Ефекта на скоростта на сайта върху потребителите!

zack

Active Member
Понеже съм маниак на тема скорост, оптимизация и т.н пък и съм забелязал върху себе си,
че сайтове, които зареждат бавно понякога ги скипвам, реших да потърся информация
от проучвания как влияе скоростта на вашият сайт върху настроението на потребителите.
Намерих някой данни, но ми е интересно и вие да споделите вашият опит и мнение!

- почти всички потребители очакват сайтът ви да е бърз;
- близо половината очакват той да зареди за около 1-2 секунди;
- близо половината от потребители просто ще затворят сайта ако зареждането отнема над 5 секунди;
- много голяма част от потребители няма да се върнат на сайт, който е много бавен;
- голяма част от потребителите, ще отидат да закупят даден продукт от конкуренцията, защото сайта е бавен;
- няма нищо престижно в бавно зареждащ сайт!

*данните са осреднени и са от няколко проучвания, затова не ме псувайте :D

Към тази статистика трябва да прибавим факта, че животът става все по забързан.
Потребителите стават все по-experienced, информацията ни трябва по-спешно.

Освен всичко друго, се надявам тази тема да ви накара да се замислите относно това,
къде са ви разположени сайтовете и за какъф пазар ги разработвате. Виждъл съм
много сайтове, които са на сървъри в БГ примерно, а таргетират US. Най-лошото е,
че има доста провайдъри с доста тесни международни линии!!!!!!!!!!!

Помня едно време как всички искаха да имат красив сайт, бла, бла, бла....
Сега всички искат да имат супербърз, суперопростен, суперфункционален, суперинтуитивен сайт - WTF :D

А и да питам, защо трябва да губим потребители като не правим нещо по-просто като да си оптимизираме сайта да работи по-бързо и след това трябва да се мъчим да ги печелим гърчейки се СЕО и тем подобни :D

Тая тема е повлияна от това, че постоянно се натъкваме на сайтове, които ни дразнят с бавнотата си :D
а сигурно повечето от нас имат такива :D
P.S. Търсих подобна тема, но не открих. Ако има моля да ме извините :D
 
От: Ефекта на скоростта на сайта върху потребителите!

Бързодействието винаги е фактор в тази сфера. Но винаги има изключения. Има един много популярен български сайт за обяви, който зарежда адски бавно, като казвам бавно над 30 секунди, но това не му пречеше да бъде един то най-посещаваните. Така работеше, че все едно е качен на пейстейшън 2, но посещенията му бяха много. А че на скоро го правиха - нов дизайн, бързо зареждане на страниците и пак имаше недоволни.

И аз, ако ми запъне някакъв сайт независимо от инфото му удрям Х-а.
 
От: Ефекта на скоростта на сайта върху потребителите!

Тука пак идва факторът БГ и неща като липса на конкуренция на пазара и т.н.
Я да видим ако е в чужбина и зарежда 30 секунди дали ще има посещения :D
 
Ако говориш за продавалника, то там не е точно трафик. Това са дами от бгмама. Посещават го защото такъв линк им бяха сложили във форума и те това си знаят ...
А сега как го оправиха думи нямам. Не случайно има недоволни.
 
От: Ефекта на скоростта на сайта върху потребителите!

Именно за това говоря. За същия сайт става въпрос. Те си го знаеха, и не бяха малко посетители, но доста време се задържа бавен, а това не му попречи да е един от най-използваните.
 

Горе