Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Valentinn

Active Member
Тук ще се опитам да дам пример, защо е препоръчително да знаем програмиране, ако ще се занимаваме с онлайн бизнес. Тук изхождам само от моята практика и опит:

Всеки от нас тук се занимава с онлайн бизнес. Всеки от нас се стреми да му потръгне толкова сайта, че само с него да може да се изхранва(че и отгоре), а да не се занимава с десетки малки сайтове, да взима 10 долара от тук, 20 от там. Представете си да имате нещо като Гугъл или Фейсбук ? Мисля, че всички се стремим към това.

Повечето ни сайтове са или копие на друг сайт, или копие на сайт, но с подобрения(не казвам, че от това не може да се печели пари). Но понякога се случва, че ни хрумва хубава идея. Нещо уникално, което никъде го няма. Не знам дали ви се е случвало, но на мен да. Представете си да ви хрумне идея, идея която може да промени света. Вие до този момент сте използвали само готови системи(wordpress, joomla и т.н.), няма как да ви свършат работа, ще поверите ли вашата идея на freelancer, които може си я вземе за себе си ? Едва ли. Ако нямате някои приятел около вас, които да ви свърши работата, и нямате ресурси за да ви направят този сайт, трябва да седнете от нулата и да започнете да учите програмиране. Но това ще ви отнеме време, а това време ще можете да го вложите в самият сайт. За това, ако имате време седнете и го научете сега.

Знам че повечето от вас няма да имат време за това, но има хора, които тепърва настъпват в тази среда, хора които са на 14-15 години, и имат времето. Разбира се, че не е задължително да знаеш програмиране, но на мен ми помага всеки един ден. Ако имате желание да го научите, ще ви помогне много. Това което съм написал е само един пример за това защо е добре да знаем програмиране, има още десетки други.

Отдолу ще дам няколко съвета и ресурси, от които можете да се обучавате.

За уеб програмиране ви препоръчвам да научите следните езици: html, css, php(+ базата данни mysql) - това са главните езици, с които ще боравите за да можете да направите един сайта. Също не е лошо и да научите jQuery - дори най-основните неща.Ако се отнесете сериозно, можете да научите нещата за 1-2 месеца, а останало е практика. Няма как всичко да ви е дадено, от практиката се научават хиляди неща. И един последен съвет: научете се да използвате Гугъл! Няма как да знаете всичко, а всеки нов проект изкача нещо ново. Ако се научите да ползвате правилно Гугъл, ще ви помогне много, не само в програмирането.

Тук ще дам ресурсите, от които аз съм се обучавал, смятам че са доста добри.
HTML и CSS: videotutorials-bg(dot)com - гледайте сериите, които са направени от "carnophage". Изгледайте всеки един от уроците му, включително и кодиране с CSS.
PHP и Mysql: nau4i(dot)me - повечето уроци, които са в сайта за php и mysql са на потребител "gatakka"(гледайте неговите най-вече), човека много си разбира от работата, ще научите много. Преподава много добре.
jQuery: отново в videotutorials-bg(dot)com - влизате в секцията JavaScript, и от там гледате серията "Научете JQuery" от потребител "miro91" - това са ви основите, ако искате да задълбочавате, потърсете и други уроци.

Мисля че това е всичко което искам да кажа, ако се сетя за нещо друго ще допълня. Надявам се да съм бил полезен за някого.
 
Последно редактирано:
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

След като видях, че според теб mysql е език ми е ясно какво си искал да кажеш: едно голямо нищо.
Опитай пак да бъдеш полезен като натрупаш повече знания.
 
От: От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

След като видях, че според теб mysql е език ми е ясно какво си искал да кажеш: едно голямо нищо.
Опитай пак да бъдеш полезен като натрупаш повече знания.

Всеки греши. Няма как да знаеш колко натрупани знания имам, че да ми казваш че е едно голямо нищо. Смятам че ще съм полезен за някой, за това съм си играл да пиша тази статия.
Общата идея, смятам че е ясна. Това че ти не оценяваш труда на хората, е твой проблем.
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Резултатът от трудът ти дава грешна представа за нещата на всеки новобранец попаднал на темата ти, така че няма никакво значение колко време ти е отнело.
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Радвам се, че приканваш хората да разбират от (уеб) програмиране. Може да посъветваш да научат и програма, за да си направят дизайна. Photoshop, Illustrator. Да научат Flash ( Action Script 2,3). Може и някакви други неща, които да им потрябват....

Това горното в кръга на шегата. Иначе нали знаеш, че за уникалните идеи си има патенти. По-добре да си вземеш патент и да инвестираш в хубавата идея, като работиш с професионалисти :)
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Резултатът от трудът ти дава грешна представа за нещата на всеки новобранец попаднал на темата ти, така че няма никакво значение колко време ти е отнело.

Не разбирам каква грешна представа ? Просто давам пример, защо ще ни послужи програмирането. Повечето хора се интересуват дали им трябва програмиране за това начинание(оналйн бизнеса), и повечето отговори са "да" или "не", а аз тук казвам защо трябва да се знае.

Това горе е точно т.нар. "хейт". Без да се обосновеш, каза че не ставала статията за нищо. Обоснови се защо не става статията, аз умея да приемам критика, и ще си взема поука ако се обосновеш правилно. Това горе, беше само трупане на мнения.
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Радвам се, че приканваш хората да разбират от (уеб) програмиране. Може да посъветваш да научат и програма, за да си направят дизайна. Photoshop, Illustrator. Да научат Flash ( Action Script 2,3). Може и някакви други неща, които да им потрябват....

Това горното в кръга на шегата. Иначе нали знаеш, че за уникалните идеи си има патенти. По-добре да си вземеш патент и да инвестираш в хубавата идея, като работиш с професионалисти :)

Не всеки има пари за патенти, програмисти и т.н. Не казвам всичко да се прави от 1 човек, въпроса е че такива неща се случват(пример е фейсбук).
 
не е нужно да можета да прогамирате / скриптвате ама е хубаво поне да можете да си правите мини промени по сайта :)

тук сме webmasters http://en.wikipedia.org/wiki/Webmaster

Webmasters may be generalists with HTML expertise who manage most or all aspects of Web operations. Depending on the nature of the websites they manage, webmasters typically know scripting languages such as JavaScript, PHP and Perl. They may also be required to know how to configure web servers such as Apache HTTP Server (Apache) or Internet Information Services (IIS) and be a server administrator. Further, webmasters may also act as website designers on smaller-scale sites.[3]

An alternative definition of webmaster is a businessperson who uses online media to sell products and/or services. This broader definition of webmaster covers not only technical aspects of overseeing website construction and maintenance, but also managing website content, advertising, marketing, and order fulfillment.[4]
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Кви програмни езици трябвало да знаем, че да имаме печеливш сайт? Има си КМС-та бе брат.:) Имаш идея, знаеш как да монетизираш идеята, правиш сайт, костюмизираш сайта по твой вкус с програмисти-фрилансъри...Къде си се забил в четене на книжки. Всяка жаба да си знае гьола. Съответно остави коденето на специалистите, пък ти се съсредоточи в монетизацията на крайния продукт. Или другояче казано - опитваш се да седиш на няколко клона, а от там се пада доста бързо:)
 
От: От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

След като видях, че според теб mysql е език ми е ясно какво си искал да кажеш: едно голямо нищо.
Опитай пак да бъдеш полезен като натрупаш повече знания.

След като не ти харесва написаното и смяташ, че е грешно, би ли дал твоята версия. Ама така, че да си полезен на форумното общество. Иначе всичко друго е хейт.

А по темата:
Съгласен съм, че трябва да имаш знания и да разбираш, когато си се заел с един голям проект... но не е задължително. Аз бих платил на професионалист да ми свърши нещо, от което разбира...вместо аз да хардкорвам и да изгубя сумати дни на проба и грешка, вместо да се занимавам с това, в което съм добър. (не че не съм го правил). Надали на 95% от хората тук им хрумва, чак толкова велика идея за сайт, която вече да не е направена. Но дори да е така, ако е толкова уникално и би донесло огромни приходи пак има начини да се защити с договор, патент или по някакъв друг начин.

Моето мнение, е че не можеш от всичко да разбираш. Или поне са единици такива хора. То и за това е този форум, да си помагаме и да се усъвършенстваме.

п.с. Благодаря за ресурсите, които си споделил.
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Аз нямах предвид да ставате гуру по програмиране, а просто да си имате идея. Наистина не е задължително, но много помага.
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Онлайн предприемача трябва да знае от много по малко. Да се ориентира по кода и да знае кое какво е повече от достатъчно.
 
От: Защо е препоръчително да знаем програмиране.

Разбира се разделението на труда е хубаво нещо. Добре е да ползваш наготово постигнатото от другите и да го надграждаш. Добре е да купиш лиценз за готова програма и да си я ползваш (вместо да се опитваш да си я пишеш сам). Обаче понякога е добре сам да си свършиш работата.

Но определено е от полза да можеш да програмираш.

Повечето идеи не стават за патентоване. А ако стават - цената на патента е огромна, трябва да имаш доста свободни капитали за да си позволиш да се занимаваш с патенти. Докато я патентоваш някой друг може да те е изпреварил и после ходи го съди...

MySQL не е език за програмиране, но SQL е. Дори и да не знаеш наизуст всеки един език, това да имаш опит в програмирането ти дава възможност достатъчно бързо да четеш документацията и да пишеш на непознати езици за програмиране.
 

Горе