Има ли смисъл да започна да уча програмиране

frontbackend

New Member
Здравейте на всички, на 23г. съм и завършвам със специалност счетоводство, но нито ми харесва професията, нито заплатите. Искам да се занимавам с програмиране, но ме притеснява, че съм на 23 години и не съм учил или завършил и не знам нищо за програмиране и също така не знам английски език !.
Чудя се кое ще е по-добре за мен frond end или back end да стана, мисля че frond end ще ми е по-лесно и ще ми хареса повече.
Вече съм се записал на курсове по английски език и няма да спирам да уча. От месеци се ровя и чета от html започнах и сега правя елементарни страници с html и когато направя нещо дори малко се изпълвам от радост и ми харесва. Мисля и скоро да се запиша на курс и за програмиране или нещо html,css, java

Главния ми въпрос е има ли смисъл да правя такава промяна от счетоводство на програмиране и не ми ли е късно вече особено като не знам и ангийски език добре ? Знам че е индивидуално, но горе долу колко време ще ми трябва , за да стана стажант например, защото все пак трябва и да работя нещо, за да изкарвам някакви пари да се прехранвам.

Благодаря на всички, които ми помогнат, защото е много объркващ и важен момент на кой път да поема и с какво да продължа да се занимавам, а тук сте хора с опит в програмирането
 
Никога не е късно да започнеш да правиш това, което искаш. Ако ти се учи, за 2-3 години, ще можеш да постигнеш едно прилично ниво, че и да започнеш работа даже. Важното е много да искаш да се случат нещата и да не разчиташ само на курсове и училища. Друг е въпроса, че не всеки става за програмист, но това ще го разбереш в последствие. На мен ми бяха нужни 3 дена, за да разбера, че не съм за тази работа :) Хубаво си прецени, защо искаш точно това, дали не си повлиян от митовете за големите заплати на програмистите, модата или нещо от този род.

Енглиша, ще трябва да го научиш, няма мърдане от това. Най малкото, повечето читава информация не е на български и ще ти е проблем.



Здравейте на всички, на 23г. съм и завършвам със специалност счетоводство, но нито ми харесва професията, нито заплатите. Искам да се занимавам с програмиране, но ме притеснява, че съм на 23 години и не съм учил или завършил и не знам нищо за програмиране и също така не знам английски език !.
Чудя се кое ще е по-добре за мен frond end или back end да стана, мисля че frond end ще ми е по-лесно и ще ми хареса повече.
Вече съм се записал на курсове по английски език и няма да спирам да уча. От месеци се ровя и чета от html започнах и сега правя елементарни страници с html и когато направя нещо дори малко се изпълвам от радост и ми харесва. Мисля и скоро да се запиша на курс и за програмиране или нещо html,css, java

Главния ми въпрос е има ли смисъл да правя такава промяна от счетоводство на програмиране и не ми ли е късно вече особено като не знам и ангийски език добре ? Знам че е индивидуално, но горе долу колко време ще ми трябва , за да стана стажант например, защото все пак трябва и да работя нещо, за да изкарвам някакви пари да се прехранвам.

Благодаря на всички, които ми помогнат, защото е много объркващ и важен момент на кой път да поема и с какво да продължа да се занимавам, а тук сте хора с опит в програмирането
 
В Кауфланд не търсели хора вече. И честно да ти кажа този nickname много ти пасва.

Курсовете и училищата са уж за по-бързо иначе почти цял ден си уча от интернет и книги. Не знам колко са митове големите заплати, но за счетоводител с 3 години стаж и висше + английски език и познаване на трудово, данъчно, търговско право и счетоводни стандарти и много много други неща плащат виждам около 700-800лв и донякъде скучна професия според мен. Счетоводители са ми казвали, че изкарват 2000лв(не са изобщо малко), но са с 7-8 години стаж в международни фирми и спът по 3-4 часа на вечер и се скъсват от работа. Това са мотивите ми да се откажа от тази професия.
За сайта просто когато направя нещо дори един текст обикновен на html и като го видя и се радвам имам чувството, че съм няправил нещо, а от счетоводството единственото, което усещам е, че си боклук и не ставаш за нищо ти просто попълваш смотани бележки и просто за тях не вършиш работа и затова ти стигат 700лв заплата
Просто за да започнеш да вадиш прилични при над 1000 лв ти трябват 4-5 години стаж и после заплатата често се задържа горе долу толкова. И се чудя дали не е по-добре да инвестирам тези 3–4-5 години в учене на програмиране и поне за сега ми достава удоволствие и има възможност за развитие и възможност за по-високо заплащане - заплатите на програмистите стигат до 5-6-7 дл 10 000лв и голям плюс за мен е възможността за дистанционна работа, а на счетоводител макс 2000-3000 лв ако си с 5-10 години стаж например в авиационно счетоводство :eek:
 
Последно редактирано:
Ще се повторя с колегата, тъй като съм се нагледал на много хора, които искат да стават програмисти - не го прави заради заплатата. Космическите суми, които чуваш се дават за космически умения. Това са за хора, които отделят по 10 часа на ден, 6 дни в седмицата за да се подобряват и да учат нови неща. Ако програмирането не е твоята страст, на сила не можеш да отделиш такова време, съответно няма да станеш толкова добър, съответно няма да получаваш такива пари.
Достатъчно много хора съм видял, които започват със желанието за пари, а не за учене и накрая изкарват същата заплата, колкото биха изкарали като продавачи в Кауфланд. И не мърдат от тая заплата.

По-добре се захвани с нещо, което ти е страст. Ако имаш 2 мозъчни клетки, ще започнеш да изкарваш пари и ще видиш че всичко е само оправдания. Ако си достатъчно умен, дори да бачкаш в макдоналдс ще се издигаш на все по-високи позиции и ще изкарваш все повече пари. Ако си мрънкач, ще си останеш на едно място за винаги.
Старай се да бъдеш exceptional good в това, което правиш. В този случай професията няма значение. Имаш късмета, че по нашите ширини работната ръка е малко. Читави работещи хора се срещат много рядко и борбата за тях е голяма.

front-end vs back-end
Няма по-лесно. Заплатите са почти еднакви. Прави това, което ти харесва.
Бих ти препоръчал да запишеш някоя академия. Сам ще се справиш, но е трудно. Аз съм се научил сам, но тогава нямаше академии все още, ако се учих сега щях да запиша някъде. Доста по-добре е когато някой ти дава насоки, спестяваш си много време. Може би софтуни е читав вариант.
Но имай на предвид, че е много трудно. Трябва да се подготвиш за много здраво бачкане, много учене, много четене, много писане, много главоблъсканици. Има голямо търсене, но са митова това, че ще те наемат зелен - трябва ти около една година да си се занимавал с това, да имаш някакви знания, за да те вземат някъде на стаж.

Иначе не е късно, дори е доста добре. Но си планирай следващата година да имаш някакви други приходи - било то от вашите или да работиш някаква работа, докато учиш програмирането. Всичко е въпрос на колко часа ще отделиш, не на месеци или години. Ако отделяш по 5 часа на седмица, тогава може и да не ти стигнат 2 години. Ако отделяш по 10 часа на ден, тогава след година ще си машина - но можеш ли да отделиш толкова, ако трябва да работиш ? ... За това си направи добре сметката.

ps: java != javascript
 
Без английски никъде няма да те вземат, камо ли да научиш нещо. Да не говорим, че каквата и документация да тръгнеш да четеш, ще е на английски, stackoverflow също е на английски. Не става без английски, направо е смешно 2019 и да не знаеш английски. Курсове по английски колкото искаш.
 
front-end vs back-end
Няма по-лесно. Заплатите са почти еднакви. Прави това, което ти харесва.
Бих ти препоръчал да запишеш някоя академия. Сам ще се справиш, но е трудно. Аз съм се научил сам, но тогава нямаше академии все още, ако се учих сега щях да запиша някъде. Доста по-добре е когато някой ти дава насоки, спестяваш си много време. Може би софтуни е читав вариант.
Но имай на предвид, че е много трудно. Трябва да се подготвиш за много здраво бачкане, много учене, много четене, много писане, много главоблъсканици. Има голямо търсене, но са митова това, че ще те наемат зелен - трябва ти около една година да си се занимавал с това, да имаш някакви знания, за да те вземат някъде на стаж.

Заплатите за фронт винаги са едни от най-ниските, потвърждава го и servey-a на stackoverflow.

Варианта за академия, която си препоръчал - софтуни..., в момента е пълен ужас там. Има огромна разлика между софтуни преди 2-3 години и сега. Масово хората преписват и си взимат изпитите, масово преподавателите им са "топ" студенти, които нямат опит в преподаването, абе - пълен ужас.

@frontbackend, ако си решил да ставаш програмист, ама наистина си решил, се ориентирай към Телерик.
 
Заплатите за фронт винаги са едни от най-ниските, потвърждава го и servey-a на stackoverflow.

Варианта за академия, която си препоръчал - софтуни..., в момента е пълен ужас там. Има огромна разлика между софтуни преди 2-3 години и сега. Масово хората преписват и си взимат изпитите, масово преподавателите им са "топ" студенти, които нямат опит в преподаването, абе - пълен ужас.
Front-end е относително понятие. Към него се включват и slice & dice работите, в които няма никакъв javascript. Съмнявам се един дев с 10 години опит и знаейки react native например да изкарва по-малко от някой php dev / java dev. Работата си е доста и трудна.

В Софт уни от самото си начало преподават ученици. Бил съм свидетел как ученик изкарва първата си година и следващата преподава, докато учи и междувременно втората. Не съм фен както на Наков, така и на цялата сбирщина там. Но става да научи това-онова. Аз например си гледам лекции свързани с Маркетинг от там.
 
Има смисъл разбира се. Но найстина трябва да ти се занимава с програмирането. Аз се опитах да мина пред всички езици, но нито ми се отдава, нито ме влече.

Докато при 3D-то съм стоял по 36 часа пред макса и така. Трябва да пробваш, за да разбереш дали е за теб. Така, че ти пожелавам успех.
 
В Кауфланд не търсели хора вече. И честно да ти кажа този nickname много ти пасва.

Курсовете и училищата са уж за по-бързо иначе почти цял ден си уча от интернет и книги. Не знам колко са митове големите заплати, но за счетоводител с 3 години стаж и висше + английски език и познаване на трудово, данъчно, търговско право и счетоводни стандарти и много много други неща плащат виждам около 700-800лв и донякъде скучна професия според мен. Счетоводители са ми казвали, че изкарват 2000лв(не са изобщо малко), но са с 7-8 години стаж в международни фирми и спът по 3-4 часа на вечер и се скъсват от работа. Това са мотивите ми да се откажа от тази професия.
За сайта просто когато направя нещо дори един текст обикновен на html и като го видя и се радвам имам чувството, че съм няправил нещо, а от счетоводството единственото, което усещам е, че си боклук и не ставаш за нищо ти просто попълваш смотани бележки и просто за тях не вършиш работа и затова ти стигат 700лв заплата
Просто за да започнеш да вадиш прилични при над 1000 лв ти трябват 4-5 години стаж и после заплатата често се задържа горе долу толкова. И се чудя дали не е по-добре да инвестирам тези 3–4-5 години в учене на програмиране и поне за сега ми достава удоволствие и има възможност за развитие и възможност за по-високо заплащане - заплатите на програмистите стигат до 5-6-7 дл 10 000лв и голям плюс за мен е възможността за дистанционна работа, а на счетоводител макс 2000-3000 лв ако си с 5-10 години стаж например в авиационно счетоводство :eek:
търсят бре - https://www.jobs.bg/company/6993
Във Била също търсят - https://www.jobs.bg/company/10385, eто и за Лидъл - https://www.jobs.bg/company/66180
 
Здравей, аз съм програмист от 15 години, ето някой малки стъпки.

За Фронт програмист се иска доста JS и най-вече библиотеки, давам пример: JavaScript / Angular / React / TypeScript development / CSS and Sass / HTML
Принципно всички програми езици си приличат, имат цикли и проверки, просто едните са по-бързи за вдигане други са по-бързи за писане и приятни за подредба.
Примерно аз пиша на следните езици: php, perl, python, ruby, fortran, js. За теб може да е друго....


Ето някой стъпки за начинаещ/новак:
1.Всяко едно табче го правиш по 50 пъти(Python Tutorial): https://www.w3schools.com/python/default.asp
- Изтегли: https://www.python.org/downloads/windows/
- Старт скрипт:

2.Всяко едно табче го правиш по 50 пъти(JS Tutorial): https://www.w3schools.com/js/default.asp
- Трябва ти браузър и формати .js при запазване на текстовият редактор

След всичко това, пиши на ЛС и ще ти дам още задания вече към видео уроци. Ако имаш проблем ползвай Google за работа с Python и JS.

Поздрави.
 
JavaScript / Angular / React / TypeScript development / CSS and Sass / HTML са библиотеки :eek::eek::eek::eek:

Тоя питон дето де опитваш да му го набиеш можеш ли да ни обясниш с кавка цел?
 
Възрастта ти е ок, аз на 23 записах също да уча, за съжаление не това, което съм искал, но в крайна сметка завърших и работя и изкарвам пари. При мен главната цел беше най-високото заплащане.

Съвета ми е да правиш това, което ти харесва, с годините ще разбереш, че не финансовият въпрос е най-горе. Пари може да се изкарват във всички сфери, стига да положиш усилия и да направиш нещата както трябва. Важното е ти да си в мир със себе си, да не съжаляваш после, защото един живот се живее и работата е мноооого голяма част от него, по-голямата част и ако не го живееш този живот по твой вкус, така както на теб ти приляга, значи се мъчиш и ще се мъчиш докато си жив. Така че си направи сметката. Парите в начален етап не трябва да са топ цел за теб, това само ще те подведе.
 
Ако го учиш заради високите заплати -> няма смисъл. Не всеки става за програмист. Всичко изисква години наред трупане на знания, които да ги учиш с кеф и мерак.
 
Еми не мога да разбера дали ще ми хареса тъй като все още не знам какво е наистина програмиране.
Ако някой ден мога да работа достанционно т.е от вкъщи това ми е работа мечта. Някой хора мразят да са вкъщи и искат да имат работно място, а аз пък искам да си работа от вкъщи. Ако се замисля за работа, която най-често се работи от вкъщи това е програмиранрто и всякакви ИТ - специалности.
Също така мога да кажа, че поне за сега ми харесва. Като решавах какво ще уча си кзах абсурд да помня кодове и цифри и разми такива неща не е за мен, а сега помня сметки и шифри и куп други неща
До 12 клас учих информатика и там не сме се занимавали много с програмиране - малко C++ от което нищо не помня, малко html колкото да направим елементарна страница с текс и някоя друга връзка. И винаги ми е било лесно и се справях много добре, но все пак това е елементарно като стане сложно ще е друго...
А заплатата също е важна разбира се не първостепенна, но все пак никой не иска да живее в мизерия нали да се скъсвам от работа и да взимам 1000лв и от тях квартира 400лв и като платя всички сметки да не мога да си купя една трошка да не вървя пеш или да ядеш само картофи, за да пестиш пари
 
Последно редактирано:
Заплатите за фронт винаги са едни от най-ниските, потвърждава го и servey-a на stackoverflow.

Варианта за академия, която си препоръчал - софтуни..., в момента е пълен ужас там. Има огромна разлика между софтуни преди 2-3 години и сега. Масово хората преписват и си взимат изпитите, масово преподавателите им са "топ" студенти, които нямат опит в преподаването, абе - пълен ужас.

@frontbackend, ако си решил да ставаш програмист, ама наистина си решил, се ориентирай към Телерик.

Или гледай стари издания на курсовете от преди 2 години, после само прегледай новите ако има пропуски.
 
Еми не мога да разбера дали ще ми хареса тъй като все още не знам какво е наистина програмиране.
Ако някой ден мога да работа достанционно т.е от вкъщи това ми е работа мечта. Някой хора мразят да са вкъщи и искат да имат работно място, а аз пък искам да си работа от вкъщи. Ако се замисля за работа, която най-често се работи от вкъщи това е програмиранрто и всякакви ИТ - специалности.
Също така мога да кажа, че поне за сега ми харесва. Като решавах какво ще уча си кзах абсурд да помня кодове и цифри и разми такива неща не е за мен, а сега помня сметки и шифри и куп други неща
До 12 клас учих информатика и там не сме се занимавали много с програмиране - малко C++ от което нищо не помня, малко html колкото да направим елементарна страница с текс и някоя друга връзка. И винаги ми е било лесно и се справях много добре, но все пак това е елементарно като стане сложно ще е друго...
А заплатата също е важна разбира се не първостепенна, но все пак никой не иска да живее в мизерия нали да се скъсвам от работа и да взимам 1000лв и от тях квартира 400лв и като платя всички сметки да не мога да си купя една трошка да не вървя пеш или да ядеш само картофи, за да пестиш пари

Само за информация, стартова за PHP (не junior) 1000-1300лв. Ако си мислиш, че ще вземеш 1500-1800 за стартово без да имаш познати в конкретната фирма или да си със връзки няма как да се случи. Дори с Java дават 1100 стартово масово.

пс. Съвет, ако почнеш със PHP набързо мини нещата процедурно и веднага почвай обектното, че после ще се прецакаш много.
 
1100лв стартово, а за счетоводство с 3 години стаж 1000-1100. Възможност за ръст на заплатата обаче е голяма при счетоводителите споредмен достига до 2000-2500 макс, ако си с много стаж в международна фирма или на самостоятелна практика и си дипломиран експерт счетоводител. При програмистите заплати има и над 5000лв.
Просто поне за сега като седна да правя някой код за сега html и css елементарни неща не усещам кога са минали 5-6 часа и не ми се става искам да го направя още по-добре още и още

Как набързо да мина нещата със php и да почна обектното ? Какво означава обектното ?
 
Последно редактирано:
1100лв стартово, а за счетоводство с 3 години стаж 1000-1100. Възможност за ръст на заплатата обаче е голяма при счетоводителите споредмен достига до 2000-2500 макс, ако си с много стаж в международна фирма или на самостоятелна практика и си дипломиран експерт счетоводител. При програмистите заплати има и над 5000лв.
Просто поне за сега като седна да правя някой код за сега html и css елементарни неща не усещам кога са минали 5-6 часа и не ми се става искам да го направя още по-добре още и още

Как набързо да мина нещата със php и да почна обектното ? Какво означава обектното ?
html и css не е програмиране :)
 
Само за информация, стартова за PHP (не junior) 1000-1300лв. Ако си мислиш, че ще вземеш 1500-1800 за стартово без да имаш познати в конкретната фирма или да си със връзки няма как да се случи. Дори с Java дават 1100 стартово масово.

пс. Съвет, ако почнеш със PHP набързо мини нещата процедурно и веднага почвай обектното, че после ще се прецакаш много.

Недей писа такива глупости, junior php програмист започва от 1500 - 1800 лв, Senior: https://www.jobs.bg/job/4928550 - 5000 до 7000 BGN

Junior => 1500 - 1800 лв
Middle => 2500 - 3200 лв
Senior => 5000 - 7000 лв +


Поздрави.
 

Горе