Защита от токов удар - КАКВА?

N1ck

Active Member
Някой който разбира може ли да ми препоръча защита от токов удар ?

Ще пазя рутер, NAS, и ЛЕД телевизор. Тока спира рядко, когато правят ремонти и профилактики, но при буря лампите често примигват. UPS по принцип не ми трябва, по-скоро си мисля за онези разклонители с вградена защита - кой да избера? Цената не е фактор.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Някой който разбира може ли да ми препоръча защита от токов удар ?

Ще пазя рутер, NAS, и ЛЕД телевизор. Тока спира рядко, когато правят ремонти и профилактики, но при буря лампите често примигват. UPS по принцип не ми трябва, по-скоро си мисля за онези разклонители с вградена защита - кой да избера? Цената не е фактор.

UPS. Той ще ти поддържа напрежението в необходимоте норми, без значение какво му се подава...
Разклонителя просто вътре има един "бушон" дето кори по по-силен ток... Вариант е да си спаси техниката от токов удар, но от при слаб ток всичко ще "пада"
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

UPS -а не е защита от токов удар. Просто разучи пазара на защитни разклонители, има различни видове, марки. Препоръчвам ти тези, които имат защита от пренапрежение.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Проучвам, но търся съвет от някой който е проучвал и той. Имам MGE някакво в момента и преди месец при буря изгоря бокса на кабелната въпреки че минава през такава защита. На телевизора му нямаше нищо, но явно това MGE не помгна с нищо.
 
Не ти трябва такова какво имаш то пази само от удари по ел мрежата..... бокса на кабелната го ударил по кабела на кабелната

ето този Филипс има гнезда за кабел за телевизия

http://www.technomarket.bg/products/09118555/philips-spn5044b-surge-protector

image_thumb_600.jpg


за защита на мрежа ти трябва такъв гнезда за мрежов кабел (ползвал съм някакъв български Елкотех Синхрон Силистра взето от техномаркет - такъв много държи на къщата рутера не е гасен от почти 5 години освен като е спрял тока... а веднъж от почти директна светкавица изгоряха няколко телевизора.... рутера не тогава тези разклонители със защита за кабел на кабелна бяха рядкост) едно време се продаваше и само защита за мрежата която обаче трябва да си я заземиш някъде .... в сайтовете за сателитен чарколяк също има само защити за кабел за телевизиця но пак мисля трябва да се заземи

И да знаеш колкото и да е добра в даден момент може да пробие през защитата

ето едно за лаптоп което има и слотове за мрежа но не съм ползвал белкин
http://www.technomarket.bg/files/ARTIKLI/09022051/image_thumb_600.jpg
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

UPS -а не е защита от токов удар. Просто разучи пазара на защитни разклонители, има различни видове, марки. Препоръчвам ти тези, които имат защита от пренапрежение.

Да UPS не е защита, той е изправител, взима високия ток (не говорим за хиляди волта) вкарва го в нормите и го подава към консуматора, същото се отнася и за ниския ток...

П.С. Ако наистина държиш на разклонител с бушон, по добре се насочи към българските Sono...
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Да UPS не е защита, той е изправител, взима високия ток (не говорим за хиляди волта) вкарва го в нормите и го подава към консуматора, същото се отнася и за ниския ток...

Работата на UPS-а изобщо не е да изправя какъвто и да било ток :) Работата му се състои в това релето да сработи и от напрежение от мрежата да премине към резервно захранване от батерия, когато напрежението от мрежата отпадне - с други думи има просто едно реле, което определя от къде се подава напрежение към изхода на UPS-a.

Има скъпи UPS-и, които играят роля и на защита, като напрежението от мрежата се намаля до 12 волта и после пак се увеличава изкуствено до 220, но такива устройства струват доста - 200-300лв и нагоре в зависимост от мощността им.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Когато казвам, че ми трябва защита от токов удар значи ми трябва защита от токов удар. На бокса му изгоря захранването. Имам оптика и ме ми трябват лан или коаксиални защити. Не ми трябва и ups.

Няма такова нещо като висок ток, нисък ток. Тока се мери в ампери.

Има онлайн ups които пазят от всичко, даже са галванично отделени но такова нещо бе ми трябва, не си струва просто а и бучи.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Когато казвам, че ми трябва защита от токов удар значи ми трябва защита от токов удар. На бокса му изгоря захранването. Имам оптика и ме ми трябват лан или коаксиални защити. Не ми трябва и ups.

Няма такова нещо като висок ток, нисък ток. Тока се мери в ампери.

Има онлайн ups които пазят от всичко, даже са галванично отделени но такова нещо бе ми трябва, не си струва просто а и бучи.

Ами взимай SONO
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Имам UPS APC ES 700, един свестен разклонител със сума защити Infosec и доста Sono-та (купени в последствие).
UPS-те също имат защити, но не това е основното им предназначение, и това го разбрах след като при един токов удар ми изгоряха всички неща вързани към UPS-а, а другите на разклонителя Infosec им нямаше нищо. Та аз мислих, четох, мислих, четох и стигнах до заключението, че ми трябват Соно-та. Евтини са и вършат работа според мене.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Имайте предвид, че пластмасовите разклонители със защита от пренапрежение може да бъдат опасни. В някои слагат евтини варистори без термозащита. Дори и да го отворите, може да не различите варисторите с термозащита от тези без. При дефект (който се проявява след случаен интервал от време), варисторът намалява съпротивлението си при номинално напрежение, запалва „негоримата“ пластмаса и се отделят отровни газове. Може да стане и по-сериозен пожар. Ако има термозащита, би трябвало тя да предотврати разтопяването и запалването.

Ето снимки.

Разклонителят със защита е последният елемент от цялата защита. Ако искате сигурност, по цялата инсталация трябва да има защити - в главното разпределително табло (намиращо се обикновено в мазата) трябва да има защита, след това във всяко апартаментно табло трябва да има защита и най-накрая са „разклонителите със защита“.

Ако искате защити монтирани в главното разпределително табло - трябва общото събрание на входа да се съгласи да се съберат едни пари и да се плати за монтажа им. Тоест - трябва вие да платите за тях, защото никой от комшиите ви няма да иска да дава пари. Като компромисен вариант - може да сложите само във вашето апартаментно табло и да ползвате разклонители със защита (или сглобени от вас защити в метални кутии).

На по-нормални цени, такива защити има на Елмарк.

Иначе ако искате нещо „марково“ - Шнайдер Електрик или ОБО Бетерман.

Аз съм от няколко години с една такава защита в метална кутия до апартаментното табло (нямаше място в таблото) и още една от същия вид в метална кутия до компютъра (+ още няколко други по-малки елементи - газови разрядници, варистори и термоизключвател - в същата кутия).

Също така е важно и външната мълниезащита (мълниеприемник, заземители и проводниците, които ги свързват) на блока да е качествено изпълнена и да се проверява редовно съпротивлението на заземителите. Реалността в България обаче е, че не само не се проверява съпротивлението на заземителите, но често децата (или едни други наши сънародници) развиват болтовете, където са връзките между токоотводите (проводниците идващи от покрива) и заземителите. Няма нужда да обяснявам защо това не трябва да се прави, нали?

Познайте какво ще стане ако по време на общото събрание на входа повдигнете въпроса да се съберат едни пари за проверка и подобряване на мълниезащитната инсталация. Вероятно ще се наложи вие да плащате за всичко.

Има си предимства да живеете в собствена къща, вместо в панелен блок. Там няма събрание на собствениците - вие правите каквото искате.
 
Последно редактирано:
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Не мога да се съглася с теб,защото през тези защити минава целия ток на фирмата. Което значи , че няма да има филтри, а само кондензатори и варистори. Принципа е да се защитава силно само най важния консуматор, комютър ,сървър.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

За да се защитят по-добре „важните“ консуматори - трябва да има защити по цялата верига. Въздушните електропродни линии, подстанциите, трафопостовете - за тях се грижи „енергото“ (електроразпределителното дружество).

След това обаче - собствениците на апартаменти носят отговорност да си доплатят за качествена мълниезащита (както външна, така и вътрешна).

По-горе си редактирах мнението (външната мълниезащита е също важна).

Да ползвате само „разклонител със защита“ е по-добре от нищо. Но консуматорите ще бъдат по-защитени, ако и в апартаментното табло има защита. И още по-добре защитени ще бъдат, ако и в ГРТ има защита.

На който му се чете повече - тук (ако не се отваря).

Препоръчвам да разгледате ръководствата на Обо Бетерман (в оригинал на английски - ако можете да четете, има ги и преведени на български). Дори и да изберете друг производител.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Аз лично ползвам филтри от много стари захранвания на компютри и принтери. Ако те интересува пиши на лични

Това е също интересен вариант за последния елемент от защитата. В „разклонителите със защита“ може да няма намотки, само варистори (в най-добрия случай - с термозащита).
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Благодая за информация!

Ясно е че ще си купя разклонител със защита. Хепи знаеш ли конкретен модел? Тези на SONO дали имят ? (ще им звънна в понеделник, днес едва ли ще намеря някой).

А това което е за таблото - имам място мога да си сложа едно у нас, какво толкова - не са скъпи. Реално тази защита като отпуши варистора какво става? Късо ли? Аз имам разни защити по таблото (сега така го правят - три проводна инсталация със защити) въпроса е дали няма да възникне конфликт между тях.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Като се вдигне напрежението варистора се отпушва и през него протича за кратко време много голям ток 2000 ампера примерно
Този ток се превръща в топлина и затова е опасно да е в пласмасов удължител. Ако е за кратко токовия удар няма да изключи предпазител

Иначе дефектно токовата защита няма причина да се задейства, понеже тя реагира само на утечка със земята
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Имаш дефектнотокови защити и предпазители.

За да сложиш катоден отводител трябва да имаш поне две места в таблото (ако слагаш единичен - за двупроводна инсталация) или четири места (ако слагаш двоен - за трипроводна инсталация).

При единичен катоден отводител се слага и един предпазител 10A крива C (за 20kA катоден отводител), който да го защити от прегряване (прочети какъв предпазител препоръчва производителя - за различните катодни отводители се препоръчват различни предпазители). Двойните катодни отводители се защитават с двойни предпазители (представляват два предпазителя, които са механично свързани един с друг - единия изключва другия).

Обърни внимание, че при задействане на предпазителя оставаш без защита. Аз съм си извел един шнур с разклонител директно от металната кутия до апартаментното табло и с него захранвам рутера. Ако изключи предпазителя - изключват се и рутерите.

Разклонителите за компютъра и периферията са вързани директно към другия катоден отводител (в друга кутия) така, че като изключи предпазителя да се изключва всичко (да не остава без защита). Вероятността да изключи предпазителя е малка и затова нямам UPS. В началото изключваше, но последните няколко години не е имало проблеми - явно са подобрили мрежата (изключваше този предпазител, който е към последната защита - в нея освен 20kA катоден отводител сложих и други елементи за всеки случай, включително и газоразрядници - някой от тях вероятно беше задействал предпазителя заради повишено напрежение на мрежата).

Ако искаш може да сложиш и един безшумен UPS (от тези, които превключват с реле за части от секундата - за целта трябва да имаш качествено захранване с големи кондензатори - да не ти рестартира компютъра при прекъсването). Зависи колко важно е да не прекъсват работата твърдите дискове в NAS.
 
От: Защита от токов удар - КАКВА?

Ще си купя SONO (подкрепете българското) - дано са по добри от китайските MGE и прочие които вътре връзките им са оле мале.


Чудя се между WP230-BF или разклонител със защита?

Каква е ползата от "повишен енергиен капацитет (1035J) и филтър за смущения"?

За съжаление нямам място и не ми се кърти (пак) за катоден отводител в таблото.

Не намерих готови за ползване защити в метални кутии.

Може да сложа и един UPS за NAS-a ако намеря абсолютно безшумен (480+ VA) но изглежда такова животно няма - UPS шуми когато му работи вентилатора, а той работи когато работи инвертора. Има UPS си рекламирани като безшумни на които вентилатора по принцип не работи (защото са бекъп и нищо не правят като има входящо напрежение), но дори и те си правят тестове и от време на време бучат (обикновенно нощем когато е тихо, по законите на Мърфи). Тези които не си правят тестове са ненадеждни. Има и такива на които им бучи трафа :/

Някой знае ли за няпулно безшумен UPS? (пищенето на зумера не е проблем), дразни ме вентилатора и трафа.
 

Горе