Какво е мнението ви за висшето образование?

Poltargaista

Active Member
Здравейте, колеги!
От известно време ме глождят няколко въпроса - какво е мнението ви за висшето образование в България?

Завършили ли сте и ако да - къде и какво? Видели ли сте някакви ползи от завършването - знание, доход и т.н.? Или дипломата (ако Я има) просто стои някъде в шкафа и събира прах?
С голям интерес бих изчел всички мнения по темата.

[SUP]
+Ангел Порязов - Профил в Google+​
[/SUP]
 
Последно редактирано:
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Няма да отговоря изчерпателно, но съм завършил. Знанията от висшето ги превръщам в доход постоянно, тая работа я правя още откакто станах студент. Мнението ми по темата е, че разликата между човек със средно и такъв с висше е като между някой с основно и друг със средно. Това си е още една образователна степен нагоре и ще помага до края на живота на хората, които имат амбиция да са нещо повече от черноработници. Дори да не забогатеете най-малкото ще се уредите на по-лека работа. Ако някой има възможност да завърши висше, трябва да го направи. Има и изключения, но освен ако не сте гении с някакви природни заложби висшето ще ви помогне доста.
 
Последно редактирано:
Re: От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Аз от моите само едно съм добутал до завършване семестриално :) може би нещо да съм хванал от 9 те мениджмънта но бях попрочел доста книги от големите имена по мениджмънт, маркетинг, брандинг, реклама... преди да уча икономическата специалност бях решил че ще развивам умения в тази област така че поназнайвах нещата понякога повече от преподавателите.....

от инженерното ми понаучих това онова за коли, двигатели, метали, помпи, флуиди (мога да кажа че не съм изкарал лев от инженерното но ми е спестило пари по сервизите, )

Висшето ми доразви уменията да оцелявам в трудни ситуации, бързото мислене и са ми едни от най незабравимите години в живота... студентски живот...

ако някой пита дали да учи препоръчвам задължително :clap:

иначе и аз

bVXuI.jpg

пп. само не варвайте на преподавателите който ви казват че колегите са ви конкуренция и не трябва да си помагате, работата в екип е много важна и българското висше образование е много изостанало в тази област екипната (даже и от ЕС го казват), колкото по голям екип си имате толкова по напред ще бутате с по малко усилия и ще ви е по добре и по забавно...
 
Последно редактирано от модератор:
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Честно да си кажа нямам идея къде точно в момента ми е дипломата за средно както и документа за допълнителна квалификационна степен (към средното). Висшето го недовърших поради липса на мотивация (не видях смисъл да го продължа). Нямам спомен да ми се е налагало да показвам диплома за да убеждавам някого да ми даде работа. Истината не е в дипломата, а в знанията, уменията и понякога връзките. Можеш да ги натрупаш (първите две) както с ходене на даскало и диплома, така и с четене и пробване на прочетенето. Ако сам не можеш да се квалифицираш, може да намериш някой, който да те научи. Има вариант и с обмяна на опит (един е научил едно, друг друго). Ходенето на даскало (без значение основно, средно или висше) не е загуба на време ако трупаш знания и умения. А връзките могат да придобият с коректност и човещина.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Е, в тая тема дето е линкната съм си дал мнението подробно. И пак ще кажа - образованието в сегашната му форма е загуба на време и пари. За образованието , Не такова обаче. Не мога да приема, че трябва да губя 4г и сума ти и пари за една хартийка. Над 70% от работата и бизнеса се получава чрез познати ( това от дебела книга ) . Ако мога да се върна назад, щях да си седя у дома и да си чета от нета и да запиша нещо дистанционно онлайн сигурно. Сега вече има всичко в Интернет.

Диплома не съм ползвал с изключение на предната си диплома, която ми послужи да ида в Швейцария за 1 година на работа, все тая и със и без Швейцария все щях да се оправя - извод - не е имала решаваща роля. Оттогава насам не се и замислям къде са изобщо....извинете ама по добре днеска да направя 3 лога ( пример само не съм дизайнер ) по 10лв или да напиша 5 статии по 5 лв , докато си чеша топките и пия бира отколкото да се моля на някой за работа, да се лашкам в кола/бус...да ходя на студа и да се пазя от колеги идиоти, които да речем си размазват сополите на отсрещното бюро, като мислят, че не гледаш.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Слаба работа е. В България играят повече връзки и умения. Уменията се придобиват с работа и интерес към работата.
Пак е добре да го имаш - не вреди. Трудна е преценката, дали си заслужава в конкретния случай.
 
Re: От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Слаба работа е. В България играят повече връзки и умения. Уменията се придобиват с работа и интерес към работата.
Пак е добре да го имаш - не вреди. Трудна е преценката, дали си заслужава в конкретния случай.

Абсолютно съм съгласна. Аз по принцип съм в езикови среди. Завършвам филология тази година, но никога не съм мислила, че това ще ми донесе кой знае какво- Записах още от самото начало заради възможността да пътувам да дадената страна по Еразъм, както и заради чисто сухарската информация, която аз много харесвам, но на курс не би се учила. Иначе, по моето обазование - ако е за квалификация, много по-добре е да се вземе ниво еквивалент на европийското С2 и така да се дава.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

:)
Ако смяташ да ходиш на работа ще ти трябва висше. Ако смяташ да постигнеш нещо, не си губи времето. Всъщност, това е малко строго изказване. Възможно е да си направиш план за действие в живота, който включва и временно да си на работа. Но ти избираш дали си струва огромното влагане на време и пари в това висше, имайки предвид, че единственото, което ще получиш е основни познания по разни теми и една хартийка, която евентуално (не е сигурно дори) ще ти осигури работно място.

Аз имах големи очаквания за това висше. Явно такова мнение ми е наложило обществото. А и някак понеже винаги играя по правилата, просто нормалната следваща стъпка се очакваше да е висше. И отидох в най-добрата специалност в тази област (КСТ) във Варна. Помня как гледах предметите преди да се запиша и им се радвах. Хаха. Фантазии ... Реалността е, че абсолютно нищо за УЕБ не научих. Заливат с тонове безсмислена информация, с десктоп програмни езици и с разните му там хардуерни регистри, команди и простотии. И за свободното ти време ти хвърлят една висша математика, която пък е най-голямата безсмислица :D. Добре че се махнах. И не си мислете: А, той се е махнал, щото не може да мине и са го накъсали и сега си фантазира. Само ще кажа, че всеки семестър имах стипендия за успех. Която почва от 4,50 среден успех май.

Естествено видял съм само един университет и един поток хора и една група лектори и не е редно да правя изводи за всички останали, но някак не очаквам да е по-различно и при тях.

Та такива работи. В заключение ще кажа, направи си план за действие. Ако ще го има висшето в този план то знай, че даваш ОГРОМНО количество време и пари, а получаваш нищожни знания и значително увеличение на шансовете да те вземат някъде на работа. Това е точната размяна. Може би щеше да има малко повече смисъл ако смятах да стана десктоп програмист, но отново не очаквай като излезеш от университета и да си готов за работа.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Хайде и аз да се включа. Магистър по педагогика съм, специализация - изобразително изкуство.
Работя с сферата на туризма на средно управленско ниво или както там го наричат. Оказа се, че за това, което върша не ми е нужно специално образование. Просто защото се справям. Харесва ми.
Но не мисля, че дипломата ми е излишна! Винаги мога да практикувам отново специалността си, а колкото и да те бива за тази работа(педагогика), без ценз(и стаж), нямаш шанс за реализация.

Относно връзките - навсякъде, където съм работила съм се явявала на интервю, в абсолютно непозната среда и без връзки.
 
От: От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Хайде и аз да се включа. Магистър по педагогика съм, специализация - изобразително изкуство.
Работя с сферата на туризма на средно управленско ниво или както там го наричат. Оказа се, че за това, което върша не ми е нужно специално образование. Просто защото се справям. Харесва ми.
Но не мисля, че дипломата ми е излишна! Винаги мога да практикувам отново специалността си, а колкото и да те бива за тази работа(педагогика), без ценз(и стаж), нямаш шанс за реализация.

Относно връзките - навсякъде, където съм работила съм се явявала на интервю, в абсолютно непозната среда и без връзки.
 
От: Re: От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Аз от моите само едно съм добутал до завършване семестриално :) може би нещо да съм хванал от 9 те мениджмънта но бях попрочел доста книги от големите имена по мениджмънт, маркетинг, брандинг, реклама... преди да уча икономическата специалност бях решил че ще развивам умения в тази област така че поназнайвах нещата понякога повече от преподавателите.....

от инженерното ми понаучих това онова за коли, двигатели, метали, помпи, флуиди (мога да кажа че не съм изкарал лев от инженерното но ми е спестило пари по сервизите, )

Висшето ми доразви уменията да оцелявам в трудни ситуации, бързото мислене и са ми едни от най незабравимите години в живота... студентски живот...

ако някой пита дали да учи препоръчвам задължително :clap:

иначе и аз

Виж файлът 3143

пп. само не варвайте на преподавателите който ви казват че колегите са ви конкуренция и не трябва да си помагате, работата в екип е много важна и българското висше образование е много изостанало в тази област екипната (даже и от ЕС го казват), колкото по голям екип си имате толкова по напред ще бутате с по малко усилия и ще ви е по добре и по забавно...

Наистина е по-добре да се ползва така наречената синергия - много хора по-малко отколкото сам и по-много( Не мога да се сетя за автора но искам да цитирам "Какво предпочитате да използвате капацитета си на 100 % или да намерите 99 човека, които да дадат само по 1 % и да осъществите крайната цел ?") Е това не е точно така винаги.
В момента уча "Компютърни науки" във ВТУ и споделям изцяло мнението на KISS, разбирам го напълно, само че аз съм почти на финалната права и вече е късно за да прекъсвам.Може би ако бях първи курс щях да се откажа.Студентски живот ти дава възможност за създаване на огромно количество контакти, а те са най-важното.Имаме приятели за маса, имаме приятели за забавления, но аз лично се стремя да допълвам колонката с хората, с които може да се върши работа.През цялото си обучение в училище или в университета никой никога не ми каза как да направим пари, как да инвестираме.Там ни учат само как да станем послушни работници.Да работим за нечии чужди цели.Защото елементарният пример : Започвам работа, работя за X пари при Y шеф.След Z време работа в компанията за която съм давал всичко от себе си за да се докажа(бъда забелязан) Y шефа ме уволнява,съкращава и аз си излизам с ръцете в джобовете от компанията като съм градил нещо за шефа си през Z времето(т.е борил съм се за целите на шефа ми, не за моите).Прочетох си аз няколко книжки за финансова грамотност и почуствах колко съм прецакан, как съм се стремял да спазвам общоприетите норми за поведение в обществото и точно това ми пречи да бъда това което искам да съм.Е това вече се промени :]
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Ако някой си мисли, че като вземе дипломата, е пълен със знания и вече е експерт - живее в голяма заблуда. Експерт се става с време и много, много, много работа и четене през цялото време.
Предимството на висшето образование, и може би единствената заслуга (а може би това е смисъла!), е че дава основата на знания, систематизирано и подредено. Променя мисленето, като го прави систематизирано, правилно и рационално. Това че си научил някакви формули, правила или девизи, не означава, че можеш да ги разбираш и прилагаш. Една формула не е нищо, ако не можеш да я "прочетеш". Един код от програмирането е същата работа.
На втора висша математика (интегрално смятане) се явявах седем пъти. Докато ми изхвърлиха студентската книжка в коридора със заветната тройка. Доцента реши повече да не се мъчим взаимно, написа 3 и я изхвърли през отворената врата на кабинета. След като започнах работа трябваше да решавам един проблем. Въртях го всякак, отвратителна работа. Отворих справочниците по математика, съставих си сам интегрално уравнение и си реших проблема.
Знания има навсякъде. Не е важно какво си научил, а как прилагаш нещата. Важно е да имаш разбирането как се решава проблема. А знанията за това решаване можеш да вземеш отвсякъде. Или от всекиго.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Когато чета за образование и образованост се сещам за този откъс от Think and Grow rich на Napoleon Hill:

"Any man is educated who knows where to get knowledge when he needs it, and how to organize that knowledge into definite plans of action."

Образоваността е да знаеш какво, от къде, кога и как да използваш в дадени моменти.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Някои хора са написали, че образованието било само хартийка, но искам да ги видя ако изпаднат в тежка ситуация, където им трябва професионалист. Примерно, трябва да се оперирате, но научавате, че хирургът не е успял да завърши, защото не му харесвало поради някаква причина, смятал, че е тъпо и се отказал една-две години преди края. Ще му дадете ли да ви разреже, като знаете, че няма диплома? Аз не бих, а и по принцип е незаконно. Примерът е драстичен, но е приложим в доста други сфери.
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Затова има една приказка:

"Като се знам какъв съм инженер, ме е страх да ида на лекар" :)
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Хубаво е да имаш висше образование ама като цяло българското не струва. С него зле и без него зле. Като завършиш и влезеш в the real world обикновено бачкаш каквото има даже и работа дето е за ниско квалифицирани хора, дипломата не ти върши никаква работа в БГ в голям процент от случаите.

Моята диплома седи из чекмеджетата.:)
 
От: Какво е мнението ви за висшето образование?

Аз като знам какви хора завършиха с мен и какво научих от унито, определено не препоръчвам да се пилеят 4 години за висше...
 

Горе