Идея за бизнес?

mi7aaka

Member
Здравейте.Може ли някой да ми даде идея за някакъв успешен дребен бизнес,мога да инвестирам 4-5-6000 лева.
Благодаря предварително !
 
Олио
 
Това са страшно малко пари в днешно време. Не казвам, че е невъзможно да стартираш бизнес с тези пари, но е много трудно.

Нещо в сферата на услугите.
 
Напротив! Това са страшно много пари за бизнес, особено днешно време :) 5000-6000 лв. са повече от достатъчни за да почнеш около 50 различни неща в различни свери. Даже е препоръчително начинаещите да почват с още по-малка сума.

Това са страшно малко пари в днешно време. Не казвам, че е невъзможно да стартираш бизнес с тези пари, но е много трудно.

Нещо в сферата на услугите.
 
Напротив! Това са страшно много пари за бизнес, особено днешно време :) 5000-6000 лв. са повече от достатъчни за да почнеш около 50 различни неща в различни свери. Даже е препоръчително начинаещите да почват с още по-малка сума.
И с 1000 може.
 
Примерно магазинче за ядки на оживено място, плод зеленчук, храна за кучета и котки и всичко, от което хората не могат да избягат и го купуват при всички положения. Много неща можеш да направиш с бюджета, с който разполагаш. Тръгваш по улиците и гледаш. Набелязваш неща, които ги няма в някой район и го правиш. Или го правиш на същото място, но по-добре. Много са възможностите... Избягвай малотрайни стоки и стоки изискващи скъпо оборудване. Много е важна локацията, трябва да внимаваш много и да не разчиташ на случайности и фантастики. Добри локации са тези кварталните пазарчета, където хората минават на прибиране от работа. Наемите са поносими, а човекопотока голям. Не си казал от кой град си, но предполагам ме разбра, такива ги има почти във всеки средно голям град. Ако си от малък град, пак има какво да се прави. Отиваш до най-близкия областен град и гледаш какво има по пазарите и го няма в твоето населено място, нататък е ясно. Разбира се, внимаваш с бюджета, че да не увиснеш без пари преди финала. Ако го допуснеш, следва много гаден сценарии, почва се със заеми, после връщане.... шанса да се оплескаш е много голям.

В момента какво можеш да направиш онлайн с бюджета и да има поне минимален шанс за успех не мога да се сетя. Може би някакъв тясноспециализиран магазин, ама не бих се ангажирал с нещо по конкретно.

При всички положения, работеща формула за успех няма, още като почнеш, едно на ум , че може да не стане нищо. Случва се постоянно на всеки, всеки ден. :)


Biaaro някакви идеи?
 
Да, и с по малко може, даже и съвсем без пари може. Най-добрите го правят точно така :) Това че ти трябват пари за бизнес е само за оправдание на тези, които нищо не искат да правят ;)

И с 1000 може.
 
Не слушай никой за офлайн бизнес, каквото и да е - продавай само онлайн и то някакъв свой продукт, щото с препродаване е голяма хамалогия.
Примерно са с колегите продаваме и цветя, преди 2г. купихме цветя за 10 к лв. и почнахме да ги продаваме по интернет, така че може да се почне и с някви такива малки суми, потърси голденплантс в гугъл ако ти е интересно, ама си е и офлайн и си е яко хамалогия и ти трябва яко организация, складове и т.н дори не ги включвам, за тва ти казвам - само онлайн и нещо по-просто. Цаката е в сървис месечно, тогава си супер тарикат :D
 
Не слушай никой за офлайн бизнес, каквото и да е - продавай само онлайн и то някакъв свой продукт, щото с препродаване е голяма хамалогия.
Примерно са с колегите продаваме и цветя, преди 2г. купихме цветя за 10 к лв. и почнахме да ги продаваме по интернет, така че може да се почне и с някви такива малки суми, потърси голденплантс в гугъл ако ти е интересно, ама си е и офлайн и си е яко хамалогия и ти трябва яко организация, складове и т.н дори не ги включвам, за тва ти казвам - само онлайн и нещо по-просто. Цаката е в сървис месечно, тогава си супер тарикат :D
Тая риба е умряла.
 
Аз мога да пиша много по тази тема, но основно:
С бюджета, който искаш да си определиш за стартов като цяло е нужно да се насочиш в област, която си силен или имаш някакви наблюдения. Никога не стартирай в нещо, което си видял че някой печели но не си запознат в детайли точно от какво произлиза печалбата. Моя съвет е да се насочиш в производство, но си дал оскъдна информация и не мога да се ориентирам къде ти е гъдела. Най-важно е да отделиш този бюджет и да стискаш зъби минимум 6 месеца - 1 година и да не разчиташ на печалба а да влагаш всичко обратно, това значи, че ти ще препитаваш от друго а доходността ще връщаш основно обратно и разбира се за ежемесечни разходи, които хич не са малко ако всичко ти е на светло. Под производство с този бюджет разбирай да купиш нещо едрово и да го префасонираш в твоя опаковка. Но трябва страшно много проучване да намериш топ доставчици на стока, опаковка, точния вид на продукта и т.н.
Не оспорвам колегата biaaro , но магазини и така подобни статични видове услуги носят от между 5 и 20 % в най-добрия случай доходност, като разхвърляме парите за старт на фирма, обзавеждане на магазин, всякакви видове институции като такси, касови апарати и прочие ще останат 2 до 3 хил. за зареждане, които не могат да издържат ежемесечните разходи, да не говорим че с тези пари една бутка дори ще изглежда празна.
Мога да ти дам много примери с хора, които са започнали със сума около твоята. Едни опаковат етерични масла, други розова вода. Един познат направи страхотен удар преди години внасяйки от Китай ножчета за сваляне на винетки и тем подобни знаци от автомобили и ги преопаковаше като своя марка, сега си купи машини и сам ги произвежда и зарежда цяла България, всички вериги, като разбира се си патентова марката и названието и е с баснословни продажби, но това всичко е до креативност.
Аз лично отделих малко по-голям бюджет от твоя и пуснах на пазара собствена марка автомобилни добавки, но разузнавах пазара повече от 1 година, като намерих най-добрите опаковки, най-добрия дизайн на етикети, най-добрия доставчик на продукта, бях подготвил допълнително минимално месечна продажба за издръжка на фирмата и така вече втора година, като разбира се гледам да разширявам постоянно с нови неща и нещата се получават, но трябва време нищо няма да се получи от втория месец.
 
Последно редактирано:
И аз не оспорвам твоя подход, но да чакаш години, да развиеш бранд, наложиш продукт, дистрибуция и тн. съпътстващи собствения продукт неща си е мазохизъм. Ако разполагаш с ресурси и време, вече е друг въпрос, ама случая тука е друг. Да не говорим, че човек без опит ще омаже работите на 100%.





Не оспорвам колегата biaaro , но магазини и така подобни статични видове услуги носят от между 5 и 20 % в най-добрия случай доходност, като разхвърляме парите за старт на фирма, обзавеждане на магазин, всякакви видове институции като такси, касови апарати и прочие ще останат 2 до 3 хил. за зареждане, които не могат да издържат ежемесечните разходи, да не говорим че с тези пари една бутка дори ще изглежда празна.
Мога да ти дам много примери с хора, които са започнали със сума около твоята. Едни опаковат етерични масла, други розова вода. Един познат направи страхотен удар преди години внасяйки от Китай ножчета за сваляне на винетки и тем подобни знаци от автомобили и ги преопаковаше като своя марка, сега си купи машини и сам ги произвежда и зарежда цяла България, всички вериги, като разбира се си патентова марката и названието и е с баснословни продажби, но това всичко е до креативност.
Аз лично отделих малко по-голям бюджет от твоя и пуснах на пазара собствена марка автомобилни добавки, но разузнавах пазара повече от 1 година, като намерих най-добрите опаковки, най-добрия дизайн на етикети, най-добрия доставчик на продукта, бях подготвил допълнително минимално месечна продажба за издръжка на фирмата и така вече втора година, като разбира се гледам да разширявам постоянно с нови неща и нещата се получават, но трябва време нищо няма да се получи от втория месец.
 
Аз съм за онлайн магазин , или поне комбинация от офлайн и онлайн бизнес.Наскоро колега продаде тясно специализиран сайт с месечена печалба от1600лв за скромните 8500лв .Проблема идва ако не си от София , защото повечето доставчици са в града и трябва всеки ден да събираш поръчките.Това беше единствената причина да не го купя още на следващия ден колега от София го взе. Следи в КПД обявите който излизат и виж дали има нещо изгодно.
Съгласен съм с колегата biaaro , че парите не са малко , ако ги употребиш правилно ще постигнеш успех.На пазара в квартала имаме магазин за ядки,сушени плодове, мед и подправки , витрината е така разположена че всички 50 - 60 вида ядки се виждат в прозорчета директно от преминаващите . Магазина е голям 10 квадрата и трябва да ти кажа , че прави оборот колкото моя комплекс от 80 квадрата с три магазина.Даже на обяд хората си купуват сушени плодове и това им е храната , вечер след работа им опашка по 20 човека , отделно зарежда и кафета с ядки.
 
За това говоря! По същия сценарии, пред очите ми се разви магазинче десетина квадрата за гръцки продукти. Почна с 5 вида маслини, 5 вида зехтин и 20-на вида подправки. Много стилно направено вътре, като повечето място е заето от гръцки аксесоари, кошнички и други такива. Стока за не повече от 2000 лв. и аксесоари за около 1000 лв.



Магазина е голям 10 квадрата и трябва да ти кажа , че прави оборот колкото моя комплекс от 80 квадрата с три магазина.Даже на обяд хората си купуват сушени плодове и това им е храната , вечер след работа им опашка по 20 човека , отделно зарежда и кафета с ядки.
 
Идеите ви за специализирани магазини е добра с оглед на началния капитал, но по предишните коментари на mi7aaka разбирам, че е в провинциален град с около 7000 души и това малко, по-скоро много ограничава клиенто потока. Аз също живея в малък град и хората са резервирани от новости и още нямат културата да приемат специализираните магазини, както е примерно в областните градове. По скоро ще трябва да се проучи какво би се търсило в населеното място и нещо което ще се наложи и разбира се по-бързо оборотно.
 
Идеите ви за специализирани магазини е добра с оглед на началния капитал, но по предишните коментари на mi7aaka разбирам, че е в провинциален град с около 7000 души и това малко, по-скоро много ограничава клиенто потока. Аз също живея в малък град и хората са резервирани от новости и още нямат културата да приемат специализираните магазини, както е примерно в областните градове. По скоро ще трябва да се проучи какво би се търсило в населеното място и нещо което ще се наложи и разбира се по-бързо оборотно.
Ограничава, но малкият град е най-подходящ за дребен бизнес, няма големи вериги, знаете че в големите градове, където има, дребният бизнес почти умря.
 

Горе