Интересна случка.

Здравейте.
Искам да споделя нещо, на което попаднах съвсем наскоро..

Като web developer, с мен се свързаха доста хора, които търсиха някой, който да им съживи сайтовете. Под "съживи", имам впредвид, че те вече са заплатили отдавна на някой, който да им създаде дадения продукт, но въпросният някой е наблъскал сайта с "интересни неща".
Създателят след време решава, че ще попречи на работата, на даден сайт, който е направен от него, за да могат клиентите отново да му се доверят.

Тежко и горко на тези, които не разбират, но са дали пари да им се създаде това, което искат..
Бъдете внимателни и стриктно подбирайте фрийленсъри, програмисти и други такива типажи, преди да им се доверите изцяло.

Ако някой такъв чете това - Нека се засрами!
Но не се и очудвам особено, като се знае, че в днешно време оцеляват само най-добрите, най-коректните и доказали се хора. :)
 
какви са тези интересни неща я кажи малко по - подробно?
Пълнят на хората сайтовете с уязвимости. Само в един сайт попаднахме на 3/4 файла, от които можеше да се направят големи бели.

Дизайна на системата е платен. Но реших да се уверя, че тези уязвимости не са били в него, когато е закупен и за това го платих отново, от моя си джоб, за да го сваля и разгледам.. Исках да съм сигурен, че тези уязвимости не са били там, когато предишния developer е правил сайта на хората.

Общо взето схемата е ясна и много хора се оплакват от нея. Създават ти сайт и после ти скапват нервите (особено ако собственика не е от разбиращите). Започва да губи клиенти и пари, докато реши да потърсиш помощ от същите хора, които са му скапали сайта, чрез гадостите, които са му сложили.

Няма да споменавам името на фирмата, която е направила дадения уеб сайт.
 
Защо пусна темата тогава?
И какво ще спечелят ако му ебават сайта?!?
Пуснах я, за да може да ми зададеш точно този въпрос. :)
Как какво печелят, печелят го като клиент отново, не се ли досещаш - "айде сайта остарял, ще правим нов.. ще ти струва малко..".

Да, реших, че не е уместно, да споменавам името й.

ПС. Мисля, че името на форума е "Predpriemach" и тук, темите основно трябва да са свързани точно с тази насока.
Аз съм тук, за да участвам във форума, както всички други потребители и мисля, че не е забранено да стартирам дискусия, която би помоглана на някои колега.
Но ако все пак някой има нещо против темата ми, с удоволствие може да я изтрие.

Поздрави на всички.
 
Темплейтите може да са били нулнати, и за това с уязвимости, но товс говори много лошо за тоя дето им е правил сайтовете
 
За това до голяма степен са си виновни и самите клиенти. Някъде преди 6 години е бил може би последния сайт, който направих като фрийленсър. Бяхме страхотен екип и искахме да работим като бели хора, с дългосрочно обвързване с клиентите - поддръжа, СЕО и т.н. Е бате, никой не си плащаше за поддръжка! За СЕО имаше 1 клиент и туй то! Та по това време някъде направих ~10 сайта за няколко месеца. Вече и адресите им съм забравил, но най-вероятно CMS-ите им са на версията от тогава, т.е. можеш да влзеш с ТИР през дупките им. За щастие не ползвахме толкова популярна по нашите ширини CMS платформа, та роботите са ги подминали.
Мисълта ми беше, че тогава клиентите масово гонеха да пилят цена. Вземах по 600 кинта на сайт тогава (само дев.) и ги правех за 3 дена. Един път като го видят жив и са чал! Никой не те потърсва за нищо. Тогава и спрях да се занимавам с уеб дев. От чисто хоби си поддържам собствения сайт и туй то. НЕма лЕб в тая ралта ;)
 
Didco, а къде виждаш логиката разработчикът да се занимава после и с поддръжката? Много по-нормално е поддръжката да се доверява на други екипи, защото това си е коренно различна дейност от разработката. Разработката се извършва от програмисти, докато поддръжката се осъществява от администратори!
По отношение по темата подобен вид практика могат да прилагат само тези разработчици, които не държат да си изграждат име (това в частност пречи на появата на нови "играчи" разработчици, защото хората не вярват на новопоявилите се). Наистина колкото по-малко проблеми имаш след това със сайта, толкова по-силно е впечатлението, че работата е свършена добре и е възможно да препоръчаш фирмата на някой друг. Иначе има точно обратния ефект.
 
@г-н Димитров договорите между двете фирми чете ли?
Какво значи може да направят големи бели? Или говори технически грамонто или просто не ни губи времето с разкази по картинка.

@rujel сериозно ли? Поддръжката е нещо много важно и точно от там падат най-много пари.
 
Не разбрах - сакото е широко или корема се е свил от глад?
 
Няма сериозен разработчик, който да не си оставя врати. Ако е криптирано никога не можеш да разбереш има ли вратичка или няма.
 
Аз не разбрах след кой анализ слигна до извода, че точно developer-а ги е оставил тези "противопехотни мини" в кода. След анализа на http логовете, след аналица на ftp логовете, след анализа на auth / secure login логовете или ако има контролен панел след анализа на неговите логове?
 

Горе