Запитване за продажба на предмет в Ebay

cake

New Member
Искам да пусна един предмет за продажба в Ebay.co.uk и искам да питам каква е процедурата. За пръв път ми е и имам няколко въпроса.

Първо - Каква куриерска фирма е добре да се ползва, като се има предвид, че не знам от къде ще се намери купувач, но да кажем от Англия - спийди, еконт, DHL .. български пощи? И за колко време ще пристигне да кажем от България до Англия, защото в сайта не ebay има опция за доставка "other courier" между 3 и 5 работни дни. Може ли да се разчита на подобен срок?


Също така имам притеснения по въпроса с плащането. То ще мине през Paypal, но как мога да се защитя ако евентуално купувача реши да си refund-не парите?
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay



ZJEytf5.gif


И да излязат резултатите. Поне до 4-5-та страница всички теми (с всички страници, подвръзки в постовете и всички новоотворени Tabs) за изчитане. Ден-два едва ли ще стигне, но пък може да се пробва. Четене с осмисляне, смилане и разбиране (може и записки да се водят в Word-ски doc).
По последния въпрос, защита принципно никога нямаш, ако реши отсрещния да scam-не, а тук вариантите са с лопата да се ринат в коментарите отдолу от потърпевши, както и други, различни от тях, свързани пък с PP (плащане от чорен/хакнат акаунт; плащане от original owner, платил през proxy/vpn, впоследствие пак върнал кинтите си; трети акаунт; плащане през чужда карта и т.н.).
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

Добре а нищо ли не може да се направи по този въпрос, как да се предпазя?
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

Като слагаш камери в retail магазин, СОТ и пак те крадат яко (с прожектирани клипчета „Дръжте крадецът“ из някоя по телевизиите) – я техниката, я парите, какво повече можеш да направиш?

Спасение няма нито retail, нито online. Свикваш и се примиряваш с реалния свят. Няма те таково нещо като „100% защита“, то дори и на 90% няма.

Отделят се кинти от печалбата за losses, които абсолютно винаги ще ги има. 1% ли от транзакциите ще са, 5% ли ще са, 10% ли ще са… Аз няма да пиша за загубите, за да няма някой друг инфаркт.

В локалния маркет e не по-различно с поръчани пратки и реално НЕвзети от клиенти, както и тонове с измами отново.

Ако това са ти 1-ви стъпки в бизнеса, то просто можеш да се самоотказваш, щом не искаш да имаш „загуба“, поради тръпнетето от рискът „отсрещния ся дали ще ме метне, дали не, дали ще иска return и ще ми върне камъни, дали не; дали е платил с чорен PP acc, дали не“ и т.н.

До тогава обаче те чака страшно много работа по четене на темите с мнения от 2013г. поне насам из форума тук, свързани с eB + PP + Български пощи и куриери.
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

Аз не искам да ставам продавач, искам да продам един единствен предмет.
А нещо по другия ми въпрос - коя фирма или български пощи е най-добре да ползвам?
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

Недей в Ebay. Нямаш рейтинг, вероятно искаш да пуснеш скъп предмет. Ще те излъжат. Мошениците в този пазар са доста изобретателни. Ако пратиш с Български пощи и купувача каже не съм го получил ето какво следва. По проследяващия номер правиш рекламация на доставка, но трябва да е минал месец от изпращането. Paypal ще са върнали парите на купувача отдавна. Дори да изпратиш с проследяващ номер купувача може да каже, че не е получил нищо и вероятно е доставено на грешен адрес. PayPal ще ти задържат парите 21 дни. След това може да ги изтеглиш.
Разбира се всичко може да мине по мед и масло просто имай предвид, че нещата може да се объркат и да изгориш с парите. Трябва да можеш да си позволиш евентуална загуба, не че всяка продажба означава, че ще си изгубиш парите.
Ако изпратиш до Англия с Български пощи като максимален срок 2 седмици. Понякога пристигат и 4-5 дни зависи кога изпращаш и кога пощите разменят пратките. Имат си график и маршрути, земя въздух, море и влакове. Може да поискаш в пощите да изпрати с обявена стойност. Виж на сайта им тарифите. Слагай максималния срок за доставка в Ebay, така ще имаш време при по-бавна доставка. Имаш и ограничения като нов акаунт лимит до който можеш да продаваш. Темата е огромна.
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

„Пишман пощи“ (малки пратки до опр. размери и тегло / колети) са OK. От 1 юни btw си повишиха цените и си обновиха сайта (2-3 седмици преди това). Ако е нещо скъпо/чупливо, може директно Speedy DPD Economy (2-рата таблица).

През Leo Express до UK обаче е зона 1, съответно е 1-2 бизнес дни доставката. Вместо 1-2 седмици с „Пишман пощи“ или 3-5 бизнес дни със Speedy. Излизат надалавера, ако item-ът с опаковката е ДО 1.5 kg. (47.53), тъй като излиза по-евтино от на Speedy до 5 kg. тарифата (50.88 ).

Aramex имат поредна „промоция“ до 30 юни с 1-3 дни време за доставка, където до 0.5 kg. пратките излизат 45,6 (с ДДС) кинта, но важи само за 4 града пък.


Все пак отначало винаги е трудно, да. Спор няма. След време се „улеснява“ процесът.

Минаваш през UK Seller Protection програмата, за да изчетеш при какви условия ще си защитен („условно“ казано „уж“). Понеже Buyer-а ще е с UK PP acc, заради това се гледа техният UA Agreement. Тук бях го направил преди няколко месеца, но за US, но като цяло е почти същото с малки разлики.
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

Здравейте, искам да продавам в ebay направих си акаунт и си пуснах нещатата. Дотук добре , но немога да разбера как да си изчисля пратката, как да направя фрий шипинг , в кои страни да си избера да се продава. Може ли някой да ми обясни по-подробно. Благодаря ви предварително.
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

Здравейте, искам да продавам в ebay направих си акаунт и си пуснах нещатата. Дотук добре , но немога да разбера как да си изчисля пратката, как да направя фрий шипинг , в кои страни да си избера да се продава. Може ли някой да ми обясни по-подробно. Благодаря ви предварително.

Не разбира се. Така задени въпроси няма кой да то отговори. Темата е огромна тук едва ли има човек с толкова свободно време. Почваш да търсиш в Google статии свързани с тематиката, почваш да експериментираш с листингите на Ebay и още куп неща. След всичко това идваш тук и питаш пример:
С приоритет или без приоритет да изпращам с Български пощи?
Ebay признават ли нашите тракинги при евентуален диспут?
Опасно ли е за моя акаунт на пускам електроника или маркови стоки?
Те така и нямам никакви лоши чувства към теб.
 
От: Запитване за продажба на предмет в Ebay

„Пишман пощи“ (малки пратки до опр. размери и тегло / колети) са OK. От 1 юни btw си повишиха цените и си обновиха сайта (2-3 седмици преди това). Ако е нещо скъпо/чупливо, може директно Speedy DPD Economy (2-рата таблица).

През Leo Express до UK обаче е зона 1, съответно е 1-2 бизнес дни доставката. Вместо 1-2 седмици с „Пишман пощи“ или 3-5 бизнес дни със Speedy. Излизат надалавера, ако item-ът с опаковката е ДО 1.5 kg. (47.53), тъй като излиза по-евтино от на Speedy до 5 kg. тарифата (50.88 ).

Aramex имат поредна „промоция“ до 30 юни с 1-3 дни време за доставка, където до 0.5 kg. пратките излизат 45,6 (с ДДС) кинта, но важи само за 4 града пък.


Все пак отначало винаги е трудно, да. Спор няма. След време се „улеснява“ процесът.

Минаваш през UK Seller Protection програмата, за да изчетеш при какви условия ще си защитен („условно“ казано „уж“). Понеже Buyer-а ще е с UK PP acc, заради това се гледа техният UA Agreement. Тук бях го направил преди няколко месеца, но за US, но като цяло е почти същото с малки разлики.
 
Здравейте,аз обмислям вариант за бърз и изгоден начин за доставка на пратки до Англия,но ми трябват повече пратки за да е изгодно.
Примерно 3 пъти седмично по 50 пратки.Време за доставка 5-8 дни.Ако някой има интерес ще коментираме.
 
Здравейте,аз обмислям вариант за бърз и изгоден начин за доставка на пратки до Англия,но ми трябват повече пратки за да е изгодно.
Примерно 3 пъти седмично по 50 пратки.Време за доставка 5-8 дни.Ако някой има интерес ще коментираме.
Ще ти дам реален пример, нееднократно:
Малка пратка до Англия чрез Български пощи. Пускам я обикновена, неприоритетна в петък до обяд. Следващия вторник имам положителен отзив в Ebay, стоката е пристигнала купувача е доволен.
Искам да те предупредя просто, осем дни до Англия е доста. Освен това няма да можеш да биеш цените на пощенския оператор.
Виж, до Щатите ако пуснеш нещо подобно избиваш рибата.
 
При мен нещо не се получава така.Ebay ми затвориха акаунт с 1400 обяви за много закъснели пратки.Според мен една част стигат за 10-тина дни,друга за 15-тина,има такива и за 20,а има има такива които никога не стигат.Изобщо не съм доволен от пощите и искам сигурен вариант при който да няма закъснели и нестигнали пратки.
 
Не е като да си нямал варианти и възможности за shipping, различни от „Пишман пощи“, така че да не изядеш бананът по eB acc (и link-натият към него PP, от там и целият бизнес с всичко):

Merchant Fulfillment:



Хубавата част е, че винаги има избор така или иначе (макар и не толкова голям). Ето и останалите:

Aramex: https://www.aramex.bg/freight.php
Interlogistica: http://www.interlogistica.bg/bg/
TPost (Тип Топ Куриер): http://www.courier.bg/bg/pages/view/14
Крим Експрес: http://krimexpress.eu/tariff.value.php (импортни + UK-BG)
✔ TeaHouseTransport: https://www.teahousetransport.com/bg (скъпо).
Съмнява ме, че при wholesalers с редовни (дневни/седмични/месечни?) доставки от EU-Member State държава не може да се допусне договореност на преференциални много по-добри цени от посочените в дадения уебсайт. Но едва ли ще може за 1-2 дваж пъти на седмица по 30-тина кила.

hahovec напр. export-ва по 15K+ пратки/месечно през TNT срещу €8 по въздух към EU. Import-а сигурно ще му е космически евтин сигурно също (от EU, то иначе е ясно, че import-ва яко от CN/HK).

Remote Fulfillment:


…друг е въпросът, ако (Cloud Fulfillment Center/Warehouse / FBA / etc.) си изнесеш стоката в друга част на EU и продаваш в тамошните „монополни“ Marketplaces, където скалирането и възможностите за растеж са често в пъти. Тези 2-3 дневни сигурно щяха да бъдат там 8-12 per.

Merchant Fulfillment е и бърз, и скъп, при дадени търговци при доста хилки пратки е супер евтин дори. Но Remote Fulfillment е може би този, към когото е трябвало да се насочиш, т.е. множество пратки, пращани да стоят (било през „Пишман пощи“ най-евтино, ако ще и 20 дни да пътуват) в ЕДИН warehouse в държавата, в която се продава, и ОТ ТАМ вече директен pick/pack&ship към клиентите, вкл. изпълнение и на „SAME DAY SHIPPING“. Не е като да не го предлагат доста от warehouses (разбирай го като отдалечени обемни пространства в големи халета/складови помещения само; ти купуваш/наемаш обемно пространство със заданени от теб размери и точно в тях отиват твоите кашони, пратени за fulfillment; размери, цени, екстри, shipping опции и др. в сайтовете и запитвания към поддръжките им).

Друг е въпросът на каква цена е това. Но Buyer Experience ще е запазен, ще има „oh, wow, next day delivered / 2nd day delivery!“ feedbacks и най-важното: нямане на банан. И няма да има гадаене „според мен стигат за 10-15-20-∞ дни“, а ще има „аз съм пратил 50 залежаващи пратки, ship-вам same day, клиентът е доволен до 2-3-ти ден гарантирано пристигнала пратка, аз съм доволен също с TRS бадж и пращам на всеки 2 седмици още и още стока“.

С „Пишман пощи“ – поради самото им наименование няма какво друго да се очаква, ОСВЕН проблеми. Те са малки и започва от малко, с времето растат проблемите и един ден идва големият банан. Да, profits намаляват, ако се използва читав куриер директно или remotely, но може да се разбира това като инвестиция в дългогодишно ползване и развиване на бизнес акаунт. Тъй както самите eBay reps коментират, че справянето с fraudulent returns е „част от правеното на бизнес в интернет“ (за доста от които може да се научат в коментарите отдолу), както и 3-степенните инстанции за връщане на парите от кой да е buyer (eB/PP/Bank):

KaRWBrh.png


Все неща, с които Sellers трябва да се съобразяват, превъзмогват и справят. Няма как иначе да се оцелява.
 
Аз искам да пусна един айтем в еБай, обаче никъде не ми дава опция за advanced listing, да може да се избира по цвят на продукта. Навсякъде огледах, а също и в Ютуб, но при мен тия менюта ги няма.
Защо? Да не би да имат някакво изискване за тази опция?
 
И това видео и други гледах преди да попитам. нямам никакви такива опции. Изглежда вече по дефолт си уж в адвансед листинг, само че на мен не ми дава опции към снимките, които да ги се пуснат с мулти опции за всеки айтъм. Или не знам как става в момента. Абсолютно нищо общо с тия клипове които са из ютуб.

Направих и видео, никъде не мога да видя и да разбера как да се пуска така както искам.
 

Горе