Идва ли краят на JavaScript лавината?

JS дава възможността WEB да работи като десктоп. Ако това не е важно то няма смисъл от него.
 
Ако под JavaScript лавина се разбира цялото разнообразие от frameworks, то и аз се надявам това нещо да поспре. Но на нали всички тези frameworks са опити да се избият недостатъците на съществуващия JavaScript. А след цялото разнообазие остават най-добрите решения и те бавно и полека залягат под някаква форма в следващата версия на ECMAScript. Всичко е за доброто на JavaScript :)
 
Ако под JavaScript лавина се разбира цялото разнообразие от frameworks, то и аз се надявам това нещо да поспре. Но на нали всички тези frameworks са опити да се избият недостатъците на съществуващия JavaScript. А след цялото разнообазие остават най-добрите решения и те бавно и полека залягат под някаква форма в следващата версия на ECMAScript. Всичко е за доброто на JavaScript :)
Да недостатъците са много, но те главно идват от браузърите. Ако бъде въведен стандарт, а не ФФ му е кеф това, обаче на ИЕ не му било належащо, обаче Хром бил в почивка... Дано докато сме живи се направи нещо в тази насока и нещата да станат по - добре за девелъпъри и потребители.
 
Е, основния недостатък - асинхронността - не идва от браузърите. Малко ли библиотеки има само за това, какви бяха там... Async, Waterfall. Даже в самия JS вкараха Promise, после генератори, и въобще е пълна шизофрения само от гледна точка на асинхронното поведение на JS. Иначе да, явно самите браузъри някога са го играли в ролята на създатели на нови идеи, а сега тази им роля е иззета от Facebook, Twitter и кой ли още не с техните React, Bootstrap и т.н. :)
 
Да, винаги като ме питат за програмен език, който са се изучава в топ 3 ми е js. И има защо. Много са както framework-овете, така и вече се чудиш какво да избереш, за да си свършиш работата. Ето например видях, че AngularJS много бързо еволюира и двойката е платформа направо. Вече може да се прави и сървърсайд. Едно е сигурно, без JS не може, когато говорим за web. ;)

Преди няколко месеца бях на курс по JS frameworks, и там се запознах с още 10, които дадени фирми избират по ред причини. Различни проекти, различни инструменти. ;) Бях учуден от избора между другото.
 
Не мисля, че идва края на JS, точно обратното, ще виждаме все повече нови и нови неща. Интересна тема е какво ще се случи JS, когато/ако WebAssembly стане популярен.
 
Няма ли да почнете да мислите, преди да пишете?
Къде съм написал, или пък в статията пише, за края на джавата?!
Считате ли за нормално в една страница да се зареждат 20 (двадесет) скрипта с общ размер 400К? Като два се зареждат по два пъти.
 
Няма ли да почнете да мислите, преди да пишете?
Къде съм написал, или пък в статията пише, за края на джавата?!
Считате ли за нормално в една страница да се зареждат 20 (двадесет) скрипта с общ размер 400К? Като два се зареждат по два пъти.
А къде пише за Java? Мислиш ли преди да пишеш :p:p:p

20-тте скрипта си имат логично обяснение - всеки сайт направен с универсален генератор е тромав. Повечето сайтове са сглобени с Wordpress или друга универсална система, което означава бързо и лесно добавяне или премахване на модули (екстрички и благинки), които обаче са писани от Сульо и Пульо. Примерно слагаш модулче за да ти се покаже слайдер с картинки отпред на сайта. Обаче за това модулче автора му е използвал поне един jQuery плъгин (скрипт) щипнат някъде от нета, от който плъгин реално се използват да кажем само 30% от кода. Дори самия jQuery съдържа много повече функции отколкото би използвал за сайта си.
И така бързо сглобяваш сайт, но от всичкия JavaScript код в този сайт реално използваш по-малко от 10%

Аз лично многократно съм се захващал да написвам някаква функционалност, която иначе е налична и мога веднага да сваля от някъде и да използвам. Винаги моята версия се получава в пъти по-малка като код и в пъти по-бърза. Но ръчното писане и оптимизиране на код не е за всеки, отнема много време, знания и усилия.

И понеже се занимавам и с NodeJS (JavaScript на сървъра), там положението с модулите е още по-весело. Добавяш една малка функционалност и гледаш как една камара модули се добавят за да работи всичко. Добавяш втора - още модули. Десетки мегабайти от модули се навързват за нула време, после си мечтай за оптимизация :)
 
20-тте скрипта си имат логично обяснение - всеки сайт направен с универсален генератор е тромав. Повечето сайтове са сглобени с Wordpress или друга универсална система, което означава бързо и лесно добавяне или премахване на модули (екстрички и благинки), които обаче са писани от Сульо и Пульо.
То и счетоводна програма може да се напише на асемблер, ама кому е нужно.
 
Не знам какво не им харесваш - точно ясно и това си е
Открай време са му трън в очите таблиците и SMF. :D
Лошото е, че и гошо взе да се мръщи.
Но иначе си продава. Което в крайна сметка е задачата на повечето сайтове.

А къде пише за Java?
Явно не си чел статията. :p
За AMP гошо дава набор скриптове. И само тях!
Които, вчера разглеждах възможностите, са напълно достатъчни за съвсем прилични страници. И за мобилни, и за десктоп устройства.
Освен това не е отхвърлена възможността да имаш две страници с еднакво съдържание - една AMP и една с пълни шарении, без да бъдеш наказан за дублирано съдържание. CMS-ите няма къде да мърдат. Въпрос на време е да се нагодят към новите изисквания. Явно не са очаквали гошо толкова бързо да е готов и да удари клавиша "Total".

И така бързо сглобяваш сайт, но от всичкия JavaScript код в този сайт реално използваш по-малко от 10%
То и при css файловете е така. За тях поне са направени чистачи. За скриптовете не съм разглеждал дали може да се изчисти шлаката.
 
Открай време са му трън в очите таблиците и SMF. :D
Лошото е, че и гошо взе да се мръщи.
Но иначе си продава. Което в крайна сметка е задачата на повечето сайтове.


Явно не си чел статията. :p
За AMP гошо дава набор скриптове. И само тях!
Които, вчера разглеждах възможностите, са напълно достатъчни за съвсем прилични страници. И за мобилни, и за десктоп устройства.
Освен това не е отхвърлена възможността да имаш две страници с еднакво съдържание - една AMP и една с пълни шарении, без да бъдеш наказан за дублирано съдържание. CMS-ите няма къде да мърдат. Въпрос на време е да се нагодят към новите изисквания. Явно не са очаквали гошо толкова бързо да е готов и да удари клавиша "Total".


То и при css файловете е така. За тях поне са направени чистачи. За скриптовете не съм разглеждал дали може да се изчисти шлаката.
Първия линк със видеото и линковете тип star wars трябва да станат стандарт :D
 

Горе