Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

radev

Well-Known Member
Докато си почивах си позволих да напиша нещо като представяне и кратко ръководтство за Google Analytics - как да си направим акаунт, как да си го инсталираме и за какво да го използваме.

Статията не е кратка, но пък за това е максимално изчерпателна и запознаваща с въпросния продукт. Който не се е светнал по въпроса и има време и иска да научи може да се възползва от труда ми:

http://www.therating.net/blog/google-analytics-webstats-howto/

:)

Надявам се да съм в полза на новаците :wink:

Поздрави!
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Да :)
Добре е да не почна и три реда :)
Ще го оправя това с малко margin
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Това:

Съвети и идеи за уеб-дизайнери и собственици на уеб сайтове, коментари и новини. » » Google Analytics - не просто уеб брояч. Използване на Google Analytics за статистики и анализи на посещаемостта и развитието на Вашия уеб сайт и онлайн бизнес

като т.нар. pagecrumb ли го използваш?


Ако е pagecrumb - на мен лично ми изглежда доста дълго :rolleyes: Чудя се дали е по-добре да се придържаме към по-къси, като например това на about.com? :

> Web Design> Principles of Web Design> Layout> Web Site Templates>
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Абе вадя си заглавията....
такова го направих...
с по-кратки става по-читаво
ама с тоя тайтъл се оаках.. ще го преживеем де


а може и малко от дескрипшъна да резна
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Докато си почивах си позволих да напиша нещо като представяне и кратко ръководтство за Google Analytics - как да си направим акаунт, как да си го инсталираме и за какво да го използваме.

Статията не е кратка, но пък за това е максимално изчерпателна и запознаваща с въпросния продукт. Който не се е светнал по въпроса и има време и иска да научи може да се възползва от труда ми:

http://www.therating.net/blog/google-analytics-webstats-howto/

:)

Надявам се да съм в полза на новаците :wink:

Поздрави!


Здравей:wink:

Следвах твоята статтия и копирах тракниг код-а във НТМЛ страницата на блога преди </BODY>. но резултати няма. Гугъл аналитика продължава да не отчита нищо. Би ли обяснил какви други настройки са необходими понеже нещо не мога да се справя ?
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

изчакай да мине деня, утре ще имаш данни ако всичко е правилно инсталирано
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Евала,Радев!
Тъкмо се мъча с този Аналитик от няколко дена.Веднага слагам оценка за темата!
И малко извън темата:На тебе кога ти остава време за работа във фирмата,като или пишеш статии или си тук във форума?
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

всичко опира до оптимизацията на време :)

оправи ли си аналитикса?
ако има нещо, питай
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

След тежките дни на преяждане,мързел и пиене на пенлива кехлибарена течност,реших да плясна Аналитика най-накрая на блога.Та сложих го в темплейта и по точно в header.php ама се чудя там ли трябва да бъде или не?Четох,че за динамични сайтове(предполагам блоговете са такива) може да се сложе в темплейта.
Радев,помагай,бате! :cry:
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

в акаунта ти в Аналитикс пише къде трябва да се слага

точно преди
</BODY>

тоест някъде във footer.php

в хедъра иначе пак ще ти работи
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Окей,сега ще го сложа в footer.php да видя дали ще го намери бота.

п.п.Мисля да заемам вече хоризонтално положение и ще проверя на сутринта.
 
Последно редактирано:
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

айде лека и от мен

успех!

няма как да не го захапе бота
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Сега,когато пия сутришното кафе,вече виждам,че кода е успешен и видях първите резултати от статистиката.

п.п.Радев,след като беше споменал,че всичко опира до оптимизация на времето,лично на мен ще ми бъде адски интересно една статия на подобна тема.
Keep Writing!
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Изчерпателно описано! Имам малка молба - скоро отстраних брояч histats поради забавяне на зареждането - установявам, че подобни броячи възпрепятстват доста сайтове.

Оставих google analytics единствено. Случайно открих един уиджет, който извлича статистиката от аналитикса за показ пред потребителите: www.seethestats.com, но нещо не успях да се сработя и да си извлека този уиджет. Ако някой има опит с този сайт или знае друга алтернатива - нека сподели.
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Малко встрани от темата:

скоро отстраних брояч histats поради забавяне на зареждането - установявам, че подобни броячи възпрепятстват доста сайтове.

Аз мисля, че проблема не е само с броячите, а с много други неща - например понякога при отваряне на страници от даден сайт, нямам връзка със сайта на даден рекламодател и браузъра чака ли, чака да се зареди картинка от сървър, който в момента не е достъпен.

Според мен трябва в JavaScript-а който зарежда тези неща, да се сложи някакъв секунден брояч, който като не се зареди нещото примерно за максимум 2 или 3 пъти времето, за което са се заредили останалите реклами, да спира зареждането му. Казвам 2 или 3 пъти, защото ако повечето реклами се зареждат за 3 секунди, това значи, че връзката на потребителя е достатъчно добра и не е нужно да чакаме повече от 9 секунди, ако някоя реклама не се зарежда - очевидно е, че има проблем със сървъра.
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Да, съгласна съм с теб - много са факторите, от които зависи зареждането. В случая преди 2 дни брояча мe бавеше, като изчакваше непрекъснато връзка от mlare.com и друг път ми е правил тези проблеми. Постарала съм се да изнеса по-тежките файлове в JS. Благодаря за инфото!

Реших си проблема със статистиката споделена с трета страна, чрез seethestats.com, за да не ми се налага да предоставям достъп от профила на google analitics
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Да, съгласна съм с теб - много са факторите, от които зависи зареждането. В случая преди 2 дни брояча мe бавеше, като изчакваше непрекъснато връзка от mlare.com и друг път ми е правил тези проблеми. Постарала съм се да изнеса по-тежките файлове в JS. Благодаря за инфото!

Реших си проблема със статистиката споделена с трета страна, чрез seethestats.com, за да не ми се налага да предоставям достъп от профила на google analytics

P. S. Извинявам се за повторението, засече ми компа и съм се повторила. Ако е възможно да се изтрие едно от повторението ми...
 
Последно редактирано:
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Какво значи, че си ги изнесла в JS?! Аз нямах предвид това, а че сайтовете, в които има JS, зареждащ реклами, трябва този JS да брои колко време трае зареждането и ако трае повече от указаното, да спре зареждането. :roll: Това трябва да стане масова практика. И предполагам, че това се прави със стандартен код, който е масово разпространен - просто трябва няколко големи доставчика на реклами да го преправят както предлагам и да пуснат новата версия за upgrade. :)
 
От: Какво е Google Analytics, как да го използваме и какво предлага...

Имам в предвид тежки файлове в сайта, като флаш, marquee текст и др. съм ги поставила в Js, за да не ми товарят излишно страниците :)

Интересно за броенето - би било в голяма полза. Често срещан проблем засягащ страниците ни, връзки неработещи временно, проблемно отваряне на рекламни изображения в отсрещният сайт, както споменаваш по-горе.
 

Горе