За бизнес с вендинг машини

Здравейте, доста се замислям напоследък за стартирането на офлайн бизнес в сферата на вендинг машини. Имам пряк поглед до човек, който се занимава с вендинг машини за кафе и сладки, който има над 100 машини и това му е основната дейност, повече от доволен е. Та, от разговорите с него се мотивирах да опитам в сферата, но за кафета и сладки, дори не си и мисля, конкуренцията е взела всяко място. Идеята ми е, за вендинг машини, които поне в нашия град няма нито една такава. Става въпрос за машина за фреш от портокал и евентуално снакс машини, но вместо солети, кроасани и други подобни - с плодове. Не знам до колко сте запознати с машините за фреш, в големите градове има, според вас, дали има търсене ? Ще има ли интерес, все си мисля, че е по-добро от кафе. Но си е и по-скъпо удоволствие, а живеем в България. Всякакви мнения ще са ми от полза. Здраве и успех колеги. :)
 
Здравейте, доста се замислям напоследък за стартирането на офлайн бизнес в сферата на вендинг машини. Имам пряк поглед до човек, който се занимава с вендинг машини за кафе и сладки, който има над 100 машини и това му е основната дейност, повече от доволен е. Та, от разговорите с него се мотивирах да опитам в сферата, но за кафета и сладки, дори не си и мисля, конкуренцията е взела всяко място. Идеята ми е, за вендинг машини, които поне в нашия град няма нито една такава. Става въпрос за машина за фреш от портокал и евентуално снакс машини, но вместо солети, кроасани и други подобни - с плодове. Не знам до колко сте запознати с машините за фреш, в големите градове има, според вас, дали има търсене ? Ще има ли интерес, все си мисля, че е по-добро от кафе. Но си е и по-скъпо удоволствие, а живеем в България. Всякакви мнения ще са ми от полза. Здраве и успех колеги. :)
Привет!
Категорично НЕ с фрешовете... от писаното разбирам, че си в малък град. Трябва на 2-3 дни да сменяш портокалите вътре ако не се изхарчат. В противен случай започва да става напълно отровно и току-виж някой се отзовал в болница заради развален портокал..или просто си е дал парите за гнил портокал. После никой няма да си купи от теб. А и тези портокали трябва да се измият добре преди това - нещо, което намалява трайността им. Иначе всякакви бактерии и болести, полепнали по корите, ще се смесят с другите чрез ножовете, които режат портокалите. Такъв гаф може да стане ако се сгреши с поддръжката, че е по-добре да не си го причиняваш...Лично аз никога не купувам фреш от такива машини, тъй като хигиената е строго съмнителна, качеството на портокалите също.
За старт те съветвам да опиташ нещо далеч по-лесно за поддръжка, което е пакетирано и не може да отровиш някого. Пък после мисли за другото.

Разбира се, това е мое мнение. Аз определено не съм ти потенциален клиент за фрешовете, но РЗИ може и да ти станат :D
 
По идейно ми се вижда да предлагаш доставка на фрешове по домовете . Така спрямо поръчките си предвиждаш количеството плодове за да направиш фрешовете. Инвестицията би трябвало да е по-малка - само добра машина за фрешове. Но времето за приготвяне и доставка естествено ще отнема бая... Освен това за да тръгне , трябва реклама , в началото може зарибяване с някакви ваучери за намаления.
 
По идейно ми се вижда да предлагаш доставка на фрешове по домовете . Така спрямо поръчките си предвиждаш количеството плодове за да направиш фрешовете. Инвестицията би трябвало да е по-малка - само добра машина за фрешове. Но времето за приготвяне и доставка естествено ще отнема бая... Освен това за да тръгне , трябва реклама , в началото може зарибяване с някакви ваучери за намаления.
И сутринта някой ще чака доставка на фреш преди да излезе?
 
Машините за фрешове умряха, след като и в най-забутания квартал се напъплиха по 2-3 подобни. Като добавиш и машините в супермаркетите..., май само във Ф и К няма.

Имам наблюдение на едно девойка с гоялм мерак, която лятото отвори подобно нещо и освен прословутия фреш добави и палачинки - мястото е перфектно, ако на днешно време въобще съществува такова, но оборота така и не й се вдигна над 100 лв/ден. Зимата се наложи да затвори, защото никой не купуваше такива неща - аз бях единствената редовна.
 
Машините за кафе по спирките, парковете и като цяло външни според мен е пълна греда и гнусотия. Но виж тези в сградите - бизнес офиси, хотели, вили, хижи и т.н. си има смисъл. Брачед ми се занимава с такъв бизнес, но той е по-скоро прилежащ към основния му - строителство. Все пак като направи някаква вътрешна фасада и декорация се споразумява да сложи и машини, които да си интегрира умно с декора, какво по яко. Естествено има си и някакви договорики със собствениците на хотелите и там сградите, в които ги инсталира и пуска да работят. Мисълта ми е, че като прилежащ бизнес модел, не е никак лоша идея, въпреки поддръжките и зареждането им постоянно, но за основен, ще се иска доста машини, за да се осети и да има смисъл.

Друг случай - един познат го прави с свободното си време - зарежда си ги след работа, поддържа си ги пак тогава или през уикендите и така. Но пак не му е основно, просто е инжинер човека и е работил на много места, на които е нямало и след предложение са му позволили да сложи. Сега сигурно му вадят някой друг лев, но не е много. Поне по мои наблюдения. Не казвам, че е кофти идея, но както казах горе - или допълнителен сървис към нещо или много машини. И като казвам много може би имам предвид над 100. :)
 
Занимавах се с този вид бизнес няколко години. Вече им мина времето. Ако мислиш да взимаш 1-2-3 машини, просто се откажи. Хубавите места отдавна са заети и много ама много трудно може да се набуташ там. Ако имаш НАД 10 машини тогава е по-добре, но не си мисли, че това е "между другото" работа. Когато машината се развали (случва се често при натоварените обекти) трябва да си там възможно най-бързо.
 
Здравейте, доста се замислям напоследък за стартирането на офлайн бизнес в сферата на вендинг машини. Имам пряк поглед до човек, който се занимава с вендинг машини за кафе и сладки, който има над 100 машини и това му е основната дейност, повече от доволен е. Та, от разговорите с него се мотивирах да опитам в сферата, но за кафета и сладки, дори не си и мисля, конкуренцията е взела всяко място. Идеята ми е, за вендинг машини, които поне в нашия град няма нито една такава. Става въпрос за машина за фреш от портокал и евентуално снакс машини, но вместо солети, кроасани и други подобни - с плодове. Не знам до колко сте запознати с машините за фреш, в големите градове има, според вас, дали има търсене ? Ще има ли интерес, все си мисля, че е по-добро от кафе. Но си е и по-скъпо удоволствие, а живеем в България. Всякакви мнения ще са ми от полза. Здраве и успех колеги. :)
Пробвай с машини за вода. Не се развалят, по-евтини са и лесно се пласират по офиси и дори и по домове. Водата се харчи всеки божи ден там няма няма.
 
Конкретно за машините за фреш, няколко колеги казвате вече, че места няма, е ако за София е така, аз казвам, че ще я слагам в провинциален град около 40 000 жители и тук - такава машина няма, нито една. Така че места с човекопоток - има, но ме притеснява дали ще има търсене самият продукт - фреш. Иначе имам възможност по всяко време да ходя при машината. Какво мислите за самият продукт - фреша, има ли търсене, дали ще купуват хората? Благодаря за всички мнения колеги, ще се радвам да си кажете мнението за търсенето на фреша. Поздрави.
 
Имам пряк поглед до човек, който се занимава с вендинг машини за кафе и сладки, който има над 100 машини и това му е основната дейност, повече от доволен е. Та, от разговорите с него се мотивирах да опитам в сферата,...

Гледала жабата, че подковават коня, и тя се наредила на опашка. Така бизнес не се прави. Преди да се почне се иска анализ, проучване, ти с какви възможности разполагаш за вложение... .
 
Конкретно за машините за фреш, няколко колеги казвате вече, че места няма, е ако за София е така, аз казвам, че ще я слагам в провинциален град около 40 000 жители и тук - такава машина няма, нито една. Така че места с човекопоток - има, но ме притеснява дали ще има търсене самият продукт - фреш. Иначе имам възможност по всяко време да ходя при машината. Какво мислите за самият продукт - фреша, има ли търсене, дали ще купуват хората? Благодаря за всички мнения колеги, ще се радвам да си кажете мнението за търсенето на фреша. Поздрави.
Според мен няма смисъл то 1 машина ... прекалено много е хамалогията. Замисли се от къде ще зареждаш консумативите, които изобщо не са трайни при фреша. Този тип машини вървят повече по офис сградите, не може да я сложиш на спирка или пред магазин. Хубаво се замисли за фреша, но в никакъв случай не се задоволявай само с 1, по простата причина че супер трудно се избива и хамалогията е голяма.
 
Абе тия машини още ли не са ги нарочили че не са в санитарните норми. Дефакто хигиената е под всякаква критика...
 
Консумативите има от къде да си ги набавям. Местата на които си мисля да сложа са предприятия и училища с над 700-800 души. Мисля да започна с една за да видя какво е търсенето, не ми се поема по-голям риск, то ако се купува и е на + най-лесно е да взема още 2-3-5 машини. Какво мислите за търсенето на фреш, в подобни сгради с толкова души, какво мога да очаквам според вас ?
 
Добре де, защо всичко опира до намиране на място и закотвянето на машина там?

Взимаш ремарке, транформираш го и слагаш 1-2-3 или колкото решиш вендинг машини. Един генератор за ток и можеш да го местиш където си пожелаеш. Ако щеш селските събори, празници на градове или други събори. А ако си се насочил строго към твоя град, то поне така може да видиш кое място е най-удачно.
П.С. Стартираш ли така (или друг колега) ще искам безплатни напитки за идеята :p :D
 
Добре де, защо всичко опира до намиране на място и закотвянето на машина там?

Взимаш ремарке, транформираш го и слагаш 1-2-3 или колкото решиш вендинг машини. Един генератор за ток и можеш да го местиш където си пожелаеш. Ако щеш селските събори, празници на градове или други събори. А ако си се насочил строго към твоя град, то поне така може да видиш кое място е най-удачно.
П.С. Стартираш ли така (или друг колега) ще искам безплатни напитки за идеята :p :D
Поради простата причина, че с генератора няма да бъдеш на плюс. Също така не можеш да "плеснеш" ей така машината където искаш, трябват разрешителни от общината, кинти и т.н.
 
Може да взимаш ток от близък до теб обект или да го направиш със самозареждащи се батерии.
Все може да се измисли и намери удачен вариант.
 
Местата на които си мисля да ... Мисля да започна с ...Какво мислите за...

Вече ти казах, с мислене и гледане няма да направиш нищо. Иска се план за действие, бизнесплан, проучване, без това няма да успееш, всичко друго е празни приказки на маса.
 
Колега странник, моите уважения, но точно твоите думи са празни приказки. Нищо лично. Направил съм нужното проучване за стартиране на дейност, намиране на консумативи, изчисляване на себестойност на продукта, разходи, печалба, документация, всичко нужно. Това което не знам как да проуча е какъв е пазарът на този вид продукт, а именно фреш от портокал, какво търсене мога да очаквам, да речем в фирма с над 500 служители. Колко от тях биха си купили фреш от машина, вътре в сградата според вас? Странно за кафе автоматите успях да получа подобна информация, от човек който се занимава с това. Надявах се, че тук някой който е имал опит с подобна машина за фреш, би могъл да ми помогне също с подобна информация. Поздрави.
 
Направил съм нужното проучване за стартиране на дейност...

Личи си какво си направил, щом основни неща за бизнеса си не знаеш. За да развиваш един бизнес, да си успешен, първо се почва от пазара. Трябва да имаш клиентите, да знаеш какво се търси, какво да продаваш, и тогава им намираш и предоставяш стоката. Не обратното, както ти си решил да правиш.

Защо не направиш следното - отиваш в предприятието или мястото на което искаш да е машината и правиш на място една анкета с хората, колко от тях ще си купуват фреш. И така ще имаш точната информация, която те интересува. Ако не искаш да го направиш, тогава в твоя случай едва ли някой може да ти каже нещо повече от коментарите в темата, трябва да пробваш на място.
 
Последно редактирано:

Горе