Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

iNDESiGN

Member
Здравейте, знаете ли какви документи са нужни за отварянето на временна сергия за мартеници(примерно). Какви условия има, данъци, къде се подават документи и т.н. Търсих информация насам натам, но не намерих нищо конкретно, ще се радвам да ми отговори човек с опит..

Благодаря предварително! :wink:

(чудих се къде да постна темата, не съм сигурен дали тук и е мястото, но..)
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

в общината мисля, че ще ти дадат най-точна информация
 
От: От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

в общината мисля, че ще ти дадат най-точна информация

Правилно. Отива се в общинска администрация и се иска разрешително. Има определена такса. След това е важно къде искаш да бъде сергията ти. Ако примерно е в частна собственост си говориш със собственика, ако е на общинска ти дават отново разрешително от общината. До колкото знам таксите се според различните общини. Имам познати дето си отвориха така сергия. Много е важно да се наместиш да хубаво място и да имаш нюх :)

Късмет с Мартенския бизнес!
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Забрави, поне не и докато ГЕРБ управлява, ще ти тряснат касов апарат, ще ти искат 4 цифрени суми данък и още куп рестрикции, аз откога повтарям, че тея сегашните извиват ръцете на обикновения човек, който иска да развива малък бизнес и да изкара някакви доходи, които после ще изхарчи ( ще има въртене на пари ) в България.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Условията са - да имаш сергия и мартеници. Опъваш сергията някъде, нареждаш мартениците и продаваш. Когато дойдат проверяващи - бягаш или си плащаш рекета.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

За всяка търговска дейност при която се приемат парите на ръка се изисква касов апарат. За индиректни продажби е малко по-различно
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Не е нужен касов апарат, миналата година пробвах да продавам мартеници в Стара Загора. Поне при нас процедурата беше следната. 180 места се разиграват на търг, каквото ти се падне ( като място ). Заплащането става както след по 5 лв/кв.метър ( те ти дават 1 квадратен метър ). Условието беше да се вземе от 10 февруари до 1 март, т.е. 20 дни = 100 лв, друг е въпроса, че никой не купува мартеници 20 дена по рано.Продажбите са общо 3 дни, 30,31 и 1 март.Аз продавах 2 седмици, като всеки ден се изкарваха по има няма 50 лева.Тва за 20те дни си е чист обир, няма смисъл повече от 1 седмица да се продава.Тръжните документи струваха 30 лв, като трябва да нямаш задължения към общината иначе нямаш право да участваш в тръжни процедури.Регистрираш се в търговската камара като производител и няма нужда да имаш касов апарат.Във всеки град процедурата е различна, но това е в най-общи линии. Актуална информация според мен ще ти дадат от общината.

Поздрави,
Стефанов
 
  • Like
Реакции: veda
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Не е нужен касов апарат, миналата година пробвах да продавам мартеници в Стара Загора. Поне при нас процедурата беше следната. 180 места се разиграват на търг, каквото ти се падне ( като място ). Заплащането става както след по 5 лв/кв.метър ( те ти дават 1 квадратен метър ). Условието беше да се вземе от 10 февруари до 1 март, т.е. 20 дни = 100 лв, друг е въпроса, че никой не купува мартеници 20 дена по рано.Продажбите са общо 3 дни, 30,31 и 1 март.Аз продавах 2 седмици, като всеки ден се изкарваха по има няма 50 лева.Тва за 20те дни си е чист обир, няма смисъл повече от 1 седмица да се продава.Тръжните документи струваха 30 лв, като трябва да нямаш задължения към общината иначе нямаш право да участваш в тръжни процедури.Регистрираш се в търговската камара като производител и няма нужда да имаш касов апарат.Във всеки град процедурата е различна, но това е в най-общи линии. Актуална информация според мен ще ти дадат от общината.

Поздрави,
Стефанов

Това е правилното мнение по въпроса. Има негласно правило в НАП да не се безпокоят търговците на мартеници. Този бизнес е оставен на общините - каквото успеят да вземат от тебе - това е. Не ти трябва касов апарат, не се плащат други данъци освен таксите за място в общината. Не се изисква фирма, не се издават документи. Това е единствения бизнес без данъци в България.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Това с петте лева на квадратен метър на ден ми се струва, че е данък. Значи все пак данъци има, но няма нужда от касов апарат и плащане на другите данъци и осигуровките?

А има ли някакъв закон или всичко е някакво неформална договорка между НАП и общината?
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Тези примерно 5 лв. за кв. м. не са данък. Те са наем. Има възмездност. Данъците се дават на държавата безвъзмездно.
Няма конкретен текст в закон или наредба който да го разрешава. Понеже проблема е малък - няколко днив годината, а продавачите са безброй от НАП предпочитат да се правят на невидели. По принцип се позовават на това, че продажбата на мартеници е "амбулантна търговия" със собствено имущество, т.е. че ти си ги правиш и си ги продаваш (което естествено не е съвсем вярно), защото повечето продават кушени мартеници, произведенив Китай.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Аз преди няколко години продавах в Студентски град. В общината се попълва една заявка и се плаща наем - за 7 дни наемът беше около 25-30 лв.
Това е всичко, не ти трябва касов апарат или фирма.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Мерси за отговорите, доста полезна информация ми дадохте :) Ще ходя да видя как е в общината и ще пиша тук, някой друг може също да се интересува :)
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Аз преди няколко години продавах в Студентски град. В общината се попълва една заявка и се плаща наем - за 7 дни наемът беше около 25-30 лв.
Това е всичко, не ти трябва касов апарат или фирма.

Да бе, така си мислиш, че бойко ще те остави да печелиш без да ти взема парите ли? Къде отиваш ти може би.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Тенденцията в началото на 21 век е разнопосочна. От една страна, някои страни са против развитието на ядрена енергетика. В Австрия тя е забранена със закон. Белгия, Германия и Швейцария имат АЕЦ и планират закриването им. От друга страна, към 2013 година в определени държави ядрената енергетика се развива силно — САЩ, Бразилия, Аржентина, Южна Корея, Китай, Индия, Русия, Канада, Пакистан, Франция и Финландия строят нови електроцентрали, а Великобритания, Южна Африка, Полша, Румъния, Турция и ОАЕ планират строителството на нови мощности.
Не строим ли белене, лошо ни се пише, ще ни ибат майката.

Вие не можете да разберете, че Цеца Секса ( Цветелина Бориславова ) и Цеко Минев и ЦКБ ( да , същата, която ги храните в темите за БТВ и тв7 ) държат 90 процента от възобновяемите източници и положението е страшно. Искат да няма друга алтернатива, ей затуй трябва да има белене и не само.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Не строим ли белене, лошо ни се пише, ще ни ибат майката.

Вие не можете да разберете, че Цеца Секса ( Цветелина Бориславова ) и Цеко Минев и ЦКБ ( да , същата, която ги храните в темите за БТВ и тв7 ) държат 90 процента от възобновяемите източници и положението е страшно. Искат да няма друга алтернатива, ей затуй трябва да има белене и не само.

Обърка темата май :)
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Да се строят АЕЦ е хубаво нещо, но с частни пари, а не държавни.
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Не строим ли белене, лошо ни се пише, ще ни ибат майката.

Вие не можете да разберете, че Цеца Секса ( Цветелина Бориславова ) и Цеко Минев и ЦКБ ( да , същата, която ги храните в темите за БТВ и тв7 ) държат 90 процента от възобновяемите източници и положението е страшно. Искат да няма друга алтернатива, ей затуй трябва да има белене и не само.

Ба си! Какво общо имат мартениците с Белене? :shock:
Или идеята е към всяка мартеница да има по една АЕЦ?!
 
От: Изисквания за временна сегия (мартеници, цветя и т.н.)

Ба си! Какво общо имат мартениците с Белене? :shock:
Или идеята е към всяка мартеница да има по една АЕЦ?!

Що бе Вискяре? Римайнда този път е уцелил темата, човека е амбулантен търговец и продава политически агитации :lol:.
 

Горе