да си заделя пари в банкова сметка - така парите му ще се увеличават вместо да намаляват - пенсионно-осигурителните дружества си взимат таксички за управление и други такси и така му изяждат спестяванията за пенсия).

* ДДС-то не е 20% от разходите ни**, а е 16,66%. Например когато изхарчим 100 лв ДДС-то ще бъде 16,66 лв. Когато изхарчим 120 лв ДДС-то ще бъде 20 лв (20 лв от 120 лв = 16,66%).
** Разходите на практика са колкото приходите (дори и когато пестим пари все някога ще ги изхарчим или нашите наследници ще ги изхарчат).
 
Последно редактирано:
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

А това наименования "Ден на СВОБОДА от правителството" е иронично. Свободата (икономическата свобода и свободата изобщо) се определя не само от размера на данъчното облагане, но и от сложността, размера и обхвата на законодателството.

В момента законите в нашата държава (и във всички считани за цивилизовани държави) са твърде много, твърде сложни, обхващат твърде много области на живота.

За съжаление тенденцията е законодателството да нараства и да се усложнява, данъчната тежест също. Научно-техническия прогрес в един момент може да се окаже, че не може да компенсира увеличаването на законодателството и да възникне криза (това сега не е никаква криза в сравнение с онова, което ще се случи ако законодателството нараства и се усложнява по-бързо от развитието на науката и технологиите).

В момента технологиите са достатъчно ефективни за да позволяват реалното производство (на реални стоки и услуги - храна, вода, дрехи и т.н.) да се извършва от малък брой хора (а останалите да са заети със всякакви бюрократични глупости и дейности свързани с изпълнението на законите). В бъдеще обаче не се знае какво ще бъде развитието на законодателството.
 
Честито предприемачи. :)

Както казва един познат "Кой взел, взел, бате ви Сашо се раздаде." Или "Аааа, какви данъци, те данъците ми ги взимат преди да си поръчам бензин, ракия, цигари, а няма да се учудя и на трушията да ме цакат." :D

Доста мъдро.....хахахахах, :)
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

Според мене тази дата е някъде към краят на януари - Ама за предходната година :)

Дори и да приемем че за държавата работим до краят на Април - после трябва да добавим колко работим за Енергото ВиК и Топлофикация - След това за различните паразитни служби дето смучат пари за щяло и нещяло и датата идва тамън към краят на януари.
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

Коректният данъкоплатец е все по-малко свободен

Коректният данъкоплатец става все по-малко свободен от правителството. Това е констатацията на Института за пазарна икономика по повод деня без данъци, цирани от Дарик.

За около 2 млн. българи денят, свободен от правителството, ще настъпи чак през лятото. Около половината от доходите на тези българи отиват в държавната хазна.

Преди малко сметнах колко плащат самоосигуряващите се с доход между 420 и 2000 лева - получи се около 36% (за доход 1000 лв). Като добавим и ДДС става 46.67% данъчна тежест. А колко точно процента са акцизите, данъка върху собствеността, такса смет и други не знам точно. Вероятно общо става над 50% данъчната тежест.
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

Не си чел внимателно, никой не твърди, че данъчно-осигурителния рекет, за който работим символично до 20 април е нещо хубаво. Точно на сайта на ИПИ има толкова много критики към законодателите... Явно не си чел нищо.

Виноват. не четох :)
нооо, идеята ми за Науру си остава. Отивам там да добивам гуано и да не плащам данъци8)
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

А за циганите на коя дата е този ден?
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

E че голяма, работа пък и тази статия яко платена е последно беше около май-юни, ето тази статия не знам колко е достоверна, но и в др странни особено по развитите там с тяхната прогресивна ставка е повече:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_Freedom_Day

Иначе то това е само за данъците преки и косвени, за всички дъражавни монополистични пиявици сори компании дет вика манта ако ги сметнем за БГ то бая отиде
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

До 20 април работим за правителството

Я не обиждай ако обичаш......откога на гаврата и казват работа
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

А за циганите на коя дата е този ден?
Ката ден.
10 10 10 станаха ли 10 символа?
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

Иначе то това е само за данъците преки и косвени, за всички дъражавни монополистични пиявици сори компании дет вика манта ако ги сметнем за БГ то бая отиде

Миналата година помня, че опитах да си сметна какво ми струва привилегията, че съм честен и почтен от към данъци, акцизи, такси и таксички и всичко което ми изтича от ръцете към администрацята за да имам привилегията... да се нарека трудещ се. Излзе някаква цифра от порядъка на 60- 65% от всичко което изкарвам. Нямам идея дали съм смятал правилно. Ама се сещам, че ми стана едно такова доста тъпо :)
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

бахти слагаческата статия

Ние ли забогатяваме, държавата ли прибира по-малко :cry:
ся като се сетя за Вазов и как българите са роптали срещу "ужасния" десятък и ми става едно такова горчиво....излиза че под турско робство сме били по-добре въпреки ангарията
би му мамата, отивам на Науру

Извинявай, ти на колко си години? :) И защо все още си жив? И как по-точно са били по-добре българите по онова време? Защо не издадеш книга "И аз бях там, и аз плащах десятък" ?
Драйфа ми се от такива тъпи мисли... Поразрови се във форума, имаше тема, в която бяха изредени купищата данъци, които българите са плащали като роби. Най-малкото, освен задължителния десятък, българите са плащали и кръвен данък... Но това не е било робство, никак даже! Било е присъствие! И сме били ПО-ДОБРЕ, ОТКОЛКОТО СЕГА!!!
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

приятно ми е, Дънкан се казвам :-o
Да, робството не може да се сравни с капитализъм по никакъв начин. Но защо си мислиш, че сегашното положение е с нещо по-различно? да, хората са били подтиснати, да, живеели са в страх от башибозука и потурчване но виж сега ще ти дам едни сравнения дали не са логични..
1. османска империя - банково лоби
2. Десятък - ОЛП
3. Башибозук - агенции по събиране на вземания
4.Еничари - кредитни инспектори и ревизори
5.Ангария - ипотечен кредит
6.Насилствено изселване и потурчване - икономически емигранти
7.Заграбване на имоти - сещай се

Аз лично не виждам чак такава разлика.
 
От: До 20 април работим за да си платим данъчно-осигурителния рекет

хубаво сериалче беше :Р
Не си прав, понеже тогава ония неща са били задължителни и ако ги подминеш - смърт. Днес не можеш да подминеш банките ли? Особено дето сме тука. Не съм чул някой да е теглил кредит, за да си направи сайт или да рекламира в adwords, така че... Свободата се състои в правото на избор и последствията от него. Днес имаш избор - да остана или да не остана? Да тегля кредит или да не тегля кредит?
На никого не е приятно да му взимат 20% от заплатата за осигуровки и данъци, обаче, ако това не стане - възрастните няма да имат пенсии, децата няма да имат обучение, а за болните няма да има доктори и лекарства. Колкото и да се оплакваме, все пак в България ИМА и образование, и болници, и доктори. Може и да не са като в Европа, но виждате, че високия стандарт на живот изигра кофти номер на не една държава... Добре сме си ние :) Ще видите как докато заплатите в Европа падат, само тука ще се вдигат. Вярно - пак няма да ги стигнем, но важното не е да взимаш 5000 евро на месец и да не можеш да ги изхарчиш, важното е парите да ти стигат да живееш нормално.
Имаше такава тема тука - колко на месец са нужни за живот. Преди време чух мнение, че 3000 лева на месец не стигат да храниш семейство. Мога да ви кажа, че двама човека с по 400 лева нетна заплата хранят 4 членно семейство. Сигурно и вие познавате такива хора?
 

Горе