Защо в Интернет не се продават банички?

zoomaniak

Well-Known Member
Написах това през септември 13, 2011 за newtrend.bg

Ще се опитам да нарисувам една бизнес сюреалистична картина. Много днешни съвременни фирми са “слепи” за бизнес идеи чрез интернет и oнлайн търговията, свикнали са да възприемат онлайн търговията клиширано. За тях, онлайн търговия е, когато има налице:



  1. Сайт.
  2. Някакви поръчки от регистрирани потребители.
  3. Разплащането с клиента е онлайн или по банков път.

Нека се опитаме да променим ситуацията. Не знам, към днешна дата има ли обучени експерти в България, които да познават принципите на онлайн търговията? По-скоро – не. Всички се учат в движение на принципа опит – грешка – опит. Против съм този тип бизнес мислене на малкият и средният бизнес, дори на едрия. Но къде е проблемът?


В точка 1
се крие разковничето на проблема. Стотици фирми си мислят, че да имаш онлайн магазин за продажба на банички е равносилно на скъпа платформа за управление на съдържанието; програмист; администратор и още куп фактори, които направо „убиват погледа“. А аз искам само да го променя, не искам да го убивам.

В точка 2
факторите зависят пряко от бизнес идеята. Вероятно е така. Въпрос на управление и бизнес визия е как ще изглежда бизнеса, но не е задължително продажбите да са обвързани с регистрации. Всичко е индивидуално.


В точка 3
и това не е задължително и никога не е било задължително.


Нека сложим заглавие тук: “ВАЖНА Е БИЗНЕС ИДЕЯТА


Избистрихме визията. Фокусирахме ви върху бизнес идеята. Тя отдавна вече е обвързана с новия ви офлайн бизнес.

Това ви ограничава, ограничава ви много. Аз искам да освободя вашето бизнес мислене в интернет. Освободя ли го, то ще влезе в контакт с бизнес идеята ви; бизнес дейността на фирмата ви. Вашата фирма работи вече: имате пекарни; 4 работника, на нощна смяна; 1 продавачка на дневна смяна. Продавате на едро и на дребно, но само офлайн, поради границите, които си поставяте.

И все пак, за да опознаете онлайн търговията се изисква да умеете да мечтаете и да прочетете цялата статия.


Нека изградим една нова рецепта за баница в интернет
:



  1. 1-2 кг. сайт от бяло брашно;
  2. Около 1 литър програмиране с доброкачествено олио;
  3. 0.300гр. мая в рекламна агенция по избор -визитки; флаери и други печатни материали;
  4. Около 8-10 яйца с добър фотографски фокус – снимане на продуктите ви;
  5. Няколко шипки сол във вид на добре оформено описание на всяка баничка – продукт;
  6. Една нагорещена фурна – дизайнерски поглед над сайта. Все пак искаме сайтът да е „овкусен“ по български.
  7. Остър нож за разрязване без чупене на корите във вид на: Секция за контакти; Количка за клиентите; Адрес на магазина – пекарната; Стационарен телефонен номер за контакт и по един телефонен към всички мобилни оператори, за да приемате поръчки и по телефона.
  8. Трябва да мечтаете много. И да работите още повече.

Към тази бизнес рецепта искам да прибавя
:



  1. Наемане на още двама работника. Една продавачка да приема поръчките от Интернет и когато не е натоварена да помага на другата. Един разносвач на баниците и баничките и др. продукти от брашно, което аз знам, че вашата добра пекарна прави чрез идеални стари рецепти. Ползва и нови рецепти. Вкарва и нови продукти. Но не прави продукти, които не би консумирала самостоятелно! Има реноме и добър имидж сред пекарните.

Нека да добавим и един Видео канал. Позиционирайте там десетки видео клипове показващи как се правят продуктите. Не се ограничавайте в интернет. Бъдете свободни и смели! В интернет всички искат да купуват от вас и всички искат да ви познават АКО сте с добър имидж и реномето ви е на висота.

Като сте готови с Интернет проекта, започнете да раздавате визитки на офлайн клиентите си, визитки само с домейна на сайта. След 1000 раздадени визитки ще дойдат и първите 10 поръчки по телефона или сайта. Дано живеете в София. В първите 2-3 години се ограничете да продавате и доставяте на крайни онлайн клиенти само за в София. Следете как те реагират на продуктите ви. Направете си Facebook страница. Ползвайте всички Социални канали и връзки с потенциални Онлайн клиенти.

Пуснете редица услуги като:



  1. Баница за специален случай;
  2. Питка за специален случай;
  3. Баница с любим ваш пълнеж;
  4. Детска баница с пълнеж от шоколад;
  5. Баници за вегетарианци;
  6. Обезмаслени баници.

Въобще не искам да описвам повече защото огладнях. Но вие имате вече поръчки, нали? И вече сте първата пекарна в България, която продава “банички по интернет”.


Нека в сайта ви да има и форма за сключване на договори и гарантирани количества месечно. Нека имате договор с 10-100 бизнес офиси в София, и да ги зареждате с НАЙ-ПРЕСНИТЕ БАНИЧКИ НА ТОЗИ СВЯТ. Всяка сутрин. Всеки работен ден. Ще продавате хиляди банички на ден. Направете от баничките си БРАНД – МАРКА и я направете известна. Направете менюта с банички и боза и др. продукти като айран, мляко и т н. Задоволете вкусовите желания на всички в големия град и скоро ще имате двуетажен офис на онлайн магазина си в някой от Бизнес центровете и поне 3 пекарни. Работниците и броят им, не ги коментирам.


Но всъщност, може ли да се забогатее от продаване на банички през интернет? По-скоро – не, защото има десетки пекарни в София и нито една няма сайт, от който аз да си поръчам любимите банички. Да ми се доставят сутрин в 7 часа с 2лв за доставката им. Да са топли и ухаещи с прясна боза и айран за съпругата ми. До момента, в който стана „златен клиент“ и отпадне цената за доставката, в знак на лоялност. Онлайн търговията е невероятна свобода за всеки бизнес поглед.


Ще забогатеете ли? ДА, но само ако не спирате да мечтаете. Къде сбърках в тази статия? Ами грешката ми е, че съм мечтател, а в интернет мечтите носят пари и здравата и упорита работа!
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Съгласен съм напълно - интернет дава невероятни възможности ( вярно, не всичко е розово но... ), не съм спрял да мечтая и знам какво искам, само че лично на мен ми е трудно да намирам подходящи подизпълнители за определени поръчки или съвместна работа - омръзна ми да разбирам от всичко по-малко, иска ми се аз да си гледам моята чест от бизнеса ( тази която разбирам и мога ), а хората и фирмите на който плащам за услуга да я свършат добре, та така и с онлайн баниците....ако съм най-добрия баничар и не мога да си направя сайт ще търся най-добрия сайтаджия, ама дали ще попадна точно на него.....

От проби и грешки в търсене на добър подизпълнител се губи време и пари....
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

:shock: , не знам какво се опитваш да кажеш със тази статия, но една баничка струва 1 лева, а доставката ти е 5 лева някакси не излиза сметката, колкото и опорито да работиш няма да се случи. Поради тази причина няма да намериш банички онлайн. На всеки ъгъл има. Така също няма да намериш и козметика просто сметката не излиза. И за съжаление не може да се промени, а някои неща не зависят от теб.
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Според мен примера на колегата с баничките беше просто хипотетичен - не да се приема буквално, че трябва да се продават баници с боза онлайн, а просто да възбуди въображението у хората, че невъзможни неща няма....
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Според мен примера на колегата с баничките беше просто хипотетичен - не да се приема буквално, че трябва да се продават баници с боза онлайн, а просто да възбуди въображението у хората, че невъзможни неща няма....
има има, има определени стоки с които не излиза сметката, баничките са едни от тях.
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Ако живееш в Лондон ще видиш, че хората си купуват онлайн стоки ( включително храни за по 4 паунда ) и плащат по 3 паунда за доставка - в БГ това все още няма как да се случи
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Аз пък съм отворен за продажба на банички онлайн , ще променим обаче, стратегията, вместо да разчитаме на 1 пекарна, ще марктираме така че да се проадва от локалните пекарни на всеки ъгъл така доставката ще излиза по евтина а те ще имат повече продажби, ние ще получаваме % от реализираните продажби онлайн , по този начин бързо ще се излезе извън София :)
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Аз пък съм отворен за продажба на банички онлайн , ще променим обаче, стратегията, вместо да разчитаме на 1 пекарна, ще марктираме така че да се проадва от локалните пекарни на всеки ъгъл така доставката ще излиза по евтина а те ще имат повече продажби, ние ще получаваме % от реализираните продажби онлайн , по този начин бързо ще се излезе извън София :)

Много ясно, виж http://www.just-eat.co.uk/
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Искам да си поръчам баничка, да я опитам и след това ще ти я платя. Иначе реда на мисли е правилен.... за България.
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

"Защо в Интернет не се продават банички?"
Отговора е ясен, защото не можеш да се възползваш от правото си на връщане във 14 дневен срок:)
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

:shock: , не знам какво се опитваш да кажеш със тази статия, но една баничка струва 1 лева, а доставката ти е 5 лева някакси не излиза сметката, колкото и опорито да работиш няма да се случи. Поради тази причина няма да намериш банички онлайн. На всеки ъгъл има. Така също няма да намериш и козметика просто сметката не излиза. И за съжаление не може да се промени, а някои неща не зависят от теб.

Продукта е без значение. Защо обаче цари масовата заблуда, че онлайн трябва да е по-евтино? Като изключим сега дрънканците как имало по-малки разходи от офлайн магазин което не е вярно, онлайн търговията е удобство. А всяко удобство струва пари.

Така, че 1 лв баничка ( аз хапвам минимум 3 + 1 за жената + 1 за детето + 2 бози + 1 айрян + 1 кашкавалка за десерт) отиде на 9-10 лв и напълно оправдават доставка от 5 лв макар, че в София редко има доставка над 3 лв

Тоест аз давам 13-14 лв, носят ми баниците в нас след 15 мин и не съм чакал като малоумен на опашка в дъжда или виелицата.
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

И за това ще се намерят клиенти, някои хора просто мразят да излизат рано сутрин от тях. Събота и неделя и аз бих поръчал баници.
 
От: Защо в Интернет не се продават банички?

Според мен примера на колегата с баничките беше просто хипотетичен - не да се приема буквално, че трябва да се продават баници с боза онлайн, а просто да възбуди въображението у хората, че невъзможни неща няма....

Не е точно така :) тука в България и 70-80% от този форум потребителите опростяват нещата. Яко ги опростяват :)

Бъркат офлайн с онлайн търговията и т н....

Тука става на въпрос за офлайн бизнес, който губи между 1 и 100% ръст в оборота.

Тука става на въпрос, че собствениците на пекарни не разбират ръст на приходите. За тях е готино да спазват следните правила:

- Пекарната да е до улица - булевард - това е задължително :) адски клиширано.
- Да наема евтина работна ръка - най-скъпият е майстора естествено
- Друго няма....

Бързо стават известни такива места - поради липсата на сериозна конкуренция.... като при кафенетата примерно.

Аз ползвам офлайн пазаруването при две от тях - по Гео Милев и по Шипченски Проход са кацнали по едно - на разстояние от около 1 км са май едно от друго.

НО НЕ ПРАВЯТ ЕДНИ И СЪЩИ продукти - еднаквист имат само в тривиалните: Малка - Голяма - Вита и бля бля.... това да кажем е 5% от всичкият им бизнес.

Изключително наемат жени - лелки....

Виждал съм в едното да идва всеки ден - щото се засичаме един човек, който пазарува по около 20-40 бузи и съответно още куп продукти за офисите във фирмата му. Това дори при -20 градуса го правеше....

И виждаш ли вие тук и те собствениците - защото никой не ги е открехнал и не е говорил с тях, но се съмнявам да повярват в теорията ми - не искат да имат сайт за поръчки..... искат да имат опашки по 10-15 човека :) и да откажат 11ия - 16ия като види опашката и щото закъснява за раута - не му се чака. Аз масово ги подминавам такива моменти - луд ли съм да се редя за 3 лв баничка.... по 20 мин.... щото майстора ги прави перфектно. Адски губят оборот.

Тук искате да ме убедите, че е нормално да подценявате и спъвате бизнеса си - в днешната Интернет общност и мобилна-дигитална-наркомания и забързано ежедневие. Всеки БАВЕН бизнес има нужда от АДРЕНАЛИН в сърцето за да се събуди от своята смърт.........

Сменяват жените - поне на 3-6 месеца - пазарувам от години. Коя жена ще издържи на адски опашки и да не можеш да се изпикаш от напрежение - щото са на смени по 2......... луди бизнеси.

Ще намалят цените в сайта им поне с 10% - ще дават отстъпки за обороти - ще дават промоции.

И правят ПИТКИ за коледа и други празници и приемат поръчки за ПИТКИ - ПОГАЧИ - Баници и бля бля.................. и това никой не го знае - само ако някой ви каже ще го разберете...............

Накратко и смирено искам да кажа:

- Никога не спирайте да увеличавате оборота си. Това не значи да искате да сте богати или да кажете:

- Спирам до тук - на мен тея пари ми стигат. Това в бизнеса е бавна смърт.............. един ден някой ще направи ЧИСТО НОВА пекарна и ще прочете тая тема и ще ги смачка всички.

Хората с коли могат да пътуват доста разстояния - за да намерят хубава храна и добро обслужване.

ЕТО ви новата гениална идея - за сайта на една пекарна - правя си поръчката - получавам 10% отстъпка - плащам си я на касата или онлайн - не се редя на оная смазваща опашка - а само отивам да си взема поръчката, която е етикирана с моето име и ме чака в гадните шумолящи торбички.

Не ви искам % за идеята. Искам това да е развитието на Онлайн бизнеса - а не да ми дават за пример Телерик.
 

Горе