Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Savvy

New Member
В момента имам само дебитна карта на Маестро, която ми беше издадена от работата за да ми превеждат по нея заплатата. С Маестро, обаче, не мога да платя нищо онлайн, затова ми трябва нова карта.
Да кажем че планирам да внеса 5000 депозит в банката и ще си оставя 500 в разплащателната сметка по която ми идва заплатата.

Банката която обслужва фирмата където работя е ОББ и оттам ми казват че кредитна карта е по добър избор тъй като се приема навсякъде и нашата фирма ползва някакви привилегии. 18 лв би била годишната такса на една ВИСА и доколкото разбрах лимита от кредитната карта ще се погасява автоматично от разплащателната ми сметка без олихвяване.

Познати обаче поддържат мисълта че нищо което съдържа 'кредит' във себе си не е на добре, а доколкото ми стана известно единствената разлика е че дебитната карта няма да се приема от всеки сайт.
Ако трябва да бъда честен - единствената причина поради която ми е нужна способността да плащам онлайн, е да си плащам онлайн игрите с месечна такса.

За съжаление, нищо не разбирам от дебитни/кредитни карти, затова се надявам някой да ме упъти в правилната посока.

Мерси
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

От моя опит сайтовете, които не приемат дебитна карта са много малко като процент, спрямо тези, които приемат.

Да, може би дебитните карти го имат недостатъка, че може някъде да не успееш да се разплатиш, макар че много трудно ще намериш вече сайт, който не работи с дебитни карти. Но дори така да е, то ако си решил да си купиш еди-какви-си обувки от този онлайн магазин, същите обукви ще ги намериш и другаде. Поне такъв е принципа.

Но дебитната карта според мен има едно голямо предимство пред кредитната - по-трудно ще ти окрадат парите. В смисъл такъв измами с карти стават по света, особено ако не си внимателен. И да кажем, че дебитната ти карта бъде компроментирана и ти имаш в разплащателната сметка към нея 500лв. Така - та този, който ти е компроментирал картата повече от 500лв. не може да ти открадне, защото толкова имаш в сметката. Обаче ако е кредитна карта с лимит 1 000лв. или 5 000лв. или с по-голям лимит, като нищо може да дръпне целия лимит и после ти да се чудиш за какво ти е било да си взеимаш кредитна карта, а и го има варианта, в който ще трябва да ги плащаш тези откраднати пари на банката ти.

Щом ти трябва само за плащане на онлайн такса, ако говорим за MMO игра - приемат дебитни карти. Поне досега не помня някоя да не е приемала. Аз имам опит главно с LOTRO и WoW, така че за други не знам.

Трябва да си направиш сметката кое ще ти е по-полезно. Ти ще я ползваш все пак. Кредитната карта е удобство, но и причина да внимаваш много какво правиш с компютъра си и от къде и как пазаруваш.

И така. :)

Поздрави!
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Пробвай да платиш с текущата ти карта. Това, че е в ЛВ и е дебитна, не е проблем за някои сайтове. Освен това си споменал, че е VISA. Други обаче задължително изискват кредитна (iTunes и AppStore нa Apple например). Моя съвет е, ако имаш възможност не си вади кредитна. Много дребни шрифтове изскачат след подписване на договора и после се чудиш "ама що така". Особено важи за гръцките банки (в каквато си ти) !
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

...ОББ и оттам ми казват че кредитна карта е по добър избор тъй като се приема навсякъде...

ей, опасни са начи! :)


единствената причина поради която ми е нужна способността да плащам онлайн, е да си плащам онлайн игрите с месечна такса.
Дебитна VISA Electron към разплащателната ти сметка. Нищо повече не ти е нужно...
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Аз по принцип съм го решил така:

- разплащателна сметка по която ми пристигат парите и закачена за нея дебитна карта с която плащам по магазини, където пазарувам лично (примерно в супермаркета)
- виртуална VISA закачена за сметката по-горе, с която пазарувам по китайските сайтове - тази карта е без магнитна лента отзад и не може да се ползва на POS устройство.
- онлайн банкиране с която си размята пари насам-натам. Примерно решавам, че ще купувам нещо от Deal Extreme за $15, умножавам по леко завишен курс - примерно 1.5 и превеждам 23 лв на виртуалната виза. Плащам на сайта и картата остава с някакви стотинки в нея и не се притеснявам дали някое китайско пубертетче няма да ме избомби :)
- истинска кредитна карта с която плащам когато съм в чужбина. Получавам sms всеки път когато плащам нещо с нея, така че бързо ще реагирам при неоторизирана транзакция.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Абе все едно живеете в 18 век. Кредитната карта предлага много по-голяма сигурност от дебитната. Кой ви е излъгал, че кредитна се краде по-лесно? Дебитната оперира с живи пари, а кредитната както подсказва името оперира на кредит и трябва да я погасяваш. Т.е. като ти оберат дебитната ходи се разправяй с михаля да се върнат парите обратно, на практика е невъзможно. С кредитната транзакцията се блокира с едно обаждане по телефона на центъра за подръжка, и докато продавача не предостави доказателство че наистина ти си купил нещата от магазина (поспис или пинкод при покупка на живо или CVV номер при покупка онлайн) парите ви се връщат.

Понеже тук сте по-ошлайфани с paypal disput-ите, точно такъв е механизма и на кредитната. Купуваш нещо, оплакваш се, че не си получил услугата, връщат ти парите. Ако купите нещо, пък магазина от който купите фалира междувременно - връщат ти парите. И в двата случая с дебитната разправиите да си получите сумата обратно ще са несравнимо по-големи.

Тоя съвет пък "щом е кредитна значи е лошо, значи бягай" е безумен. Въобще, защо хората се навират да дават съвети като си нямат идея ми е неразбираемо. Ако си примерен платец и си погасяваш картата всеки месец няма никакви други такси, които да платиш. Ако си неграмотен финансово и не погасяваш и теглиш кеш с кредитната то ще страдаш много. Банките на това разчитат. Но, ако чинно си пускаш цялата вноска всеки месец и ползваш картата по предназначение (т.е. да не теглиш кеш от банкомат) за годината ще платиш само таксата обслужване. Много банки имат и промоция, при която първите две години таксата липсва, други пък като ПИБ и ДСК имат кешбек, ако ползваш редовно картата ти връщат 1% от покупките.

Иначе като цяло не препоръчвам ОББ, те от тази година въведоха 50ст плащане на транзакция с кредитна карта, което е тотално безумие. Но от някоя друга банка, като гореспоменатите две давай смело.

И въобще, предприемачи хора, не живейте в каменната ера с парите под дюшека. Кредитни карти се ползват от десетилетия и има множество механизми за защита от измами.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Но дебитната карта според мен има едно голямо предимство пред кредитната - по-трудно ще ти окрадат парите. В смисъл такъв измами с карти стават по света, особено ако не си внимателен. И да кажем, че дебитната ти карта бъде компроментирана и ти имаш в разплащателната сметка към нея 500лв. Така - та този, който ти е компроментирал картата повече от 500лв. не може да ти открадне, защото толкова имаш в сметката. Обаче ако е кредитна карта с лимит 1 000лв. или 5 000лв. или с по-голям лимит, като нищо може да дръпне целия лимит и после ти да се чудиш за какво ти е било да си взеимаш кредитна карта, а и го има варианта, в който ще трябва да ги плащаш тези откраднати пари на банката ти.

Aз доколкто знам с кредитна карта по трудно ще те окрадат защото получаваш смс, когато стане транзакция, която не си направил, и веднага казваш на банката да спре картата и ти връщат парите.

Пробвай да платиш с текущата ти карта. Това, че е в ЛВ и е дебитна, не е проблем за някои сайтове. Освен това си споменал, че е VISA
...казах 2 пъти в първите 2 изречения че картата ми е МАЕСТРО. И не - не са ми приемали плащане с нея. Само Виса, Мастъркард и Виса Електрон, по принцип, се признават там където съм пробвал.

Към Georgi:

Това с виртуалната ВИСА ми е непознато, както и повечето неща свързани с банковите карти. С какво е по на сметка спрямо кредитната карта, която каза че ползваш в чужбина?

Тъй като каза че имаш и дебитна, и кредитна (както ми се очертава сигурно и на мен), какви проблеми могат да възникнат ако въобще не пипам кредитната извън 1 плащане на месец (ако дори и това въобще правя)?
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Кажи им да ти издадът виза електрон и да не се правят на много хитри. Тая кредитна ще ти изде главата от такси.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

По принцип си прав - кредитната карта несъмнено ти предлага някаква сигурност, но си плащаш по-високата годишна такса и % от всяка транзакция. Освен това е кредитна, а много хора се увличат по харченето на пари, които все още не са изкарали (но това си е до човек). Лихвения процент по кредитната карта е един от най-високите понеже някаш обезпечение и предварително одобрение - решаваш, ползваш и съответно си плащах за гяволъка :) Оспорването на транзакция не става само с едно обаждане. Просто оттам се почва. След това се се попълват едни бланки, праща се копие от мейли или каквато и да е комуникация с търговеца имаш. След това има месеци чакане. Имам 3 оспорени транзакции, като двете отнеха около 2 месеца, а третата ми върнаха парите след ... може би беше около половин година, едва след като им казах, че ще сменям банката.

Общо взето ако не си пазиш гъза сам, няма кой да го пази вместо теб :)
 
От: От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

С какво е по на сметка спрямо кредитната карта, която каза че ползваш в чужбина?

Виртуалната няма никаква такса, тя просто е вързана към някоя от другите ти сметки. Плюса е, че можеш да я ползваш по някакви съмнителни сайтове, а като я държиш с малко пари няма от какво да се притесняваш, понеже тя реално е дебитна - не можеш да излизаш на минус.

Какви проблеми могат да възникнат ако въобще не пипам кредитната извън 1 плащане на месец (ако дори и това въобще правя)?

Никакви - ти ще си един от малкото размуни ползватели на кредитни карти. Само годишната такса ще си плащаш.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Я па да ти кажа, че с ОББ ще береш големи ядове с дебитна карта. Ще ти искат да инсталираш разни сертификати, допълнителни такси за онлайн банкиране и накрая ще се откажеш сам, както направих аз :) Тва за кредитните карти и сигурността пък от де го измислихте не ми е ясно? СМС при транзацкия? Че тва всяка банка го предлага и за дебитни карти срещу 15 стотинки. Ще се усетиш, че някой ти е откраднал данните...ама след 2 дена като ти се обадят от банката, че си стигнал лимита.

Айде малко по-разумно с тези безумни тези. Няма как КРЕДИТНА карта да е по-изгодна от ДЕБИТНА. Тва е ясно и на 10-годишните деца. Вземай си Виза на ЦКБ или ДСК, с другите само ядове
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Няма как КРЕДИТНА карта да е по-изгодна от ДЕБИТНА.

Всъщност, всеки модерен, разумен човек знае че не може да се сравняват. Кредитната и дебитната карта вършат съвсем различни функции, аз съм на мнение че човек трябва да има и двете. За целта посочена от автора на темата определено дебитна ще му свърши работа. Но след време ще му се наложи да има и кредитна, ще реши да отиде в чужбина и да си вземе кола под наем и тая дебитна никаква работа няма да му свърши. Ще реши пак в чужбина да тегли пари от банкомат кредитната няма да му свърши работа, защото таксите при теглене са скъпи и лихвите високи. Кредитната и дебитната просто се допълват!

Аз коментирах само безумията по кражбите с кредитна карта, които ако се случват са рядко и обикновено имаш как да се защитиш от тях (макар и да отнема време и малко нерви както Georgi посочи). Коментирах и това "щом има кредит в името значи е лошо". Пък после хората с онлайн магазини тук се чудят защо сме страната на наложния платеж, с такова мислене няма как да е по-различно.
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Сега излезна, че кредитните карти са непробиваеми и че дебитните карти ги нямат същите опции като кредитните, когато опре до защита. Като искаш да знаеш кога някой ти тегли от картата - пускаш си СМС услуга в банката за 10-18ст. на СМС и си свиркаш. Второ - измами с кредитни и с дебитни карти стават всеки ден и никой не е застрахован.

И лично според мен е много по-добре ако ще трябва да се разправяш да си търсиш парите - да търсиш пари, които са си били твои и отделени за глупости, околкото след това да връщаш кредит, защото кредитната карта е точно това, даже си излиза в регистъра с кредитите.

И тези от банката неслучайно са ти предложили кредитна карта - комисионните, ако успеят да ти я пробутат са по-големи от тези за дебитните карти.

И въобще това с "идва ти смс" като някой ти тегли от кредитната карта и си свиркаш са пълни глупости. Идва ти смс, ако си включиш тази услуга към кредитната карта и ако има кой да ти каже за нея, което не знам как, но е същото и при дебитните карти.

Не казвам, че едната карта е по-хубава от другата - и двете си имат плюсове и минуси. И двете ако не знаеш как да си ги пазиш могат да ти бъдат компроментирани. И компроментирана кредитна карта може да доведе до това да плащаш кредит, за който нямаш никаква вина.

И това с банката ще ти върне парите ако те оберат чрез кредитната ти карта си е пълна глупост. Банката ще ти върне парите, ако иска да ти ги върне, независимо дали става въпрос за дебитна или кредитна карта. И също така може да поиска да не ти ги върне - пак и за двете карти.

И чисто информативно - всяка банкова институция плаща на адвокато доста тлъсти суми, именно за да може да пребори малки риби в подобни диспути, когато реши, че не иска да им плаща обезщетения независимо по каква причина - не говоря само за кражби на пари от карти.

Поздрави!
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Ех, то хубаво да има различни мнения, ама аз само по объркан ставам.
Засега както е, аз имам дебитна в която ми се превежда заплатата, и само нея ползвам да тегля от банкомат, когато ми е нужно.

2-рата карта (дебитна,или кредитна, още не се знае) ще бъде единствено за дребни онлайн плащания.

Държа да отбележа, че няма вероятност да остана по което и да е време с по малко от 2-3 хиляди лева , тък като не харча своеволно за нищо, така че не съществува шанс да не мога да си покрия кредитно плащане с налични пари от разплащателната сметка.

Kакто ми го обясни онзи, банката си взима сама парите, похарчени по кредитната карта от разпл. ми сметка до няколко дена и без олихвяване.

P.S.

И никой ли няма 1 добра дума за ОББ?
 
Последно редактирано:
писал съм няколко пъти има дебитни карти който са кат кредитни, просто крединия лимит е парите който имате вътре

такива са на райфаизе visa clasic , и мися в сосаите мастъркардите им
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

И лично според мен е много по-добре ако ще трябва да се разправяш да си търсиш парите - да търсиш пари, които са си били твои и отделени за глупости, околкото след това да връщаш кредит, защото кредитната карта е точно това, даже си излиза в регистъра с кредитите.

И чисто информативно - всяка банкова институция плаща на адвокато доста тлъсти суми, именно за да може да пребори малки риби в подобни диспути, когато реши, че не иска да им плаща обезщетения независимо по каква причина - не говоря само за кражби на пари от карти.

Поздрави!

Извинявай, но не си в час въобще. Предимството на кредитната е, че парите не напускат сметката и не са при продавача, когато стане покупка с нея! На банката по тоя начин и е много по-лесно да обърне транзакцията, за това дадох и paypal примера. С дебитната парите ти напускат сметката и отиват директно в продавача. По този начин връщането им в обратна посока е много по-сложно. Поинтересувай се малко като фалира авиокомпания кои са първите хора, които си получават предплатените билети обратно. Тези платили с реални средства с дебитна карта или тези с кредитната.

Втория ти параграф пък за диспутите е нереален. Ти не оспорваш транзакцията с банката, ти я оспорваш с продавача. Картоиздателя е просто междинка между вас двамата и не плаща на адвокати за да оборват малки риби в диспути, диспута не е с картоиздаделя! Да не говорим, че автоматично издателя застава на твоя страна, като има диспут продавача трябва да докаже, че ти си купил нещо от него, а не ти да доказваш че не си купил нищо!

По информация от уики, менте транзакциите са 0.1%. И основно се действа с големи измами, за големи суми. Никой не е умрял за вашата кредитна карта с 1000лв лимит. http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_card_fraud
 
От: От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Аз лично съм доволен от Първа Инвестиционна Банка и ЦКБ. И в двете имам дебитни карти, които си работят супер за интернет заплащания, харесва ми много и удобството, което предлага онлайн банкирането на Първа Инвестиционна банка. И другото им предимство на тези две банки е, че са единствените в града в който живеят, които имат по-два клона в същоя този град и то на доста удобни според мен локации.

Иначе в ОББ не ми харесва това, че таксите, които плащаш за превод към сметка в банката са малко високи като-че-ли, но си признавам, че нямам голям опит с тях, като изключим преводи на пари към фирмени сметка, които са към тази банка.

Всъщност сега си спомних, че имах фирмена сметка открита там преди години и беше безумно скъпо. И имаше безумна бумащина, когато се налагаше да се правят неща по сметка. И най-дразнещото беше, че за да закрия сметката трябваше да отида точно до офиса, в който съм я открил, а той беше на майната си принципно.

Иначе отношението на служителите им бих казал, че беше добро. И все още е такова.

Примерно на ПИБ това ми харесва, че е безплатно да си вкарваш пари в сметката и че като теглиш пари от нея на каса, ако става въпрос за до 5 000лв. таксата ти е 0.50лв. Ако трябва да теглиш над 5 000лв. наведнъж не помня колко беше таксата, но ако се обадиш един ден предварително пак е 0.50лв. Поне такива са ми спомените.

Само да кажа, че споделям тези неща като човек, който се е възползвал от различни услуги в дадените банки. Не агитирам за някоя банка специално, всеки е двободен сам да си прави сметката.

Това, което казва @coolice е интересно, не го знаех.

Ех, то хубаво да има различни мнения, ама аз само по объркан ставам.
И никой ли няма 1 добра дума за ОББ?
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Извинявам се, че пиша втори пост подред в темата.

Първо - дали ще платиш с дебитна или кредитна карта, или ще извършиш банков превод до дадена сметка - ако не получиш това, за което си платил ти връщат парите обратно. Измамите стават не само като някой не ти прати нещо, което си платил. Измамите стават и като някой някъде си започне да ти точи картата и ако не си наясно, че става това - накрая пак ще увиснеш. Спрете да живеете в света на дребните далавери за един часовник от ebay.com

Относно второто ти твърдение - естествено, че в този момент застават на твоя страна. Това е когато се знае, че картата е ползвана за покупка на нещо. Обаче ако някой анонимник ти опердаши парите като ги изтегли от банкомат или с онлайн врътка и изчезне - може да си получиш парите, може и да не си ги получиш. Не всички измами на света са свързани с ebay.com или стават в интернет пространството. Стегни се малко.

Извинявай, но не си в час въобще. Предимството на кредитната е, че парите не напускат сметката и не са при продавача, когато стане покупка с нея! На банката по тоя начин и е много по-лесно да обърне транзакцията, за това дадох и paypal примера. С дебитната парите ти напускат сметката и отиват директно в продавача. По този начин връщането им в обратна посока е много по-сложно. Поинтересувай се малко като фалира авиокомпания кои са първите хора, които си получават предплатените билети обратно. Тези платили с реални средства с дебитна карта или тези с кредитната.

Втория ти параграф пък за диспутите е нереален. Ти не оспорваш транзакцията с банката, ти я оспорваш с продавача. Картоиздателя е просто междинка между вас двамата и не плаща на адвокати за да оборват малки риби в диспути, диспута не е с картоиздаделя! Да не говорим, че автоматично издателя застава на твоя страна, като има диспут продавача трябва да докаже, че ти си купил нещо от него, а не ти да доказваш че не си купил нищо!

По информация от уики, менте транзакциите са 0.1%. И основно се действа с големи измами, за големи суми. Никой не е умрял за вашата кредитна карта с 1000лв лимит. http://en.wikipedia.org/wiki/Credit_card_fraud
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Първо - дали ще платиш с дебитна или кредитна карта, или ще извършиш банков превод до дадена сметка - ако не получиш това, за което си платил ти връщат парите обратно. Измамите стават не само като някой не ти прати нещо, което си платил. Измамите стават и като някой някъде си започне да ти точи картата и ако не си наясно, че става това - накрая пак ще увиснеш. Спрете да живеете в света на дребните далавери за един часовник от ebay.com

Относно второто ти твърдение - естествено, че в този момент застават на твоя страна. Това е когато се знае, че картата е ползвана за покупка на нещо. Обаче ако някой анонимник ти опердаши парите като ги изтегли от банкомат или с онлайн врътка и изчезне - може да си получиш парите, може и да не си ги получиш. Не всички измами на света са свързани с ebay.com или стават в интернет пространството. Стегни се малко.

В тези случаи, някоя от 2-те типа карти има ли предимство?
 
От: Каква карта за онлайн плащане? Познати съветват дебитна, а банката - кредитна

Извинявам се, че пиша втори пост подред в темата.

Първо - дали ще платиш с дебитна или кредитна карта, или ще извършиш банков превод до дадена сметка - ако не получиш това, за което си платил ти връщат парите обратно. Измамите стават не само като някой не ти прати нещо, което си платил. Измамите стават и като някой някъде си започне да ти точи картата и ако не си наясно, че става това - накрая пак ще увиснеш. Спрете да живеете в света на дребните далавери за един часовник от ebay.com

Относно второто ти твърдение - естествено, че в този момент застават на твоя страна. Това е когато се знае, че картата е ползвана за покупка на нещо. Обаче ако някой анонимник ти опердаши парите като ги изтегли от банкомат или с онлайн врътка и изчезне - може да си получиш парите, може и да не си ги получиш. Не всички измами на света са свързани с ebay.com или стават в интернет пространството. Стегни се малко.

Просто говориш наизуст, за неща които се мъчиш да разсъждаваш логически, а не са ти ясни. Пусни едно търсене в гугъл which is safer credit or debit card и после ела да коментираме пак. Ето само четири статии на първо четене от мен, вярно е че са за американските закони, но нямам нерви да търся повече, а и в Европа не е много по-различно. И понеже знам, че сигурно ще се хванеш за тая сламка, намери ми поне една статия в нета, която твърди, че дебитните карти са по-сигурни, на какъвто и да е език.
http://www.mybanktracker.com/news/2013/12/29/safer-debit-credit-card/
http://finance.yahoo.com/news/credit-cards-vs-debit-cards-113022783.html
http://money.cnn.com/2013/12/20/pf/expert/debit-credit-cards/
https://www.mint.com/blog/credit/whats-safer-credit-cards-or-debit-cards-1213/

И естествено, че говорим предимно за онлайн кражби. Офлайн включва крадеца да ти знае пинкода, а това е съвсем друга сфера на обсъжданото до момента и всъщност обхваща и двата вида карти еднакво. Дебитната не е по-сигурна офлайн от кредитната. Даже напротив, но не искам да се отплесвам.
 

Горе