Има ли тук печени шофьори? (тест)

Кой е с предимство?
Видимо няма црън джиб и баварец. Две скучни малолитражки. :D


20914461_1670013503032381_6757759769260579300_n.png
 
Има знак за разрешено движение и в трите ленти, тоест с предимство е дясностоящият, а именно синята кола. :)

Ако нямаше такъв знак, с предимство щеше да е червената кола, тъй като е длъжна да се прибере максимално бързо в дясната лента, а синият трябва да я пропусне.
 
Поправка: бях написал, че червения автомобил е с предимство, но съм сгрешил, синия автомобил има предимство пред червения.
 
Последно редактирано:
Всеки знае, че реално голяма част от правилата за движение се решават в движение, най-често с някой друг поглед между шофьорите. Щото дори да знаеш в случая кой е с предимство, най-вероятно другия няма да знае, така че ...
 
Синята кола е с предимство в конкретната ситуация.
 
Според мен никой няма предимство , защото това е права магистрала, и никой не завива , а се престроява в лента. Правилото за дясностоящия е на кръстовище без знаци.
 
Според мен никой няма предимство , защото това е права магистрала, и никой не завива , а се престроява в лента. Правилото за дясностоящия е на кръстовище без знаци.

Няма такава възможност "никой няма предимство". Законът е направен така, че да е ясно във всяка ситуация кой е с предимство.

Поразрових се в ЗДП и намерих точния текст, който регулира дискутираната в темата ситуация:

При извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея. Когато такава маневра трябва едновременно да извършат две пътни превозни средства от две съседни пътни ленти, с предимство е водачът на пътното превозно средство, което се намира в дясната пътна лента.
 
В реална ситуация на магистралата е точно обратното , защото всеки в по-лява лента се движи с по-висока скорост. Тоест 2 коли дават мигач за престрояване, побързата минава пред по-бавната. Никой няма намали , че да чака дясната първа да се престрои....
 
В реална ситуация на магистралата е точно обратното , защото всеки в по-лява лента се движи с по-висока скорост. Тоест 2 коли дават мигач за престрояване, побързата минава пред по-бавната. Никой няма намали , че да чака дясната първа да се престрои....

Както писах по-рано, тук има знак за свободно движение във всички ленти, затова важи правилото на дясностоящия. Ако нямаше такъв знак (както е на магистралата), с предимство щеше да е червената кола, тъй като е длъжна да се махне от лявата лента възможно най-бързо и съответно синята трябва да я пропусне.
 
Както писах по-рано, тук има знак за свободно движение във всички ленти, затова важи правилото на дясностоящия. Ако нямаше такъв знак (както е на магистралата), с предимство щеше да е червената кола, тъй като е длъжна да се махне от лявата лента възможно най-бързо и съответно синята трябва да я пропусне.
Най-вероятно си прав. Аз този знак така и не го разбирам.
 
Мдааа, засега нещата вървят стандартно - някои хора си мислят, че 100 $ са с предимство. :D
 
По скоро въпроса трябва да е за къв чеп тоя в синята кола ще завива на ляво/влиза в лявата на него лента.
 
Уловката тука е в трите ленти, каквито в България нямаме почти :) В тая ситуация правото е на дясно стоящия.
 
Червената кола е с предимство, защото е изпреварващ, а синята е най-десностоящ, затова трябва да го изчака. Толкова ли сте селяни? Ще извикам сега инструктура.
 
В България, ако тръгнеш да изпреварваш, ако вече има някой изпреварващ до теб най-много да ти влезе в д-то.
 
Червената кола е с предимство, защото е изпреварващ, а синята е най-десностоящ, затова трябва да го изчака. Толкова ли сте селяни? Ще извикам сега инструктура.
Аве гражданина, поне да беще чекнал в гуглето кой е с предимство.
 
  • Like
Реакции: ADO
Аве гражданина, поне да беще чекнал в гуглето кой е с предимство.
Добре бате, следващия път вече. Извини ме.
 
Червената кола е с предимство, защото е изпреварващ, а синята е най-десностоящ, затова трябва да го изчака. Толкова ли сте селяни? Ще извикам сега инструктура.
Добре бе гражданче. Ама правилника казва друго.
ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА каза:
Раздел I
ПРЕСТРОЯВАНЕ, ЗАВИВАНЕ НАДЯСНО, НАЛЯВО И В ОБРАТНА ПОСОКА

Чл. 45. При престрояване водачът е длъжен да даде предимство на пътните превозни средства, движещи се попътно в права посока. Ако престрояването се извършва едновременно в съседни редове, предимство има водачът, който се намира вдясно.
По отговорите веднага си личи кой си е вадил книжка по времето, когато имаше полигон :D
 
  • Like
Реакции: ADO
Червеният разбира се, прави изпреварване. Не сме в Англия :)
 
  • Like
Реакции: ADO

Горе