Защо банките свирят по струните на емоциите? Защото така.

Когато взимате (сериозни) финансови решения вие се водите по:


  • Общо гласове
    14

RealMoney

Well-Known Member

Многократно сме писали в този форум с @blackout8 за това, че не трябва човек да се подава на емоции когато става въпрос за банкови кредити и отношения с банки.
 
Последно редактирано:
ЗА масовия потребител са си супер. Таргет групата им не е интелигентните хора при такава реклама и го знаят много добре, защото ако тъся да инвестирам няма да се водя по реклами, а ще търся най-добрите условия. Тоест - това си е лов на шарани
 
Така са тези реклами, втълпяват на хората, че е невъзможно да се живее без кредити и колко е хубаво да имаш кредит - взимаш парите, пееш и се радваш. Повечето хора действат точно така - взимат кредити, защото смятат, че без тях е невъзможно, а после се надяват да спечелят от лотарията, за да си върнат задълженията. В крайна сметка излиза, че дават пари за лихви и билети, които ако събираха, може би щяха да им стигат.
 
Има такава теория в рекламата, че на скептиците можеш да влияеш най-успешно с емоционални апели.
Та пробват хората. Положително настроените спрямо кредитите (колкото и минимален процент от населението да са) ще се впечатлят от хлапето и кучето - домашната обстановка, семейни апели и прочие такива трикчета.
За скептиците се пробва методологията с емоционалния апел. Предполага се, че те на рационално ниво отхвърлят кредитите, защото знаят, че това е бреме. Стимулират се емоционалните възприятия, за да се заобиколи логиката.

Иначе какво разбирате под нормални реклами на кредити? :D
 
Нормална е такъв е таргета. Масово са подвластни на емоциите, който си иска тук сега веднага да има емоционаланата мечтата- банята плочките и тапетите това и прави.
@RealMoney, я гледай тази реклама как нацелва точните емоционалните причини на някой хора в този форум, които се чувстват "свободи" като са взели голяма ипотека и имат уникалната свобода да сменят тапетите и си правят ремонти в банята ...

Банката не е виновна просто масата дори не може да си концептуализира каквото и да е рационална мисъл, след като почти всички подписващи ипотеки и други кредити, докато се подписват си мислят за емоцията от новата покупка, забравяйки че съвсем скоро ще отмине, но дългите години от бремето на кредитът ще си останат на линия ...
 
Последно редактирано:
Не виждам нищо ненормално в тези реклами конкретно, тъй като правят това, което правят всички останали реклами. Емоциите са най-бързият и лесен начин да убедят повечето потребители да се възползват от продукта им, така че се възползват от това.

Иначе аз нямам нищо против емоционалните решения и консуматорството - много предприемачи разчитат именно на такива потребители.


- Защо искаш ремонт/кола/почивка/whatever на кредит?
- Защото така.

Много ме кефи как в рекламата посочват "защото така" като причина за желанието на потребителя, тоест директно му казват, че няма рационална причина да го прави. Това е аргументация в стил малко дете, което иска всичко на момента.
 
blackout, ти не можеш да рационализираш нормална мисъл, след като всичкото ти мислене идва от бренуошинг книги за масите и за различните. Теории, които е добре да си останат в книгите, защото на практика са абсолютно нелепи. Така и не ми отговори дали ако детето ти поиска сладолед ще го плеснеш зад врата и ще му кажеш да не гледа реклами и да не мисли емоционално, щото сладоледа не е задължителна покупка за оцеляване и е пасив :) А най-смешното е, че си мислиш, че хората които взимат кредити и ипотеки го правят на базата на тъпи реклами, взимат ги без да са си направили абсолютно трезвата преценка и са решили, че ипотеката си заслужава заради чисто емоционалните облаги, които получават :) Някой ден ще си умреш и в ковчега ще си отнесеш само едно листче с милиардите, които си натрупал от инвестиции, докато си живял на социалния минимум, щото всички харчове над него са неоправдани емоционални разходи. А, ако не живееш на социалния минимум, значи просто и ти обичаш да нарушаваш собствените си закони, харчейки за пасиви. На социалния минимум ли живееш, blackout8? Колко ти е месечния наем и в какъв размер апартамент живееш? Не, че ме интересува, риторичено си питам, че ако е нещо различно от панелна гарсониерка в краен квартал или една стая при мама и тате, значи и ти плащаш за емоционални пасиви, точно както и аз. Разликата, е че аз не тежкарея какви книги чета, които ме различават от масите :)

А колкото до рекламата, не са банките, а всички реклами. Праха за пране ти продава щастливо семейство с ухилени родители и деца, Цигарите и алкохола ти продават яката социална атмосфера с приятели, докато гледаш мач или с готините мацки в нощен клуб. Супермаркетите ти продават барбекю партита на открито и т.н. Това не значи, че хората, които купуват прах за пране, алкохол и пазаруват в супермаркети са емоционално харчещи олигофрени. Открихте Америка, баси.
 
Последно редактирано:
Що се сопваш виж как добре са те нацелели маркетолозите в рекламата - вместо да се радваш какви добри маркетолози имат, които са намерили проблемът ти и ти дават решение ти се сопваш и май и те не знаеш за какво?
Нали основната ти цел бе свободата, която имаш в изборът си да лепиш плочки и сменяш тапети с помощта на някой кредитен продукт?

А за другите въпроси можеш да си запишеш индивидуална консултация ще се радвам да ти отговоря на всичко стига да можеш си позволиш.

Само не разбрах каква е тази непоследователност в мнението ти - хем чета книги за масите хем ще умра с милиардите ...
Как ще живея на социалните минимум пък ще съм имал инвестиции за милиарди?

В интерес на истината почват някакви проблясъци в теб - пътят на богатството е не да живееш над стандарта си и да правиш неоправдани разходи!
Надявам се някой ден да имаш бизнес и да почнеш да правиш инвестиции в него и да разбереш, че освен работническото мислене има и друго.

Има една хубава книга нарича са Биология на Купуването можеш да я прочетеш пък после си прецени дали всичките решения са рационални или не! Самият факт, че в рекламите на банкови продукти позиционират смяна на тапети и банята като таргет в контекста на емоцията .... не ти ли говори нещо?
 
Последно редактирано:
За мен е важно да си сменям плочките и да имам куче.

Иначе живееш като на хотел и едни тапети не можеш да смениш без да искаш разрешение...разрешение от същия човек, който има властта да те изгони следващия месец, ако прецени. Ама видиш ли бил си финансово свободен, каква свобода е това?

:D:D:D:D
 
Последно редактирано:
Що се сопваш виж как добре са те нацелели маркетолозите в рекламата - вместо да се радваш какви добри маркетолози имат, които са намерили проблемът ти и ти дават решение ти се сопваш и май и те не знаеш за какво?
Нали основната ти цел бе свободата, която имаш в изборът си да лепиш плочки и сменяш тапети с помощта на някой кредитен продукт?

В интерес на истината почват някакви проблясъци в теб - пътят на богатството е не да живееш над стандарта си и да правиш неоправдани разходи!
Надявам се някой ден да имаш бизнес и да почнеш да правиш инвестиции в него и да разбереш, че освен работническото мислене има и друго.

Има една хубава книга нарича са Биология на Купуването можеш да я прочетеш пък после си прецени дали всичките решения са рационални или не! Самият факт, че в рекламите на банкови продукти позиционират смяна на тапети и банята като таргет в контекста на емоцията .... не ти ли говори нещо?

Рекламата дори не съм я гледал, спряна ми е тубата тук, докато се гърча от 9 до 5, имам шеф и т.н. неща, които всичките напредничави хора четящи животоопределящи книжки презирате :) Това, което имам предвид, е че ако тръгнеш да не консумираш даден продукт, само защото рекламата му е малоумна значи да отидеш някъде в гората и да живееш от мъхове и лишеи. Всички реклами са малоумни - важи както за продуктите от първа необходимост, така и до възвишени курсове, от псевдо гурута, които ще ти променят живота. Ама дай сега да не ползваме тоалетна хартия, че мечето на телевизора ни дразнело.

Само не разбрах каква е тази непоследователност в мнението ти - хем чета книги за масите хем ще умра с милиардите ...
Как ще живея на социалните минимум пък ще съм имал инвестиции за милиарди?

Нали, откри ли противоречието? Само не можеш да зацепиш, че точно това е което ти проповядваш - да не се харчат пари над социалния минимум, щото са пасиви, вместо да трупаме милиарди. Било то за ипотеки, кредити, кучета, тапети и всякакви неща, които не ти носят възвращаемост на покупката. Та ако търсиш отговори, задай въпросите на огледалото...или питай поредния житейски гуру, чиито семинар ще посетиш.

В интерес на истината почват някакви проблясъци в теб - пътят на богатството е не да живееш над стандарта си и да правиш неоправдани разходи!
Надявам се някой ден да имаш бизнес и да почнеш да правиш инвестиции в него и да разбереш, че освен работническото мислене има и друго.

Има една хубава книга нарича са Биология на Купуването можеш да я прочетеш пък после си прецени дали всичките решения са рационални или не! Самият факт, че в рекламите на банкови продукти позиционират смяна на тапети и банята като таргет в контекста на емоцията .... не ти ли говори нещо?

В интерес на истината, нямаш си на представа какъв ми е житейския стандарт, никъде не съм го парадирал, цитирал, няма и да го правя. Което за пореден път демонстрира всички глупости, които изписа и са само приказки наизуст без съответния контекст. Ако кредита ми е 80% от доходите и ям при съседите, за да не умра от глад е едно. Ако кредита ми е 10% от доходите е съвсем друго. Това пише ли го в твоите книжки?
 
Ти метафора разбираш ли какво е, бе? Ясно ли ти е какво съм илюстрирал с тези два примера или трудно асимилираш нещо извън буквалния му контекст?

Ясно ми е, че търсиш внимание и отклоняваш темата в посока "лични нападки" и коментари. Метафорично мога да ти кажа да ходиш да лепиш тапети вместо да цапаш темата като нямаш какво съществено да кажеш по нея.

Я кажи ти с колко си се вътрил за ипотека, че сега се опитваш да оправдаеш това си решение, като хейтиш противоположната аргументация? И теб ли са те зарибили със снимка на куче върху килима?
 
Последно редактирано:
Добре де защо продължаваш с несъстоятелността си?
Я ми обясни как нямам абсолютно никаква представа за житейският ти стандарт пък потвърди това, което казах че бачкаш от 9 до 5?
Не е нужно да ти знам стандарта всеки с малко аналитично мислене ще разбере, че с човек с такова мислене като твоето няма да го направи финансово свободен. Самият факт, че си от 9 - 5 и ми проповядваш ипотека и свободата на плочките и тапети е показателно колко си наясно с активи, инвестиции, предприемачество, богатство и т.н - а пък това е форум именно за това, както и да е ... Пиша глупости, не съм знаел нищо ... но пък ти си наясно. Да наистина си наясно, на този етап как да харчим всичко щото винаги има кредити.
Само не разбрах как се се гърчиш от работа, пък си активен тук?
Не ти ли прави впечатление - говориш ми за гърчене на работа, харченето за всякакви глупости, взимане на кредити .... май наистина не разбираш защо някой хора презират този начин на живот.
Не е важно да те знам, а как мислиш - надявам се някой ден да разбереш какво ти говоря, а то е едно - пътят към богатството и финансовата свобода(която, ти така не я искаш, а и май не си наясно какво е) е отражение на рационалното мислене и избори що се отнася до финансовите въпроси. Когато оправдаеш емоционално ипотеката или новият потребителски кредит с нови тапети или плочки ... е няма да постигнеш тази свобода.
 
Последно редактирано:
izbori.jpg


Ето тези момчета са достигнали своята Финансова свобода :D.

Нито работят от 9 до 17:30, нито имат кредити и ипотека, а после кажете, че не са Финансово независими :D :D :D
 
Е един път на 4 години идва и тяхната свобода - кебабчета, бири, някой друг леФ ...
 
Ясно ми е, че търсиш внимание и отклоняваш темата в посока "лични нападки" и коментари. Метафорично мога да ти кажа да ходиш да лепиш тапети вместо да цапаш темата като нямаш какво съществено да кажеш по нея.

Я кажи ти с колко си се вътрил за ипотека, че сега се опитваш да оправдаеш това си решение, като хейтиш противоположната аргументация? И теб ли са те зарибили със снимка на куче върху килима?

Я си прочети темата отначало, кой с кой почна да се заяжда, бе? Без въобще да съм те проковирал ми изваждаш цитати от стара тема, извадени от контекста. Мнението ми в темата е само към блекаут, ти къде се навираш? Аз ли се заяждам с теб или обратното? Баси наглостта! Каквото съществено имах да го кажа, го казах. Следващия път преди да си купиш кока-кола помисли дали го правиш, защото ти се пие кока-кола, или защото мацката на последната им реклама е с къса поличка. Това за пореден път е метафора, сега да не се засилиш да купуваш безалкохолни, длъжен съм да отбележа.

Blackout8, мисля че и друг път изказах мнение за пътеводителите ти в света на бизнеса и развитието. Нужда от проповедници нямам, нито финансови, нито емоционални, нито активни, нито пасивни :) Мерси. Знам, че всички тук се замеряте с пачки, поне докато не изпищите защо лошия хостинг иска да му плащате 10лв на месец, а не 5, и не почнете да събирате пари да шервате цената на тема от themeforest. Не се газирай, не цитирам конкретно теб, а цялата аудитория от преуспели милиардери тук. Нямам намерение да се меря с вас и честно казано, ако аудиторията тук е представителна за предприемачите в България, аз си предпочитам работата 9 до 5 :)
 
Аз нямам нужда съм ти проповедник просто споделих, че сме емоционални същества и над 90% от всички решения ги взимаме чисто емоционално - а около 1/4 от всички решения са следствие на навиците ни(когато има лоши фин. навици е ясно какво става с човекът). Аз лично се опитвам да контролирам емоциите си и да не съм им подвластен и да търся рационалното - затова и тук коментирам разлика емоционално и рационално и как се експлоатира точно това - отново от фин. гледна точка. За другото съм съгласен с теб - голяма част от пишещите във форумът не могат да направят разликата от бачкатор и предприемач ...
 
Последно редактирано:
Ще ме извиняваш @jair , но тук милионери и милиардери няма, тук всички сме вече с по един трилион зад гърба си, Googleplex е твърде малък за броя служители с които разполагаме и Ричард Брансън, ако не сме ние, ще лети до Космоса ама друг път :D
 

Горе