Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms?!

Станимир И

Well-Known Member
Добър ден , и здравейте аз съм нов тука , има един мой приятел който също е регнат тука работим на едно и също място ама ми е на 500 метра!
Нали днеска си говорим аз съм Уеб front-end разработчик от 15 години май ммда там някъде!
Е ние си говорим с моят човек и му викам аве много хора днеска хвалят wp и joomla и правят сайтове и ползват "Artisteer" и се надуват че разбирали от правене на сайтове ... и той ми вика еми аз лично wp е добра система ама като говоря с тях те ми казват че по-добре да си ползваш готова система защото е по сигурна (правена е от гурута разбира се нормално.) и аз викам еми да особено wp е много добра система макар че аз лично не бих ползвал нещо чуждо не знам защо така явно ми е вкарано в мене през дългият житейски опит. Ама има някви "разработчици" дето ми се смеят че си пиша системите и че нямало смисъл да уча програмни езици като имало готово ...
И моят човек вика аз бих ти казал че пълни лиохмани и просто това им е оправданието защото са ограничени и немога да научат един ред код , но питай в predpriemach.com там има голяма аудитория и много умни хора , но внимавай че има големи превърженици на готовите кодове и те са така като тези дето си говорил...

Е ще се радвам ако някой отговори на скромната ми тема , мерси много !
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Не знам друго, но по начина ти на писане съм готов да се обзаложа, че не си front-end разработчик от 15 години и житейският ти опит не е повече от 16 години. Къде ще залагаме :D
Просто не вярвам възрастен човек да пише по този начин, но пък вече живеем в едно такова време, че нищо не се знае :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Вярвай в каквото искаш , и аз като ти видя аватара не ти даваш повече от 12 годишно момче, и съжалявам ако съм те засегнал че си некъдърен разработчик и предлагаш евтината си стока! Първо си има причина да пиша така ;) второ от къде знаеш че не съм руснак или пък украинец или сърбин , доста ограничено мислене имаш това е форум стига ти че пиша на кирилица ако не можеш да ме разбереш ок просто не пиши в темата :)
 
От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Вярвай в каквото искаш , и аз като ти видя аватара не ти даваш повече от 12 годишно момче, и съжалявам ако съм те засегнал че си некъдърен разработчик и предлагаш евтината си стока! Първо си има причина да пиша така ;) второ от къде знаеш че не съм руснак или пък украинец или сърбин , доста ограничено мислене имаш това е форум стига ти че пиша на кирилица ако не можеш да ме разбереш ок просто не пиши в темата :)
Давай линка, стига рева
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Е ще изчакам за още отг по темата :) моля да пишете по темата не извън нея ако искате нещо да ми кажете в което знам че е така :D защото силата на повечето хора явно е да намират чуждите грешки и главно на Българина :D но моля пишете на ЛС лични неща не тука.
 
От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови

Вярвай в каквото искаш , и аз като ти видя аватара не ти даваш повече от 12 годишно момче, и съжалявам ако съм те засегнал че си некъдърен разработчик и предлагаш евтината си стока! Първо си има причина да пиша така ;) второ от къде знаеш че не съм руснак или пък украинец или сърбин , доста ограничено мислене имаш това е форум стига ти че пиша на кирилица ако не можеш да ме разбереш ок просто не пиши в темата :)

Кога си работил с мен, че ТВЪРДИШ, че съм некадърен? Но да твардиш, че съм некадърен без никога ама никога да си общувал с мен или работил е още с второто си мнение стана за смях(като не броим първото). Хората, които са работили с мен(и продължават да го правят) могат да преценят. Ти си в Български форум ако не пишеш на кирилица нямаш място тук, а ти го поставятш, като "ей нестига, че се унижавам да пиша на кирилица, че па и правилно искаш да пиша". Какви индивиди почнаха изниква тук...
Може и аз да съм ограничен, но ти биеш всички скали за оценка на тъпотата. Как може да се допукат такива индивиди тук, направо вече не знам от къде се пръкват.

Това какъв си не ме интересува, ти си Български форум, не украйнски или руски, че да пишеш на техните езици. Това е България и Български форум. Така че това от къде си, мен не ме интересува. ;) Има много потребители от Украйна или Русия, но не са с мислене като тебе.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Еми ти от къде ме познаваш че си готов да ми казваш че съм неграмотен .... Виж моля те не пиши в темата ми надявам се модератора да ти сложи накзания или поне бан за седмица да се научиш :) , аз говоря сериозно и очаквам сериозни отговори.
 
От: От: От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със го

Тоя не е наред, кво му обръщаш внимание?
Кога си работил с мен, че ТВЪРДИШ, че съм некадърен? Но да твардиш, че съм некадърен без никога ама никога да си общувал с мен или работил е още с второто си мнение стана за смях(като не броим първото). Хората, които са работили с мен(и продължават да го правят) могат да преценят. Ти си в Български форум ако не пишеш на кирилица нямаш място тук, а ти го поставятш, като "ей нестига, че се унижавам да пиша на кирилица, че па и правилно искаш да пиша". Какви индивиди почнаха изниква тук...
Може и аз да съм ограничен, но ти биеш всички скали за оценка на тъпотата. Как може да се допукат такива индивиди тук, направо вече не знам от къде се пръкват.

Това какъв си не ме интересува, ти си Български форум, не украйнски или руски, че да пишеш на техните езици. Това е България и Български форум. Така че това от къде си, мен не ме интересува. ;) Има много потребители от Украйна или Русия, но не са с мислене като тебе.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Еми ти от къде ме познаваш че си готов да ми казваш че съм неграмотен .... Виж моля те не пиши в темата ми надявам се модератора да ти сложи накзания или поне бан за седмица да се научиш :) , аз говоря сериозно и очаквам сериозни отговори.

Аз казах, че съм готов да се обзаложа, че нямаш по-голям житейски опит от 16 годишен по начина ти на писане. Нека Блинки или Кула да преценят дали съм за наказание :lol: Аз също съм сериозен за залога. На 1 ден потребител почна да раздава наказания :D
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

А ха ха ха.... С тава изби рибата пич! Не само, че си неграмотен, ами и мисълта ти май не тече много гладко :lol:


Еми ти от къде ме познаваш че си готов да ми казваш че съм неграмотен .... Виж моля те не пиши в темата ми надявам се модератора да ти сложи накзания или поне бан за седмица да се научиш :) , аз говоря сериозно и очаквам сериозни отговори.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

За жалост няма сериозни хора или просто само тези са свършили училище? Аз все пак ще следя темата и ще чакам точните хора надявам се че ще има хубави мнения по моята тема :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Честно да кажа и VMiloykov не прелива от грамотност. :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

@ minch3v аз знам братле но не желая просто да се заяждам , пуснах темата и веднага нормалният Български манталитет който взе да залива всеки Българин но не всички разбира се , познавам много страхотни хора но явно лапни-шаранковците са повече станали :Х и веднага бивам нападан "защо съм бил писал така" , щом си ме разбрал явно съм го написал добре ;) дете @VMiloykov. И пак казвам пуснах темата не да ми казвате колко съм неграмотен от към Българската Кирилица и да знам че не правите разлика между Българска кирилица и Руска ;) и има голяма разлика не само вие ползвате Кирилицата господин @VMiloykov това че мисленето вие ограничено не значи че и другите са така , нищо лично към вас все пак а към господин @uphero няма да си правя трудът да си хабя писането не ми се сърдете :) просто мисля че не сте коректен към нито една фаза за мислене!
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Защо никой не се кефи на лично писани системи

Първо защото са скъпи - не си струват парите за прост сайт, за сложни проекти въобще няма да се разговаря със самотен dev.
Второ - защото 95% са бъгаво писани + не знаеш коя дупка зее широко отворена във всеки един момент.
Трето - защото след 3 години, когато сайта е морално остарял, въпросния dev си е бил камшика към някоя незнайна точка на земното кълбо и не ти остава нищо друго, овен да си умреш с въпросния писан ке(не)ф.
Четвърто - защото всички промени зависят от личното време, материалните нужди и лунния цикъл на въпросния dev


... и казва че е уеб dev със готови cms
Защото сайт се вдига за 15 минути, а се подкарва с години.

Лично мен ме е страх да работя с драскачи (особено с 15 годишен опит), неприятно ми е да завися от тях, и пари не давам да се преоткрива топлата вода.

*понеже знам, че ще се хванеш за опита - обикновено тези хора поддържат една база с шаблони и ги пляскат наред, че да пестят време. Така се сдобиваш със морално остарял код, мултиплициран за n-ти път. Danke. Предпочитам cms.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Честно да кажа и VMiloykov не прелива от грамотност. :)
Светлинни години напред е от пусналия темата.
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Добър ден , и здравейте аз съм нов тука , има един мой приятел който също е регнат тука работим на едно и също място ама ми е на 500 метра!
Нали днеска си говорим аз съм Уеб front-end разработчик от 15 години май ммда там някъде!
Е ние си говорим с моят човек и му викам аве много хора днеска хвалят wp и joomla и правят сайтове и ползват "Artisteer" и се надуват че разбирали от правене на сайтове ... и той ми вика еми аз лично wp е добра система ама като говоря с тях те ми казват че по-добре да си ползваш готова система защото е по сигурна (правена е от гурута разбира се нормално.) и аз викам еми да особено wp е много добра система макар че аз лично не бих ползвал нещо чуждо не знам защо така явно ми е вкарано в мене през дългият житейски опит. Ама има някви "разработчици" дето ми се смеят че си пиша системите и че нямало смисъл да уча програмни езици като имало готово ...
И моят човек вика аз бих ти казал че пълни лиохмани и просто това им е оправданието защото са ограничени и немога да научат един ред код , но питай в predpriemach.com там има голяма аудитория и много умни хора , но внимавай че има големи превърженици на готовите кодове и те са така като тези дето си говорил...

Е ще се радвам ако някой отговори на скромната ми тема , мерси много !

И кода ли така си подреждаш?! :shock:
Чудех се, в друга тема, що така - без отчетени мнения, си светнал на аларма?

Ако смяташ, че ползвайки кирилицата, ни правиш благодеяние, то не си за тук. Предприемачите са по-графомани от литературен форум.
Ако държиш на латиницата, пробвай се в англоезичната част на форума. ;)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Пичове, по-хубаво от лично разработена система няма и няма и да има, естествено визирам комлексни проекти, които с времето се развиват и трябва да бъдат разширявани. Ще дам и моята обосновка.

Ако правиш малко сайтче на хотел, фирма и тн. един cms е идеален, за 15 мин си спретваш сайт, стайлваш го, настройваш модули и си готов...

но ако искаш да развиеш един по-голям проект, cms-ите са бомба със закъснител. Като програмист, преди много години реших да стартирам собствен сайт като хоби и започнах с drupal, мързеше ме да правя собствен проект. Направих сайта, почнахме да вкарваме съдържание, за 1-2 години сайта доста дръпна и тъй като сайта беше за банско имаше и хотели, които си плащаха за реклама... един ден ставам и сайта показва някакви китайски идиотщини... явно някой китаец го хакнал и си вкарал неговите неща вътре... Оправих го, мина време пак го хакнаха, тоя път бяха закачили разни външни айфреймове да се викат с разни вируси.. и това стана периодично... докато един ден бяха така променили нещо, че не знаех как да го оправя, рових се часове наред в drupal-a... Тогава седнах и започнах да си развивам собствената система, която и до ден днешен развивам и която досега не е имала никакви проблеми...

..та това, което искам да ви кажа при избора на една бъдеща система, е че cms-системите са open source t.e. отворен код, който всеки може да види, и някой който подразбирва може лесно да види къде са дупките в тоя код и през него да ви хаква когато му скимне. Естествено тези системи се непрекъснато подобряват и има ъпдейти, които оправят дупките, но за да правите тези ъпдейти не трябва да правите промени по платформата, защото тогава ще си презапишете промените и буквално почвате от начало. Това може да бъде голяма игра на нерви, която дългосрочно не си заслужава. Ако сте малки като сайт и трафик тогава никой не го интересува.. но развиете ли един сайт ще имате непрекъснато разни атаки...

Ние имаме програмирани модули, които следят трафика и какво се прави по сайтовете и всеки ден имаме между 20-30 масирани атаки, които целят да проникнат в системата. При тракване на урл-тата, които отварят страшно много са с wp, wpadmin -> т.е. ботове, които търсят wordpress сайтове с цел автоматизирано публикуване, хакване и каквото се сетите.

Друг недостатък на CMS системите е, че са крайно тромави, защото съдържат прекалено много модули и блокове, които реално може въобще да не ви трябват, но ги има. Докато ако си правите собствена система вие правите само това, което ви трябва.

Друг недостатък на CMS системите е поддръжката. Не можете да правите промени по платформата, защото после не можете да правите и ъпдейтите и попадате в един омагьосан кръг. Реално, този който ви е правил сайта, не означава, че разбира от самата платформа и при по-сериозни проблеми може да няма кой да ви помогне.

Друг недостатък на CMS системите и мултисайт поддръжка. Т.е. ако имам 5 сайта, аз искам те да бъдат в една CMS-инстанция и петте, а не за всеки сайт да има отделно инсталиран CMS защото тогава поддръжката става огромна с времето. Т.е. ако имате 5 инсталации на един cms и гугъл утре си промени алгоритъма, вие трябва да променяте и в 5те сайта, което с времето става трудно. Ако имаш една система на която са качени всички сайтове, тогава правиш една промяна и тя се отразява на всички сайтове едновременно. Тогава си много по-гъвкав и способен да реагираш към промените на пазара.

Естествено, недостатъка на лично развитите системи е, че ако не можете да програмирате трябва да имате програмист, на който наистина можете да разчитате.. и разбира се да плащате... защото с времето това са стотици да не кажем хиляди часове труд инвестирани в нещо..

По темата може мнооого да се говори, но ще обобща:
- малък сайт на фирма, хотел и тн -> CMS
- голям сайт с идеи за развитие, разширение и скалиране на трафика -> собствена система
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Погледнете го от чиста ефективна гледна точка при CMS имаш огромна база от разработчици, тази огромна база идва от огромното търсене на неразбирачи по уеб дев и хора, които знаят какво искат и си ценят времето. Та тази огромна маса от разработчици първо сваля разхода в n Пъти от някой личен дев и второ постоянно се обновява. Това е като един организъм с със хиляди, ако не десетки хиляди отделни индивида, които го подобряват всеки ден и отговарят на изменението на средата. Как един човек, ще се бори с такъв организъм? Дори и да се бори каква цена ще иска? Отсрещната страна конкуренцията е свалила разхода в пъти. Остава на самотният разработчик или да прави нещо, прекалено малко и да го обновява, но и cms ще го прави същото или да направи нещо скъпо, но пак cms общността ще го направи. Другото е само B2B ориентация там може пробиее - примерно с някаква уникална система и в повечето случая ако е толкова добър просто бива погълнат и пак е в изходна ситуация :)
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Много се радвам че има големи хора които са точни , аз лично преди време чух как обиждат Българските програмисти в едно заведение и станах и отидох до въпросният човек и му казах , това че си срешнал няколко "разработчици" като тебе не ти дава право да обиждаш хората , нали те виждам колко знаеш щом си тръгнал да солиш някой та чак цял народ! И явно не съм се скарал на празно на този човек , аз лично ползвам wp от бая време за 3 сайта и един от тях беше хакнат няколко пъти с най-новите update писах до support той ми каза че не знаел от къде е проблема , и виках специалисти да проверяват сървъра дали има дупки и тем подобни , онези ми казаха проблема идва от няква добавка на wp и логовете показват че този "палячо" дето ме хаквал влизал като ми вземал cookie чрез xss! И се налагаше да влизам в файловете да се диря и да преправям тази добавка и бая зор видях тогава ама няма как хората ми платиха за сайта , а сайта беше на гимназия , сръбска гимназия. Инак като ползвам лични неща нямам проблеми , поне за сега да чукна на дърво както се казва :) , но не се знае нищо!
 
От: Защо никой не се кефи на лично писани системи и казва че е уеб dev със готови cms

Ако ще правиш стандартен сайт със статии, форуми, продукти за продан и подобни има хубави готови CMS-и. Ако ти трябва нещо специфично със специфични изисквания, със стандартните системи просто няма как да стане. Важни са нуждите.
Между другото, за ползващите Wordpress бих им препоръчал да си махнат xmlrpc.php ако не го ползват. Дори да не се правят пробиви през него, понякога ботовете предизвикват як лаг при опитите си да спамят през това.
 

Горе