Има ли хакери?

Maverick

Well-Known Member
Получих един спам

Dear Valued Customer,

We are very grateful for your purchase. The specified sum of $572,54 was paid and now your order is being processed by our company.

Delivery information and the invoice can be found in the attached file.

Thank you!

Refugio Patrick
Sales Manager

Реших да отворя фактурата (.doc файил) да я видя и гледам това: https://www.dropbox.com/s/qxq8o2g99tos6np/virus.txt?dl=0 <- сложил съм го в текстов фай, че е много дълго и не мога да пусна в темата.


Имам следните въпроси:
1. Под линукс съм и за това ли тоя код не ми се зареди?
2. Ако бях под вин какво щеше да ми се случи, какво прави кода?
3. От къде ми имат тоя мейл, като съм го дал само на НАП?
 
От: Има ли хакери?

Здравей, още един плюс на Линукса. :) Но като цяло нищо, инсталирането не е същото, което има файла за уиндолс. Мисля, че е писан за уиндолс, защото получихме такъв подобен и се предупреждаваха 2 типа хора - със уиндолс и най-вече със слаба компютърна грамотност. Ако беше под уиндолс тотал щета. И такъв експеримент си направиха - свалиха го и веднага админа си изключи компа от мрежата, за да не плъзне. Възстановяваше го един ден после. ;) Мейлът ти е или случайно налучкан или админите там а НАП си имат и те някакви врътки с мейл листи. :) Иначе ако е само там, няма къде. А и трети вариант - ако си забравил, че някъде си го използвал.
 
От: Има ли хакери?

Ако беше под уиндоус - отиваше на кино. Няма оправия след това. Аз така заминах с един комп и всичко в него - не им дадох 500 долара дееба копеленцата. И как може да отваряш такива простотии ?!
 
От: Има ли хакери?

В писмото има някакво *.mso, което (до колкото прочетох в нета) е OLE2 контейнер на VisualBazik скрипт. Познат е на антивирусните, представлява даунлоадер. С какво точно вече ще накачи машината - един Господ знае. Като цяло ако не ползваш оутлоок и МС офис пакет варианта да се заразиш е малък.
Имам само една машина с виндовс но скоро и нея ще убия :)
Поздрави.
 
От: Има ли хакери?

ако си мислиш, че леличките в нап не хващат червеи и криптовируси, много се лъжеш...
 
От: Има ли хакери?

Сигурно хващат. Аз избягах от абв-то когато получих спам дори на поща която не съм я публикувал никъде, никога. Тази ми е в дира и е от бая години, а от средата на миналата година до сега имам 6 спам съобщения. Явно отърване няма.
 

Горе