Законност и ред, дори прекалено!

ppyordanov

New Member
Християнско училище в щата Охайо забранява на свой възпитаник да "атендне" абитуриентски бал (преди никога не е танцувал човечецът, за първи път му е) ; освен това там е забранено слушането на рок музика, целувките, държането ръка за ръка. :O

http://news.yahoo.com/s/ap/20090508/ap_on_re_us/us_school_dance_flap
 
От: Законност и ред, дори прекалено!

Ще помоля в такива изказвания по някакъв начин да не се споменава "християнско", защото в такива нареждания няма нищо християнско и се обижда християнството като цяло. Последователите на Христос е редно да следват пътя на учителя си. Той нищо не е говорил нито за рок музика, нито за танци, нито дори има инструкции за целувките и държенето за ръце. Дори един от библейските герои Давид е танцувал като за световно. Да не би той да е бил грешник?
Аман от лицемерие и безсмислени правила!
 
От: Законност и ред, дори прекалено!

Виж сега, аз лично възприемам християнството като една съвкупност от правни и морални норми, не всички от които сме длъжни да спазваме, но все пак осигуряващи някакъв ред и духовно обогатяване.. Иначе религията е начин за обяснение възникването на света в древността; просто няма как в миналото да се споменат и забранят всички тея "вредни" и деградиращи според християнството съвременни научно-технически постижения; ограниченията сами си ги поставяме, друг е въпросът кога всички ще осъзнаем, че човекът е отговорен за всичко, случващо се в обхвата му на действие, а именно - планетата Земя и малка част от космоса (нямам предвид метеорити и тем подобни, които могат яко да цепнат геоидалния кардиоид всеки момент, понеже не сме ги създали ние) , като няма по-висша сила, определяща съдбата му; такива са моментните ми убеждения, въпреки че преди година мслех по коренно различен начин и въобще гледната ни точка с времето непрекъснато се изменя.. :)
 
От: Законност и ред, дори прекалено!

Трябва да правите разлика между църква и религия. Църквата е порочна и безкрайно компрометирана институция създадена за да управлява хората с инструментите на вярата. Религията и вярванията на отделния човек са нещо лично и не е задължително да са свързани с разни пропаднали институции като църквата, сектите и др. простотии.
 
От: Законност и ред, дори прекалено!

Не знам защо някой изобщо представя науката като противовес на религията. Още в самата библия преди над 2000 години е казано че земята е кръгла (Исая 40:2 - "Онзи, Който седи над кръга на земята...") и ето че науката го потвърждава. Противоречие няма. Просто това са поглед от две различни странични точки насочени към един и същ предмет.
От много гледане на National Geographic човек започва да си въобразява, че е бог и че от него зависи всичко. Да, нашите решения водят до последствия, от които имаме изгоди, негативи или просто нещо по средата. И все пак ако човек го удари гръм да не би той да е можел да го спре с великите си действия? Някои неща просто се случват и не са в нашите възможности. Но тъй като не сме просто роботи с алгоритъм, трябва да правим това, което зависи от нас, така че да сме доволни от себе си и от постигнатото.

П.П. (относно писалия преди мен):
Абсолютно съм съгласен с теб.
 
От: От: Законност и ред, дори прекалено!

Не знам защо някой изобщо представя науката като противовес на религията. Още в самата библия преди над 2000 години е казано че земята е кръгла (Исая 40:2 - "Онзи, Който седи над кръга на земята...") и ето че науката го потвърждава. Противоречие няма. Просто това са поглед от две различни странични точки насочени към един и същ предмет.
От много гледане на National Geographic човек започва да си въобразява, че е бог и че от него зависи всичко. Да, нашите решения водят до последствия, от които имаме изгоди, негативи или просто нещо по средата. И все пак ако човек го удари гръм да не би той да е можел да го спре с великите си действия? Някои неща просто се случват и не са в нашите възможности. Но тъй като не сме просто роботи с алгоритъм, трябва да правим това, което зависи от нас, така че да сме доволни от себе си и от постигнатото.

П.П. (относно писалия преди мен):
Абсолютно съм съгласен с теб.

Ха-ха, именно църквата е избивала хора (няй-вече изгаряни на клада) , споделящи мнението на Галилей, че планетата ни не е плоска, а кръгла; от тази гледна точка @VtoriChepik е напълно прав.
 
От: Законност и ред, дори прекалено!

Относно сферичната форма на Земята, гръцкият философ Аристотел (предполага се, че е живял 427-347 г. пр. Хр) успява да докаже това, наблюдавайки с "примитивен" телескоп сянката на планетата ни върху лунната повърхност, отразяваща слънчевата светлина. :)
 

Горе