Има ли тук агрономи?

Angell

Active Member
Здравейте,
Първо искам да се извиня, ако темата не е за тук.
Търся инфо за торенето на земеделските култури и цената му на декар.
Ще са ми от полза всякакви съвети за всякакви култури.

ПС - Нямам намерение да ставам земеделец, просто се интересувам от цените.
Поздрави и благодаря предварително!
 
Агроном съм ...

обаче всяка култура има различна норма на торенете и съответно различни цени.

Момента ще засявам 15 декара пипер капия и съм се снабдил с НПК TIMAC 42 което е 10 - 12 -20 ( но е възможно да използваш и KaliiSprint 6-11-21 ) цената е 1 лев разлика..
Опаковките които предлагат са 40 кг на цена 51 лв.
Нормата за торенето е 30-40 кг на декар.

Ако кажеш какви култури те интересуват ще мога да ти помогна по точно .
 
Агроном съм ...

обаче всяка култура има различна норма на торенете и съответно различни цени.

Момента ще засявам 15 декара пипер капия и съм се снабдил с НПК TIMAC 42 което е 10 - 12 -20 ( но е възможно да използваш и KaliiSprint 6-11-21 ) цената е 1 лев разлика..
Опаковките които предлагат са 40 кг на цена 51 лв.
Нормата за торенето е 30-40 кг на декар.

Ако кажеш какви култури те интересуват ще мога да ти помогна по точно .
Здравей, благодаря за отговора.
Например, като садиш тоя пипер, само един път ли го ториш, няколко пъти ли... Това ме интересува за всички култури.
Един вид - колко струва общо торенето на декар пипер.
Или... Сега, както се садят доматите примерно, с какво се торят, колко тор се слага на едно торене, колко струва, колко пъти се тори през периода ... ей такива неща ме интересуват...
Поздрави!
 
Ох тези неща не могат да се обяснат на веднъж брат.

При засяване използваш супер който ти казах НПК ( има най-различни варианти има и по евтини ). С това се тори 1 път в началото. След което при всяка една фаза се подават най-различни торове. Но тези не са стандартни и зависят от движението на растението. Примерно дали имат недостиг на Калций или Калий. Дали имат някакви болести. Подават се чрез капковото напояване. А някой торове трябва да се пръскат, защото се подават чрез листата на растението. Точно цена не мога да ти кажа , всеки тор си има различна цена. Примерно НПК може да вземеш и за 50 лв и за 30 лв.. Калций струваше някъде 60 лв за 5 дк за едно подаване.. толкова е и Калий-а. Отделно от време на време трябва да подаваш и АМониев нитрат на който чувала е 50 кг и е към 30 лв..

За доматите се използват същите неща в началото. Ако започваш да засашдаш сега, отивай да си вземеш НПК.. като влезеш в някоя АгроАптека ще ти обяснят по-добре. Имат по голям опит. Примерно от цвета на един лист можеш да разбереш дали има някаква болест или нужда от някакъв тор. Може пък почвата да ти е блогородна и да не се нуждае от чак такова голямо торене.
 
Бабите много се занимават с това и се надявам някой ден и аз да прихвана. Съденето и гледането на зеленчуци на теория изглежда много лесно, но реално е повече от това, което си мислех. Да не говорим, че процеса ПЛЕВЕНЕ въобще не присъстваше в идеята ми за гледане, а е важна част, която се случва на определен период от време. За това и аз ще следя темата. Едно знам със сигурност, ако го направиш 1-2 пъти, после вече ще ти е лесно, като при всичко.
 
Бабите много се занимават с това и се надявам някой ден и аз да прихвана. Съденето и гледането на зеленчуци на теория изглежда много лесно, но реално е повече от това, което си мислех. Да не говорим, че процеса ПЛЕВЕНЕ въобще не присъстваше в идеята ми за гледане, а е важна част, която се случва на определен период от време. За това и аз ще следя темата. Едно знам със сигурност, ако го направиш 1-2 пъти, после вече ще ти е лесно, като при всичко.
Изисква много време и голямо желание, но пък с малко късмет и природата реши да ти помогне, можеш да изкараш добри пари. Пък си релаксираш на полето.
 
Изисква много време и голямо желание, но пък с малко късмет и природата реши да ти помогне, можеш да изкараш добри пари. Пък си релаксираш на полето.
Да, на мен лично ми доставя голямо удоволствие. Жалкото е, че не мога да му отделям такова време. А си трябва. Спор няма никакъв. ;) Не само занимавката е приятна, но и после продукцията. Да си сложиш прясно нарязани домашни зеленчуци от градината в салатата, няма с какво да се сравни, ако ще да отидеш в 5-звезден хотел да ти сервират. :)
 

Горе