Забрана за копиране

vamav

New Member
Здравейте! Аз съм начинаещ (почти) и си правя сайт с "dreamweaver". Забелязал съм, че има сайтове, на които е забранено използването на десния клавиш на мишката, и съответно някакво копиране на текст или картинки. Ще Ви бъда благодарен да разбера как става това :) Благодаря!
А също така да ми препоръчате подходящо място за качване на сайта. Платено или безплатно е по-добре? Благодаря.
 
От: Забрана за копиране

Виж в uroci.net за десен бутон какво ще излезе.
Може да намериш и друго решение за десният бутон.
Платеното според мен е по-добре :)
Моето начало беше ТУК .
 
Не се занимавай с глупости, винаги може да се копира. Най-многото някоя баба, седнала на компютъра на дъщеря си да затрудниш.
 
аз по принцип съм свикнал като си отварям даден сайт да си броузвам в нови табове саитовете с ограничение на десен бутон са ми дразнещи и си махам отметката за джава скрипт за да си броузвам нормално затова подкрепям не се занимавайте с глупости :) създаваш неудобство а полза никаква а копирането с контрол и ц маи си работеше винаги
 
От: Забрана за копиране

И според мен е безсмислено да ограничаваш десен бутон.Копирането на текстовете не е толкова лош показател.Щом се копират, значи си се справил добре с писането:).Остава да изровиш местата където са копирани и да попиташ дали няма да сложат връзка към източника:).Така, че дано да ти копират повече текстове :)
 
От: Забрана за копиране

Точно тук мисля, че е правилното място да задам един въпрос:


Искам в мой сайт потребителите да слагат картинки, взети от други сайтове, като файловете ще се хостват на моя сървър, т.е. няма да хабя bandwidth-а на източника. Обаче въпроса ми е как е по-добре да стане:

- Дали да направя парсер, в който потребителя въвежда адреса на страницата, от която иска да копира картинка и в последствие той копира избраните от потребителя картинки на моя сървър, а заедно с тях се показва линка към сайта, от който са взети? Тук целта е да има връзка към източника

- Или да има само меню Upload, в което потребителя ще качва файл, който предварително е свалил на компютъра си? Тук няма да има връзка към източника.


Или с други думи, на някои сайтове е изрично забранено да се копира съдържание да кажем без съгласието на автора. Та чудя се кое е по-малкото зло: дали да сложа линк към източника, въпреки че на много места може да е забранено копирането и да рискувам някой да го проследи и да ми търси отговорност за копирането; или изобщо да няма никакви линкове - кой от къде ще да копира...?
 
От: Забрана за копиране

хМмм... първия вариант е по-удачен. Но трябва да си направиш WhiteList и да държиш малко модерация за известно време. Т.е. да видиш източниците на някои от вече качените неща дали разрешават или не и да си ги оставиш като White List - проверени.
Има го и другия вариант - от вече качените неща - гледаш кои го забраняват и си правиш BlackList... от парсера директно да вади грешка при въвеждане на въпросния източник.
 
От: Забрана за копиране

Благодаря за съветите! :)
 
От: Забрана за копиране

то да се копира винаги може, но по-голяма част от потребителите хал хабер си нямат как става това.
тъй че си сложи ограничението
 
От: Забрана за копиране

Отварянето на нов таб може да стане и с левия бутон на мишката (като се задържи Ctrl).

А тази защита срещу копиране не работи, ако се спре JavaScript.
 
От: Забрана за копиране

Винаги може да се снима изображението с някоя програма за скрееншотове, така че е безмислено.
 
От: Забрана за копиране

Или с други думи, на някои сайтове е изрично забранено да се копира съдържание да кажем без съгласието на автора. Та чудя се кое е по-малкото зло: дали да сложа линк към източника, въпреки че на много места може да е забранено копирането и да рискувам някой да го проследи и да ми търси отговорност за копирането; или изобщо да няма никакви линкове - кой от къде ще да копира...?

Според мен може да сложиш правила за ползване на снимки в сайта - а именно, че в сайта се използват само авторски снимки или снимки с права. Не толерираш крадено съдържание и ако това се случи - въпросните снимки ще бъдат изтрити. И понеже няма как да знаеш, дали дадена снимка принадлежи на този, който я качва, то разчиташ само на неговата дума (за тази цел може да направиш една отметка, в която се съгласява, че качваната снимка е с права), и ако това не е вярно, срещу предоставените доказателства, че е крадена я сваляш. Според мен по този начин ти постъпваш коректно и няма за какво да те обвиняват.
 
Значи ти ще ползваш копирайтнати снимки от други сайтове, а не искаш да се копира от твоя? Wow... >.>
 
От: Re: Забрана за копиране

Значи ти ще ползваш копирайтнати снимки от други сайтове, а не искаш да се копира от твоя? Wow... >.>

Не, не съм казал такова нещо :lol: Няма да спирам никой да копира от моя сайт. Идеята ми е, че посетителите ще вкарват съдържание (основно картинки), по-голямата част от което са взели от други сайтове. Та има 2 варианта да стане това:

- да вкарват картинките само чрез линк към страницата-източник, от която ги взиамат - по този начин в моя сайт винаги ще има беклинк към (предполагаемия) автор на картинката. Недостатъкът е, че човек не може да вкара своя, авторска картинка, която не е публикувал на сървър. А също не може да сложи и картинка от страница, до която се стига само чрез Login

- да вкарват картинките само с Upload от компютъра им - по този начин аз един вид отказвам да нося всякаква отговорност, тъй като не мога да контролирам от къде посетителите на моя сайт свалят файлове на своите компютри. Тук проблема възниква, когато картинката я няма копирана на друг сайт - аз ще съм единствения "плагиатор". Ако картинката вече я има по много сайтове, проблем "няма", защото трудно ще стигна до оригиналния автор.


И за да стане по-ясно за какви картинки говоря: имам предвид такива, които се харесват от много хора и се появяват масово в профили във Facebook - например забавни снимки като тези в snimkata.com


Макар че като се замисля, потребителите на Facebook могат да качват снимки от където си щат и на собствениците на Facebook не им пука дали са изплагиатствани или не, и дали някой ще им потърси отговорност. Тъй че може би трябва да оставя и 2-та варианта и просто да не мисля за това. Макар че ако скромната ми идейка пожъне някакъв успех, ще искам да сложа реклами и тогава може някой да ме обвини, че сайта ми "краде" съдържание с комерсиална цел.
 
Последно редактирано:

Горе