Еконт - Революция в градските пратки

zoomaniak

Well-Known Member
  1. Парите пристигат при теб веднага, след като приключиш с избраната от теб поръчка.
  2. По-малко от 15 минути са необходими, за да можеш да се присъединиш към SmartCourier Team.
  3. Имаш свободата сам да преценяваш кога да работиш, да изпълниш поръчки, които ти решиш, за район, който ти е удобен, в час от денонощието, който ти пожелаеш.

  4. Приложение, което прави изпращането и получаването на пратки бързо и лесно.
  5. Изпращай и получавай пратки, когато ти е удобно. По всяко време на денонощието.
  6. Цената се договаря на момента между теб и куриера, който сам си избрал и с който ти е приятно да работиш.
  7. smartcourier.bg
  8. Еконт ми дължат повече от 10% за Иновации върху системата им :)

Какво мислите - копират системата за Таксита от Еконт според мен :p


  1. uber.com
  2. TaxiMe
  3. TaxiStars
  4. capital.bg
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Тази „революция“ „уж“ я очаквах лятото юни-юли с онези smart boxes, дето щяло да ги има на поставени места, където да си поставяш пратката, нещо като dropbox услуга за пратки, ама нейсе.

Виждам нещо тип „eBay“. Куриери (с колелета, скейтборди, коли, пеша, etc.) извършват доставки къде ли не, а клиентите печелят също от по-бързата доставка и коректността на куриерите. Първите регистрирани и най-много осъществени пратки - печелят още отначало голям %, тъй като именно тях ще използват, особено ако се организира някаква групичка скейтъри/колоездачи да речем. А пък Еконт си прибират от предоставената „площадка“ (било 10% or so) от цялата реализация, а може би и повече.

+ е обаче, че най-сетне се вижда началото на края на „парите в кеш“.
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Нищо не разбрах? Какво се опитваш да кажеш? Реклама на Еконт ли правиш? Или им даваш предложения?
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Идеята не е нова, в Лондон едни момци на мотори вършат тази работа...
Но дали имаме капацитет да натовари ме такава мрежа, е може би София и Пловдив...
Но пък това може да подбутне онлайн поръчките от Нон Стоп магазините.
Хубаво е!
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

ЦЕНИ ПО СПОРАЗУМЕНИЕ: Цената се договаря на момента между теб и куриера, който сам си избрал и с който ти е приятно да работиш.

Отсега виждам, че ще има „извиване“ на ръце и жестока конкуренция между прослойката в обществото, наречена „безделници“, които нито са студенти, нито ученици, нито някакви „някакви си“, а просто безделници, които ще подбиват цената на останалите нормални хора.

Другото, което виждам, т.е. НЕ виждам е, колко е % такса/комисионна, която Еcont ще прибира от всяка реализирана продажба (в сл. доставка). Т.е. айде става договорка за нещо за 7 лв. да речем. Отива се, взема се от X клиент, доставя се на Y клиент, cool. Като пристигне пратката се получава плащане на куриера (по-лесно ще е, за да няма объркване, да ги наричаме dropshippers, тъй като вземат пакет, и го drop-ват при получателя). Само дето НЕ са ясни:

• Колко е % fee на UniCredit payment gateway-а за картови транзакции, за който са се споразумяли между банката и Econt. И те ли поемат този fee или го поема dropshipper?;
• Колко е % fee на Econt, който вземат те от предоставянето на тази „система/площадка“ (по подобие на еBay)? В eB е 10% от стойността на пратката + доставката. Тук сигурно ще да е минимум 10% от „споразумената цена“ между dropshipper-а и клиента, което при 7 кинта и 0,70 лв. Дали влизат в тези 70 стинки fee-то за картовия gateway? Ако не влизат, значи още стинки отгоре и за ползването му;
• От мен – дълбооооооооооооооооко ме съмнява, че ще е „само“ 10% (колкото е „стандартът“ за площадъчните онлайн услуги). По-скоро ще е по-висок, от което ще „брадяса“ цялата система. А и вземайки на предвид безделниците (които един вид ще се явяват „китайците“ на този вид маркет), тогава пък (л)ептен.
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Регистрирах се. Днес ми се обадиха по телефона и имах възможност да ги поразпитам. Останах с впечатлението, че и те още не са много наясно с нещата. Доста въпроси започнах да задавам и оператора учтиво ме отряза с думите, че на 15ти като стартират по-обстойно ще може да се коментира.

Та ето малко свежа информация:
- Пратките винаги са от врата до врата
- Обявените в приложението цени са крайните за клиента. Съответно от тях 70% ги взима куриера, 20% за еконт и 10% за осигуровки.
- Може и да не си фирма.
- Пари на ръка или по др. начин не взимаш от изпращача/получателя. Всичко става по банка. Съответно еконт ти превеждат парите по посочена от теб банкова сметка.
- Ще има стартиране и в Пловдив, ама не се знае кога. Събитие в което на дълго и на широко ще се разяснява какво, как, защо, къде, колко....

Това е, после ме отсвириха иначе можеше да си говорим няколко часа. :)
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Еконт - Революция в градските пратки

И кво става ако тоя куриер счупи стоката, щото му е през к*ра :)
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

И кво става ако тоя куриер счупи стоката, щото му е през к*ра :)

Колата си е твоя, следователно и проблема си е твой. :) И на еконт им е през...
Никой не ти дава кола, транспорта е на твои разноски.
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Колата си е твоя, следователно и проблема си е твой. :) И на еконт им е през...
Никой не ти дава кола, транспорта е на твои разноски.

В сайта им пише, че Еконт носят някаква отговорност.
Според мен гаранцията за стоките ще е същата като и за обикновените пратки.

Сигурно куриерите ще внасят някаква гаранция която да покрива щетите ако стане нещо. Аз друг вариант не виждам.
И все пак куриерите ще подписват договор с Еконт - т.е. няма да е всеки срещнат куриер..
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Темата се развива добре. Радвам се. Дано нещата тръгнат - но се съмнявам дълбоко - защо:

1 - Еконт са хищници :)
2 - Българина го е шубе да се доверява на Българин. Кефи го да общува и да наема само ФИРМИ. Не гледа думи като Свобода - Ниска цена и ала бала...... УДОБСТВО - допълнителни ДОХОДИ.

А по света това е част от всичко. Тоест нормално е.

Аз за София - ние ползваме личен човек и ни носи пратките. И си докарва доволен приход - но не си внася сам осигуровките и ще се преебе в бъдеще време като дойде пенсионно време. Здравна също не си внася - секи сам решава. Договор с нас няма и няма и да има. Но системата работи, като стимулираш човек на ниво приходи и се старае повече от оня на заплата :)
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Още малко ъпдейт да дам. Като ми се обади оператор днес ми каза, че ще ми одобри регистрацията в мобилното приложение. Обаче преди около час ми излезна "попъп", че кандидатурата ми била отхвърлена. Еми какво да се прави.... шанс. :)
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

..... Договор с нас няма и няма и да има. Но системата работи, като стимулираш човек на ниво приходи и се старае повече от оня на заплата :)

Е как така се бачка без договор и никъв договор ли няма, къв е тоя баламурник сигурно взима 500 лв и бие гъзЪ в тавана?
А и как се наема човек без договор, елементарно да го хванат и да ви зашият глоба?
 
Последно редактирано:
От: Еконт - Революция в градските пратки

Да бе! Ако сте толкова доволно от човека, защо не го назначите на договор ако ще и на 4часа?
Щом ви върши работа погрижете се за човека!
Ама зашо да го правим след като е толкова лесно заменим ...
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Не назначавайте хора, които са тестери на системата. Защо ви е повече разход - ако го назначим отиваме все едно работим със СПИДИ. А той не може да се справи и с 12 пратки на ден, защото е пеша. Карта за градският си му купил - 60лв.

Назначавайте хора, които искат да се развиват във вашата система и бизнес. Които искат да се раздават. Тогава освен договор - получават и 5% от оборота, който преминава през ръцете им.

Никой не може да ви хване - защото в Онлайн търговията има възможност да ползвате услугите на хора-сенки. Те не съществуват за никой. Както пенсионерите, дето за 2 лв носят книги в София.
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Никой не може да ви хване - защото в Онлайн търговията има възможност да ползвате услугите на хора-сенки. Те не съществуват за никой. Както пенсионерите, дето за 2 лв носят книги в София.

Ако някой иска да ги хване, просто си поръчва нещо през система и като дойде човека да го достави ще си го провери като стой та гледай. Обаче кой ще го направи това в тая държава?!?
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

И аз кандидатствах и ми се обадиха днес. Обясниха ми, че работата ми е да занасям продукт от врата до врата. И естествено мога да си държа на цена, ако е съгласен клиента ще го направя за цената, която искам. Поканиха ме да отида в офиса им. Все още се чудя, според вас заслужава ли си да се пробва?
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

И аз кандидатствах и ми се обадиха днес. Обясниха ми, че работата ми е да занасям продукт от врата до врата. И естествено мога да си държа на цена, ако е съгласен клиента ще го направя за цената, която искам. Поканиха ме да отида в офиса им. Все още се чудя, според вас заслужава ли си да се пробва?

Според мен това е работа за безработни или студенти, които имат много свободно време. Понеже си е играчка да разнасяш пратките. Пък трябва да го правиш според мен с колело, иначе като плащаш за превоз нямаш сметка, дори с метрото ще дадеш 2лв, което е много, като ти не знам колко ще взимаш, но няма да е повече от 4-5лв на пратка(поправете ме, ако греша). Така, че според мен работата е за безработни или студенти с колела. Тя е много добра, понеже може да работиш колкото искаш(например за студенти, когато нямат лекции).
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

За София е около 3 лв на пратка, днес, ако хвърлиш 10-15 пратки 30 лв ще хванеш без бакшиша което прави средна заплата от около 500-600, ако се самооосигуриш и приспаднеш разходите ще се окаже, че бачкаш за около 300-400 лв, за студент и пенсионер е идеал петров.
 
От: Еконт - Революция в градските пратки

Всъщност всеки куриер може да си рекламира собственият store, реклама на нещо си друго, дори тема тук в този форум, ако предлага или продава нещо. Все измежду десетките пратки, които разнася, ще го потърси някой човек, който да му се довери и да закупи нещото, тъй като той вече ще е имало досег с него f2f. Един вид ако в горния #18 пост бяха упоменати отрицателните черти, то от мен това е положителната черта. Било визитка, flyer, нещо друго. И освен куриерстването, ще си носи и допълнителен трафик към страницата/темата си.


- Обявените в приложението цени са крайните за клиента. Съответно от тях 70% ги взима куриера, 20% за еконт и 10% за осигуровки.
12 x пратки на ден x 25 дни/месеца x (70% от 3 лв. = 2,1 лв. | 20% = 0,6 лв. | 10% = 0,3 лв.) = 12x25x2,1 лв. = 630 лв. | 12x25x0,3=90 лв. осиг.

При 15 пратки: 787,5 лв.;
При 20 пратки: 1050 лв.

При конкуренция и средната цена падне под 2,5 лв. (70% = 1,75) => 12x25x1,75 лв. = 525 лв. Който хване началото, както при всяко друго начало, ще има келепир някакъв, това е ясно. Както и изградена репутация, TRUST, рейтинги от страна на клиентите/получателите.
 

Горе