Инвестиция

LEYGREY

Member
Здравейте,
след известно време майка ми ще остане без работа и тъй като повече не ѝ се занимава с поддържането на досегашният ѝ бизнес, поради причината, че загуби голяма част от клиентите. Готова е да инвестира xxx xxx сума, но проблемът е, че няма познания в области различни от тази в, която заедно с баща ми са изкарвали огромни суми пари в продължение на много години.

В момента тя има няколко магазина в София за цигари, алкохол, безалкохолни напитки и други, които също са много печеливши, но това не ѝ е достатъчно. Но както казах, проблемът е, че не знае с какво да тръгне да се занимава и дали вече, не е твърде късно, при положение, че големи фирми са превзели пазара и конкуренцията ще е огромна. Пример мога да дам с мен: предложих на майка ми да взема компютърни аксесоари от amazon и да ги препродам в България, но като се замислите кой би си купил дадена електроника от човек появил се от нищото и т.н., вместо в някой вече известен сайт или верига. На идея ми дойде да направя сайт, въпреки че едва ли ще потръгнат нещата, при положение, че досега още нищо не съм продал, та изглежда, че нещата, които взех за близо 5000 лева ще си останат в мен.Това, което се опитвам да кажа, че наистина не ми е ясно как човек може да пробие в нещо, при положение, че във всяка област вече има някой, който да управлява.

Мама имаше идеята да купи няколко апартамента в Германия близо до университети и да ги дава под наем, но проблемът беше, че няма как да управлява всичко дистанционно, тъй като тя не знае език. Също както вече казах - тя няма никакви познания в другите области и ако кажем инвестира в това начинание и не се получи... Това я накара да се откаже от тази идея...

На скоро гледах "Вълкът от Уол Стрийт" и така не ми стана ясно какво точно продаваше и дали всъщност той лъжеше хората, за това което продава и т.н., за да си позволи цялото това удобство - както и да е... Това, което се опитвам да кажа е, че дори и от нищото да почнеш може да постигнеш нещо, а при положение, че майка ми вече има някакво състояние, което за някой хора може да е много, а за други малко и не може да разрастне бизнеса си наистина е и причината аз да пиша тази тема.

Друго нещо, което ми хрумна докато бях при сестра ми в Берлин е препродажбата на едро на Gift Cards (League of Legends, Steam, Blizzard и т.н.), но никъде не намерих да правят доставки до България. Мисля, че това ще е голям пробив на българския пазар, при положение, че има много хора, които все още нямат дебитни/кредитни карти (включително мен) и няма как да закупят in-game валута.

Извинявам се на всички, ако темата наистина не е за този раздел или съм Ви накарал да четете пълните глупости, които едва ли ви засягат, но наистина ми трябва съвет. Ще помоля всеки, който има някаква идея и най-важното би искал да помогне да даде съвет - ще съм много благодарен.
 
Накратко, ако съм разбрал правилно - имаш нужда от съвет за това къде може да вкарате ххх ххх лв.? Какъв риск сте готови да поемете? Каква евентуална възвращаемост очаквате? Краткосрочна или дългосрочна инвестиция? Какъв % от тази сума мислите, че може да ви потрябва след време (т.е. ликвидност на инвестицията)?
 
Мисля, че майка ми е готова да инвестира голяма сума пари в нещо, ако наистина се убеди, че ще има хляб в него, а ако ще е само за пробването - по-малка сума (както и с моята идея). Също така тя самата беше казвала на свои колеги, че без риск не може човек да успее, затова мисля, че и тя е готова да рискува и то с много пари, стига да има доход от това нещо, както вече казах. Относно каква ще е инвестицията - няма значение, но предполагам, че ако е дългосрочна би донесло повече приходи. А парите, които ще вложи не съм сигурен дали ще са от тези, които са заделени за следването ми в чужбина или други.
 
...след известно време майка ми ще остане без работа и тъй като повече не ѝ се занимава с поддържането на досегашният ѝ бизнес, поради причината, че загуби голяма част от клиентите.

Майка ти вече се е провалила един път, загубила е клиенти. Кое я кара да мисли, че следващия път с нов бизнес ще се справи по-добре, при положение, че е загубила готов бизнес?
 
Разбра ме погрешно. Малко след раждането ми откриха (нашите) фирма за препродажба за цигари и алкохол на едро като ипотекираха апартамента, в който живеехме и нещата потръгнаха. Изкарваха xxx xxx сума на година...
 
Майка ти вече се е провалила един път, загубила е клиенти. Кое я кара да мисли, че следващия път с нов бизнес ще се справи по-добре, при положение, че е загубила готов бизнес?
1381521464243689.png
 
Ми да си купи 2-3 апартамента, да ги направи на стаи за гости, пуска ги в букинга и на още места и готово.
 
Здравейте отново,
като цяло причината майка ми да загуби работата си, е че са се появили хора, които са доказали, че земята, на която мама е имала склад е всъщност тяхна и ще си строят техни си работи.
Цял ден разглеждах форума и ми дойдоха какви ли не идеи - една от която е мама да продължи да препродава цигари като инвестира в изработването на сайт (досега склада не е имал уебсайт) и неговото рекламиране,, както и склад на хубаво и удобно място. Майка ми се занимава с това почти 17 години и мисля, че връзките, които има ще и помогнат допълнително.
Та това, което искам да Ви попитам е - мислите ли, че при положение, че не са давани никакви пари за реклама и т.н. и майка ми е успяла да търгува с 6 цифрени суми, пък какво ли ще стане ако се инвестира една голяма сума за реклама, ако ще и по националните телевизии. Моля да дадете мнение относно това. И мислите ли, че ще има много хора, които ще желаят да правят DropShipping на цигари и алкохол, което предполагам, че също ще повиши печалбите?
 
Говоря за цели камиони с цигари, не кутийки. По-горе бях споменал, че майка ми се занимава с продажбата на цигари и алкохол на едро.
 
като цяло причината майка ми да загуби работата си, е че са се появили хора, които са доказали, че земята, на която мама е имала склад е всъщност тяхна и ще си строят техни си работи.

Ами всъщност отговорът е ясен, какво толкова го мислите - майка ти търси друго помещение за склад. Запазва съществуващите връзки, само сменя местоположението. Бързо ще я научат.
 
Ами всъщност отговорът е ясен, какво толкова го мислите - майка ти търси друго помещение за склад. Запазва съществуващите връзки, само сменя местоположението. Бързо ще я научат.
Ами проблемът е, че тя работеше в една борса за продаване на едро от където идваха и повечето клиенти. Ако тя се премести - клиентите няма да я гонят из София да купуват от нея. При положение, че печалбата на един стек не е голяма сума, освен ако не се купуват цели кашони - няма как да предлага доставки. На хората им е лесно да отидат на борсата и да си напазаруват като хората, а не да обикалят София и цялата печалба да им отиде в зареждането на гориво... Единственото нещо, което ме кара да вярвам, че това, което предложи ще се получи е инвестицията в реклами: например в момента на първо място в препродажбата на цигари и алкохол е "Аванти". Някой може ли да предположи колко пари г/д трябва да се инвестират за реклама, за да класираме сайта на първо място? Също така мисля, че дизайнът им е повече от отвратителен и ако аз имах намеренията на отворя магазинче и търсих своите партниори - никога нямаше да избера тях.
 
Цигари и алкохол винаги ще се търсят. И да, заклетия пушач за един стек цигари може да отиде на другия край на града. Търсите си оправдания, просто го направи.
 
Като цяло майка ми продава цигари и алкохол на складове и магазини включително на нейните не толкова колкото на крайни потребители, но разбира се продава и на такива, но ако ще се надява заплатата и да идва от тези потребители - досега да е фалирала.
 
За толкова време в бизнеса ако майка ти не е успяла да набере сигурни клиенти, не знае какъв обект да избере за новия склад, не знае как да си направи така работата, че когато се премести не само да запази новите клиенти, но и да ги увеличи - значи не е за този бизнес, не го разбира, а разчита на случайността.
 
Прав си, а да те попитам имаш ли някаква идея дали SEO рекламата ще увеличи клиентите, ако сайтът е с много добре направен дизайн - като цяло всичко да е тип-топ?
 
Прав си, а да те попитам имаш ли някаква идея дали SEO рекламата ще увеличи клиентите, ако сайтът е с много добре направен дизайн - като цяло всичко да е тип-топ?

Ако SEO-то е кадърно направено, сайта може да се позиционира на първо място в своята си ниша. Но дали от това ще се увеличат продажбите - не знам, зависи от много неща.
 
Здравейте отново,
търсих някой, който да се занимава с SEO и попаднах на https://www.theseo.bg/. Разгледах вчера сайта и попаднах на цени от порядъка на 1000 лева, ама днес влезнах пак да видя контакти и т.н. и да проверя пак цената, но така и не намерих къде я гледах тая цена... Та някой знае ли това е месечна такса или се плаща само веднъж? Също така гледам, че имат и офис, който смятаме да посетим аз и майка ми в най-скоро време. Някой използвал ли е техните услуги или да е чувал дали са добри в работата си? Също мисля да използвам домейн и хостинг от https://www.hosttox.com/. Някакви препоръки?
 
Най-добрата инвестиция за пари изкарани с препродажба (търгашество) е имот - купува ново строителство в София и рискът от инвестиция е по-малък от всичко друго с което би се захванала. тя досега е продавала цигари - нищо свързано с цигаи не може да започне - твърде късно е, а и инвестицията няма да се изплати скоро. Т.е. не си заслужава, особено за човек без опит.

Пък и ххх ххх не е непременно голяма сума.
 
Мерси за предложението и затова, че се включи в темата. Относно купуването на ново строителство в София не знам как точно ще станат нещата. Гледам нови сгради из цяла София (построени от преди 1-2 години) и седят празни и никой не са нанася в тях. Също колко често се налага на човек да се премести да живее в София? До колкото чувам из приятели никой няма да остане в България, дори и хората, които не са от София също не вярвам да се преместят да живеят тук (София). Идеята ми е, че вече всички ще се местят в чужбина. Ако съм те разбрал по погрешно - кажи.
Относно това, че е твърде късно и, че мама е без опит не го разбрах. Тя се занимава с търговия повече от половината и живот. Партнира също и с човек, който се занимава и той с търговия от няколко хиляди години. Ако ви кажа на колко ниска надценка работи, няма да ми повярвате (има няколко магазина из София за цигари и алкохол). Давам пример с Coca Cola 500ml - продава я за 1,05, а големите вериги сами знаете за колко я дават. Преди година и малко отвори един магазин с майка ми близо до Billa, буквално на отсрещната улица и да не казвам какъв оборот прави.
Не се опитвам да се заяждам, но погледнато от друга страна вече сигурно всеки втори, който видиш пуши цигари и т.н.
 

Горе