Има ли смисъл да се учи според вас?

Frik

Active Member
Здравейте!
12 години съм учил (средно, бакалавър и магистратура) в една и съща специалност и за съжаление сега работя малко в страни от нея. Доволен съм от сегашната си работата, но възнамерявам да се захвана и с още нещо, за което не съм учил и сега се чудя дали да запиша да уча за него или не?

Според вас необходимо ли е да се запиша да уча в университет (който предлага съответната специалност) или е по-добре да разчитам на самостоятелна подготовка в това направление?

Изобщо необходимо ли е според вас да имаме документ за това което умеем да правим?
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

Да учиш винаги е полезно, образование се получава не само в университета и училище, ето аз сам се научих как се прави сайт - може да не съм добър колкото програмист или дизайнер, но ако продължавам да уча може и да стана. От друга страна има много хора, които завършват университет без капка знания ...

В Бг университетите е пародия преподават ти стара материя, неизползвана никъде освен в този университет...

Проблем е ако на новото ти работно място искат диплома .... пфффффф само почвам да се ядосвам като се замисля какво става в родните висши школа ... :(
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

Здравейте!
12 години съм учил (средно, бакалавър и магистратура) в една и съща специалност и за съжаление сега работя малко в страни от нея. Доволен съм от сегашната си работата, но възнамерявам да се захвана и с още нещо, за което не съм учил и сега се чудя дали да запиша да уча за него или не?

Според вас необходимо ли е да се запиша да уча в университет (който предлага съответната специалност) или е по-добре да разчитам на самостоятелна подготовка в това направление?

Изобщо необходимо ли е според вас да имаме документ за това което умеем да правим?

Принципно за 12 години се завършва само средно:)
Абсолютно винаги има полза от учене

Никой не може да ти каже дали да учиш в уни или сам, без да пообесниш малко по - подробно. Сам си прецени какво ти трябва знания, диплома....
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

които завършват университет без капка знания ...
На това не му се вика завършване. :(
копче 4 години е средното. Преди това са 4 години основно и 4 години начално. След това са 4 години бакалавър, но за магистратура знам, че е 2 години.
Frik, ако ти е уредена работата, тогава няма да ти искат диплома и съответно можеш да прескочиш моментът с даването на пари за образование, което може да се окаже некачествено, както спомена и алабамчето. Хубаво е обаче да си имаш дипломата и да знаеш, че като се отвори по-платежоспособна позиция от сегашната ти, можеш да кандидатстваш.
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

Разбира се че има нужда от учене, трябва да се цивилизова детето.
Да свиква с много хора, и да подобрява комуникация и интеграция в обществото.
Там се научават НЕ само професии, както всички които взеха да плачат, че ги правили роби едва ли не.
Показва се уважение към по възрастните, образува се организираност в действия и ред други качества нужни на човек, които ако не е училището трудно биха се постигнали.
Заобикалящата среда, и тн.

Завършил съм техническо образование, направих всичко възможно да го работя и факт - Случи се.
После вече е друг въпроса дали искам да продължа, да сменя... А и какво ще работя е понятно - НЕзависещо от Диплом. Но не е зле да се мисли при избор на образование, защото все пак остават умения, дали са правилните или не е вече сложен въпрос.

Не говорим за училищата в БГ, тъй като колегата горе е намекнал че образователната Система - НЕ е читава!
 
Ама той доколкото разбрах има на предвид всичкото учене освен задължителното до 8 клас..... затова 12 години, има диплома за едно висше бакалавър + магистратура по не използваема спецялност

въпроса е дали да изкара още една магистратура за да има висше и за това... не знам каква е специалността и за какво става дума понякога трябва... понякога не... зависи много от конкретиката

например имаш бакалавър биотехнологии + магистратура но има позиция за ИТ фирма въпроса трябва ли ти още една ИТ магистратура - в повечето случай не много по добре ще е да си със някакви световни сертификати който най добре пасват за съответната позиция cisco... ms certified...

при финансите е същото вземи CFA https://www.cfainstitute.org/pages/index.aspx level 1 или направо левел две (всички CFA левел едно са респектирани от левел две бях свидетел, че даже ако си CFA левел две, мацки може да лазиш в тези среди... левел 1 мацки де... ама има мацки :lol:)

и само някоя недоучила българска HR ка с големи очи ще ти прескочи CV то дори и да нямаш висше... знам за level 2 лапнати във City-то в Лондон...

а за да вземе CFA не е задължително више
. Meet the entrance requirements:

Have a bachelor's (or equivalent) degree
or be in the final year of your bachelor's degree program at the time of registration*
or have four years of professional work experience (does not have to be investment related)
or have a combination of professional work and college experience that totals at least four years. Part-time positions do not qualify, and the four-year total must be accrued prior to enrollment.
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

Оууу груба грешка!
(никога не смесвайте четенето и писането в теми, пропускат се детайли и се пишат безполезни в случая неща!)

Извинявам се за офтопика!
 
няма проблем... то и аз пропуснах че Frik го оженихме и му трябваше помощ за фототграф за свадбата това лято :) сега чак се сетих така че мацки не го вълнуват... бе те може и да го вълнуват ама да не разбира жена му .... :lol: а аз му обяснявам как CFA leve 2 ще може да сваля левел едно мацкци :)

понеже виждам че и други четат... една университетска диплома е добре.... а ходенето в университет е задължително най малкото заради контактите и това че ти променя начина на мислене :)
 
Последно редактирано от модератор:
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

Фрик кой ще те пусне тебе да учиш бе - Ти ако не се бъркам наскоро не се ли ожени - Щял да учи, а жена ти питал ли си? :)
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

я и не ни покани на свадбата , жестоко сме ти обидени..

п.с. по темата зависи какво смяташ да се захванеш, ако сам ще си шеф няма проблем стига да имаш знания, ако ще работиш за някой диплома ще ти искат най -вероятно.
 
От: Има ли смисъл да се учи според вас?

5 години средно-специално (карах 13-ти клас) + 4 години бакалавър + 2,5 години магистратура = 11,5 години учене по една специалност...
Принципно съм съгласен, че всеки трябва да учи не толкова заради ученето, а заради средата в което попада! Но аз това съм го минал, така че мен ме интересува основно другата част - ученето... Мисля да се захвана с нещо, е което според мен има бъдеще, но знанията ми в тази сфера са съвсем основни и ми трябва образование. Под образование не разбирайте диплома, тъй като това с което искам да се занимавам е не да работя за някой, а да работя за себе си, т.е. сам ще съм си шеф. Друг е въпроса, че една диплома по специалността би вдигнала рейтинга ми пред бъдещите клиенти, а? Та ученето при мен е заради знанията, но се чудя дали да се доверя на себе си, като си изкарам само необходимите предмети от съответната специалност, да си набавя учебниците и да се подготвям сам или да се запиша в университет, да уча и неща който едва ли ще са ми от полза (тъй като в България не може да си подбираш предметите, който ти решиш), но накрая да ми дадат диплома за това, което съм изучил? Ей туй ми е дилемата...

Между другото сватбата беше много яка! 12 часа пиене в ресторанта ама така и не можах да се напия - явно от адреналина!
 

Горе