Дължим ли данъци, ако продаваме вещи в интернет

Дискусията в 'Онлайн Магазини' стартирана от slavib, Ноем 2, 2017.

1. slavib

slavib Active Member

Рег.:
    Ян 17, 2015
    Съобщения:
    665
    Харесвания:
    77
    Точки:
    28
    Професия:
    Търговия със софтуер
    Последно редактирано: Ноем 9, 2017
  2. BurnX

BurnX Well-Known Member

Рег.:
    Март 21, 2010
    Съобщения:
    3,186
    Харесвания:
    571
    Точки:
    113
    Има 2 теми по същия въпрос в форума.

3. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    23,304
    Харесвания:
    1,973
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    По принцип да. На практика не се знае, защото какво, ще отидеш да кажеш в данъчното, че си продал колелото Лястовица на дядо ти на съседното момче на село, за да може сутрин да разнася млякото. Но, ако отвориш един гараж с колела и обзаведеш цялото село, вече си в графата търговец и вече си данъчно задължен. Няма точен отговор. Никога не мога да си го обясня къде точно е тясната линия. Ебаси търговеца си, ако през някой сайт си продадеш чорапите. И само тях....добре де, с пижамата на батман, щото са комплект. Но инициативата я подкрепям - според мен наистина трябва да стане ясно къде е минава границата, защото и много тарикати има, които са набичили мазето с китайски калъфчета за телефони и минават през що има безплатен сайт за продажба и оферти. ;)

4. Mladtehnik

Mladtehnik Member

Рег.:
    Май 22, 2016
    Съобщения:
    229
    Харесвания:
    24
    Точки:
    18
    Място:
    Стара Загора
    btw и аз подкрепям инициативата да не се прекалява, т.е да се продава с цел печалба и да не се плащат данъци и т.н. Има много нелегални търговци в големите сайтове за безплатни обяви, които точно и поради това неплащане на ддс подбиват цените и клиентите викат - там го има по евтино ... а той не плаща ддс, осигуръвки и т.н т.н да не изреждам цели романи

5. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    23,304
    Харесвания:
    1,973
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia
    Да, не може да има двойни стандарти. Никой не е фен на плащането на данък, но правилата са си правила и са за всички. Подкрепям инициативата. Но също така и подкрепям, че не може да си пуснеш стиковете за голф, с които си играл едно време, и да отидеш да си платиш данъка за това, че си ги продал. Нали? Малко едното и другото са много различни неща.

6. kpetrov

kpetrov Well-Known Member

Рег.:
    Апр 22, 2015
    Съобщения:
    1,344
    Харесвания:
    168
    Точки:
    63
    Точно по тази тема имах статия наскоро. Искат и физическите лица да плащат данък. Това естествено поне засега не могат да го направят, както и много юридически лица си имат вратички да го заобикалят.
    За мен е поредната недомислица и някой да вземе едни пари. Кампанията щяла да убеждава по този начин хората да си плащат добросъвестно и навреме.
    То и сега с изключение на по-големите фирми, дори и в офлайн бизнеса много дребни търговци не издават касови бележки.

7. ¦•••SHERIFA•••¦

¦•••SHERIFA•••¦ Well-Known Member

Рег.:
    Окт 1, 2010
    Съобщения:
    1,710
    Харесвания:
    399
    Точки:
    83

Частта за Канадския премиер.

kpetrov и Blinky харесват това.
  8. scorebg

scorebg Active Member

Рег.:
    Септ 15, 2011
    Съобщения:
    766
    Харесвания:
    105
    Точки:
    43
    Представлява ми интерес да я прочета, ако можеш да ми изпратиш. Темата е интересна.
    Трябва тези който развиват търговска дейност да бъдат подложени, на контрол. Не е справедливо някой да поръча 100 бройки от али и да ги продава без никакви данъци, а в същият момент лоялния търговец да плащата ддс, печалба и т.н.
    Един интересен за мен момент е как стоят неща при така наречените ръчно изработени неща. Може би се плаща само патентен данък примерно ако примерно предлагаш железарски услуги.?

9. RealMoney

RealMoney Well-Known Member

Рег.:
    Дек 19, 2010
    Съобщения:
    1,884
    Харесвания:
    704
    Точки:
    113
    Трюдо си е лицемерна отрепка, ама Канадците си го избраха - Substitute drama teacher :D

10. ¦•••SHERIFA•••¦

¦•••SHERIFA•••¦ Well-Known Member

Рег.:
    Окт 1, 2010
    Съобщения:
    1,710
    Харесвания:
    399
    Точки:
    83
    То да беше само той…

…имам предвид, че е impossible да изкорениш това, ако ще и 7M да станат с вълшебна пръчка legit в BG при положение, че има 1.4B китайци, още почти толкова индийци и други азиатски нации, заливащи със стока ЕС + NA. Пропуснах ли фактът, че VAT-а в CN e: 3% и то след като се направят продажби за 元 800K ¥ (~€103K) към вътрешния CN пазар? Т.е. продаваш, продаваш и ИЗВЕДНЪЖ – OMG – ОСТАВАШ КОНКУРЕНТОСПОСОБЕН! И държавата субсидира сравнително евтини пратки за „навън“. Не знам какво повече се иска за правене на бизнес място. Небостъгачи под път и над път. Откъм производство е ясно.

"Someone comes up with an idea, and two weeks later it is in the market. That is the level of friction Shenzhen has in hardware."

upload_2017-11-9_20-29-38.png

Писал съм отдавна по този казус долу. Не е толкова лесно да си legit в бюро-EU, че дори и в US/CA/AU.

11. Renkata

Renkata New Member

Рег.:
    Февру 7, 2019
    Съобщения:
    9
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    И мен ме интересува- какви данъци се плащат при ръчно изработените неща?

12. AseasRoa

AseasRoa Well-Known Member

Рег.:
    Юни 22, 2014
    Съобщения:
    968
    Харесвания:
    334
    Точки:
    63
    Нарича се Свободен пазар. Така би трябвало да бъде по принцип.

John Galt харесва това.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice