Закупуване на имот със ипотечен кредит.

LightNight

New Member
Здравейте, предстои ни закупуване на къща за около 50 000 евро, но имаме проблем. Нямаме възможност за самоучастие и се интересуваме, дали има възможност да се отпусне цялата сума от банката, дори леко завишено. Чувал съм различни версии за завишаване още при оценката на имота, но не знам дали трябва някакви предварителни договорки и т.н. Ако някой е минал по този път, ще се радвам да сподели. Благодаря!
 
Възможно е, ако управителя на банката кредитор ти е голям приятел или е лично финансово заинтересуван да позволи сделка без ваше самоучастие.
Практиката е да имате % ваши пари в полза на сигурността за банката, но все пак има възможност, макар и негласна.
 
А версията със завишаването на продажната цена от продавача, а реалната цена е по ниска? Чувал съм и такава практика.
 
Практиката е сделката да се изповядва на данъчна основа. Тази сума е по-ниска от реалната пазарна цена и по този начин плащаш и по-малко такси и данъци. А разликата я даваш на ръка.
 
Аз знам практиката каква е, но съм чувал за така наречените врътки, като това продавача реално да иска 45 000 евро, но преди отиването в банката той да направи цената 60 000 евро, за да може банката да ти отпусне тези 45 000 евро примерно, а другите да останат, като самоучастие, които ти реално няма да преведеш. Вярно, че има риск, ако попаднеш на гаден продавач и в последствие каже, че не си му превел остатъка и те осъди..
 
Сега каъо се замисля не виждам как може да стане без пари в кеш. Имаш, по спомен, 3% такси, 5% брокер, 5-10% самоучастие и още доста дреболии, които ти ги казва адвоката.
Можеш да продаваш без пари, но да купуваш, разчитайки само на кредита - не.
 
Ходих преди време в уникредит, там ми казаха, че не е задължително самоучастие, понеже оценителя винаги завишавал оценката и, ако имота струва 45000 евро, дори отпускали малко повече, като сума. Каза ми, че дори можело да ми остане някой лев ако сме искали някое дребно ремонтче да се направи. Не знам до колко е вярно, но ми го каза служител на банката.
 
Аз знам практиката каква е, но съм чувал за така наречените врътки, като това продавача реално да иска 45 000 евро, но преди отиването в банката той да направи цената 60 000 евро, за да може банката да ти отпусне тези 45 000 евро примерно, а другите да останат, като самоучастие, които ти реално няма да преведеш. Вярно, че има риск, ако попаднеш на гаден продавач и в последствие каже, че не си му превел остатъка и те осъди..

Според мен няма как да стане и го казвам от личната си практика. Парите, които ти дава банката - тя на практика не ти ги дава, а ги превежда дирекрно в сметката на купувача, а твоето самоучастие е предвсрително преведно в специална сметка на банката и след подписване на договора твоите пари и кредитните отиват по сметлата на продавача.

Определено не е тук мястото, обаче за такива кондултации. Трябва ти опитен адвокат, ако искаш да надиграеш системата.
 
Значи е леко невъзможно закупуването на имот.. А сме в леко задънена улица.
 
Теглите бърз кредит за първоначална вноска на ипотечния. Това е най-лесното, но и най-гадното решение.

Успех
 
Спестете няколко хиляди и после ипотечен кредит.. с тези бързи кредити и т.н ще Ви бъде много трудно!
 
И колко години ще ги връщаш тези 50к, а ще доживееш ли до този миг. Стегни си къщата на дедо ти и отиди там да живееш, стига бизнесменствахте в София:)
 
Чувал съм и такава практика
Ти си чувал, обаче оценителя е свързан с банката. Да имаш известен избор при оценител, но до там. Даже оценителите имат "навика" да дават по-ниски оценки от пазарните, няма да изброявам защо....
Отделно дори оценителя да ви даде по-висока оценка (да кажем, благосклонен е към вас) банките не пасат трева наясно с пазара и липсата на самоучастие от ваша страна, ще бъде отразено в договора.
Варианта е по-евтин имот или намирането на дял за самоучастие.
Всички такива "схеми" ще ви излязат през носа.
 
И колко години ще ги връщаш тези 50к, а ще доживееш ли до този миг. Стегни си къщата на дедо ти и отиди там да живееш, стига бизнесменствахте в София:)
Първо не става въпрос за София, а за област Русе, в крайни квартали, които преди си бяха отделни села. Както и да е, дали ще ги изплатя ли, ами в момента съм на трудов договор във една фирма, от която мисля скоро да се махам. Идеята ми е да успея да изтегля един ипотечен кредит докато съм на постоянен трудов договор, а след това да изчезвам в чужбина. Както казах по горе, в трудно положение сме в момента със тия "роднински имоти" както каза колегата по горе, за на дядо ми къщата. Младо семейство сме със дете на 1 годинка, моля без нападки. Просто се допитвам до по опитни хора които са във форума, ясно ми е, че в банката ще ми дадат най точна информация, но и там могат да ме подведат.. Всеки гледа да си направи таргетите в тия банки. Със лекота ще ме метнат по върбите.
 
В чужбина ще ти дадат кредитче, там обичат още от студенстките години да зарбоват хората до живот:)
 
@LightNight Странично мнение по - казуса: Не знам как вървят наемите в Русе, но предполагам за тристаен апартамент няма да са повече от 300-400лв в зависимост от региона и обзаваждането. През този период се опитайте да спестите пари, но имайте предвид, че една къща има в пъти по - голяма поддръжка от един апартамент! И друго, винаги след дадена сделка с имот има нужда от озвежаване или купуване на дадени неща. Неща от сорта, събувам се и влизам... са силно преовеличени!

Бонус: Докато сте под наем, можете да прецените да ли искате имот в същият регион! Вече ще сте видяли плюсовете и минусите на местоживеенето.
 
Благодаря за отговорите, кредит от чужбина не мисля да тегля колега :)
 
@LightNight Странично мнение по - казуса: Не знам как вървят наемите в Русе, но предполагам за тристаен апартамент няма да са повече от 300-400лв в зависимост от региона и обзаваждането. През този период се опитайте да спестите пари, но имайте предвид, че една къща има в пъти по - голяма поддръжка от един апартамент! И друго, винаги след дадена сделка с имот има нужда от озвежаване или купуване на дадени неща. Неща от сорта, събувам се и влизам... са силно преовеличени!

Бонус: Докато сте под наем, можете да прецените да ли искате имот в същият регион! Вече ще сте видяли плюсовете и минусите на местоживеенето.


Знам, че е така, но сме преценили, че ако ще изплащаме ипотека 20 години.. По добре да купим къща в близост до Русе на 5 минути, отколкото апартамент във крайните квартали на Русе. Имотите са адски надути в Русе, изобщо не отговарят на реалността, но нямам време да чакам да се спула балона. Това може да е и след 2 години. В момента къщите и апартаментите в Русе са на една и съща цена.. С разликата, че за 50 000 евро купуваш двустаен апартамент в краен квартал, а има къщи със ремонтирани покриви, вътрешен ремонт, цялостни изолации, нагласени за същите пари. Просто ако купиш апартамент, ще си в града, ама аз краен квартал като дружба не го броя, понеже си отдалечен от всичко.. Все едно си забит във село на 10 км от града.
 
Финансирането на покупка чрез ипотечен+потребителски не е нещо странно и може директно да преговаряш с банката за това. На каква цена ще купиш апартамента/къщата тях не ги интересува особено - те си гледат оценката на оценителя и след това решават колко могат да финансират от нея, 90% 80% и т.н., и ти казват че за тоя имот ти дават еди какви си пари за ипотека. Ако не ти достига да го купиш - теглиш и потребителски кредит към ипотечния. Пак казвам - банката не я интересува колко уж струва имота и не можеш да завишиш цената с продавача, банката я интересува за колко може тя да го продаде ако спреш да обслужваш кредита.

А с това заминаване в чужбина не знам как го мислиш, но всеки ипотечен договор си има условия че при сериозни промени в условията - смяна на работа и т.н., си длъжен да информираш банката и може да последва промяна на лихвата.
 

Горе