Изпратени пари на грешна сметка

nortrant

Well-Known Member
здравейте,
ако изпратя пари на грешна сметка може ли да ми ги върнат ?

До сега не ми се е случвало, но питам да си знам..
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Може да... Трябва да пускаш молба обаче, че има грешка до 3 дена мисля че беше, може да се сторнира...
Ако са минали тези 3 дена се пускаше друга молба, в която се заявява, че основанието за плащане е несъществуващо.

Аз имах яко проблеми с КАТ. Пратих им парите пък на основание не бях написал номера на наказателното постановление и ме влачиха 1 месец с молби и т.н. да ми върнат парите...
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Какво имаш предвид под грешна сметка? Ако името на получателя и IBAN не съвпадат, принципно не би могъл изобщо да направиш превод. На мен ми се е случвало да бъркам, но веднага ми казва, че подадените данни са неправилни и не ми приема парите.
 
  • Like
Реакции: Alf
Мда, разбира се. Винаги. Само дано не е всързано с много документация, че ще ти се стори тегавичко. А като си превеждал, не потвърждавахте ли името и сметката. Или е било по електронен път. Май ще трябва да се разходиш до банката. Но мисля, че може. Една служителка ми казва преди време, че при превид към несъщесвуваща сметка баунсвал и се връщал. За грешка съм сигурен, че приситгат, както и, че може да върнеш, ако има грешка. Питай по телефона.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Аз един път бях объркал, но се усетих веднага след като пуснах превода през онлайн банкирането на ЦКБ и им звъннах. Спряха го и ми казаха да ходя до някой клон да дам 10 лева, иначе щяха да го пуснат пак до няколко часа, та ходих и си платих.
 
От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Какво имаш предвид под грешна сметка? Ако името на получателя и IBAN не съвпадат, принципно не би могъл изобщо да направиш превод. На мен ми се е случвало да бъркам, но веднага ми казва, че подадените данни са неправилни и не ми приема парите.

под грешна сметка имам предвид друга или сбъркана цифра/буква в нея (в този случай незнам дали ако се обърка една цифра сметката ще е валидна но това в момента няма знач.)

иначе когато превеждам по електронен път името няма значение -май ?
защото преди бях сбъркал една буква от името и парите си отидоха в сметката...

Мда, разбира се. Винаги. Само дано не е всързано с много документация, че ще ти се стори тегавичко. А като си превеждал, не потвърждавахте ли името и сметката. Или е било по електронен път. Май ще трябва да се разходиш до банката. Но мисля, че може. Една служителка ми казва преди време, че при превид към несъщесвуваща сметка баунсвал и се връщал. За грешка съм сигурен, че приситгат, както и, че може да върнеш, ако има грешка. Питай по телефона.

до сега не ми се е случвало - питам за да знам някой път ако я объркам какво да правя и има ли шанс...
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Името не мисля че е от значение при е-банкирането или през epay. Пращал съм и съм писал други имена и парите се получават, важното е сметката да е точната.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Ужас! Такива недомислици с българските банки. От моята сметка (чужда банка) с хоум бенкинг-а не мога изобщо да направя транзакция ако нещо не съвпада, защото задължително ми иска да посоча получател и основание за плащане и ми дава 12 часа време да анулирам плащането, без да ме "глобява".
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

То е задължително да се въведе получател, но например мога да напиша Иван и пак ще се пратят парите.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Ако си пратил парите по сметката на друг човек, само той може да ти ги върне. Може да има някакви изключения от това правило, но само, ако си направил вътрешен превод. И така да е, пак трябва да докажеш безусловно, че си направил грешка. Иначе излиза, че банката е взела пари на клиента си без основание.

Ако е вътрешен превод (в системата на банката), можеш да искаш да сторнират операцията. Ако си писал име, което не отговаря на IBAN-a (при вътрешен превод само), вероятно ще ти повярват и ще направят сторно. Друг е въпроса, че е малко трудно да сгрешиш тук, защото първо има проверка на IBAN формата от системата и второ е малко вероятно при грешка да уцелиш друг IBAN в същото БАЕ. Това, което най-често се случва, е превода да постъпи в другата банка и да бъде отказан от тяхната система, защото няма такава сметка на получателя. Това се води по банков жаргон "грешен превод" и парите се връщат обратно от системата. Губиш само таксата за превода. Грешката си е твоя. :)
 
Е как така банката е взела на клиента си пари без основание, при положение, че някаква странна транзакция е дошла в сметката му? Това мисля, че е доста основателна причина да се направи нещо по въпроса. Доказва се, че е сбъркано, проследява се дали има такова нещо - като се проследят движенията и се оправят нещата. Така е редно да се случват нещата. Повече от сигурен съм, че това не е първия случай, в който някой праща пари на грешна сметка. Но също така съм сигурен, че си е и малко разправия докато се върнат парите в начална позиция.

Мда, за това съм съгласен. За трянзакцията - поемаш си я ти. Все пак ти си превел и потвърдил, че искаш да ги пратиш.
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Преди много години в моята сметка бяха влезли огромни пари. От друга българска фирма. За съжаление, научих късно. :cry: А малкото съжаление бе, че дори не бяха пренощували, за да изкяра нещо от лихвата. Два часа по-късно ги бяха сторнирали.
На някакъв грък бяха преведени погрешно някакви стотици милиони. Бяха пренощували в неговата сметка, преди да поправят грешката, и бе спечелил няколко хиляди долара. 8)
 
От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Е как така банката е взела на клиента си пари без основание, при положение, че някаква странна транзакция е дошла в сметката му?

Ако някой ти преведе пари по погрешка (парите влязат в твоята сметка), те стават твои.
Искаш ли да ти дам банковата си сметка, за да ми преведеш 50 лв по погрешка? Ако успееш да си ги върнеш, ти давам 100. :)
Ще кажа, че ми дължиш пари, но пак си закъсал и си ги искаш обратно. :D
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Не. Направо ще им кажа, че сме се хванали на бас - тогава ще ти обърнат най-много внимание. :D
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Не знам как е възможно в България да преведеш пари без да напишеш имета на палучателя правилно и основанието за плащане. Представете си следнато: някой си, например наркотрафикант ми нарежда плащане по моя сметка за много пари. Аз есествено нищо не знам и той пристига след три дена, слага ми пистолета на челото и ме кара да отида да му ги изтегля. Човека си прибира парите и си е чист. А за мен остава разправията да ходя да доказвам, че нямам нищо общо...
 
От: Изпратени пари на грешна сметка

Най - готино става, когато преведеш по погрешка голяма сума по запорирана от частен съдебен изпълнител сметка. Тогава ще разбереш, че на никой не му е до твоята грешка. :)
 
Re: От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Ако някой ти преведе пари по погрешка (парите влязат в твоята сметка), те стават твои.
Искаш ли да ти дам банковата си сметка, за да ми преведеш 50 лв по погрешка? Ако успееш да си ги върнеш, ти давам 100. :)
Ще кажа, че ми дължиш пари, но пак си закъсал и си ги искаш обратно. :D
Това е така, но малко вероятно е момчетата да не се чатнат, че може да е грешка. Все пак идваш с доказателство, че са си наредени от теб. И това с връщането е въпрос на бързо реагиране и бумащини, докато не се установи кой крив, кой прав. Това за закъсването нали се сещаш, че са си само приказки. Важно е оня с подписите и документите. :)
 
От: Re: От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Това е така, но малко вероятно е момчетата да не се чатнат, че може да е грешка. Все пак идваш с доказателство, че са си наредени от теб. И това с връщането е въпрос на бързо реагиране и бумащини, докато не се установи кой крив, кой прав. Това за закъсването нали се сещаш, че са си само приказки. Важно е оня с подписите и документите. :)

Ами ако грешката е твоя, отговорността също е твоя.
Все пак идваш с доказателство, че са си наредени от теб.
Точно това им трябва. Твоето нареждане за превода, а не тяхното. Сгрешил ли си ти - оправяй се сам. :)

Ти ми ги преведи, а пък гледай после как те ще се трогнат, че си ги превел по погрешка. :)
 
Re: От: Re: От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Ами ако грешката е твоя, отговорността също е твоя.

Точно това им трябва. Твоето нареждане за превода, а не тяхното. Сгрешил ли си ти - оправяй се сам. :)

Ти ми ги преведи, а пък гледай после как те ще се трогнат, че си ги превел по погрешка. :)

Така е. Но се случва. Не вярвам да е толкова примитивна банковата система, за да не е предвидила и такива казуси.

Абе ако ти ги преведа от "съмнителна" сметка ще се трогнеш. :)
 
От: Re: От: Re: От: Re: Изпратени пари на грешна сметка

Така е. Но се случва. Не вярвам да е толкова примитивна банковата система, за да не е предвидила и такива казуси.

Тя не е примитивна. Много добра е даже и знае как да се защити. Единственото, което и е необходимо в случая, е твоето нареждане за превод. Ако са го изпълнили едно към едно, проблемът си е твой.

Абе ако ти ги преведа от "съмнителна" сметка ще се трогнеш.

Хич не ме ме интересува от каква сметка ги превеждаш - парите са си пари. Важно е количеството. :)
 

Горе