Издаване на фактура като физическо лице.

svetlana180

New Member
Здравейте, ще имам клиент, който има фирма в Англия и иска да му издам фактура за изработка на сайт, която няма да се ползва за начисляване на ДДС, но се изисква да имам VAT.
Ще се сключва договор.
Доколкото разбрах, той работи с много хора така в България.
Аз нямам фирма. Чета различни мнения из интернет. Звънях на счетоводители, които ми казват следното:
  • За фактура за начисляване на ДДС трябва VAT;
  • Той се издава в срок от 14 дни;
  • Не може да се ползва "изработка на сайт", а трябва да се ползват някакви консултантски услуги, иначе трябва фирма;
  • Не може физическо лице да издава фактури.
Интересува ме, как да издам фактура и горе-долу какви са условията, за да знам, дали въобще ще ми е изгодно.
 
Последно редактирано:
На него не му трябва фирмена фактура, а някакъв тип invoice, който да му докаже разхода.

Няколко варианта:
1. Подписвате някакъв граждански договор за консултантски услуги, и правенето на сайт всъщност може да се брои като такава, той си плаща данъците в УК, ти в БГ.
2. PayPal invoice - пишеш 10 часа заработени, дължи ми 500 долара човека, на този и-мейл го поканвам да си ги плати, той си логва PayPal-а, плаща инвойса, парите ти идват в онлайн баланса, той си разпечатва документа, че е направил съответния разход за 10 часа от твоето време.
3. Правиш си един акаунт във Freelancer или UpWork, поканваш клиента ти да си направи акаунт там( за да не плащате комисионни), правите един проект на часове или извършени дейности, като е готов проекта си получаваш парите, а той си плаща към Freelancer/UpWork, които са фирми, и си осчетоводява разхода. А ти получаваш парите си от там като физическо лице по банков път, или Payoneer карта от UpWork, етц.

Дерзай!
 
Регистрираш се като лице упражняващо свободна професия и без проблем може да издаваш фактура като физическо лице.
Друг е въпроса, че заради сделките с ЕС ще трябва да се регистрираш по ЗДДС. /За какъв период ще работиш с тази фирма? Когато се регистрираш по ЗДДС няма да начисляваш ДДС във фактурите, но трябва да имаш регистрация./
Договора с коя фирма ще бъде сключен? /погледни в договора дали не пише USA например./
 
Регистрираш се като лице упражняващо свободна професия и без проблем може да издаваш фактура като физическо лице.
Друг е въпроса, че заради сделките с ЕС ще трябва да се регистрираш по ЗДДС. /За какъв период ще работиш с тази фирма? Когато се регистрираш по ЗДДС няма да начисляваш ДДС във фактурите, но трябва да имаш регистрация./
Договора с коя фирма ще бъде сключен? /погледни в договора дали не пише USA например./
Фирмата е английска, а работата ще е около месец-два, затова се интересувам, дали ще ми е изгодно.
 
Фирмата е английска, а работата ще е около месец-два, затова се интересувам, дали ще ми е изгодно.
След като свършите работата може да се дерегистрирате по ЗДДС.
Осигуровки дължите само за времето на работа.
Дали си заслужава - зависи каква е сумата, която ще получите.
 

Горе