Инвестиране в акции на големи ИТ компании

Viktor Kirilov

New Member
Та искам да инвестирам в Google, Apple, Facebook, Amazon и други.
Открих че има само няколко сайта за онлайн търгуване на такива акции в които да може от България и се спрях на optionsxpress.com - гледах в уикипедия за 'Comparison_of_online_brokerages_in_the_United_States' (не мога да постна линк от нов акк тук)
Там цената за транзакция е 9$
Не се итнересувам от опции и всякаквито други щуротии - само акции и то на избрана шепа компании.
Ще започна с 10-15к лева които мисля да разпределя по равно в 6-7 компании.

Имам няколко въпроса:
- ако искам да купя 3 гугъл акции - плащам единствено тяхната цена на момента на сделката + таксата от 9$, нали?
- ако искам да разменя гугъл акции на стойност X за акции на друга компания - 2 пъти ли ще платя таксата от 9$ - веднъж за продаването на акциите и веднъж за закопуването на новите?
- ако реша да продам акции колко време ще отнеме? ще мога ли винаги в рамките на 1 ден да продам акциите си стига да искам (дори и да се прецаквам с 1%)? ако сегашният курс на една акция е 300$ аз бих ли могъл да я 'обявя' за 298 и да я продам моментално ако за 300 ще има чакане? Има ли чакане въобще?

Някой друг тук има ли опит с такива 'blue chip' (май така се наричат) акции на американски компании?
В момента попълвам разни документи - 8BEN и не знам си какво още (8BEN-E е 10 страници...) и си говоря със съпорта на optionsxpress но ми идва доста смущаващо всичката тази бумащина и неща които не разбирам та ако някой ми каже и какво точно трябва да попълня ще съм много благодарен.

Опитът ми няма значение - независимо колко сте убедени че ще си загубя парите - това е друга тема. Аз твърдя че имам солидна стратегия и дай боже след 6 месеца ще я споделя тук и съм 100% решен да опитам.
 
От: Инвестиране в акции на големи ИТ компании

Пробвай с бг-брокер! Елана, Карол... Има и едни договори за разлика CFD, те са подобни на акциите, но тях ги търгуваш със заемен капитал.
 
От: Инвестиране в акции на големи ИТ компании

Фондовите пазари са на път да се сринат, така че умната - виждам, че имаш бегли познания без опит, това е перфектна формула за загуба!
Брокер ти препоръчвам Бенчмарк или Елана.
 
От: Инвестиране в акции на големи ИТ компании

Та искам да инвестирам в Google, Apple, Facebook, Amazon и други.
Открих че има само няколко сайта за онлайн търгуване на такива акции в които да може от България и се спрях на optionsxpress.com - гледах в уикипедия за 'Comparison_of_online_brokerages_in_the_United_States' (не мога да постна линк от нов акк тук)

Българск инвестиционни посредници като Карол и Елана предлагат тази услуга. Специално Карол са представител на Interactive Brokers, като за там е необходимо да имаш минимален акаунт от $5000.

Имам няколко въпроса:
- ако искам да купя 3 гугъл акции - плащам единствено тяхната цена на момента на сделката + таксата от 9$, нали?

Прочети (например от Investopedia) за видовете поръчки, market и limit, и каква е разликата. Цената на акциите постоянно се сменя, като се движи между офертите за купуване и продаване, и само когато се "срещнат" купувач и продавач става сделката, съответно маркет и лимит поръчките са в зависимост дали искаш да купиш/продадеш веднага, или чакаш и търсиш определена цена.

- ако искам да разменя гугъл акции на стойност X за акции на друга компания - 2 пъти ли ще платя таксата от 9$ - веднъж за продаването на акциите и веднъж за закопуването на новите?
Точно така, две транзакции.

- ако реша да продам акции колко време ще отнеме? ще мога ли винаги в рамките на 1 ден да продам акциите си стига да искам (дори и да се прецаквам с 1%)? ако сегашният курс на една акция е 300$ аз бих ли могъл да я 'обявя' за 298 и да я продам моментално ако за 300 ще има чакане? Има ли чакане въобще?

Както писах по-горе, зависи каква поръчка ще пуснеш - маркет или лимит. Допълнително има DAY поръчки които са активни до края на сесията, или GTC (Good 'Til Canceled) поръчки, които чакат 3 месеца за да се срещмат условята които си поставил. Разгледай Investopedia, много добре са показани нещата там.

В момента попълвам разни документи - 8BEN и не знам си какво още (8BEN-E е 10 страници...) и си говоря със съпорта на optionsxpress но ми идва доста смущаващо всичката тази бумащина и неща които не разбирам та ако някой ми каже и какво точно трябва да попълня ще съм много благодарен.

Говорил ли си с тях как ще им изпратиш парите за да си захраниш акаунта/под-сметката ?
 

Горе