Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

happyslacker

New Member
Законодателите искат да има повече пари за преразпределяне (правилните хора ще получават повече от преразпределеното).

Затова смятат да подплашат охлоса - да го е страх да не си декларира данъците. Офшорните банки на сериозните офшорни зони (а също и консултантите, които консултират как да си "криете" парите в офшорни зони) сега потриват доволно ръце...

Гениалната идея е да направят регистър на банковите сметки на българските граждани. Българските банки ще подават данни в този регистър. А чуждите (офшорните банки) няма да докладват.

Дали ще задължават гражданите сами да си вкарват таралеж в гащите (като декларират притежаваните банкови сметки в чужбина) не е ясно.

Напомням, че има практика НАП да принуждава гражданите да декларират откритите и закритите си банкови сметки (мен ме караха да пиша такава декларация когато ме регистрираха по ЗДДС - даже гледаха извлечения от банковите ми сметки за две години назад). При ревизия гледат 5 години назад.

Официалната пропаганда казва, че това е мярка срещу укриването на доходи от български граждани в чужди банки. Обаче в действителност това е мярка, целяща да всява страх и да накара някои хора да си изнесат парите чужди банки (които са извън Европейската империя и не са длъжни да докладват данни за вписване в българския регистър).

Обърнете внимание, че в регистъра няма да пише колко пари има в сметките. Само ще бъдат изброени сметките на гражданите. Размера на сумата било банкова тайна. А това, че лицето има банкова сметка в определена банка не е ли също банкова тайна?
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Избрани коментари по темата из новинарските сайтове:

Камен каза:
С премиер СИК-аджия трябва да сме луди да им разрешим да гледат кой къде и какви сметки има. Не стига дето престъпния свят следи кой какво благосъстояние демонстрира, за да си набелязват жертви къде за обир, къде за отвличане на деца, а сега и направо дай да има регистър на тези работи! Много нагли станаха, ей...

teridan каза:
Повечето хора с по-големи доходи ще си прехвърлят парите в чужбина, без задължително доходите им да са незаконни. Аз лично бих го направил само защото не искам да позволя на Горанов да си вре носа където му скимне.

kotrag каза:
Чудесно. Много прогресивно предложение. В унисон с евро-атлантическите скъпоценности. Но съвсем не достатъчно. Възможно е това добро предложение на министъра да се допълни. Така например ако за определен гражданин се установи, че има разкрити повече от две сметки, следва прокуратурата да има право да се самосезира и да го разследва за пране на пари, трафик на хора, търговия с влияние, укриване на данъци и други по наказателния кодекс.

teridan каза:
Всяка вечер гражданинът на РБългария да подава декларация, придружена от касови бележки и фактури, за изхарчените през деня пари, както и документи, че парите са със законен произход.


teridan каза:
Чакам утре вътрешния министър да се изцепи, че ще сложат на всеки българин гривна с GPS за сателитно проследяване. Не се притеснявайте, данните ще бъдат използвани само при много, ама много специални случаи и то съвсем законно и морално.


То имало и просто решение, ама държавния бюрократ нали трябва да прави регистри, да регистрира, да въвежда данни, да извежда данни, нали трябва сървъра с регистъра да се обслужва от правилната фирма...

cinik каза:
В никакъв случай не регистър. Проблемът със запорирането на сметки може да се реши с еднопосочна информация, т.е. не някой да поддържа регистър, а обявявайки запора на едно място, да стига автоматично до всички банки.

Това трябва да се направи, защото се върши безсмислена работа, за която сметката плащат и кредитори, и задлъжнели.
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Част от парите в чужбина, част от парите под земята/акции/къща/сребро, част от парите в джоба, а останалите разпределени по малко на няколко банки на различни имена (жената, децата, дядото).

Не е проблем тоя закон за мен. Само сметката на името на бизнеса ще е с голяма сума пари, но и там лесно се оправя положението ако ти се занимава.

Тъпото е, че отварят работа на хората, тцтц, така ли иначе нищо не се постига с тоя закон. Хората, които имат пари, с няколко обаждания и парите им ги няма вече, регистър, бла бла, квото щат да измислят. Хората, които нямат пари, нямат избор, оставят си ги там, ама то кво му пука на Борисов, ако дадя Иван има 200 лева спестени от пенсията в банката.

Така ли иначе според статистиката, по спестовните сметки, над 75% от парите са под 1000 лева.
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Ъм... как си правите сметки в банки в чужбина?
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Ъм... как си правите сметки в банки в чужбина?
Кажи на счетоводителя да ти направи, ако ти не знаеш как.
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

„Колкото повече се увеличава хаоса в една система, толкова повече се увеличават хаотичните и грешни решения за управление на същата тази системата”
М. Файгенбаум

Не визирам точно България, а дивотите на Европейския съюз….
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

zx450y250_897348.jpg


Приятелчето на гусин Горанов има нужда от свеж капитал, а не знае къде да го търси... :)
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Ъм... как си правите сметки в банки в чужбина?

Има банки, които предлагат отваряне на сметка от разстояние - пращаш бумагите по куриер до банката. Личните сметки се отварят лесно - искат се по-малко бумаги за подготвяне и пращане.

Ако искаш сметката да е на името на офшорна фирма - има си посредници, които предлагат съдействие с бумащината (сам няма как да се справиш на практика и не е практично).

Иначе, ако искаш лична сметка - сам лесно ще се оправиш с бумащината. И гледай да имаш паспорт - някои банки може да не им харесват личните карти. Всеки български гражданин трябва да има паспорт (въпреки, че задължителни са само личните карти) - за да може по най-бързия начин да напусне казана, ако стане напечено. Ако нотариусът се прави на интересен и не заверява твоя подпис върху лист, на който има копие на паспорта - отиди при друг нотариус.

Обикновено когато е станало напечено няма време за прехвърляне на пари в чужбина (представи си, че си в Кипър по време на "банкова ваканция" и не си там на почивка, а там живееш и там имаш банкови сметки...). Затова е добре предварително да имаш пари в чужбина (на твое име или на името на твоя фирма).

Разгледай какви услуги предлага Euro Pacific Bank например. Не казвам, че точно там трябва да си набуташ парите - просто давам пример. Не е реклама или препоръка. Не съм ползвал услугите на тази банка.

Има и възможност да си набуташ парите в сметка, която не е банкова. Тоест при доставчик на платежни услуги, който не е банка.

Не мога да ти кажа какъв е риска при ползване на един или друг доставчик на платежни услуги (който е банка или не е банка). Риск винаги има. Утре може да падне метеорит върху сървърите на банката.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: ROA
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Банквоте сметки в чужбина се декларират пред НАП ако салдото е достатъчбно голямо.

До колкото знам всяка БГ банка дава информация за открити и закрити сметки в БНБ ежедневно.
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Банквоте сметки в чужбина се декларират пред НАП ако салдото е достатъчбно голямо.

До колкото знам всяка БГ банка дава информация за открити и закрити сметки в БНБ ежедневно.

Офшорни сметки....
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Банковите сметки в чужбина не се декларират пред НАП, ако не те питат (ако те питат - няма как законно да съставиш декларация с невярно съдържание). В кой закон прочете, че трябва да ги декларираш само на основание салдото им?

Това, че не се декларират сметките не значи, че не се декларират приходите по тях (законът не прави разлика между сметка в българска банка и сметка в ошфорна банка, когато става въпрос за получени приходи - и в двата случая, при еднакви други условия, се дължи еднакъв данък и се попълва декларацията по еднакъв начин).

Иначе може и да има изискване за деклариране пред БНБ (преводи над определен размер), не ми се рови сега да проверявам (но май не важи за сметки в чужди банки).
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

„Колкото повече се увеличава хаоса в една система, толкова повече се увеличават хаотичните и грешни решения за управление на същата тази системата”
М. Файгенбаум

Не визирам точно България, а дивотите на Европейския съюз….

аз пък преди 5 дена подписах декларация в българска банка, че не съм ДЗЛ от САЩ...
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Да ги видя тия талибани как ще вкарат Бурканбанк в регистъра... :lol:
 
Аз друго се чудя. Защо вкарват някакви нови идеи и глупости, като яко за зак*рили настоящите нещо. Все едно да искаш да летиш, а дори да не можеш да пълзиш. Не знам каква е тази логика. Какви са тия хора. За да ти вървят иновативните идеи и да срещата положителни реакции, трябва да са ти много ОК настоящите неща. Една банка за малко да фалира сумата си предприятия и държавата нищо не направи за няколко месеца, а те искат някакви банкови сметки да станат лични. Що за кретения е това.
 
От: Re: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Аз друго се чудя. Защо вкарват някакви нови идеи и глупости, като яко за зак*рили настоящите нещо. Все едно да искаш да летиш, а дори да не можеш да пълзиш. Не знам каква е тази логика. Какви са тия хора. За да ти вървят иновативните идеи и да срещата положителни реакции, трябва да са ти много ОК настоящите неща. Една банка за малко да фалира сумата си предприятия и държавата нищо не направи за няколко месеца, а те искат някакви банкови сметки да станат лични. Що за кретения е това.

Това не е кретения, това е управление...
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Проблема всъщност не е в тях, проблема е в обикновения българин, който си няма никаква престава, какво му се случва в държавата. Ние тук, тъй като сме горе-долу активни в политиката, а някои даже твърде активник, особенно в подфорум политика си мислим, че всеки ги знае тия глупости и въпреки това държавата взима грешни решения и се чудим как може да са такива идиоти.

Реално са си много умни, защото на мнозинството, което ги избира не му пука за тия неща и те си го правят, както намират за удобно за самите себе си.
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

аз пък преди 5 дена подписах декларация в българска банка, че не съм ДЗЛ от САЩ...

Българските и европейските банки "доброволно" спазват американското законодателство... Този бисер го прочетох в една брошура на СИБАНК.
 
От: Искат да правят регистър на банковите сметки на българските граждани

Ако стане това, нали се сещате, че около 95% от сивия сектор ще си дръпне парата от банките, както и още една камара народ и пак ще има фалирали банки..

Аз имам чувството, че тва правителство е ебахти кретенията честно.. Тея хора с гъза ли си мислят.. направо като чудя думата държава и ме избива една нервна вълна, ядосване и псуване. герб над всичко нали така ? е ся избирателите им да се наденат на големия кор дето ги очаква, ако вкарат подобен закон.
 

Горе