Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Attacker

Well-Known Member
Скоро навършвам 18 и ще си изкарам дебитна карта. Засега съм се спрял на ПИБ и по-точно на тази Visa Electron карта. Какво ще кажете за банката? Можете ли да ми предложите по-добра банка? В каква валута да бъде сметката - левове, долари или евро? Засега пращам и получавам само в долари, така че май така ще е най-добре. Или да бъде в Евро, защото еврото е непоколебима валута?
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Препоръчвам ти тази банка. Картата ти може да бъде в няколко валути едновременно, а Интернет банкирането е безплатно(as usual).
Да, това е типа карта.
Не знаех, че еврото е непоколебимо. :wink:
 
От: От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Препоръчвам ти тази банка. Картата ти може да бъде в няколко валути едновременно, а Интернет банкирането е безплатно(as usual).
Да, това е типа карта.
Не знаех, че еврото е непоколебимо. :wink:

Как така в няколко валути едновременно?
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

А ако имах възможност само на една сметка, каква валута би било разумно да избера?
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

А ако имах възможност само на една сметка, каква валута би било разумно да избера?
Според зависи. В България се пазарува предимно с левове.
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Е да, ама с тази карта ще купувам и получавам само в долари.
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Само да се включа в темата и Аз да попитам има ли Българска банка в която сметката ми да е в британски лири, защото до сега виждам, че може да е само в левове, долари и евро ? :)
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Ами поискай сметката ти да е в долари...
Въпросът ми трябваше да е формулиран така: Струва ли си да си открия сметка в долари? Ще загубя ли нещо, ако е в левове или евро?

Само да се включа в темата и Аз да попитам има ли Българска банка в която сметката ми да е в британски лири, защото до сега виждам, че може да е само в левове, долари и евро ? :)
http://www.fibank.bg/bg/page/108
 
От: От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Въпросът ми трябваше да е формулиран така: Струва ли си да си открия сметка в долари? Ще загубя ли нещо, ако е в левове или евро?

Ако сметката ти е в друга валута от валутата, в която получаваш превод по нея, можеш да загубиш от курсовата разлика. Например, ако получаваш долари по сметка в паунди, банката веднъж ти купува доларите срещу лева по нейн курс и втори път ти продава паунди срещу лева, пак по нейн курс за деня. Това става при липса на директен курс USD->GBP. Дори и да има такъв, пак можеш да загубиш. Тук на говорим за превалутиране на дребни суми, при което разликите могат да се пренебрегнат.
 
От: От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Лично мое мнение, че дебитните са по за предпочитане пред кредитните карти.
Кредитните карти имат много по-широко приложение.
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Най-тарикейтски са картите MasterCard, които са дебитни. В чужбина (а и у нас) си изглеждат като кредитни (което например ти позволява да вземеш кола под наем без да внасяш депозит), а в същото време си харчиш собствените пари.
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Аз от януари месец си цъкам с Visa Electron от ЦКБ. Много е гот - удържат ти само два лева (имаш 2 кинта, които не можеш да си изтеглиш), за да ти поддържат сметката жива и не плащаш никакви такси и т.н. Навсякъде ми я приемат - пазарувал съм в Amazon.com, в Ebay, вързвал съм към MB, bet365 и къде ли не и всичко е 6+ :)
Моята сметка си е в левове - предпочитам нашенската валута, щото парите идват от чужбина, но се харчат най-често в България. А иначе по курса за деня се обменя валутата и ти се влива в левчета... ;]
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Благодаря за отговорите на всички. Ще прегледам всички оферти от банките и според предимствата и недостатъците им и вашите мнения ще реша каква карта да си взема.
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Най-тарикейтски са картите MasterCard, които са дебитни. В чужбина (а и у нас) си изглеждат като кредитни (което например ти позволява да вземеш кола под наем без да внасяш депозит), а в същото време си харчиш собствените пари.
mc_hand_holding.jpg
Така е, напълно съм съгласен!:wink:
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Значи знам със сигурност че Българските банки не правят така нареченото крос обръщение т.е ако сметката ви е в евро а получавате пари в долари ще има 2 транзакции Долар->Лев и Лев-Евро от което вие губите.
Имам съмнения че се прави същата схема дори когато сметката ви е в долари и получавате долари т.е Долар-Лев Лев-Долар и така ви го начукват. Но за това не съм сигурен, само предполагам
 
От: Каква дебитна карта да си извадя и в каква валута да е?

Значи знам със сигурност че Българските банки не правят така нареченото крос обръщение т.е ако сметката ви е в евро а получавате пари в долари ще има 2 транзакции Долар->Лев и Лев-Евро от което вие губите.
Имам съмнения че се прави същата схема дори когато сметката ви е в долари и получавате долари т.е Долар-Лев Лев-Долар и така ви го начукват. Но за това не съм сигурен, само предполагам
Крос курс можеш да договориш с дилърите в банката, когато сделката е за по-голяма сума. Иначе да, могат да ти го "начукат". Вместо да ти взимат такса, те минават през 1,2,3 курса. :)
 

Горе