Електронен подпис - къде, как, колко?

mvmrik

Well-Known Member
Само разходи, защо не измислиха нещо за по-голяма печалба, а само ни дерат навсякъде? От ЦКБ ми пратиха съобщение че ще трябва да си взимам електронен подпис, иначе няма да ползвам интернет банкирането, а аз без него съм за никаде, тъй като имам фирмена сметка и там си следя всичко.

Та въпроса ми е, понеже досега не съм ползвал такова чудо на техниката, колко пари струва, какви такси има и как се ползва? Аз даже незнам какво представлява?

Ето какво са ми пратили:
Уведомяваме Ви, че с цел да се повиши степента на сигурност при ползването на услугата „интернет банкиране”, считано от 08.05.2010г., ще бъде преустановена възможността за ползване на услугата „интернет банкиране” чрез използването на електронен сертификат.
Считано от същата дата - 08.05.2010г. ЦКБ АД ще предлага на своите клиенти услугата „интернет банкиране” чрез използване на УНИВЕРСАЛЕН ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС, издаден от доставчик на удостоверителни услуги.
На всички настоящи и бъдещи клиенти, ЦКБ АД осигурява възможност да закупят УНИВЕРСАЛЕН ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС от офисите на банката.
Считано от 08.05.2010г., електронните сертификати, издадени от ЦКБ АД няма да бъдат валидни и няма да се приемат и изпълняват нареждания за разпореждане със сметки на клиенти, дадени посредством тях. До посочената дата всеки клиент има право да прекрати незабавно рамковия договор без разноски и обезщетения.
За всички нови клиенти, считано от 08.03.2010г., услугата ще бъде достъпна чрез използване на УНИВЕРСАЛЕН ЕЛЕКТРОНЕН ПОДПИС.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Тия пък ЦКБ направо цялото банкиране. И в райфайзен пратиха същото скоро. Но там поне е само за активни операции, тоест без електронен подпис може само да си разглеждам сметките. Това са техните цени, предполагам навсякъде са горе-долу такива:

Универсалният Електронен Подпис (УЕП) от Банксервиз AД може да заявите онлайн като се регистрирате с име и парола в Райфайзен онлайн и изберете меню Сертификати - УЕП – Заявка.
Райфайзебанк България Ви предоставя възможността да получите УЕП на Банксервиз АД във всички клонове на банката в страната по цени с включено ДДС:

• Комплект смарт-карта и карточетец – 36 лв.
• Издаване на удостоверение за УЕП с абонамент за 1 год.– 30 лв. За тези от Вас, които притежават смарт-карта и/или карточетец: Запис на УЕП върху смарт карта (която не е от B-Trust) – 6 лв.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

То и в ЦКБ досега беше така, аз без електронен подпис мога само да гледам, ако искам да извършвам операции си трябваше. Сега вече искат и гледането да е с ел. подпис. Мерси за цените, ще ги питам и от ЦКБ какви цени ще предложат, защото пише че може да се вземе и от тях.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Беше добре с електронния сертификат . Жалко, че ЦКБ са го променили .
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Беше добре, но само за гледане. Сега с електронния подпис поне ще мога да правя и плащания.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

mvmrik не само за гледане , активно е при мен със сертификат ,
но няма значение защото ще е такова още месец и нещо.
 
Последно редактирано:
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Електронния подпис е просто задължителен, когато става дума за електронни преводи на пари. И е важно той да е в компютъра само, когато се подписва!!! Преди 2 дни на едни познати са им направили 2 превода за по 20 000 чрез дистанционен достъп до компютъра в който паролите за електронно банкиране са записани в браузера и електронния подпис е постоянно включен. Просто безумие.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

В ЦКБ за фирма е 102лв а за часно лице ми казаха 20лв или 44лв мисля.


уче то бая поевтиняло бре...
едно време беше над 200 лева
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Електронния подпис е просто задължителен, когато става дума за електронни преводи на пари. И е важно той да е в компютъра само, когато се подписва!!! Преди 2 дни на едни познати са им направили 2 превода за по 20 000 чрез дистанционен достъп до компютъра в който паролите за електронно банкиране са записани в браузера и електронния подпис е постоянно включен. Просто безумие.

100% са били на боза (windwos) нали? Понеже ми е позната ситуацията :)

Иначе за подписа наистина е 44 лв. Даже има вече няколко (4) фирми които предлагат подобна услуга, порови се в Гугал и ще ти излязат че не ги помня вече :)
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

В ЦКБ ходих и ми казаха че първоначално се плащат 102 лева за четящото устройство, картата и сертификата. После на втората година трябва да дам само 40 и няколко лева за подновяване на сертификата. на третата година трябва да дам 60 и няколко лева за нов сертификат, тъй като не можел да се подновява повече от един път.

Като цяло не е скъпо, само първоначалто ще трябва да се дадат повече пари, защото трябва да се закупят всички неща.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Може да не е скъпо, но за мен това си е чисто изнудване.
Абсолютна простотия е да ме карат да си взимам електронни подписи и за фирмените и за личните сметки и да ми разправят, че било с цел "по-голяма сигурност", при положение, че Бай Генчо, който хабер си няма от компютри ще е също толкова защитен, оставяйки си електронния подпис постоянно включен в компютъра, колкото и ако ползва обикновен сертификат. :mad:
Да не говорим за това, че ако нямам активно интернет банкиране, единственото, което може някой "хакер" да направи, разбирайки паролата ми и открадвайки сертификата ми, е просто да види кога съм си платил сметката за тока и кога колко пари съм внесъл по сметката си. Не смятам, че ми е нужно да платя 66 лв. за електронен подпис за физическо лице (не е 44 лв.) и после по 20 лв. на година, че да мога да си следя движенията по сметката. :shock:
Жалко, че от ЦКБ предприеха подобна стъпка. От години ползвам услугите им и бях доста доволен, но явно ще трябва да си прехвърля всички сметки към друга банка.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Те всички банки ще станат така. Даже някои са си така още от преди. Аз като си правех фирмената сметка първо питах в Първа Инвестиционна и там ми казаха че трябва да имам задължително електронен подпис за е-банкиране, без значение дали само ще гледам или ще извършвам и операции.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Не е точно така.
Примерно при ПроКредит и Райфайзен можеш да изпозлваш така наречения ТАН и да не се налага да си купуваш електронен подпис за едното му банкиране.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

В Първа Инвестиционна банка може да се гледа движенията по сметките само със сертификат, а при подписване на декларация, че се отказваш от УЕП може да се пусне и пълнофункционално банкиране.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

http://www.stampit.org/prices.php

96 лева DocPro, подновява се всяка година, няма ограничения в подновяването

банксервиз ад е с акционери 2 камари банка(цкб включително), това че те изнудват да си купиш подпис от тях е циганска работа
 
От: От: Електронен подпис - къде, как, колко?

това че те изнудват да си купиш подпис от тях е циганска работа
Много циганска!
Дано повече хора си преместят сметките в други банки, както ще направя аз, че да се усетят тия от ЦКБ, че така не се прави. Баси изнудването... а за мен бяха най-добрите и ги хвалех навсякъде. Жалко.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз не разбрах за какво изнудване говорите. Това че предлагат да се закупи от тях не значи че не можете да си го купите от другаде. Изнудване щеше да е, ако беше задължително да се вземе само от тях и не даваха друга възможност.
 
От: Електронен подпис - къде, как, колко?

Аз не виждам какво толкова се пените.
Електронният подпис освен за онлайн банкирането спестява толкова много време и пари при комуникация с НАП, търговският регистър и всякакви други такива институции.
Подаването на данъчна декларация (за фирма) например спестява 1% от данъка за годината, регистрацията на дружество е с 50 лева по-евтина и т.н. Електронният подпис си избива парите почти веднага след като се купи.
 

Горе