Използване на <h1>

ediz

New Member
Как е най-удачно да се използва <h1>?
Например имам сайт за палачинки с 2 странички.
Кой вариант е по-удачен?
Първи вариант:
HTML:
<h1>Палачинките на Палачинков</h1>
<h2>Американски палачинки</h2>
HTML:
<h1>Палачинките на Палачинков</h1>
<h2>Палачинки с мармалад</h2>
Втори вариант, при което се използва лого:
HTML:
<h1>Американски палачинки</h1>
HTML:
<h1>Палачинки с мармалад</h1>
 
От: Използване на <h1>

Възможно е да напиша голяма глупост, НО ще рискувам! :)

Ако сайта е нов - използвай първия вариант 6-12 месеца.
След това премини на втория.
 
От: Използване на <h1>

Драги ми г-н Ангел Поразов, бивш зелен от дбг, мога ли да Ви попитам защо мислите по този начин?
 
От: Използване на <h1>

Един и същи <h1> на две страници?
Ще е интересен експеримент.
 
От: Използване на <h1>

Един и същи <h1> на две страници?
Ще е интересен експеримент.

Да, доколокото разбрах е повече от желателно h1 тага на всяка страница да е различен. Ако се замисли човек, то си е логично. Най-доброто сравнение за h таговете са заглавията във вестник. Практика на всеки ежедневник е да акцентира върху злободневна новина, нещо което да привлече вниманието. Най-често същата е със сензационен характер.
Та, обратно на темата, h1 е именно заглавието на тази топ новина. Представете си едно и също "сензационно" заглавие на всяка страница. Идва малко в повече ..:wink:
 
От: От: Използване на <h1>

Драги ми г-н Ангел Поразов, бивш зелен от дбг, мога ли да Ви попитам защо мислите по този начин?

Зелените човечета rule the world. :wink:

Да, доколокото разбрах е повече от желателно h1 тага на всяка страница да е различен. Ако се замисли човек, то си е логично. Най-доброто сравнение за h таговете са заглавията във вестник. Практика на всеки ежедневник е да акцентира върху злободневна новина, нещо което да привлече вниманието. Най-често същата е със сензационен характер.
Та, обратно на темата, h1 е именно заглавието на тази топ новина. Представете си едно и също "сензационно" заглавие на всяка страница. Идва малко в повече ..:wink:

Title трябва да е различен от Heading винаги. Еднаквостта им може да доведе до автоматични наказания. НО, Google показва като грешка дублирането на TITLE и META тагове. Не се споменава това, че H таговете са проблем за тях. Разбира се, цяла страница с H1 таг ще изглежда кофти и ще сигнализира на Google, че има нещо нередно там. НО, ако страницата е достатъчно дълга и полезна, то няма проблем да се използват по няколко H1 тага на страница.

Въпроса тук обаче е друг. Дали да се ползват еднакви H1 стойности на различни страници. Първо е важно да се уточни, че не е задължително заглавието на статията/страницата да е в H1. Т.е. то може да е достатъчно провокативно и привличащо внимание и без да е в H1 таг. Например:
HTML:
<title>Парис Хилтън си продава бельото</title>
<h1>Розовите прашки на Парис Хилтън на търг за $1 милион</h1>
Определено може да се счете за keyword stuffing и т.н. ако на всяка страница присъства един и същ H1 таг. Това естествено е много вероятно да доведе до автоматично наказание. Друг е въпроса, че ако на всяка страница в H1 се поставя бранда - това ще е умен ход за началното развитие на сайта и е много вероятно ако бранда не е exact match това да доведе до повече ползи, отколкото вреди.
 
От: От: От: Използване на <h1>

Зелените човечета rule the world. :wink:

Определено може да се счете за keyword stuffing и т.н. ако на всяка страница присъства един и същ H1 таг. Това естествено е много вероятно да доведе до автоматично наказание. Друг е въпроса, че ако на всяка страница в H1 се поставя бранда - това ще е умен ход за началното развитие на сайта и е много вероятно ако бранда не е exact match това да доведе до повече ползи, отколкото вреди.

Виж, това да се използва h1 като помощен елемент за развиване на бранд е нещо, за което не се бях сетил. Предполагам в такъв случай може леко да се престъпят препоръките и вместо един, да имаш няколко h1 (независимо от големината на страницата), като първия от тях е основната дума, а втория бранда, който се опитваш да развиваш. Хмм .. ще се експериментира явно ..:wink:
 
От: Използване на <h1>

Интересно е че съм виждал доста известни сайтове, които не използват H1. Какво мислите за това? Дали е задължително да се използва H1 и H2?
 
От: Използване на <h1>

Интересно е че съм виждал доста известни сайтове, които не използват H1. Какво мислите за това? Дали е задължително да се използва H1 и H2?

Задължително в никакъв случай не е. Просто помага.
Честно казано и на Ферари не съм виждал реклама, ама Шкода и Киа много ги въртят по телевизора. ;-)
 
От: От: От: Използване на <h1>

Виж, това да се използва h1 като помощен елемент за развиване на бранд е нещо, за което не се бях сетил.
Точно там е мястото на бранда, според мен.

Код:
Индекс страница:
<h1><span style="color:#F0F8AD">Градина Вискяр</span> </h1>
Домати: 
<h1>Домати Градина Вискяр</h1>
Малини, ягоди:
<h1>Ягоди Малини Касис Къпини<br > от Градина Вискяр</h1>
title и h1 ми съвпадат.
 
От: От: От: От: Използване на <h1>

Точно там е мястото на бранда, според мен.

Код:
Индекс страница:
<h1><span style="color:#F0F8AD">Градина Вискяр</span> </h1>
Домати: 
<h1>Домати Градина Вискяр</h1>
Малини, ягоди:
<h1>Ягоди Малини Касис Къпини<br > от Градина Вискяр</h1>
title и h1 ми съвпадат.

Да, звучи логично .. просто не се бях замислял доскоро за собствен бранд. Мой приятел сподели, че е успял да изкара сайта си по кл. дума на първа страница, използвайки h1. Оттам ме заинтригува тага и неговата роля. Изглежда, че поне засега този таг важи и има тежест пред търсачките. Това положение обаче, както всички добре знаем, може да се промени по всяко време..:wink:
 
От: От: От: От: Използване на <h1>

... тага и неговата роля. Изглежда, че поне засега този таг важи и има тежест пред търсачките. Това положение обаче, както всички добре знаем, може да се промени по всяко време..:wink:

Технически правилно написан сайт винаги ще се хареса от търсачките. Техническите правила не са променяни отдавна и едва ли скоро ще се променят. Защото са съставени на принципи. А не според нечии предпочитания или текуща мода.
Имам страници, които излязоха напред, при това повече от значително, само защото им преписах кода според правилата.

Може да се класира добре и сайт, написан доста неправилно - има сайтове, дето в <head> секцията няма почти нищо. Но ще струва значителни допълнителни усилия.
 
От: Използване на <h1>

Господа, нека да добавя и един plot twist: съществувал специален елемент <header> , което също е от значение за търсачките.
Аз мисля да го използвам за логото, пък всяка страница ще има собствен h1, пък tittle ще използвам нещо като "заглавието от h1 - заглавието на сайта".
 
От: Използване на <h1>

Удачен plot twist!
(Явно скоро съм ти давал зелено - не ми разрешава.)
Не бях се заглеждал подробно в HTML5, а <header> е само в него. Това ще ми свърши добра работа в една моя идея. На една страница може да има няколко <header>. ;)
 

Горе