Казус със собственост на домейн.

alexer

Active Member
Здравейте,
на скоро мой близък попадна в неприятна ситуация от вътрешно-фирмени търкания.
Има домейн, закупен на Фирма 1 ООД, "Иван Иванов" от бг доставчик, съответно има фактура за това, преди седмица е подновен домейна пак на фирмата.
Нещата вероятно вървят към разделяне на съдружниците и съответно на "фирмата", въпросът при промяна данните в профила на регистратора на физическо лице, дали ще имат значение, ако се стигне до съд?
"Иван Иванов" единствено има достъп до контролния панел - парола, имейл, но нали има издадена фактура и в такъв случай домейнът би трябвало да е актив на фирмата.

Някой сблъсквал ли се е с подобен казус или да познава адвокат по темата в Пловдив?
 
От: Казус със собственост на домейн.

ООД е юридическо лице и домейна е негова собственост.
Как ще се "дели", е въпрос на договорка. Или присъда.
 
От: Казус със собственост на домейн.

Съда признава документ - обикновено фактура + банково извлечение. До момента знам само за едно решение на ВКС в което е призната информацията в Whois като маркер за "собственост". Казвам "собственост" защото на практика домейна не се купува, а се наема. Ще влезете в тежки и бавни юридически процедури, които са леко непоятни за нашите съдии и всеки си ги тълкува според зависи.
 
От: Казус със собственост на домейн.

Благодаря ви за отговорите.
s1yf0x това за решението на ВКС е много полезно, ще го потърся - благодаря.
А иначе за юридическите процедури - каквото стане, те си преценяват.
 
От: Казус със собственост на домейн.

Нали замунда така я взеха.
Тоя където си я е взел е платил домейна последният път и доколкото разбрах
миналият собственик все още не може да си го върне.
 
От: Казус със собственост на домейн.

Опитах се да го намеря това решение, но уви ... без успех. Забърсал съм си ценния файл с такива интересни съдебни решения ... да се таковам :mad:
 
От: Казус със собственост на домейн.

Нали замунда така я взеха.
Тоя където си я е взел е платил домейна последният път и доколкото разбрах
миналият собственик все още не може да си го върне.

Я разправи малко за замунда - значи 2ма собственици са били, който е платил последно той е взел сайта -така ли?
Между другото сега видях че nani.bg e регнат от фирма нани.бг еоод.Дали някой щеше да му вземе сайта,ако го беше регнал на фирма примерно : "Юрганчев" ООД.Мисълта ми е задължително ли трябва да са еднакви името на фирмата и името на домейна.Предполагам че едвали има някой който да има фирма нани,както и ходене и т.нЗащитавали се името на домейна ,ако името на фирмата е само нани без бг.Пък можеда не е на юредическо лице нали?
 
От: Казус със собственост на домейн.

Я разправи малко за замунда - значи 2ма собственици са били, който е платил последно той е взел сайта -така ли?
Между другото сега видях че nani.bg e регнат от фирма нани.бг еоод.Дали някой щеше да му вземе сайта,ако го беше регнал на фирма примерно : "Юрганчев" ООД.Мисълта ми е задължително ли трябва да са еднакви името на фирмата и името на домейна.Предполагам че едвали има някой който да има фирма нани,както и ходене и т.нЗащитавали се името на домейна ,ако името на фирмата е само нани без бг.Пък можеда не е на юредическо лице нали?

Да който е платил последно той е взел домейна и в съда нищо не може да му направят.
Името на моята фирма е Global Titans ltd. а сайта shopix.me. Не е задължително да са еднакви.
За запазване като бранд на всички разширения, името на фирмата не знам дали играе роля.
Изглежда замунда.нет не е плащана до сега от юридическо лице и за това е станал този фал.
Ако се плати от юридическо лице домейна по собственост се разделя между всички съдружници.
 

Горе