Защита на съдържание на сайт

Chr_Tch

New Member
Здравейте!

Нов потребител съм и за краткото време от регистрацията ми тук успях да се информирам по доста въпроси и да получа полезна информация по интересуващи ме теми, за което съм много благодарна на администратори, юридически специалисти и счетоводители за компетентни мнения и препоръки. Не открих обаче дискусия относно защитата на съдържание на сайтове, затова поставям темата.
Интересува ме какви са възможните начини да бъде криптирана или защитена срещу копиране информация в сайт (на авторски или преводни материали).
Сайтът е уникален и спецификата му е такава, че веднага се разбира, когато статия от него се разпространи някъде без цитиране и в разрез с Общите му условия.
Тъй като посегателствата зачестиха, идеята не е да се търси законово отговорност към всеки нарушител персонално (би било загуба на време, енергия и ресурси), а да се защити самият сайт и информацията в него.
Предварително поднасям извинения, ако темата не е ориентирана в правилната директория на форума.
Благодаря за вниманието!
 
Като за начало може да се забрани маркирането на текста в сайта и използването на десния бутон на мишката. Това ще спре може би по-голямата час от копирачите, но някой дето повечко разбира може пак да се домъкне до текста и да го изкопира.
 
Като за начало може да се забрани маркирането на текста в сайта и използването на десния бутон на мишката. Това ще спре може би по-голямата час от копирачите, но някой дето повечко разбира може пак да се домъкне до текста и да го изкопира.
Много от сайтовете, които крадат съдържание вече си имат скриптове за целта. Да не говорим, че можеш да научиш някой за 10минути да избегне защитата, която си посочил.

Това е добро решение - https://copypoison.com/bg/
 
Като за начало може да се забрани маркирането на текста в сайта и използването на десния бутон на мишката. Това ще спре може би по-голямата час от копирачите, но някой дето повечко разбира може пак да се домъкне до текста и да го изкопира.

Да, това е опция, за която се консултирах с админа на сайта. Отговорът бе, че платформата не позволява подобен род криптиране.
 
Много от сайтовете, които крадат съдържание вече си имат скриптове за целта. Да не говорим, че можеш да научиш някой за 10минути да избегне защитата, която си посочил.

Това е добро решение - https://copypoison.com/bg/

Много благодаря за линка. Видях обаче, че този скрипт е приложим за WordPress. Сайтът е с Joomla.
 
Здравейте!

Нов потребител съм и за краткото време от регистрацията ми тук успях да се информирам по доста въпроси и да получа полезна информация по интересуващи ме теми, за което съм много благодарна на администратори, юридически специалисти и счетоводители за компетентни мнения и препоръки. Не открих обаче дискусия относно защитата на съдържание на сайтове, затова поставям темата.
Интересува ме какви са възможните начини да бъде криптирана или защитена срещу копиране информация в сайт (на авторски или преводни материали).
Сайтът е уникален и спецификата му е такава, че веднага се разбира, когато статия от него се разпространи някъде без цитиране и в разрез с Общите му условия.
Тъй като посегателствата зачестиха, идеята не е да се търси законово отговорност към всеки нарушител персонално (би било загуба на време, енергия и ресурси), а да се защити самият сайт и информацията в него.
Предварително поднасям извинения, ако темата не е ориентирана в правилната директория на форума.
Благодаря за вниманието!
На практика е невъзможно поради това, че информацията трябва да стигне в четим вид до потребителя.
Всяка защита, обфускация, забрана и т.н. може да бъде прескочена.
Може да сложиш посочените по горе защити, които ще помогнат до някъде, просто знай че реална защита няма.
 
На практика е невъзможно поради това, че информацията трябва да стигне в четим вид до потребителя.
Всяка защита, обфускация, забрана и т.н. може да бъде прескочена.
Може да сложиш посочените по горе защити, които ще помогнат до някъде, просто знай че реална защита няма.

Предположих нещо такова, тъй като все пак всичко, което се публикува, се предлага, с презумпцията да бъде полезно. Но е доста неприятно, когато информацията от сайта се плагиатства от вестници (хартиени и електронни), ползва се в презентации на живо без посочване на източник, включва се в дисертации или други трудове, без да е упоменато и др.под. Материалите в сайта са на специализирана тематика и са обект на кражба от заинтересовани в областта. Но все пак статиите са авторски или преводни, т.е., са журналистически труд, който няма общо с копи и пейст. Желателно е да има някаква защита, която поне минимално да ограничава посегателствата. Благодаря за мнението Ви!
 
Да, това е опция, за която се консултирах с админа на сайта. Отговорът бе, че платформата не позволява подобен род криптиране.
Не съм много запознат с Joomla, но мисля, че би трябвало да има начин да се направи. Все пак е няколко реда код, който според мен ако се вкара на ръка ще стане.
 
Не съм много запознат с Joomla, но мисля, че би трябвало да има начин да се направи. Все пак е няколко реда код, който според мен ако се вкара на ръка ще стане.

Да, ще го предложа на администратора. Предполагам, че технически би било възможно. Благодаря Ви за обратната връзка! :)
 
Защо се притесняваш? Ако ти си първоизточника, това е само добре за теб, ако гугъл намазва впоследствие, че други сайтове те копират.
 
Защо се притесняваш? Ако ти си първоизточника, това е само добре за теб, ако гугъл намазва впоследствие, че други сайтове те копират.

Наясно съм, че публикувайки и предоставяйки информация, всеки може да я ползва както намери за добре и според собствения си морал. Донякъде е ласкателно, че ни копират от медии и други сайтове, това е индикация за добре свършена от нас работа. Дори, смея да кажа, се радвам, че в някаква степен сме искрата, която запалва необходимото, за да бъде реализирано за тези, към които е насочено.
С търсенето на начин да защитя съдържанието на сайта, искам да затрудня да му посягат божем авторитетни субекти, за които е удобно да си присвояват авторството за неща, които си положил труд да изнамериш, преведеш, поднесеш.
То, който краде (без значение какво), за здраве ще плаче, та да му мислят посягащите. :)
Благодаря за включването!
 
Много благодаря за линка. Видях обаче, че този скрипт е приложим за WordPress. Сайтът е с Joomla.
Какво си чел не знам, но това изобщо не е вярно....
 
Какво си чел не знам, но това изобщо не е вярно....

Вече се осведомих и получих обратна връзка, че скриптът, посочен в линка от потребител cross, е приложим и за Joomla. Аз самата не съм с достатъчно добри познания, но вече съм информирала администратора на сайта и ще тестваме скрипта.
Благодаря на всички, които се отзоваха по темата, помощта ви бе наистина навременна и ценна! :)
 
Всяко нещо публикувано онлайн може да се изкопира. Тези така наречени "защити" могат да спрат само някоя руса калифорнийска патка.
 
Всяко нещо публикувано онлайн може да се изкопира. Тези така наречени "защити" могат да спрат само някоя руса калифорнийска патка.
По презумпция невежите търсят технологично решение на юридически проблем...... Уви, противодействието на подобен тип набези трябва да е на друго ниво, не на ниво код.
 
Всяко нещо публикувано онлайн може да се изкопира. Тези така наречени "защити" могат да спрат само някоя руса калифорнийска патка.

Съгласна съм, че може да се изкопира. Идеята е да се затрудни копирането.
 
По презумпция невежите търсят технологично решение на юридически проблем...... Уви, противодействието на подобен тип набези трябва да е на друго ниво, не на ниво код.

Пожелателно е, да. Но и да се търси законово отговорност към всеки нарушител персонално би било загуба на време, енергия и ресурси.
 

Горе